Holland Eerste Divisie

21:00 FC Den Bosch – FC Dordrecht
Επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από επτά αγωνιστικές, επικρατώντας της Αλμέρε με 2-0 εκτός έδρας. Δε ξεκίνησε καλά, ωστόσο κατάφερε να ανοίξει το σκορ κόντρα στη ροή (15′). Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με την ομάδα του Φαν Ντερ Φεν να «σώζεται» από το δοκάρι και τον τερματοφύλακα Φαν ντερ Στέιν (έπιασε τετ α τετ), πριν πετύχει το δεύτερο γκολ, στη μοναδική φάση που πραγματοποίησε (56′). Έστω κι έτσι ήταν σημαντικό αποτέλεσμα και συγκεκριμένα η πρώτη νίκη για τη Ντεν Μπος έπειτα από 6 αγωνιστικές (0-5-1). Η διοίκηση κάνει προσπάθεια να απομονώσει όσους οπαδούς έδειξαν ρατσιστική συμπεριφορά στο προηγούμενο εντός με την Εξέλσιορ και έκαναν… ρεντίκολο την ομάδα εντός κι εκτός συνόρων. Ξανά εκτός οι μέσοι Λάουκαρτ (10/3), Μπράουερς (10/1) και ο φορ Τρότμαν (Ε, 9/1), όπως και οι αμυντικοί Φαν Ζούτφεν, Φαν ντερ Βίντεν. Χωρίς αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο.
Συνέχισε τις κακές εμφανίσεις, με αποτέλεσμα να ηττηθεί και από την Τέλσταρ με 3-2 εντός έδρας. Ξεκίνησε νωθρά και δέχτηκε δύο τέρματα μέχρι το 38’. Δύο λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι και το μετέτρεψε σε γκολ ο Μάρκες. Στην επανάληψη ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε, πάλι από την άσπρη βούλα. Η άμυνά της συνέχισε να έχει «τρύπες», η εστία της παραβιάστηκε για 3η φορά και στη συνέχεια στάθηκε άτυχη, καθώς είχε δοκάρι. Έφτασε τις 9 αγωνιστικές χωρίς τρίποντο (0-2-7), είναι σταθερά ουραγός και θα παραμείνει όσο δεν διορθώνει την προβληματική ανασταλτική της λειτουργία. Διαθέτει μακράν το χειρότερο παθητικό στην κατηγορία, έχοντας δεχτεί 41 γκολ σε 16 αγωνιστικές. Δεν έχουν αναφερθεί σημαντικά προβλήματα.
Έστω κι αν δεν πείθει η Ντεν Μπος, αποσπά θετικά αποτελέσματα εσχάτως. Το κοινό θα είναι «μουδιασμένο» υπό τον φόβο εμφάνισης εκ νέου ρατσιστών οπαδών. Θεωρούμε πως το σετ αποδόσεων αδικεί την Ντόρντρεχτ, αλλά με τέτοια άμυνα δύσκολα την εμπιστεύεσαι. Άσος, χωρίς στοιχηματική αξία.

21:00 FC Oss – FC Eindhoven
Υπέστη «βαριά» εκτός έδρας ήττα με 4-0 και… ανάστησε τη Μάαστριχτ. Δε ξεκίνησε καλά και δέχτηκε δύο γκολ στο πρώτο μισάωρο. Στη συνέχεια προσπάθησε να μειώσει, όμως χωρίς αποτέλεσμα. Στην επανάληψη η ομάδα του Βελς δεν… πάταγε καλά μέσα στο γήπεδο, με αποτέλεσμα η Μάαστριχτ να ανεβάσει ρυθμό και να βρει δίχτυα ακόμη δύο φορές. Δύσκολα τα πράγματα, έφτασε τις τρεις διαδοχικές ήττες, διάστημα στο οποίο δέχτηκε 9 τέρματα και σημείωσε μόλις ένα, επιδόσεις με τις οποίες υποχώρησε στην προτελευταία θέση. Επιστρέφει ο Όπνταμ (Α, 7/0), δύσκολα ο Ντάνζελ Χράφενμπερχ (Ε, 5/0) που ταλαιπωρείται από τραυματισμό.
Κακή εμφάνιση και εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Καμπούρ. Φτωχό το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να απειλήσουν. Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Μπραντς έπαιξε κακό ποδόσφαιρο, απείλησε ελάχιστα και δέχτηκε τρία γκολ σε 21 λεπτά (46′-68′). Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στα τρία τελευταία ματς για την Αϊντχόφεν, παρέμεινε στο δεύτερο μισό της κατάταξης. Πληρώνει την αδυναμία της στα εκτός έδρας ματς, όπου μετρά 6 διαδοχικές ήττες, με την εστία της να παραβιάζεται 21 φορές σε αυτό το διάστημα. Έμειναν εκτός αποστολής για διάφορους λόγους οι Κόλιν Ζέεντορφ (15/1), Ζε Πέδρο (Α, 1/0), Γιάνσεν (Α.), Ίντζες (Μ, 11/0), Φαν ντερ Σάντε (ΜΕ, 2/0), Μπούρχερινχ (ΜΕ, 1/0), Σλέιχερς (Ε, 10/4). Μόνο ο πρώτος αγωνίστηκε στο προηγούμενο.
Πάει καιρό από την τελευταία καλή εμφάνιση της Ος, μόλις μία νίκη έχει στα 9 τελευταία κι αυτή επί της 18ης Γιονγκ Αϊντχόφεν. Από την άλλη και η FC Αιντχόφεν έχει να πάρει βαθμό εκτός έδρας από τις 23 Αυγούστου. Με λίγα λόγια πάρε τη μία και χτύπα την άλλη. Ή χτύπα και τις δύο. Ισοπαλία…

21:00 FC Volendam – NEC Nijmegen
Εξαιρετική εμφάνιση και εύκολη εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Εξέλσιορ. Ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και πήρε… αέρα δύο τερμάτων στο 32’. Στην επανάληψη έριξε τον ρυθμό της, με αποτέλεσμα η Εξέλσιορ να μειώσει σε 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ, αφού στάθηκε τυχερή προς το τέλος, με τον διαιτητή να ακυρώνει πεντακάθαρο γκολ της αντιπάλου. Φοβερή στη 2η περίοδο, έφτασε τις 5 σερί νίκες και κρατά την τύχη στα χέρια της, καθώς αν κερδίσει απόψε, περνά πρώτη στην ειδική βαθμολογία, ανεξαρτήτως των υπόλοιπων αποτελεσμάτων, με μία αγωνιστική να απομένει (εκτός με FC Αϊντχόφεν). Χτύπησε και θα λείψει για μερικές εβδομάδες ο επιθετικός Ντάουν (10/4), ο Κάαρς (15/5, οι 10 συμμ. ως αλλαγή) θα πάρει τη θέση του. Επέστρεψαν στις προπονήσεις οι Αντονούτσι (Μ, 7/2), Ντελ (ΜΕ.), ο πρώτος μπήκε και στην αποστολή.
Αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα εντός έδρας με τη Γιονγκ Ουτρέχτη. Ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, επέβαλε τον ρυθμό της, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με την ομάδα του Χεστχάουζεν να μην μπορεί να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που είχε, ενώ κινδύνευε διαρκώς από τις «φαρμακερές» αντεπιθέσεις της ομάδας Νέων. Πισωγύρισμα στη μάχη της 2ης περιόδου, εξακολουθεί πάντως να είναι στην πρώτη θέση, στο +1 από τη 2η Φόλενταμ. Προσοχή όμως, δεν της αρκεί η ισοπαλία, γιατί 3η στην ειδική βαθμολογία είναι η Καμπούρ (στο -2) η οποία έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων και την απειλεί. Στην τελευταία αγωνιστική της περιόδου αντιμετωπίζει εκτός την Εξέλσιορ. Θέση στο αρχικό σχήμα θα πάρει ο 18χρονος Μουσάμπα (15/4), αντί του Ρομενί (14/4). Χωρίς ουσιαστικά προβλήματα.
«Τελικός» για τη 2η περίοδο, όποια κερδίσει αποκτά σημαντικό προβάδισμα για να την κατακτήσει, ενώ η ισοπαλία «καταστρέφει» αμφότερες. Υπό αυτό το πρίσμα θα πάμε με το Over 3, αφού και οι δύο είναι σε καλή αγωνιστική κατάσταση.

21:00 Helmond Sport – Jong PSV
Πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, αποσπώντας 1-1 εκτός έδρας από τον Γιονγκ Άγιαξ. Ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, άνοιξε το σκορ στο 14’, ενώ είχε ακόμη μία καλή φάση στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη «κατέρρευσε», έδωσε χώρο στον αντίπαλο και το… πλήρωσε στο 65΄ με ισοφάριση, αλλά τουλάχιστον κράτησε τον βαθμό. Θέλει να «χτίσει» σε αυτό το αποτέλεσμα, καθώς, αγνοεί το τρίποντο εδώ και 5 αγωνιστικές (0-2-3), θέλει να δείξει καλή εικόνα στο αποψινό τοπικό ντέρμπι. Συνεχίζουν εκτός και οι Στέφαν Τίλεμανς (Τ.), Πούλμανς (Α, 15/0), Ζβάνεν (Μ, 7/2), Μπρούσελερς (Μ, 3/1), καθώς και ο 1ος σκόρερ Σνέπφανχερς (13/4 και 2 ασίστ).
Νέα κακή εμφάνιση και εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Μπρέντα. Ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρηση και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη μείωσε σε 2-1 με εξαιρετικό τέρμα του Σιντιμπέ, είχε δοκάρι για το 2-2 και μοιραία η εστία της παραβιάστηκε για 3η φορά στα τελευταία λεπτά. Αυτή ήταν η πέμπτη αγωνιστική χωρίς νίκη για την ομάδα του Ούνεκεν, που δε λέει να σηκώσει κεφάλι. Αποκαρδιωτική εκτός έδρας επίδοση, με 9 διαδοχικές ήττες, σερί που κρατάει από πέρσι. Είναι -μακράν- η χειρότερη ομάδα Νέων στο πρωτάθλημα. Δεν υπολογίζονται οι Χλόστερ (Α, 6/0), Λάτο (Α, 2/0), Όοστενμπρινκ (Μ, 2/0) και Φερτέσεν (ΜΕ, 3/1).
Με ψυχολογία η Χέλμοντ μετά την καλή εμφάνιση της Δευτέρας κόντρα στον Γιονγκ Άγιαξ. Το κλίμα στη Γιονγκ Αϊντχόφεν δεν είναι καθόλου καλό, τόσο στη Γιονγκ, όσο και στην πρώτη ομάδα. Προβάδισμα στον άσο, ο οποίος είναι «διαβασμένος» σωστό στο 2.25.

21:00 NAC Breda – MVV Maastricht
Επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας εκτός έδρας με 3-1 της Γιόνγκ Αϊντχόβεν, την περασμένη Δευτέρα. Ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση και πήρε… αέρα δύο τερμάτων στο πρώτο μέρος (22′, 34′). Στην επανάληψη δέχτηκε γκολ στο 56’, ενώ την έσωσε το δοκάρι από το 2-2 (είχε κι αυτή δύο συνολικά στο ματς). Τελικά «καθάρισε» με 3ο γκολ στο 85′ κι έδιωξε το άγχος. Επέστρεψε στις νίκες έπειτα από 6 αγωνιστικές (0-2-4) και πήρε ανάσες ο κόουτς Μπρόοντ, καθώς δέχεται κριτική για την κακή πορεία της ομάδας. Έχει εξασφαλίσει συμμετοχή στα πλέι οφ ανόδου, μέσω της κατάκτησης της 1ης περιόδου. Το ζητούμενο είναι όμως να προλάβει την πρώτη δυάδα, οτιδήποτε λιγότερο θα θεωρηθεί παταγώδης αποτυχία. Τιμωρημένος ο ποιοτικός χαφ Ίβαν Ίλιτς (16/3), τραυματίες οι αμυντικοί Νάτσο (5/0), Νομπλέγιας (11/0).
Επιβλητική εμφάνιση και εύκολη εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Ος. Ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο πρώτο μισάωρο. Στην επανάληψη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, βρήκε δίχτυα ακόμη δύο φορές και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, έπειτα από τρεις αγωνιστικές. Αγνώριστη σε σχέση με τα προηγούμενα ματς, ήταν η πληρέστερη φετινή της εμφάνιση. Πήρε ανάσες ο προπονητής Ούστα, θυμίζουμε πως οι οπαδοί έχουν στραφεί κατά διοίκησης και παικτών, λόγω της αποκαρδιωτικής εικόνας της MVV (16η θέση). Έλειψε από το προηγούμενο λόγω ίωσης ο αμυντικός Φερμάιλ (12/0), όμως ανάρρωσε κι επιστρέφει. Χτύπησε στην προπόνηση της Τετάρτης και χάνει το αποψινό ο Φλάιτερ (Ε, 10/0). Μακρόχρονες οι υπόλοιπες απουσίες.
Κόντρα δύο ομάδων που υπολειτουργούν αλλά προέρχονται από θετικά αποτελέσματα. Το γήπεδο θα είναι γεμάτο, αλλά το 1.55 πολύ χαμηλό. Από την άλλη μια εμφάνιση δεν αρκεί για να εμπιστευτούμε πάλι τη Μάαστριχτ, σε μία ισχυρή έδρα. Δύσκολο, στα 2-3 γκολ.

21:00 Roda Kerkrade – SBV Excelsior
Μοιράστηκε βαθμούς εκτός έδρας με τη Γκόου Αχέντ Ιγκλς (1-1). Ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και στην επανάληψη άνοιξε το σκορ (50’). Μετά το 70′ έπεσε η απόδοσή της και το πλήρωσε με ισοφάριση (75′). Στο τέλος πίεσε αλλά δεν κατάφερε να πετύχει άλλο γκολ. Τρίτο σερί εκτός έδρας 1-1 για την ομάδα του Ζαν Πολ ντε Γιονγκ, ψάχνει ένα νικηφόρο σερί που θα την ανεβάσει στην πρώτη οκτάδα. «Όλες αυτές οι ισοπαλίες δεν οδηγού πουθενά», δήλωσε ο 49χρονος τεχνικός. Σταθερά εκτός οι αμυντικοί Ντουρβέλ (10/0) και Κόιλεν (3/1), που λείπουν καιρό. «Βγάζει» μάτια ο επιθετικός Ούγκμπο (δανεικός από Τσέλσι), έχει σκοράρει και στις 5 τελευταίες αγωνιστικές, φτάνοντας τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα.
Μέτρια εμφάνιση και εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Φόλενταμ. Πραγματοποίησε κάκιστο πρώτο μέρος, στο οποίο δέχτηκε δύο τέρματα (11′, 32′). Στην επανάληψη ανέβασε ρυθμό και ήταν καλύτερη από την αντίπαλο. Μείωσε με τον Φορτές στο 70’, της ακυρώθηκε άδικα γκολ για το 2-2 και τελικά δεν πήρε τίποτα από το ματς. Σαφώς και είναι αποτυχία η 8η θέση, βάσει του ρόστερ που διαθέτει και των στόχων που είχαν τεθεί στο ξεκίνημα της σεζόν. Ουσιαστικά πληρώνει το αφελές παιχνίδι της και τη φουλ επιθετική νοοτροπία του προπονητή Μονίζ, μετρώντας μόλις μία νίκη στα 6 τελευταία (1-3-2) κι αυτή με 5-4! Σε σχέση με το προηγούμενο επιστρέφει ο αμυντικός Φίσερ (15/0), αμφίβολος λόγω ίωσης ο επιθετικός Μέιερ (11/6).
Με τον γκολτζή Ούγκμπο φορμαρισμένο και την ανάγκη για επιστροφή στις νίκες η Ρόντα θα παίξει επιθετικά. Όσα πάνε κι όσα έρθουν η Εξέλσιορ, εξαιρετικά ασταθής. Περιμένουμε καλό ματς με ρυθμό και αρκετά γκολ.

21:00 SC Cambuur – Jong AZ Alkmaar
Εξαιρετική εμφάνιση και εύκολη εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της ΦΚ Αϊντχόφεν. Μέτριο το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να απειλήσουν. Στην επανάληψη η ομάδα του Ντε Γιονγκ ανέβασε… στροφές, βρήκε δίχτυα τρεις φορές και πανηγύρισε το τρίτο συνεχόμενο «τρίποντο» στο πρωτάθλημα. Αξιοποίησε στο έπακρο το στραβοπάτημα της Ντε Γκράαφσαπ κι έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή με «αέρα» τριών βαθμών. Τη δεδομένη χρονική στιγμή δείχνει η πληρέστερη ομάδα του πρωταθλήματος, ιδιαίτερα εντός έδρας, είναι καταιγιστική. Χτύπησε και θα λείψει ο καλός μέσος Γιάκομπς (14/9), ενώ θέση στο αρχικό σχήμα διεκδικεί ο εξτρέμ Μίτσελ Παούλισεν (10/1), αντί του Ορατμανχούν (14/3).
Έγινε η πρώτη ομάδα φέτος που κερδίζει την Ντε Γκράαφσαπ και το έπραξε δίκαια, με 2-1. Δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 12’. «Πάλεψε», αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει πριν την ανάπαυλα. Το έκανε στην επανάληψη, με τον Αμπουχλάλ να βρίσκει δύο φορές δίχτυα μέσα σε 5 λεπτά (50′, 55′), μάλιστα η Γιονγκ Άλκμααρ έχασε ευκαιρίες και για 3ο γκολ στη συνέχεια. Πολύ καλή εμφάνιση, που έδωσε ψυχολογία στους παίκτες της. Βέβαια, μακριά από την έδρα της υστερεί, κέρδισε στο πρώτο ματς την Ος κι έκτοτε έχει πάρει μόλις έναν βαθμό σε 6 αναμετρήσεις. Ντε Μπουρ (Τ, 11 συμμ.), Αμπουχλάλ (ΜΕ, 6/3) και Ντράουφ (Ε, 7/2), ήταν χτες στην αποστολή της πρώτης ομάδας (στο 2-2 με την Παρτιζάν), ο τελευταίος μάλιστα αγωνίστηκε και πέτυχε δύο γκολ. Δύσκολα θα χρησιμοποιηθούν απόψε. Αμφίβολοι οι μέσοι Τααμπουνί (10/0), Αλούς (1/0).
Καταιγιστική εντός η Καμπούρ, τις περισσότερες φορές κάνει από μόνη της Over τα ματς. Η Γιονγκ Άλκμααρ τη Δευτέρα ήταν πολύ καλή, όμως μακριά από το κοινό της υστερεί κι ενδέχεται να έχει σημαντικές απουσίες στην επίθεση. Άσος με Over 3,5.

21:00 SC Telstar – Jong Ajax
Επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 3-2 εκτός έδρας της Ντόρντρεχτ. Ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση και πήρε… αέρα δύο τερμάτων στο 38’. Η Ντόρντρεχτ ισοφάρισε με δύο πέναλτι στο 40’ και στο 49′. Βρήκε νέα απάντηση με τον εξαιρετικό Σαρσούχ (64′), ο οποίος έφτασε τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα και στάθηκε τυχερή στο τέλος, με την αντίπαλο να έχει δοκάρι. Έχει κάποιες λιγοστές πιθανότητες να κατακτήσει την 2η περίοδο, όμως πρέπει να καλύψει διαφορά τριών βαθμών από την κορυφή μέσα σε δύο αγωνιστικές, με 4 ομάδες να είναι από πάνω της στην κατάταξη. Σταθερά εκτός λόγω τραυματισμών ο αμυντικός Χρόοτ και ο επιθετικός Χάουμπεν (3/0), χωρίς νέα προβλήματα.
Αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 εντός έδρας με τη Χέλμοντ. Δε ξεκίνησε όπως θα ήθελε την αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 14’. Στην επανάληψη ήταν ανώτερος, είχε την κατοχή της μπάλας, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Εκέλενκαμπ στο 65’. Ήταν μία από τις χειρότερες φετινές του εμφανίσεις, όσον αφορά στο επιθετικό σκέλος και τη δημιουργία φάσεων. Σε κάποια ματς είναι καταιγιστικός, σε άλλα προβληματίζει, πολύ ασταθής. Το ότι η πρώτη ομάδα είχε «βαρύ» πρόγραμμα το τελευταίο διάστημα, μάλλον θα την επηρεάσει και τώρα όπως στο προηγούμενο, με κομβικούς παίκτες όπως οι Λανγκ (9/5), Χράφενμπερχ (14/6), να είναι αμφίβολοι. Σταθερά εκτός ο Ντανίλο (ΜΕ, 4/0).
Η Τέλσταρ με νίκη μένει στο κυνήγι της 2ης περιόδου, από τη στιγμή που παίζουν μεταξύ τους οι δύο πρωτοπόροι της ειδικής βαθμολογίας (Φόλενταμ – Ναϊμέγκεν). Βέβαια, όλα από τον Γιονγκ Άγιαξ εξαρτώνται, ο οποίος όμως είναι ασταθής. Στα γκολ κι εδώ.