Germany Bundesliga

21:30 Hoffenheim – Paderborn
Μετά από τέσσερα χρόνια κατάφερε η Χόφενχαϊμ να περάσει ξανά στη φάση των «16» του Κυπέλλου Γερμανίας. Δεν είχε εύκολο έργο κόντρα στην Ντούισμπουργκ (Γ’ κατηγορία), εντούτοις αξιοποίησε στο μέγιστο τα λάθη του αντιπάλου και νίκησε με σκορ 2-0. Τα γκολ οι Γκρίλιτς (52’) και Ανταμιάν (58’). Δοκάρι είχε ο Μπεμπού στο πρώτο ημίχρονο. Πολλές οι αλλαγές του Άλφρεντ Σρόιντερ (μόνο 3 βασικοί έμειναν στην 11άδα σε σχέση με το ματς πρωταθλήματος), κι’ όμως δεν επηρεάστηκε η εικόνα της. Βέβαια στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύτηκε αρκετά. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από τρεις συνεχόμενες επιτυχίες. Και μάλιστα βαρβάτες. Μπάγερν, Σάλκε και εσχάτως Χέρτα. Σούπερ καμ-μπακ για τη Χόφενχαϊμ. Το 2-0 με τη Χέρτα έγινε 2-2, αλλά ο κορυφαίος Χίμπνερ της χάρισε το τρίποντο. Δύο σερί ματς που σκοράρει ο Κράμαριτς, δεύτερο σερί ματς που έπαιξε βασικός στο Κύπελλο ο Λοκάντια. Και τα 4 ματς έως τώρα με την Πάντερμπορν περιλαμβάνουν χαμηλό σκορ. Η ίδια, πάντως, είναι πολύ φορμαρισμένη και θα έχει τον πρώτο λόγο.
Αγωνιστικά Νέα:Ξεκουράστηκαν αρκετοί βασικοί στο ματς Κυπέλλου και συνάμα έκανε τη δουλειά της. Βέβαια ο Σρόιντερ είδε στο ημίχρονο τον Ρούντι (9/1) να μένει στα αποδυτήρια λόγω τραυματισμού, αλλά θεωρείται πολύ πιθανό να προλάβει ο διεθνής μέσος. Δύο σερί ματς έχει χάσει ο Σταφυλίδης (Α, 4/0). Και ο Έλληνας διεθνής αποθεραπεύτηκε και θα είναι στην αποστολή, όπως και ο Σαμασέκου (ΑΜ, 2/0). Απόντες συνεχίζουν να είναι οι Μπελφοντΐλ (Ε, 5/0), Τσούμπερ (Μ, 2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Μπάουμαν – Ακπογκούμα, Φογκτ, Χίμπνερ – Καντεράμπεκ, Γκρίλιτς, Γκάιγκερ, Ρούντι, Σκοβ – Μπεμπού, Κράμαριτς
Μπορεί το 1-0 να φαντάζει κάπως διαφορετικό, εντούτοις ήταν μία «καθαρή» ήττα για την Πάντερμπορν στο Κύπελλο κόντρα στη Λεβερκούζεν. Αδυναμίες αρκετές για τους Βεστφαλούς, μηδέν επικινδυνότητα και ελάχιστες φάσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία. Δέχτηκε το γκολ στο 26’ και μόνο ελέω της αστοχίας της Μπάγερ δεν δέχτηκε μία βαριά ήττα. Ακυρώθηκε γκολ του Αντβι-Ατζέι λόγω οφσάιντ πριν από το ημίχρονο. Δεν ήταν τόσο ξεκάθαρη φάση. Ο Μπάουμγκαρτ έκανε τις αλλαγές του και για πρώτη φορά εφέτος, η ομάδα έδειχνε να ξεφεύγει από την τακτική του… ανέμελου παιχνιδιού. Στο πρωτάθλημα βέβαια πέτυχε την πρώτη νίκη. Η γκολάρα του Σαμπΐρι (44’) άνοιξε το δρόμο της επιτυχίας και στο δεύτερο μέρος ο Σόνλαου βρήκε δίχτυα για το 2-0. Περίεργο κιόλας που κράτησε το… μηδέν στην άμυνα. Συνήθως δέχεται από δύο γκολ σε κάθε παιχνίδι. Ειδικά εκτός έδρας δεν μας γεμίζει καθόλου το μάτι. Τουλάχιστον μερικοί βασικοί πήραν μία ανάσα στη δύσκολη αρχή της σεζόν και ενδεχομένως να παρουσιαστεί πιο συμπαγής.
Αγωνιστικά Νέα:Έχει ορισμένα θέματα ενόψει της αποψινής μάχης η Πάντερμπορν. Ο αρχηγός Χίνεμαϊερ (Α, 6/0) μένει εκτός λόγω τραυματισμού και ο σημαντικός Γκιάσουλα (ΑΜ, 9/0) είναι τιμωρημένος. Στο Κύπελλο δεν αγωνίστηκε ο Βασιλειάδης (Μ, 9/0), καθώς είχε αιμάτωμα στο πόδι. Αμφίβολος και αυτός, όπως και οι Μίχελ (Ε, 9/1, ο οποίος δεν έπαιξε στο ματς Κυπέλλου μεσοβδόμαδα), Ρίτερ (Μ, 3/0) και Σόνλαου (Α, 3/1). Σίγουρα θα πάρει θέση στην 11άδα ο Σαμπΐρι.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Τσίνγκερλε – Ντρέγκερ, Κίλιαν, Σόνλαου, Κόλινς – Σαμπΐρι, Βασιλειάδης – Πρέγκερ, Κάουλι, Χόλτμαν – Τσολίνσκι
Όπως τη γνωρίσαμε εφέτος την Πάντερμπορν. Ανάλαφρο ποδόσφαιρο και ότι βγει. Παίζει πάντα χωρίς άγχος. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κάνει λάθη. Η Χόφενχαϊμ είναι σε φοβερό οίστρο. Βρίσκει λύσεις, ασχέτως κι’ αν δεν έχει δοκιμαστεί κόντρα σε σφιχτό αντίπαλο. Πιστεύουμε ότι θα βρει την άκρη.