Greece Football League

15:00 Enosi Pan. Doxas – Kavala FC
Πραγματοποίησε πολύ κακή εμφάνιση και ηττήθηκε δίκαια από την Τρίγλια. «Κλειστό» ματς στο 1ο ημίχρονο, ελαφρώς καλύτερη η αντίπαλος, η οποία είχε δοκάρι στο 41′. Δεν απέφυγε το γκολ στο 56′, ενώ στο 71′ έγινε το 2-0, πληρώνοντας και στις δύο φάσεις το εύκολο «πούλημα» της μπάλας από τους παίκτες του. Η μοναδική αξιόλογη στιγμή του σημειώθηκε στο 88′, αλλά εξουδετερώθηκε από τον αντίπαλο κίπερ. Ελαφρυντικό πως έκανε τρεις αναγκαστικές αλλαγές, στα 10 τελευταία λεπτά, μάλιστα, έπαιξε με παίκτη λιγότερο, καθώς είχαν γίνει όλες οι αντικαταστάσεις. «Η ομάδα που ήθελε πιο πολύ το παιχνίδι το πήρε. Ήταν πιο αποφασιστική η Τρίγλια και κέρδισε. Πρέπει να βελτιώσουμε τα ατομικά λάθη στην άμυνα, που κάναμε για δεύτερο σερί παιχνίδι», δήλωσε ο προπονητής Γιώργος Βαζάκας. Τραυματίστηκε σοβαρά και θα στερηθεί για καιρό τον φορ Πίντο (2/0), εκτός στον προηγούμενο αγώνα τέθηκαν και οι στόπερ Νικολάου (2/0), Καμπούρης (2/0), μόνο ο πρώτος έχει ελπίδες να προλάβει.
Παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία στο Αιγάλεω, θα πρέπει να αισθάνεται ευχαριστημένη έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς. Αστόχησε σε τετ α τετ για να προηγηθεί στο 5′, έφτασε κοντά στο γκολ σε άλλες τρεις περιπτώσεις, στο 1ο ημίχρονο, όμως στο 58′ έμεινε με παίκτη λιγότερο και αναγκάστηκε να δώσει περισσότερη προσοχή στην άμυνα, με τον αντίπαλο να χάνει μεγάλη ευκαιρία προ κενής εστία για να «κλέψει» τη νίκη στην εκπνοή. «Είχαμε τέσσερις μεγάλες φάσεις να σκοράρουμε, όμως μετά την αποβολή παίξαμε πιο συντηρητικά. Όταν ένα ματς δεν μπορείς να το κερδίσεις, πρέπει να προσπαθήσεις να μην χάσεις και το πετύχαμε», το σχόλιο του τεχνικού Παύλου Δερμιτζάκη. Πρώτο εκτός έδρας ματς, καθώς στην εκκίνηση έδωσε δύο παιχνίδια ως γηπεδούχος. Αμφίβολοι οι Παυλίδης (Α), Καθάριος (Μ-Ε), εκτός ο τιμωρημένος ο Καζαντζίδης (Α, 2/0)
Ο Ασπρόπυργος έχει φανερώσει «χτυπητές» αδυναμίες στην άμυνα, ενώ είναι αμφίβολοι οι δύο βασικοί κεντρικοί του αμυντικοί. Κρίνουμε πολύ υψηλό το 2,80 στο «2», μας «κρατάει» το ότι δεν έχουμε δει ακόμα την Καβάλα εκτός έδρας.