Holland Eerste Divisie

21:00 De Graafschap – SBV Excelsior
Παρατάχθηκε με σημαντικές απουσίες και δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση απέναντι στη Φιτέσε, ηττήθηκε δίκαια με 2-0 και αποκλείστηκε από το Κύπελλο. Στο πρωτάθλημα, πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και επιβλήθηκε 5-0 εντός έδρας της Ντόρντρεχτ. Κέρδιζε με 2-0 στο ημίχρονο και παρότι στο 64’ έμεινε με 10 παίκτες βρήκε δίχτυα ακόμη τρεις φορές και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Έφτασε την Καμπούρ στην κορυφή της κατάταξης, ενώ είναι η μοναδική αήττητη στη Β’ Ολλανδίας έπειτα από 12 αγωνιστικές. Σε σχέση με το μεσοβδόμαδο επιστρέφουν οι Χαμνταουί (ΜΕ, 11/5), Ραλφ Σόιτχενς (Ε, 11/4), καθώς και ο στόπερ Φαν ντε Πάφερτ (Α, 12/0) που εξέτισε.
Παρατάχθηκε με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα, παρ’ όλα αυτά χρειάστηκε παράταση για να λυγίσει τη φορμαρισμένη Ναϊμέγκεν (4-2, 2-2 στην κανονική διάρκεια) και να προκριθεί στο 2ο γύρο του Κυπέλλου. Στο πρωτάθλημα πραγματοποίησε κακή εμφάνιση και ηττήθηκε με 3-1 από τον Γιονγκ Άγιαξ, σημειώνοντας την πρώτη της φετινή εντός έδρας βαθμολογική απώλεια στο πρωτάθλημα. Έχει μείνει πίσω σε σχέση με την κορυφή, πληρώνει κυρίως τα προβλήματα στην ανασταλτική λειτουργία, καθώς δέχεται πολύ εύκολα γκολ. Σημαντική η απουσία του στόπερ-αρχηγού Φίσερ (12/0), ο οποίος αποβλήθηκε στο ματς με τον Γιονγκ Άγιαξ. Επιστρέφουν οι Χόρεμανς (Α, 11/0), Φερχάαρ (Ε, 8/1).
Από τις πιο σοβαρές και σταθερές ομάδες του πρωταθλήματος η Ντε Γκράαφσαπ, που ξεκούρασε παίκτες μεσοβδόμαδα. Είναι που είναι αμυντικά ασταθής η Εξέλσιορ, θα λείψει και ο καλύτερος αμυντικός της… Διπλασιάζει το Over 3,5.

21:00 FC Den Bosch – Helmond Sport
Κακή εμφάνιση μεσοβδόμαδα και ήττα με 3-0 εκτός έδρας από την Άισελμεϊρφοχελς (πρωτοπόρος της 3ης κατηγορίας) για το Κύπελλο Ολλανδίας. Ουσιαστικά πλήρωσε την κόκκινη κάρτα που δέχτηκε στο 23′, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πέναλτι που την προκάλεσε. Στο πρωτάθλημα σημείωσε την τρίτη σερί ισοπαλία, αφού αναδείχθηκε 0-0 με τη Γκόου Αχέντ Ιγκλς εκτός έδρας. Αρκετά φτωχό το πρώτο μέρος με τη Γκόου Αχέντ Ιγκλς να έχει δύο καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Στο δεύτερο οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμό, είχαν κάποιες καλές φάσεις, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. «Σβήστηκε» η κόκκινη του Βάισανεν (Α, 10/2) και υπολογίζεται κανονικά. Συνεχίζουν εκτός οι Μπράουερς (Μ, 10/1), Χόρνκαμπ (ΜΕ, 1/0), Φαν ντερ Βίντεν (Α.), Φαν Ζούτφεν (Α.) και Τρότμαν (Ε, 9/1).
Δεν τα κατάφερε μεσοβδόμαδα κόντρα στη GVVV (3ης κατηγορίας), ηττήθηκε με 2-1 και αποκλείστηκε από το Κύπελλο Ολλανδίας, από ομάδα χαμηλότερης δυναμικής. Στο πρωτάθλημα, γνώρισε «βαριά» εντός έδρας ήττα με 4-1 από την Τέλσταρ. Το παιχνίδι δε ξεκίνησε καλά για τη Χελμόντ, η οποία βρέθηκε πίσω με τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο και παρότι προσπάθησε ήταν αργά για να αλλάξει την πορεία του αγώνα, στο δεύτερο ημίχρονο. Σημαντικό ματς για τον Βίλι Μπούσεν, καθώς συναντά την ομάδα που προπονούσε τα προηγούμενα δύο χρόνια. Δεν… χώρισαν με καλό τρόπο. Σημαντική η επιστροφή του Ντε Ρεχτ (Α, 10/0), σταθερά εκτός ο Ζβάνεν (Μ, 7/2).
Μαζεύουν τα κομμάτια τους μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο από ομάδες χαμηλότερης κατηγορίας. Ο Μπούσεν θέλει εκδίκηση για τον τρόπο που απομακρύνθηκε από την Ντεν Μπος πέρσι, δύο αγωνιστικές πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας. Θα τα δώσει όλα, αδικείται από τις προσφερόμενες αποδόσεις η Χέλμοντ, υπάρχει αξία προς τα δεξιά.

21:00 FC Dordrecht – FC Oss
Μεσοβδόμαδα επικράτησε 3-1 εντός έδρας της Μάαστριχτ και προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Ολλανδίας. Στο πρωτάθλημα, γνώρισε «βαριά» εκτός έδρας ήττα με 5-0 από τη Ντε Γκράαφστσαπ. Βρέθηκε πίσω με 2-0 στο 30’ και παρότι στο 64’ η Ντε Γκράαφστσαπ έμεινε με 10 παίκτες, όχι απλά αστόχησε στο πέναλτι που προκάλεσε την αποβολή (το έχασε ο Έλληνας μέσος Μούργος), αλλά δέχτηκε άλλα τρία γκολ. Έφτασε τις 5 διαδοχικές ήττες και παρέμεινε στην τελευταία θέση, έχοντας τη χειρότερη άμυνα, με 33 τέρματα. Ελπίζει πως η εμφάνιση στο Κύπελλο θα δώσει ώθηση στην ψυχολογία των παικτών. Τραυματίες είναι ο τερματοφύλακας Νόπερτ (2 συμμ.), ο αμυντικός Μπρέινταϊκ (4/0), αμφίβολοι οι Μόντσμα (Α, 10/0), Κοκ (Μ, 11/0). Χατ τρικ στο μεσοβδόμαδο έκανε ο Ατσάχμπαρ.
Μεσοβδόμαδα νίκησε δύσκολα με 2-1 εκτός έδρας την άσημη «γειτόνισσα» Ος ‘20, για το Κύπελλο Ολλανδίας. Στο πρωτάθλημα επικράτησε αρκετά δύσκολα με 1-0 της Γιόνγκ PSV Αϊντχόφεν εντός έδρας. Στην πρώτη ουσιαστική φάση του αγώνα η Ος κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες έχασαν από μία σημαντική ευκαιρία, με την Ος να έχει δοκάρι στο 63’ και κλασική ευκαιρία για γκολ στο 82’. Τα δύο θετικά αποτελέσματα έχουν δώσει ελπίδα στον Κλας Βελς και τους παίκτες του, που εκτός έδρας απογοητεύουν (1-0-4). Πάντως, το ρόστερ της ομάδας δεν είναι για τόσο χαμηλά (16η θέση). Σταθερά εκτός λόγω τραυματισμού ο Χράφενμπερχ (Μ, 5/0).
Αμφότερες δεν έχουν μπει καλά στη σεζόν, αλλά προέρχονται από θετικά αποτελέσματα, τα οποία τόνωσαν το ηθικό των παικτών. Βέβαια δεν… σκότωσαν κανένα μεγαθήριο, οπότε κρατάμε μικρό καλάθι. Πρώτο σημείο η ισοπαλία.

21:00 FC Eindhoven – Jong AZ Alkmaar
Μεσοβδόμαδα επικράτησε εύκολα με 4-0 της Ράινσμπουρχσε Μπόις και προκρίθηκε στο δεύτερο γύρο του Κυπέλλου. Τερμάτισε έτσι αρνητικό σερί τεσσάρων αγωνιστικών στο πρωτάθλημα (0-1-3), διάστημα στο οποίο η εστία της είχε παραβιαστεί 13 φορές! Την προηγούμενη αγωνιστική πραγματοποίησε κακή εμφάνιση και ηττήθηκε με 3-1 εκτός έδρας από την Αλμέρε. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 19’, ισοφαρίζοντας στο 48′. Το ματς κρίθηκε στο 86’, όταν έμεινε με 10 παίκτες και μοιραία στα τελευταία λεπτά δέχτηκε δύο γκολ. Τη δεύτερη και τελευταία αγωνιστική θα εκτίσει ο Φάμπερ (ΜΑ, 2/0), επιστρέφουν οι Μπίμανς (Α, 10/1) και Ίτζες (Μ, 8/0), συνεχίζει εκτός λόγω τραυματισμού ο Μαρσέλο Λόπες (Ε, 10/3).
Δεν τα κατάφερε στην έδρα της Φόλενταμ και ηττήθηκε με 3-2, με ανατροπή. Την έσωσε το δοκάρι στο 26ο δευτερόλεπτο, όμως πήρε δύο φορές το προβάδισμα, με 1-0 στο 24′ και 2-1 στο 63′. Δεν είχε αντίστοιχη συνέχεια και μέσα σε δύο λεπτά τα έχασε όλα, με την εστία της να παραβιάζεται ισάριθμες φορές (74′, 76′). Έχασε έτσι στο γειτονικό ντέρμπι και υπέστη τη δεύτερη σερί ήττα στο πρωτάθλημα, πέφτοντας στην 17η θέση. Κέρδισε το πρώτο φετινό εκτός έδρας ματς, με 2-1 επί της Ος, αλλά έκτοτε δεν έχει δει τρίποντο, έχοντας επίδοση 0-1-3. Στα 3 από αυτά τα ματς δέχτηκε από δύο γκολ και πάνω. Διεθνείς οι μέσοι Αλούχ (1/0) και Τααμπουνί (10/0).
Η FC Αϊντχόφεν πήρε… κουράγιο με τη μεσοβδόμαδη νίκη. Όσο κι αν είναι ντεφορμέ, παραμένει ανταγωνιστική και αήττητη μπροστά στο κοινό της. Υστερεί μακριά από το δικό της η Γιονγκ Άλκμααρ. Υπάρχει λογικό προβάδισμα στον άσο.

21:00 MVV Maastricht – Almere City FC
Κακή εμφάνιση και εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Ντόρντρεχτ μεσοβδόμαδα για το Κύπελλο Ολλανδίας. Το κλίμα έχει «βαρύνει» επικίνδυνα και γίνεται λόγος πως ο κόουτς Ούστα έχει χάσει τον έλεγχο στα αποδυτήρια. Μάλιστα, αν δεν κερδίσει και σήμερα η Μάαστριχτ δεν αποκλείεται να υπάρξουν εξελίξεις στο θέμα του προπονητή. Στο πρωτάθλημα ηττήθηκε εκτός έδρας με 2-0 από τη Ναϊμέγκεν. Άντεξε μέχρι το 77′, όπου δέχτηκε γκολ έπειτα από λάθος της άμυνάς της και δέχτηκε τη χαριστική βολή στις καθυστερήσεις. Στα κάγκελα οι οπαδοί, που θα απέχουν από το «πέταλο» των φανατικών στα 10 πρώτα λεπτά. Σταθερά εκτός ο Μπονιφάτσι (Α, 7/1), εκτός ομάδες έχουν τεθεί οι Χουνστ (Α.), Νις (Μ, 6/0).
Ηττήθηκε μεσοβδόμαδα από τη Γκόου Αχέντ Ιγκλς με 3-1 εντός έδρας για το Κύπελλο Ολλανδίας, ματς στο οποίο έκανε μερικό ροτέισον. Αυτή ήταν η πρώτη της φετινή εντός έδρας ήττα. Στο πρωτάθλημα, επικράτησε 3-1 της FC Αϊντχόφεν. Ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και άνοιξε το σκορ στο 19’ με τον Μέιερς. Στο 48’ η Αϊντχόφεν ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 86’ έμεινε με 10 παίκτες. Εκεί «χτύπησε» η Αλμέρε και με δύο τέρματα στα τελευταία λεπτά, πήρε το πολύτιμο «τρίποντο». Λείπουν ξανά οι Ετεμάντι (Τ.), Μπάλκερ (Α, 10/1 ), Πουπ (Α.), Κόπερς (Α, 7/0), Φαν Χίλτεν (Α, 5/0), Ρεσεφέρ (Μ.), Αλχάφτ (Ε.) και Φερχάιντ (Ε, 2/1). Αμφίβολος ο βασικός δεξιός μπακ Φαν Φλέρκεν (11/0), που έλειψε μεσοβδόμαδα.
Η κατάσταση μυρίζει… μπαρούτι στη Μάαστριχτ, με τους παίκτες να έχουν εναντιωθεί κατά του προπονητής και τους οπαδούς κατά της διοίκησης. Η Αλμέρε δεν εμπνέει εμπιστοσύνη εσχάτως, ενώ έχει να κερδίσει εκτός από τον Απρίλιο. Δεν μπλέκουμε.

21:00 NAC Breda – Go Ahead Eagles
Μεσοβδόμαδα επικράτησε δύσκολα με 3-2 εντός έδρας της Έμεν για το Κύπελλο Ολλανδίας. Παρατάχθηκε με βασικούς και απέκλεισε ομάδα πρώτης κατηγορίας. Στο πρωτάθλημα ηττήθηκε με 4-2 εκτός έδρας από τη Ρόντα, πραγματοποιώντας τη χειρότερη φετινή της εμφάνιση. Βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ (10′, 41′), ισοφάρισε ισάριθμες (22′, 53′) και είχε δοκάρι για το 3-2. Εξακολούθησε να κάνει παιδικά λάθη στην άμυνα, έμεινε με 10 στο 71′ (αυστηρή απόφαση), η εστία της παραβιάστηκε για 3η φορά, από τα 11 βήματα (77′) κι ενώ λίγο νωρίτερα ο κίπερ Ολάι είχε πιάσει άλλο πέναλτι. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 87′. Έμεινε στο -3 από την κορυφή και ψάχνει απεγνωσμένα αντίδραση. Εξέτισε δύο κι επιστρέφει ο Φερσχούρεν (Μ, 11/2), σταθερά εκτός ο στόπερ-αρχηγός Νάτσο (5/0) και οι Αζαγκαρί (Μ.), Μποχουί (Ε.). Αμφίβολος ο Νομπλέγιας (Α, 10/0), που έχασε το μεσοβδόμαδο.
Καλή εμφάνιση την Τρίτη, νίκη με 3-1 στην ισχυρή έδρα της Αλμέρε και πρόκριση στο δεύτερο γύρο του Κυπέλλου. Μάλιστα βρέθηκε πίσω στο σκορ (32′), γύρισε το ματς μέσα σε 4 λεπτά και έδωσε τη χαριστική βολή στον αντίπαλο στο 77′. Μάλιστα, όλα αυτά έγιναν ενώ έκανε ροτέισον. Στο πρωτάθλημα, αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 εντός έδρας με τη Ντεν Μπος. Αρκετά φτωχό το πρώτο ημίχρονο με τη Γκόου Αχέντ Ιγκλς να έχει δύο καλές ευκαιρίες για γκολ. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος με τις δύο ομάδες να μη μπορούν να βρουν δίχτυα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Επιστρέφουν οι βασικοί, ενώ δεν υπάρχουν προβλήματα για τον κόουτς Ντε Χίερ, πέρα από τους αμυντικούς Φαν Ίπερεν (3/0) και Ντρόστε (2/0), που λείπουν εδώ και καιρό.
Η Μπρέντα είναι ισχυρή εντός, όμως άφησε αρκετές δυνάμεις παρατάσσοντας βασικούς. Η Γκόου Αχέντ αρνείται να… χάσει, ενώ σημαντικοί παίκτες της πήραν ανάσες μεσοβδόμαδα και δεν αγωνίστηκαν στο Κύπελλο. Θα δώσουμε μικρό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, στο 2.45 το διπλό με DNB.

21:00 SC Cambuur – NEC Nijmegen
Εύκολη νίκη με 5-0 εκτός έδρας μεσοβδόμαδα κόντρα στη GOES (4η κατ.), για το Κύπελλο Ολλανδίας. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λάνταν με τρία τέρματα. Στο πρωτάθλημα παραχώρησε 1-1 στη Γιονγκ Ουτρέχτη, εκτός έδρας. Οι δύο ομάδες ομάδες είχαν από μία κλασική ευκαιρία για γκολ στο πρώτο μέρος, χωρίς όμως να την αξιοποιήσουν. Η Γιονγκ Ουτρέχτη ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 60’, με την Καμπούρ να ισοφαρίζει 8 λεπτά αργότερα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μούρεν. Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες, όμως δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξης, σε ισοβαθμία με την Ντε Γκράαφσαπ. Θα λείψει λόγω τραυματισμού ο εξτρέμ Καλόν (12/4).
Παρατάχθηκε με 5 αλλαγές και δεν τα κατάφερε μεσοβδόμαδα, χάνοντας με 4-2 στην παράταση (2-2 κανονική διάρκεια) από την Εξέλσιορ για το Κύπελλο Ολλανδίας. Στο πρωτάθλημα επικράτησε εύκολα με 2-0 εντός έδρας της Μάαστριχτ. Ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και είχε κλασικές ευκαιρίες να πετύχει κάποιο γκολ, χωρίς όμως επιτυχία. Κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 77’ με τον Οκίτα, έπειτα από λάθος της αντίπαλης άμυνας, ενώ στις καθυστερήσεις ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Τρίτη νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές χωρίς να δεχτεί γκολ, είναι ξεκάθαρος ο στόχος της να διεκδικήσει τη 2η περίοδο (εισιτήριο για τα πλέι οφ). Επιστρέφουν οι βασικοί, όμως χτύπησε και δύσκολα θα προλάβει ο στόπερ Κβίντα (12/1). Αν δεν τα καταφέρει ο Στούρινχ (7/0) θα πάρει τη θέση του.
Οι εντός έδρας επιδόσεις της Καμπούρ περιορίζουν τις -όποιες- σκέψεις εναντίον της. Βέβαια θα αποφύγουμε το 1.70, καθώς η Ναϊμέγκεν είναι φορμαρισμένη και έχει εξτρά κίνητρο αφού διεκδικεί τη 2η περίοδο.

21:00 SC Telstar – Jong Utrecht
Την τρίτη της σερί νίκη πέτυχε μεσοβδόμαδα η Τέλσταρ, η οποία επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Κονίνκλαϊκε HFC (3ης κατηγορίας) για το Κύπελλο Ολλανδίας. Έκανε μερικές αλλαγές και δυσκολεύτηκε, αφού πήρε την πρόκριση με γκολ – πέναλτι του φορμαρισμένου Σαρχούς, στο 93′. Στο πρωτάθλημα επιβλήθηκε 4-1 της Χελμόντ, εκτός έδρας. Ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση, πετυχαίνοντας τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στο 58’ η Χελμόντ έχασε τεράστια ευκαιρία να πετύχει γκολ, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Σβόλφς. Στο 65’ η Τέλσταρ έκανε το 4-0 με πέναλτι, για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ στο 77’. Δεν υπολογίζονται λόγω τραυματισμών οι Γκίλμουρ (Μ, 12/0), Τάβσαν (Μ, 9/2), ενώ είναι αμφίβολοι οι Κόρπερσχουκ (Α, 12/0, αρχηγός), Λίνεν (Μ, 12/1).
Αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας με την Καμπούρ. Οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή ευκαιρία για γκολ στο πρώτο μέρος, χωρίς όμως να την αξιοποιήσουν. Η Γιονγκ Ουτρέχτη ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 60’, με την Καμπούρ να ισοφαρίζει λίγα λεπτά αργότερα με πέναλτι. Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες είχαν σημαντικές φάσεις, όμως δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Αυτή ήταν η τρίτη σερί αγωνιστική χωρίς νίκη για τη Γιονγκ Ουτρέχτη, που πάντως κάνει την υπέρβαση έως τώρα, ούσα στην 7η θέση (πέρσι είχε τερματίσει στην προτελευταία). Εξαιρετική δουλειά από τον προπονητή Ρενέ Χάκε, έχει δώσει νοοτροπία νικητή στους παίκτες του.
Η Τέλσταρ άφησε δυνάμεις μεσοβδόμαδα σε αντίθεση με τη Γιονγκ Ουτρέχτη που προετοιμάστηκε απερίσπαστη για το αποψινό ματς. Υπάρχει και οι απουσίες – αμφιβολίες στους φιλοξενούμενους, αν αξίζει κάτι στην αναμέτρηση είναι η κόντρα του φαβορί.