Halmstads BK vs Brommapojkarna Σουηδία Superettan

Halmstads BK
Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο σερί των τριών αγωνιστικών, αφού στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι έφυγε ηττημένη από την έδρα της Μιάλμπι με 2-0. Αυτή τη φορά η αντίπαλος της ήταν καλά διαβασμένη και βρήκε τρόπο να αντιμετωπίσει τις θανατηφόρες κόντρα επιθέσεις της, ενώ η διπλή ζώνη άμυνας που εφαρμόστηκε με επιτυχία τελευταία δεν ήταν το ίδιο συμπαγής αυτή τη φορά. Έτσι στο 38’ η ομάδα του Μάγκνους Χάγκλουντ δέχτηκε το πρώτο γκολ και στην επανάληψη πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχοντας κατοχή, η οποία όμως ήταν ανούσια καθώς η αναποτελεσματικότητα των επιθετικών της ήταν καθοριστική. Στο 78’ δέχτηκε και δεύτερο τέρμα με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 2-0. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα.
Brommapojkarna
Στον έβδομο ουρανό βρέθηκαν παίκτες, τεχνική ηγεσία και οπαδοί μετά τη σπουδαία νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Νόρμπι με 3-1. Η ομάδα του Ρόμπερτ Μπιόρκνεχουε είχε υπομονή στο παιχνίδι της και δε φάνηκε να αγχώνεται όταν πήγε στα αποδυτήρια με το ματς στο 0-0. Στην επανάληψη πάτησε γκάζι και άνοιξε το σκορ στο 64’ με τον Λίνερ και παρά την ισοφάριση που δέχτηκε δέκα λεπτά αργότερα, βρήκε τον τρόπο να «απαντήσει» στο 77’. Στο 90’ «κλείδωσε» τη νίκη, η οποία ήρθε μετά από 10 ανεπιτυχείς προσπάθειες και την έβγαλε από τον πάτο της βαθμολογίας, επαναφέροντας ταυτόχρονα την αισιοδοξία στις τάξεις του συλλόγου. Χωρίς κάποιο νέο αγωνιστικό πρόβλημα. Εκτός και πάλι ο βασικός επιθετικός Φίλιπ Χέλκβιστ (9/2, 1 ασίστ), που θα επιστρέψει τουλάχιστον μετά από 2 εβδομάδες.
Η Χάλμσταντ προσπαθεί να μείνει ζωντανή στη διεκδίκηση της 3ης θέσης και ματς στην έδρα της οφείλει να τα παίρνει. Βέβαια, δεν είναι από τις ομάδες που έχουν εύκολο το γκολ. Η Μπρομαπόικαρνα από την άλλη, εκτός έδρας είναι πολύ αδύναμη και απέναντι σε μια ομάδα που δέχεται γκολ με το σταγονόμετρο θα έχει ακόμη πιο δύσκολη αποστολή. Άσος.