Greece Greece Cup

16:00 Olympiakos Volos – Apollon Pontou

Δεν γεύτηκε τη χαρά της νίκης ούτε τη δεύτερη αγωνιστική ο Ολυμπιακός Βόλου (Football League), καθώς ηττήθηκε στη Φιλιππούπολη από τη Βέροια με 2-0, παρ’ ότι αγωνίστηκε από το 51′ με παίκτη παραπάνω. Ισορροπημένο το 1ο ημίχρονο, στο δεύτερο ρίσκαρε μετά το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε και το πλήρωσε σε δύο αντεπιθέσεις λίγο πριν το φινάλε (84′, 90′). Αξιοπερίεργο πως η νίκη του στις στοιχηματικές εταιρίες στην αρχή της επανάληψης έδινε 12,00 (!), ενώ παρέμεινε αουτσάιντερ ακόμα και με παίκτη περισσότερο… Έξαλλοι οι οπαδοί, αποδοκίμασαν τον προπονητή Θωμά Γράφα και απαίτησαν να παραιτηθεί. Προβληματισμός για την κακή εμφάνιση και κυρίως πως για τρίτο επίσημο ματς δέχθηκε 2 γκολ, τα οποία προήλθαν από ατομικά λάθη, όμως δεν υπάρχουν ενδείξεις πως θα παρθεί κάποια ριζική απόφαση. Εκτός για λόγους ξεκούρασης οι Μακρυωνίτης (Τ, 2 συμμ.), Ράντι (Μ-Ε, 2/0), Στεφάνοβιτς (Μ, 2/0) και Κόλα (Μ), στην αποστολή συμπεριλήφθηκε για πρώτη φορά φέτος ο σημαντικός μεσοεπιθετικός Δεινόπαπας.
Εφιαλτικά ξεκίνησε η σεζόν, καθώς τιμωρήθηκε με «-6» από το πρωτάθλημα (δεν ασκήθηκε έφεση, η ποινή κατοχυρώθηκε), λόγω πλαστού εγγράφου στον φάκελο αδειοδότησης που παρέδωσε, ενώ για τον ίδιο λόγο ανακλήθηκαν 7 συμβόλαια νέων παικτών. Τραγωδία στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, η ήττα από τα Χανιά με το «βαρύ» 4-0 πέρασε σε δεύτερη μοίρα, καθώς σκοτώθηκε φίλαθλος στις εξέδρες μετά από σπρώξιμο σε αψιμαχία. Για την ιστορία, ήταν ανταγωνιστικός μόνο για ένα ημίχρονο, όπου είχε, μάλιστα, ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, στην επανάληψη κατέρρευσε, δέχθηκε 3 γκολ μέσα σε 8 λεπτά (51′-59′) και ένα τέταρτο στο 68′. Μετ’ εμποδίων οι προπονήσεις, καθώς οι παίκτες απείχαν τακτικά, λόγω μη τήρησης των συμφωνηθέντων σχετικά με τις οφειλές. Προωθήθηκαν στην πρώτη ομάδα δύο νεαροί, το ρόστερ έφτασε πλέον τους 18 ποδοσφαιριστές και με αυτούς θα πορευτεί μέχρι τον Ιανουάριο. Δεν έχει απουσίες.
Ο Ολυμπιακός αγωνίζεται μία κατηγορία χαμηλότερα, έχει κάνει προβληματικό ξεκίνημα, όμως έχει ρυθμό και θέλει τη νίκη για λόγους ουσίας (πρόκριση), αλλά και για να φτιάξει η ψυχολογία. Από την άλλη, ο Απόλλωνας έχει μείνει με 18 παίκτες στο ρόστερ, με 1 επίσημο ματς (προ 10 ημερών) και «σποραδικές» προπονήσεις. Δίκαιο το 1,90 του «1».