Greece Football League

15:00 AO Trikala – Olympiakos Volos
Πέτυχαν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, περνώντας δύσκολα από τη Ρόδο επί του Διαγόρα. Δέχθηκαν έντονη πίεση στο ξεκίνημα, μάλιστα, το δοκάρι ήταν σύμμαχος στο 3′. Άνοιξαν το σκορ στο 39′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του αρχηγού Ριζογιάννη, ισοφαρίστηκαν στο 59′ και κινδύνευσαν ακόμα και με ανατροπή, όμως ο Λώττας αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή και σημείωσε το 2-1 στο 83′. «Προηγηθήκαμε κόντρα στη ροή του ματς, όμως μετά την ισοφάριση είχαμε την εμπειρία για να διαχειριστούμε το παιχνίδι και να πάρουμε μια μεγάλη νίκη», σχολίασε ο τεχνικός Περικλής Αμανατίδης. Ο πρόεδρος μοίρασε πριμ στους παίκτες για το «2» στη Ρόδο, φτιάχνοντας κι άλλο το κλίμα. Έβγαλε ένα δύσκολο πρόγραμμα με 4 εκτός έδρας παιχνίδια, μαζεύοντας 4 βαθμούς στο πρωτάθλημα και παίρνοντας 2 προκρίσεις στο Κύπελλο. Στην εξίσωση μπαίνουν τώρα και οι οπαδοί τους, οι οποίοι έχουν δείξει έντονο ενδιαφέρον για το σημερινό ματς. Αμφίβολος ο Βέρτζος (Α, 1/0).
Έβγαλε αντίδραση στο ματς Κυπέλλου με τον Απόλλωνα Πόντου (Super League 2) και πήρε μεγάλη πρόκριση για τον 5ο γύρο της διοργάνωσης. Μοιρασμένο το ματς, ο αντίπαλος, μάλιστα, είχε περισσότερες ευκαιρίες, όμως πέτυχε το καθοριστικό, όπως αποδείχθηκε, γκολ στο 57′ και στη συνέχεια προφύλαξε το προβάδισμά του. Προηγουμένως είχε διαταράξει το κλίμα η ήττα που γνώρισε από τη Βέροια με 2-0, δεχόμενος τα γκολ στο 84′ και στο 90′ κι ενώ είχε αριθμητικό πλεονέκτημα από το 51′. Μετά το ματς ο τεχνικός Θωμάς Γράφας αποδοκιμάστηκε έντονα από τους οπαδούς, οι οποίοι απαίτησαν να παραιτηθεί. Ο άτυχος Μαρούδας (Ε), ο οποίος υπέστη ρήξη χιαστών, υποβλήθηκε σε εγχείρηση και θα λείψει για μεγάλο διάστημα. Επιστρέφουν οι Μακρυωνίτης (Τ, 2 συμμ.), Στεφάνοβιτς (Μ, 2/0), Κόλα (Μ), που έμειναν εκτός αποστολής στο ματς Κυπέλλου για λόγους ξεκούρασης, αντίθετα ο Δεινόπαπας (Μ-Ε) που πήρε τα πρώτα λεπτά συμμετοχής μεσοβδόμαδα κρίθηκε ανέτοιμος.
Πριν την έναρξη του πρωταθλήματος ήταν τα δύο φαβορί για την άνοδο. Οπότε αυτόματα δεν στέκει η απόδοση του 1,45 στον «1». Δεν πάει, όμως, το… χέρι στην κόντρα, καθώς ο Ολυμπιακός είχε μεσοβδόμαδο ματς, έστω και αν έκανε φρεσκάρισμα στην ενδεκάδα, ενώ το κλίμα μεταξύ οπαδών-προπονητή είναι… περίεργο. Πιθανόν να σκοράρουν και οι δύο.

16:00 Diagoras Rhodes – Thesprotos
Η ήττα που γνώρισε από τα Τρίκαλα σηματοδότησε εξελίξεις, καθώς παραιτήθηκε ο προπονητής Σούλης Παπαδόπουλος, αφήνοντας αιχμές για ποδοσφαιριστές, λέγοντας χαρακτηριστικά: «Θέλω να ευχαριστήσω τους 20 από τους 25 ποδοσφαιριστές, έχω μεταφέρει στη διοίκηση πως 2-3 πρέπει να σταματήσουν το ποδόσφαιρο». Στο αγωνιστικό μέρος, είχε δοκάρι στο 3′ και δέχθηκε γκολ στο 39′, κόντρα στη ροή του ματς. Έφερε το ματς στα ίσα στο 57′, με τέρμα του Κέρι και πίεσε για την ανατροπή, όμως δέχθηκε δεύτερο γκολ στο 83′ και δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Ανακοινώθηκε υπηρεσιακός τεχνικός -με σκέψεις να μονιμοποιηθεί- ο Πέτρος Ρουτζιέρης, με τον οποίο πέρυσι στο τιμόνι κέρδισε την άνοδο, ενώ φέτος είχε τον ρόλο του τεχνικού διευθυντή. Προλαβαίνει ο αρχηγός-στόπερ Προβατίδης (1/0), που έχασε και το προηγούμενο ματς. Μοναδική απουσία του επιθετικού Μεντί, που θα λείψει για μεγάλο διάστημα μετά την εγχείρηση που έκανε.
Γνώρισε δεύτερη ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές, αυτή τη φορά από τον Ιωνικό, αντιλαμβάνεται από νωρίς τις δυσκολίες της κατηγορίας. Απειλήθηκε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όμως έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 26′, όταν οι αμυντικοί πρόλαβαν να διώξουν την μπάλα πάνω στη γραμμή. Στάθηκε άτυχος στο 48′, όταν σε εκτέλεση φάουλ η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και μετά στην πλάτη του τερματοφύλακά του, Κίναλη, για να καταλήξει στα δίχτυα, παρέδωσε τα… όπλα μετά το 2-0 στο 65′ και κινδύνευσε και με άλλα γκολ μέχρι το φινάλε. «Για δεύτερο σερί ματς δεχόμαστε γκολ την ώρα που έχουμε ισορροπήσει το παιχνίδι. Το ξεκίνημα δεν είναι αυτό που περιμέναμε, όμως εμείς ακόμα προσαρμοζόμαστε στην κατηγορία», δήλωσε ο τεχνικός Χουάν Ραμόν Ρότσα. Απέκτησε τους νεαρούς Κουσιάδη (Τ, από Παναιτωλικό) και Κατσή (Ε, από Άγιο Ιερόθεο). Δεν έχει προβλήματα απουσιών.
Ο Διαγόρας έχει σημαδέψει το ματς για να πάρει την πρώτη νίκη. Επιπλέον, θα λειτουργήσει θετικά η αλλαγή προπονητή, καθώς δεν υπήρχαν οι καλύτερες σχέσεις μεταξύ παικτών και του προηγούμενου. Πτωτικές τάσεις ο «1», ο οποίος άνοιξε στο 1,65, θα ρισκάρουμε ζητώντας να πετύχει περισσότερα από 1 γκολ ο γηπεδούχος.

16:00 Egaleo AO Athens – Ialyssos Rodos
Απέσπασε ισοπαλία χωρίς τέρματα στην Καβάλα από την τοπική ομάδα, όμως το αποτέλεσμα αυτό δεν απέτρεψε τον προπονητή, Πέτρο Δημητρίου, να παραιτηθεί μετά το ματς. Στο αγωνιστικό κομμάτι, το κράτησε «όρθιο» ο τερματοφύλακας Σικαλιάς με τις επεμβάσεις του στο 1ο ημίχρονο, ξεθάρρεψε μετά το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο 58′, έγινε απειλητικό και έχασε τεράστια ευκαιρία στην εκπνοή να «κλέψει» τη νίκη, αλλά η κεφαλιά του Πετρόπουλου προ κενής εστίας κατέληξε άουτ. Ψάχτηκε να κάνει την έκπληξη στην τεχνική ηγεσία με τον Σάκη Τσιώλη, τελικά κατέληξε στον Λουκά Καραδήμο (πέρυσι στον πάγκο της Καλλιθέας). Εξέτισε και επιστρέφει ο μπακ Μαγκάκης (1/0), μοναδική απουσία αυτή του τραυματία χαφ Μαρή.
Δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα στην Καλαμάτα, παρά την ενθαρρυντική εμφάνιση του 1ου ημιχρόνου. Εφτασε κοντά στο γκολ δύο φορές με τον Φράγκο, όμως στην πρώτη σημάδεψε το δοκάρι και στη δεύτερη άργησε να εκτελέσει από πολύ καλή θέση. Αιφνιδιάστηκε από το γρήγορο γκολ που δέχθηκε στην επανάληψη (48′), τον έσωσε το δοκάρι λίγο αργότερα, ουσιαστικά τελείωσε το ματς μετά το 2-0 στο 75′. «Στο 1ο ημίχρονο είχαμε καλή τακτική προσέγγιση και κάναμε καλή εμφάνιση. Μας επηρέασε το γκολ που δεχθήκαμε στην πρώτη φάση αντιπάλου στην επανάληψη», το σχόλιο του νέου προπονητή, Νίκου Καραμπετάκη. Πλήγμα με τον φορ Φράγκο (1/0), που αποχώρησε με αναγκαστική αλλαγή στο προηγούμενο ματς και έμεινε εκτός αποστολής, όμως υπολογίζονται οι επιθετικοί Μαραγκουδάκης (1/0), Σερτζίνιο, που έχασαν το ίδιο ματς. Αργεί ακόμα η επιστροφή του Ρούσσου (Α).
Και οι δύο ομάδες ψάχνουν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ πορεύονται με νέους τεχνικούς. Δίνουμε προβάδισμα στο Αιγάλεω, λόγω έδρας, ενώ καλή επιλογή δείχνει και το Under, κρίνοντας από την επιθετική δυστοκία αμφότερων στις 2 πρώτες αγωνιστικές.

16:00 Ionikos – Ierapetra
Σημείωσε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Θεσπρωτού, στο ουδέτερο γήπεδο της Ανατολής Ιωαννίνων, με 2-0. Εχασε ευκαιρία μόλις στο 5′ για να προηγηθεί, στο 26′ οι αμυντικοί του απομάκρυναν την μπάλα πριν περάσει την εστία του τέρματός του και στο 48′ άνοιξε το σκορ με μεγάλη δόση τύχης, καθώς η εκτέλεση φάουλ του Κρητικού σταμάτησε στο δοκάρι και στην επαναφορά βρήκε την πλάτη του αντίπαλου κίπερ και κατέληξε στα δίχτυα. Το 2-0 στο 65′ ουσιαστικά τελείωσε το ματς, στη συνέχεια έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά του. «Πολύ σημαντική νίκη, αλλά για να έχει μεγαλύτερη σημασία πρέπει να κερδίσουμε την Ιεράπετρα στο γήπεδό μας», δήλωσε ο τεχνικός Δημήτρης Αρναούτης, ο οποίος κάλεσε τον κόσμο να γεμίσει το γήπεδο. Η αποστολή θα έβγαινε λίγο πριν την έναρξη, όμως δεν υπολογίζονται οι τραυματίες Τσιριγώτης (Α), Κολλαράς (Α), Μακρίδης (Μ), Πατσατζόγλου (Μ) και Καλογέρης (Ε), ενώ με πρόβλημα γύρισε από την Εθνική ΕΝόπλων και ο Σμυρλής (Μ-Ε).
Πέτυχε την πρώτη νίκη, επικρατώντας με 2-1 της Νίκης Βόλου. Ανώτερη στο 1ο ημίχρονο, της ακυρώθηκε γκολ του Κατσικοκέρη στο 24′ για υπόδειξη οφσάιντ του σκόρερ, απόφαση που ελέγχεται για την ορθότητά της. Άνοιξε το σκορ με τρομερή εκτέλεση φάουλ του Χιντζίδη στο 51’και διπλασίασε τα τέρματά της έξι λεπτά αργότερα μετά από αντεπίθεση. «Χαλάρωσε» επικίνδυνα, την έσωσε το δοκάρι στο 74′, ενώ στην εκπνοή δέχθηκε δύο γκολ, με το πρώτο να ακυρώνεται (σωστά) για επιθετικό φάουλ. «Εκτός της φάσης του γκολ που δεχθήκαμε είχαμε πολύ καλή τακτική αμυντική συμπεριφορά, κάτι που είχα ζητήσει πριν τον αγώνα. Πρώτα κοιτάμε το σπίτι μας, να εκμεταλλευτούμε την έδρας μας και να πάρουμε περισσότερους βαθμούς εκεί», δήλωσε ο τεχνικός Γιάννης Μάγγος, ο οποίος εκθείασε την ποιότητα της μεσοεπιθετικής γραμμής της Νίκης Βόλου. Μοναδικός απόντας ο κεντρικός χαφ Χρυσοφάκης (1/0).
Από τα πιο δύσκολα ματς της αγωνιστικής, καθώς και οι δύο προέρχονται από τις πρώτες νίκες στο πρωτάθλημα και προετοιμάστηκαν με ανεβασμένη ψυχολογία. Δεν περιμένουμε σπουδαίο θέαμα, το Under έχει μεγάλη τύχη, ενώ για όσους ρισκάρουν το «2» της Ιεράπετρας ξεφεύγει στο 6,25…

16:00 Niki Volos – Kalamata
Πραγματοποίησε κακή εμφάνιση και γνώρισε δίκαια την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα από την Ιεράπετρα. Τυχερή στο 24′ που ακυρώθηκε γκολ των Κρητικών για οφσάιντ, που πιθανόν να μην ήταν, πίσω στο σκορ στο 51′ και στο 57′ δέχθηκε το 2-0. «Ξύπνησε» στο τελευταίο εικοσάλεπτο, είχε δοκάρι στο 74′ και ακυρωθέν γκολ στο 90′ για επιθετικό φάουλ, τελικά μείωσε το σκορ στις καθυστερήσεις με τον Μασκουνιάν. «Μετά το 2-0, βρήκαμε αρκετούς χώρους, παίξαμε καλύτερα και χάσαμε πολλές ευκαιρίες για να αποσπάσουμε ακόμα και την ισοπαλία», το σχόλιο του τεχνικού Ισαάκ Χοβέ, ο οποίος έκανε παράπονα για τη διαιτησία. Ακολουθεί ματς Κυπέλλου στη Μυτιλήνη με τον Αιολικό. Ανατροπή δεδομένων με τον χαφ Καμπαγέρο, ο οποίος είχε εκφράσει τάσεις φυγής και μάλιστα φερόταν να έχει συμφωνήσει με ομάδα από τη Δ’ κατηγορία της Ιταλίας, καθώς ο Αργεντινός επέστρεψε και μάλιστα υπολογίζεται κανονικά. Αποθεραπεύτηκαν και επιστρέφουν οι Βοσνιάδης (Α, 1/0), Σ. Κυριακίδης (Α, 1/0), εκτός παραμένει ο Λίτσιος (Μ).
Πήρε ζόρικη νίκη επί του Ιάλυσου, έγινε η μοναδική ομάδα που κάνει το «2 στα 2» και προηγείται στον πίνακα της βαθμολογίας. Κακή απόδοση στο 1ο ημίχρονο, ο Ιάλυσος είχε δοκάρι στο 17′ και τετ α τετ στο 26′, όμως μεταμορφώθηκε στην επανάληψη και έφτασε στην επικράτηση. Άνοιξε το σκορ στο 48′ από στατική φάση με σκόρερ τον πολύπειρο Μάκο, είχε δοκάρι σε σουτ του Τσουβαλτζίδη και διπλασίασε τα τέρματά στη στο 75′ με πλασέ του Κουιρουκίδη. «Κρατάμε μόνο τους 3 βαθμούς, δεν μας ικανοποίησε η απόδοσή μας, ειδικά στο 1ο ημίχρονο και θα πρέπει να προβληματιστούμε και να διορθώσουμε τα λάθη», δήλωσε ο τεχνικός Βασίλης Βούζας. Εντυπωσιακή η παρουσία 4.000 οπαδών της, αποτελεί νέο ρεκόρ στην κατηγορία. Δεν έχει «φρέσκα» προβλήματα, μοναδική απουσία αυτή του πολύτιμου μέσου Τζόκιτς (Μ), ο οποίος αναμένεται από την επόμενη εβδομάδα να μπει στις προπονήσεις.
Επικίνδυνη δοκιμασία για την πρωτοπόρο Καλαμάτα, έστω και αν η Νίκη την υποδεχθεί σε ουδέτερο γήπεδο. Αποφεύγουμε το σημείο και στρεφόμαστε στα γκολ. Αμφότερες έχουν ποιότητα μεσοεπιθετικά και κρίνουμε πως ξεφεύγει το Over σε αποδόσεις πάνω από το 2,60. Θα μπει στις επιλογές μας.

16:00 Veria FC – AO Triglia
Πήρε σπουδαίο «διπλό» επί του Ολυμπιακού Βόλου, στο ουδέτερο γήπεδο της «Φιλιππούπολης», σημειώνοντας την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, απέναντι, μάλιστα, σε ένα εκ των φαβορί για την άνοδο. Χωρίς πολλές φάσεις το ματς, οι ισορροπίες άλλαξαν μετά την αποβολή που δέχθηκε στο 51′, όμως η είσοδος του Πασά στο 77′ αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή. Ο έμπειρος φορ άνοιξε το σκορ στο 84′ μετά από υπέροχη αντεπίθεση και «σφράγισε» τη νίκη με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 90′. «Με τις αλλαγές που κάναμε μετά την αποβολή βάλαμε τις βάσεις για να πάρουμε μια σπουδαία νίκη», δήλωσε ο προπονητής Σάκης Θεοδοσιάδης για το «κλειδί» της μεγάλης επιτυχίας. Εκτός του τιμωρημένου Πέντα (Μ, 2/0) δεν έχει άλλες απώλειες.
Πέτυχε ιστορική νίκη επί του Ασπροπύργου, την παρθενική της σε επαγγελματική κατηγορία. «Φοβόταν ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη» στο 1ο ημίχρονο, στη μοναδική αξιόλογη στιγμή ο Ζορμπάς σημάδεψε το δοκάρι στο 41′. Ευτύχησε να προηγηθεί στο 56′ με ωραία προσπάθεια του Ευθυμιάδη, «κλείδωσε» τη νίκη στο 71′ με το 2-0 από τον Ζορμπά. Ο γκολκίπερ Βούρας εξουδετέρωσε τη μοναδική απειλή στο 88′. «Δείξαμε ότι το θέλουμε πάρα πολύ, ενώ το κλειδί του αγώνα ήταν πως δεν δεχθήκαμε αντεπιθέσεις όταν χάναμε την μπάλα. Ήρθε η νίκη μετά από δύο άσχημα αποτελέσματα, όμως όχι άσχημες εμφανίσεις», δήλωσε ο τεχνικός Κώστας Γεωργιάδης. Δεν έχει προβλήματα απουσιών ο νεαρός κόουτς, εκτός του εδώ και καιρό τραυματία φορ, Ντούγκα.
Η Βέροια γύρισε σε πρώτο φαβορί για τον τίτλο από τις στοιχηματικές μετά το επιβλητικό «2» στον Βόλο. Εχει σαφέστατο προβάδισμα για τη σημερινή αναμέτρηση, όμως δεν έχει αξία η απόδοση του «1», όποιος θέλει να ρισκάρει μπορεί να τον επιλέξει με χάντικαπ ενός γκολ σε τιμές λίγο πάνω του διπλασιασμού.