Holland Eerste Divisie

21:00 Almere City FC – NAC Breda
Αποτελεί κλασική ομάδα έδρας και αυτό μέτρησε στο Μάαστριχτ. Γνώρισε την ήττα από την ομώνυμη ομάδα (3-2) αν και μετά από ένα κακό ημίχρονο στο οποίο βρέθηκε πίσω (1-0, 11’), μπόρεσε να ανατρέψει τα δεδομένα (1-2/ 52’, 83’). Αυτό δεν ήταν αρκετό για να πανηγυρίσει την πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη της, αφού «νέκρωσε» στα τελευταία λεπτά, δεχόμενη δύο τέρματα (89’, 91’). Εφυγε με… άδεια χέρια τελικά, πληρώνοντας την αδυναμία της να κρατήσει μπάλα στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης. Εδωσε ξανά δικαιώματα ανασταλτικά, υποβιβάζοντας έτσι την προσπάθεια που κατέβαλλε στην άλλη άκρη του γηπέδου.Επιστρέφει στο «κάστρο» της απόψε (Αλμέρε), όπου διατηρεί αήττητο 11 συναντήσεων (10 νίκες στο ίδιο διάστημα, 5-1-0 φέτος). Το γκολ έρχεται πιο εύκολα όταν έχει την στήριξη του κόσμου της (13/21 φετινά γκολ της σημειώθηκαν στο γήπεδό της). Θα επιδιώξει να εκμεταλλευτεί την κακή αγωνιστική κατάσταση της ποιοτικής Μπρέντα, θέλοντας παράλληλα να πιάσει… οκτάδα.Εκτός δράσης παραμένουν οι Φερχέιντ (φορ 2/1) και Μπάλκερ (10/1). Αμφίβολος ο μπακ Κόπερς (7/0) μαζί και ο Χόσελινκ (χαφ, 6/0). Δεν είναι σίγουρη ούτε η συμμετοχή του Φαν Φλέρκεν (μπακ, 11/0).G/G τα 15/18 πιο πρόσφατα παιχνίδια της.
Φιλοξένησε την Γκόου Αχέντ μετά την ανέλπιστη ήττα από τη Ρόντα (4-2) στο Κέρκραντε. Αναμέτρηση με πολλές φάσεις μετά το πρώτο ημίωρο και την ίδια να μένει πίσω στο σκορ (0-1, 68’), πριν απαντήσει άμεσα (1-1, 71’) με γκολ-πέναλτι του Ιλιτς. Σοβαρά ήταν και πάλι τα λάθη που έκανε η άμυνά της. Η αναμέτρηση μετατράπηκε σε «ροντέο» στα τελευταία λεπτά και η νίκη θα μπορούσε να καταλήξει σε κάποια… χέρια. Αυτό δεν έγινε πάντως, με την ίδια να μπορεί να αισθάνεται ικανοποιημένη από τον βαθμό που αποκόμισε κόντρα σε ένα μαχητικό σύνολο.Κατάφερε να δεχθεί λιγότερα από δύο γκολ ύστερα από τρία διαδοχικά 90λεπτα, όμως η νίκη δεν ήρθε ούτε τώρα (0-2-2). Μάλλον «χαλάρωσε» αφού εξασφάλισε θέση στα playoffs (λόγω της πρώτης θέσης στην 1η περίοδο). Εκμεταλλεύτηκε την απώλεια του Αγιαξ Β’ ωστόσο, ανεβαίνοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας (24 βαθμοί, 7-3-3) και αφού ο βασικός στόχος της είναι η μία από τις δύο θέσεις που δίνουν απευθείας άνοδο, ψάχνει βαθμούς και μακριά από το «σπίτι» της. Εκεί, υποχρεώθηκε σε δύο ήττες στα οκτώ πιο πρόσφατα ματς (4-2-2). Αξίζει να σημειωθεί ότι σκόραρε στα επτά τελευταία παιχνίδια (τουλάχιστον 2 γκολ στα πέντε από αυτά).Δεδομένη η απουσία του νεαρού νεοαποκτηθέντα στράικερ Μποχουί (21/4 πέρυσι με τη μικρή ομάδα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ). Παραμένει εκτός και ο μπακ Νάτσο (5/0). Εξέτισε ο μέσος Ρόσλερ (3/0).Over 2.5 τα 5/8 τελευταία ματς.
Eκτίμηση
Επιστροφή στο… σπίτι για την Αλμέρε (10 νίκες σε 11 ματς, εντός). Τέσσερα ματς χωρίς νίκη συμπλήρωσε η-κατά τ’ άλλα-ποιοτική Μπρέντα. Περιμένουμε τέρματα εδώ. Επιλογή μας το Over 3,5

21:00 FC Volendam – Jong Utrecht
Εξέπληξε ευχάριστα στο εκτός έδρας 3-1 υπέρ του Γιονγκ Άγιαξ. Αρκετά φτωχό το πρώτο μέρος, με τη Φόλενταμ να έχει μία καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Στο δεύτερο μέρος ανέβασε ρυθμό και πήρε προβάδισμα στο 50’, έπειτα από λάθος του αντίπαλου κίπερ. Λίγα λεπτά αργότερα ο Τολ έκανε το 2-0, με τον Άγιαξ να μειώνει γρήγορα σε 2-1, αλλά η Φόλενταμ κράτησε και «καθάρισε» στις καθυστερήσεις, με γκολ του Αντονούτσι. Περίεργο αποτέλεσμα (το διπλό έδινε 6.20), ίσως να έπαιξε ρόλο και το παρελθόν του προπονητή Γιονκ στον Άγιαξ. Αποκόμισε χτύπημα στο προηγούμενο ο δεξιός μπακ Φαντίγκα (11/0) και είναι αμφίβολος. Μακρόχρονες οι απουσίες, δεν αναμένονται αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο.
Δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και ηττήθηκε εκτός έδρας από την Τέλσταρ με 2-0. Η πρώτη σημαντική φάση του αγώνα ήταν για τη Γιονγκ Ουτρέχτη, όμως δεν την αξιοποίησε. Στη συνέχεια η αντίπαλος είχε την υπεροχή και πέτυχε δύο γκολ (18’, 54′), στα οποία η ομάδα του Ρενέ Χάκε δεν βρήκε απάντηση. Με τον τρόπο αυτό υπέστη τη δεύτερη σερί εκτός έδρας ήττα και παρέμεινε μακριά από τη νίκη για 4η αγωνιστική (0-2-2). Δείχνει σημάδια… ξεφουσκώματος έπειτα από ένα αφύσικο, για την αξία των παικτών της και τη δυναμική της, ξεκίνημα. Θυμίζουμε πως πέρσι είχε τερματίσει στην προτελευταία θέση. Αμφίβολος ο Φαν Ρόιεν (ΜΕ, 12/2), που έλειψε στο προηγούμενο.
Από δύο σερί νίκες (απέναντι μάλιστα σε ομάδες Νέων) προέρχεται η Φόλενταμ και ειδικά η τελευταία επί του Γιονγκ Άγιαξ της έδωσε ψυχολογία. Πάντως, δεν είναι τόσο σταθερή ώστε να δίνεται σε τόσο χαμηλή απόδοση, απέναντι σε μία ομάδα που αποδίδει καλύτερα του αναμενόμενου.

21:00 Go Ahead Eagles – FC Dordrecht
Αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με την Μπρέντα. Ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος και είχε δύο κλασικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, κάτι που τελικά κατάφερε στο 68’ με τον Κόρμποζ. Λίγα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε πέναλτι και η Μπρέντα ισοφάρισε. Έκτοτε χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν, χωρίς να μεταβληθεί το σκορ. Έχει εμφανέστατο πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων, αυτός είναι και ο λόγος που παραχωρεί ισοπαλίες, μετρώντας 7 στις 9 τελευταίες αγωνιστικές, στις οποίες πάντως παραμένει αήττητη. Αμφίβολος λόγω ενοχλήσεων στη μέση ο μέσος Μπάνικ (11/1). Σταθερά εκτός οι αμυντικοί Φαν Ίπερεν (3/0) και Ντρόστε (2/0), ξεπέρασε το δικό του πρόβλημα ο δεξιός μπακ Μέρτενς (9/0). Χωρίς αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο.
Άδικο εντός έδρας 1-1 με την Ος. Ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και είχε δύο καλές φάσεις πρώτο 15λεπτο. Στο 30’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Σχούρμαν, με την Ος να ισοφαρίζει πέντε λεπτά αργότερα. Στο 39’ έμεινε με 10 παίκτες, όμως δεν επηρεάστηκε, ίσα ίσα έπαιζε λες κι αυτή είχε αριθμητικό πλεονέκτημα. Είχε δοκάρι στο 72’ και μία κλασική χαμένη ευκαιρία στο 90’. Πικρή εξέλιξη, παρέμεινε ουραγός, όμως στα δύο τελευταία ματς είναι σαφώς βελτιωμένη (κέρδισε στο Κύπελλο τη Μάαστριχτ). Τιμωρημένος ο αμυντικός Λιούις (8/0, 2η κόκκινη φέτος), τραυματίες οι Νόπερτ (2 συμμ.), Μπρέινταϊκ (Α, 4/0), αμφίβολος ο Κοκ (Μ, 11/0).
Σαφέστατα ποιοτικότερη ομάδα η Γκόου Αχέντ, στα περισσότερα ματς έχει την υπεροχή, όμως παραχωρεί εύκολα ισοπαλίες λόγω… αστοχίας. Αυτή τη φορά αντιμετωπίζει τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας, οπότε λογικά δεν θα έχει πρόβλημα. Βέβαια ο άσος είναι πολύ χαμηλά, μόνο με χάντικαπ ή G/G αξίζει να παιχτεί.

21:00 Helmond Sport – De Graafschap
Άξιζε τη νίκη κόντρα στην Ντεν Μπος, αδικείται από το τελικό 1-1. Δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 2’, έπειτα από γκολ που… έπνιξε ο τερματούλακάς της. Στο 51′ ήταν η σειρά του αντίπαλου κίπερ να κάνει «παιδικό» λάθος, ενώ στη συνέχεια είχε την υπεροχή, όμως στάθηκε άτυχη (2 δοκάρια κι ένα χαμένο τετ α τετ). Προσπαθεί να ορθοποδήσει, αλλά παραμένει ασταθής και γι’ αυτό βρίσκεται στο δεύτερο μισό της κατάταξης. Ο κόουτς Μπούσεν αλλάζει διαρκώς πρόσωπα στην επίθεση για να βρει λύσεις. Αποκόμισαν χτυπήματα στο προηγούμενο και τέθηκαν εκτός οι μεσοεπιθετικοί Κόολχοφ (11/2) και Σνέπφανχερς (13/4, 1ος σκόρερ). Δύσκολα ο Μούτζερς (Ε, 8/1).
Ευχαριστημένη πρέπει να αισθάνεται με τον βαθμό κόντρα στην Εξέλσιορ (0-0). Ήταν αρκετά τυχερή στο πρώτο μέρος, καθώς τα δοκάρια την έσωσαν τρεις φορές! Σαφώς βελτιωμένη μετά την ανάπαυλα, ισορρόπησε το ματς το οποίο είχε ελάχιστες καλές στιγμές. Χάθηκε από μία κλασική ευκαιρία, όμως το αποτέλεσμα δεν άλλαξε. Έχει να λέει εδώ και καιρό πως είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα, ενώ παραμένει στην κορυφή «αγκαζέ» με την Καμπούρ. Επιστρέφει έπειτα από δύο παιχνίδια ο έμπειρος επιθετικός Ραλφ Σόιτχενς (12/4), ενώ μετά από καιρό είναι διαθέσιμος ο χαφ Ολάιφε (2/0), αν και δεν πρόκειται να ξεκινήσει βασικός.
Από τις χειρότερες επιθετικά ομάδες η Χέλμοντ, μόλις 3 παίκτες της έχουν πετύχει πάνω από ένα γκολ και οι δύο εξ αυτών θα λείψουν σήμερα. Η Ντε Γκράαφσαπ είναι η πιο σταθερή ομάδα της κατηγορίας, θα παραταχθεί πλήρης, οπότε μόνο αν υποτιμήσει την αντίπαλο θα χάσει βαθμούς.

21:00 Jong Ajax – FC Den Bosch
Αποκαρδιωτική εμφάνιση και εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Φόλενταμ. Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις το πρώτο μέρος, στο δεύτερο η Φόλενταμ ήταν ανώτερη και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (50′, 59′), με τον τερματοφύλακα Κοτάρσκι να φέρει ευθύνη και στις δύο περιπτώσεις. Μείωσε προσωρινά (73′) ο Χράφενμπερχ, με εξαιρετικό γκολ, όμως δεν απέτρεψε το μοιραίο, αφού η προβληματική ανασταλτική λειτουργία του Γιονγκ Άγιαξ προκάλεσε και τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις. Πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα, απρόσμενο αποτέλεσμα, παρότι παρατάχθηκε με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα. Εδώ και περίπου δύο μήνες απουσιάζει ο μεσοεπιθετικός Ντανίλο (4/0).
Αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας με τη Χέλμοντ. Ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και άνοιξε το σκορ στο 2’. Στο δεύτερο ημίχρονο ισοφάρισε σε 1-1, έπειτα έξοδο… Μεσολογγίου του αντίπαλου τερματοφύλακα. Στα τελευταία λεπτά η Ντεν Μπος δεν… πάταγε καλά και σώθηκε από τα δοκάρια, δύο τον αριθμό. Μπορεί να πήρε το βαθμό (4η σερί ισοπαλία στο πρωτάθλημα), όμως η γεύση που άφησε το αποτέλεσμα ήταν σαν ήττα, μερίδα οπαδών αποδοκίμασε τους παίκτες. Δεν έχει κερδίσει ακόμα μακριά από το κοινό της (0-4-2). Έχασε την τελευταία προπόνηση λόγω ίωσης ο στόπερ Βελκόφ (13/1) και είναι αμφίβολος. Σε αυτή χτύπησε και ο βασικός τερματοφύλακας Φαν ντερ Στέιν, αλλά το πιο πιθανό είναι να αγωνιστεί απόψε. Συνεχίζουν εκτός οι Μπράουερς (Μ, 10/1), Χόρνκαμπ (ΜΕ, 1/0), Φαν ντερ Βίντεν (Α.), Φαν Ζούτφεν (Α.) και Τρότμαν (Ε, 9/1).
Μάλλον… συγκυριακή ήταν η απώλεια από τη Φόλενταμ για τον Γιονγκ Άγιαξ. Συνήθως «ξεσπάει» έπειτα από αρνητικά αποτελέσματα. Εξάλλου, η χωρίς εκτός έδρας νίκη Ντεν Μπος δεν έχει δείξει όσα απαιτούνται για να την προτιμήσουμε σε μία από τις ισχυρότερες έδρες του πρωταθλήματος.

21:00 Jong AZ Alkmaar – MVV Maastricht
Η άμυνά της την πρόδωσε για ακόμη μια φορά. Την προηγούμενη εβδομάδα πέταξε στα… σκουπίδια δύο προβαδίσματα κόντρα στη Φόλενταμ και τελικά ηττήθηκε (3-2), ενώ στο περασμένο υποχρεώθηκε σε ήττα-ανατροπή (2-1) από τη ΦΚ Αϊντχόφεν. Προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό της στο πρώτο μέρος, δεν τα κατάφερε στον βαθμό που ήθελε, είχε πάντως ένα κέρδος, αφού μπόρεσε να βρει δίχτυα (0-1, 29’). Κάπου εκεί σταμάτησε να κάνει αισθητή και την παρουσία της στον αγωνιστικό χώρο. Αυτό την οδήγησε στην ισοφάριση στις αρχές της επανάληψης (1-1, 53’). Δεν αντέδρασε ούτε τότε. Αναπόφευκτα ήρθε και δεύτερο τέρμα περίπου μισή ώρα αργότερα, ενώ είχε δεχθεί αρκετή πίεση στο μεσοδιάστημα.Προσπαθεί πολύ να παλέψει τα προβλήματά της από το ξεκίνημα της σεζόν αλλά δεν δικαιώνεται από τα αποτελέσματα. Δέχθηκε τέρμα και στα 12/13 πιο πρόσφατα παιχνίδια και αυτό την οδήγησε σε επτά ήττες (2-4-7) στο ίδιο διάστημα. Στο Αλκμααρ ήρθαν οι 6/10 φετινούς βαθμούς της (1-3-3).Χωρίς σημαντικά προβλήματα.G/G+Over 2.5 τα 9/12 πιο πρόσφατα ματς.
Ηπρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά από δύο μήνες (οκτώ αγώνες χωρίς τρίποντο στο μεσοδιάστημα, 0-3-5) είναι πλέον γεγονός. Εκμεταλλεύτηκε το εκτός έδρας «κόμπλεξ» που εμφανίζει η Αλμέρε, σε συνδυασμό με την αλαζονεία που επέδειξε η φιλοξενούμενη και τελικά έφτασε σε σπουδαία νίκη-ανατροπή (3-2), με τα δύο τέρματά της να έρχονται από το 89 έως το 91’. Μοιρασμένο πρώτο μέρος με την ίδια να προηγείται, δεχόμενη την ανατροπή (1-2) στην επανάληψη (52’, 83’) πριν κάνει το… ίδιο στην αντίπαλό της.Δεν έχει βελτιωθεί ουσιαστικά πάντως το τελευταίο διάστημα. Σοβαρό ζήτημα πίσω (24 γκολ παθητικό), με την ίδια να δίνει δικαιώματα σε κάθε 90λεπτο. Βρήκε δίχτυα στα 8/13 φετινά παιχνίδια της (11 τέρματα ενεργητικό), όμως αυτό δεν αρκεί για να την… ξεκολλήσει από τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.Αμφίβολοι οι Χανστ (μπακ), Νις (μέσος, 6/0).Δέχθηκε τουλάχιστον δύο τέρματα στα 6/8 πιο πρόσφατα ματς.
Eκτίμηση
Δεν πείθει η Αλκμααρ Β’ των χιλίων προβλημάτων. Σε υψηλό ρυθμό οι αγώνες της. Το ίδιο επιδιώκει και η ασταθής Μάαστριχτ. «Τρύπιες» οι άμυνές τους. Επιλέγουμε το Over 3,5

21:00 Jong PSV – SC Telstar
Αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας με τη Ρόντα, την περασμένη Δευτέρα. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση, ωστόσο η Ρόντα ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 26’. Στο δεύτερο μέρος η Γιονγκ Αϊντχόφεν ισοφάρισε με τον Νγκόγκε, με τη Ρόντα να χάνει δύο σημαντικές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά για να πάρει τη νίκη. Κινείται στη μετριότητα φέτος και έχει πάρει όλους τους βαθμούς (11) από εντός έδρας αναμετρήσεις. Στην αποστολή της πρώτης ομάδας ήταν χτες οι Ράουτερ (Τ, 1 συμμ.), Τέζε (ΑΜ, 5/0) και Κάτιτς (Ε, 6/2), σχεδόν αδύνατο να παίξουν σήμερα. Επέστρεψε έπειτα από 2 μήνες ο αρχηγός Ντε Χάας (Α, 3/0).
Κέρδισε σχετικά άνετα με 2-0 τη Γιονγκ Ουτρέχτη. Καλό ξεκίνημα για την Τέλσταρ, η οποία άνοιξε το σκορ στο 18’ με εξαιρετικό σόλο του Μπεναμάρ. Λίγα λεπτά αργότερα η αντίπαλος έχασε σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσει. Στο 54’ ο φορμαρισμένος Χαρτσούχ έκανε το 2-0, έπειτα από λάθος της άμυνας, ενώ ο ίδιος παίκτης έχασε μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις. Διεύρυνε το νικηφόρο σερί της στους 4 αγώνες (με Κύπελλο) και έμεινε αήττητη για 4η αγωνιστική στο πρωτάθλημα, επίδοση με την οποία έχει ανέβει στην 7η θέση. Είναι από τις ομάδες που διεκδικούν την 2η περίοδο (εισιτήριο για τα πλέι οφ). Άλλαξε βοηθό προπονητή. Ανάρρωσε από ίωση ο Ελ Γιαακουμπί (Α, 9/0), όμως χτύπησε και δύσκολα θα προλάβει ο Μπεναμάρ (Α, 13/1). Ξανά εκτός οι Χάουμπεν (ΜΕ, 3/0), Λίνεν (Μ, 12/1). Με ερωτηματικό οι μέσοι Γκίλμουρ (12/0), Τάβσαν (9/2).
Η πρόσφατη φόρμα και εικόνα τους δείχνει προς… Τέλσταρ μεριά, όμως η Γιονγκ Αϊντχόφεν όσο υστερεί εκτός τόσο ανταγωνιστική παρουσιάζεται μπροστά στο κοινό της, όπου έχει πάρει όλους τους φετινούς της βαθμούς. Σωστά μοιρασμένο το σετ, πρώτο σημείο η ισοπαλία.

21:00 NEC Nijmegen – FC Oss
Απέσπασε με δόση τύχης τον βαθμό (0-0) στο Λεουβάρντεν με αντίπαλο την πρωτοπόρο Καμπούρ, παραμένοντας αήττητη για τέταρτη διαδοχική συνάντηση (3-1-0). Κινδύνεψε αρκετά από τη γηπεδούχο, κυρίως στην επανάληψη, με τον κίπερ Στέφενς να αναδεικνύεται σε πρωταγωνιστική του αγώνα. Είπε «όχι» σε τουλάχιστον 3 κλασικότατες ευκαιρίες από πλευράς αντιπάλου. Τα ανασταλτικά της κενά είναι σημαντικά, αλλά κατάφερε να κρατήσει το μηδέν για 4η εβδομάδα, αφού βελτιώθηκε αισθητά στον συγκεκριμένο τομέα. Δίνει λύσεις η επιθετική της γραμμή (σκόραρε στα 10/12 προηγούμενα παιχνίδια).Παλεύει σκληρά στο γήπεδό της (3-2-1), παραμένοντας αήττητη μετά την ήττα στο πρώτο φετινό εντός. Επικράτησε στα δύο πιο πρόσφατα παιχνίδια, κρατώντας παράλληλα ανέπαφη την εστία της! Βελτιώθηκε το κλίμα στα αποδυτήρια μετά τις τελευταίες επιτυχίες. Ανεβασμένη οι Φλέμινγκ (φορ, 9/4) και Οκίτα (12/4), δημιούργησαν προβλήματα και στο τελευταίο κόντρα στην Καμπούρ, παρότι δεν σκόραραν.Εκτός δράσης ο «δεύτερος» κίπερ Αλμπλας. Πρόβλημα υπάρχει και με τον μπακ Μπόσαερτς. Κανείς τους δεν έχει αγωνιστεί φέτος. Δεν είναι διαθέσιμος ούτε ο αμυντικός Κβίντα (12/1).Δέχθηκε γκολ στα 9/12 τελευταία ματς.
Μετρούσε τέσσερις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο (0-1-3), πριν το ανέλπιστο τρίποντο με αντίπαλο την Αϊντχόφεν Β’ (1-0). Συνέχισε χωρίς ήττα για 2η εβδομάδα, φεύγοντας με τον βαθμό από την έδρα της Ντόρντρεχτ (1-1). Κάκιστη μέχρι να δεχθεί το γκολ (1-0, 30’), απάντησε άμεσα με «φωτοβολίδα» του Ρόμενς, ενώ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί επί της ουσίας το αριθμητικό πλεονέκτημα που αποκόμισε από το 39ο λεπτό. Νωχελική στην επανάληψη, δεν πάτησε με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή, έχοντας μονάχα μια-δυο καλές ευκαιρίες μέχρι τη λήξη. Δεν έλαμψε ξανά με την παρουσία της. Δεν έχει πείσει μέχρι τώρα, αφού αν και σκοράρει με άνεση, εμφανίζει σοβαρό θέμα στα μετόπισθεν κι αυτό τη δυσκολεύει (22 γκολ παθητικό σε 13 αγωνιστικές).Προσπαθεί να παλέψει με τις αδυναμίες της, όμως όταν αποχωρίζεται τη βάση της τα προβλήματα «μεγαλώνουν». Υποχρεώθηκε σε ήττα στα 4/6 φετινά εκτός έδρας παιχνίδια. Η μοναδική νίκη (2-0) αλλά και συνάντηση στο ίδιο διάστημα που κράτησε το μηδέν ήρθε κόντρα στη Χέλμοντ (21/9).Εκτός δράσης ο Τζόρντι Μπρίελς (μέσος). Αμφίβολος ο μπακ Χράφενμπερχ (5/0).Over 2.5 τα 9/14 πιο πρόσφατα παιχνίδια της.
Eκτίμηση
Η αφυπνισμένη Ναϊμέγκεν (3-1-0) άντεξε στην έδρα της πρωτοπόρου Καμπούρ (0-0). Απόψε θα την στηρίξουμε κόντρα στην απρόβλεπτη Ος, αφού το μομέντουμ την ευνοεί και το combo 1+Over πληρώνει καλά.

21:00 Roda Kerkrade – SC Cambuur
Χρειάστηκε πέντε αγωνιστικές για να φτάσει στην πρώτη της νίκη, όμως από τότε συνεχίζει με σταθερά βήματα. Τα πηγαίνει περίφημα τον τελευταίο καιρό, αφού ηττήθηκε μόλις σε ένα από εννιά τελευταία παιχνίδια (4-4-1), ενώ την περασμένη εβδομάδα έφυγε με τον βαθμό (1-1) και από την «καυτή» έδρα της Αϊντχόφεν Β’. Πρώτο ημίχρονο χωρίς ρυθμό και σημαντικές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με την ίδια να εκμεταλλεύεται ένα «τσαφ» της αντίπαλης άμυνας και να προηγείται με τον επιθετικό Ουγκμπό (12/6). Δεν ήταν το ίδιο δραστήρια και συγκεντρωμένη στις αρχές της επανάληψης και η άμυνά της δεν κατάφερε να αντέξει (1-1, 59’). Απείλησε σε 2-3 περιπτώσεις στο τέλος, χωρίς αποτέλεσμα.Επιθετικά υπάρχουν δυνατότητες, όμως πρέπει να δουλέψει σε αρκετούς τομείς για να φτάσει και σε ακόμη περισσότερες επιτυχίες στη συνέχεια. «Αγκάθι» η άμυνά της, αφού δέχθηκε τέρμα στις 11/13 φετινές συναντήσεις της (άντεξε στις 2/4 πιο πρόσφατες). Επικράτησε άνετα (4-0, 4-2) στα δύο τελευταία παιχνίδια που έδωσε στο Κέρκραντε, επιβεβαιώνοντας ότι τουλάχιστον μπροστά στο κοινό της αποτελεί σκληρό καρύδι.Εκτός ο μπακ Γιένσεν (2/1) μαζί και ο Κέουλεν (μπακ, 3/1).G/G εμφάνισαν οι 7/9 πιο πρόσφατες συναντήσεις της.
Ηπρωτοπόρος Καμπούρ δεν σταματά πουθενά! Δεν έχει γνωρίσει την ήττα στα 10 τελευταία παιχνίδια (7-3-0), ενώ δεν σταματά να «πυροβολεί» κάθε άμυνα που βρίσκει απέναντι της. Σημείωσε τουλάχιστον 4 (!) τέρματα στις 4/8 πιο πρόσφατες συναντήσεις, όμως στο τελευταίο 90λεπτο έπεσε… έπεσε πάνω στον κίπερ της Ναϊμέγκεν, παραχωρώντας τον βαθμό (0-0). Μοιρασμένος αγώνας στο πρώτο μέρος, με την ίδια να έχει πάντως την καθολική υπεροχή στο υπόλοιπο διάστημα. Σπατάλησε ένα… κάρο ευκαιρίες (είχε 4 κλασικότατες στην επανάληψη), αποτυγχάνοντας να φτάσει στο γκολ. Το ηθικό της βρίσκεται στα ύψη πάντως, με την ίδια να στοχεύει σε απευθείας άνοδο.Απόψε αποχωρίζεται το Λεουβάρντεν, όπου χάνει μέρος της δυναμικής της. Μετά τις δύο ήττες πάντως (Ντε Γκράαφσαπ, Μπρέντα), δεν έχει ηττηθεί στα υπόλοιπα (5), ενώ βρήκε δίχτυα σε τέσσερις περιπτώσεις στο ίδιο διάστημα.Εκανε ντεμπούτο ο –υγιής πλέον- μπακ Σμιντ. Ενδεχόμενο πρόβλημα με τον ακραίο οπισθοφύλακα Φαν Ντέελεν (13/1). Αμφίβολος ο φορ Κορτέ (6/0), μαζί και ο Καλόν (φορ, 12/4). Σίγουρα εκτός ο μπακ Νιούπορτ (3/0).Σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα 6/10 τελευταία παιχνίδια.
Eκτίμηση
Δυνατή στο Κέρκραντε η Ρόντα, άντεξε και μακριά απ’ αυτό (1-1 Αϊντχόφεν Β’). Απέναντι στην πρωτοπόρο Καμπούρ θα έχει πάντως πιο δύσκολο έργο. Σκοράρουν σταθερά και οι δύο και αυτό μας οδηγεί στο Over 3,5.

21:00 SBV Excelsior – FC Eindhoven
Μπορεί να τα… βάλει με την τύχη της που δεν μπόρεσε να φύγει με το διπλό από το Ντοέτινχεμ. Ηταν συγκλονιστική στο πρώτο ημίωρο με αντίπαλο την αήττητη Ντε Γκράαφσαπ, σημαδεύοντας τρεις φορές τα αντίπαλα δοκάρια. Είχε άλλες δύο κλασικότατες ευκαιρίες στο ίδιο διάστημα. «Χαλάρωσε» για 25 λεπτά και άφησε τη γηπεδούχο να κάνει το παιχνίδι της. Απειλήθηκε σε μερικές περιπτώσεις, πριν κάνει την έσχατη προσπάθεια για το γκολ. Σπατάλησε άλλες δύο εξαιρετικές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά, μένοντας στο ισόπαλο 0-0. Πρώτη καλή εμφάνιση μετά από μια σειρά τεσσάρων αγών στα οποία δεν έπεισε με τις εμφανίσεις της (1-1-2). Ψάχνει νίκη απόψε, έχοντας μάλιστα την στήριξη των φιλάθλων της, αφού παρέμεινε στο -6 από τη δεύτερη Ντε Γκράαφσαπ και στόχος της είναι η απευθείας άνοδος.Μόλις την περασμένη αγωνιστική χάθηκε το εντός έδρας νικηφόρο σερί έξι αγώνων (πέντε φετινές), αφού υποκλίθηκε στην ανωτερότητα του Αγιαξ Β’ (3-1). Ανεβάζει πάντως αισθητά την απόδοσή της στο Ρότερνταμ. Η επιθετική της γραμμή είναι ανεβασμένη (βρήκε δίχτυα στα 9/13 φετινά).Εξέτισε ο μπακ Φίσερ (12/0). Πλήρης η αποστολή.Δέχθηκε γκολ στα 22/25 πιο πρόσφατα ματς.
Νίκη-αντίδραση για τη ΦΚ Αϊντχόφεν, αφού επέστρεψε στις νίκες ύστερα από τέσσερις εβδομάδες (0-1-3). Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ κόντρα στην Αλκμααρ Β’ (0-1, 29’), όμως εκμεταλλεύτηκε τις αμυντικές ατασθαλίες της αντιπάλου, φτάνοντας σε δύο γκολ στην επανάληψη (53’, 81’). Δεδομένες οι αδυναμίες της όταν αποχωρίζεται το γήπεδό της. Εκείνες πλήρωσε στα περισσότερα φετινά, καταφέρνοντας να φτάσει μόλις σε μία νίκη φέτος (1-1-5). Σκοράρει με χαρακτηριστική άνεση (10/13 φετινά), όμως με την εικόνα που εμφανίζει η άμυνά της «παίρνει» λιγότερα απ’ όσα αξίζει.Σε υψηλό τέμπο κινήθηκαν όλες οι συναντήσεις που έδωσε τον τελευταίο καιρό (Over 2.5 τα επτά τελευταία ματς, Over 3.5 τα πέντε από αυτά), αφού ασκεί πίεση όπου κι αν βρεθεί και η επιθετική της γραμμή κάνει –συνήθως- το καθήκον της.Δεν ακολούθησαν την αποστολή της ομάδας οι Γιάνσεν (αμυντικός, 14/1 πέρυσι) και Φαν ντερ Σάντε (2/0) και Ζε Πέδρο (μπακ). Αμφίβολος ξανά ο ποιοτικός μέσος Σλέεχερς (10/4). Εξέτισε ο χαφ Φάμπερ (2/0).Επτά σερί Over 2.5.