Holland Eerste Divisie

13:15 Helmond Sport – FC Eindhoven
Ηττήθηκε από την Εξέλσιορ, πολύ πιο δύσκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 3-1. Κυνηγούσε στο σκορ από το 17′ και είχε δοκάρι πριν ισοφαρίσει με τον Σνέπφανχερς (28′). Ισορροπημένο και το δεύτερο ημίχρονο, δέχτηκε το 2ο γκολ στο 82′, από αμφισβητούμενο πέναλτι και στο 87′ τη χαριστική βολή. Η ομάδα του Βίλι Μπούσεν παρέμεινε χωρίς τρίποντο έπειτα από 4 αγωνιστικές, όμως μπροστά στο κοινό της έχει «δύο στις δύο» ισοπαλίες, αμφότερες με σκορ 1-1. «Ναυάγησε» η μεταγραφή του τερματοφύλακα Φαν Μπλάντερεν από τον Άγιαξ, καθώς τραυματίστηκε, ήρθε στη θέση του ο Σεν Βιτς (πρώην Λιρς), για μπακ-απ του Φαν Χάσελ. Αμφίβολος ο μέσος Τζέπαρ (4/0), δεν έχουν αναφερθεί αξιοσημείωτα προβλήματα.
Έπαιξε έξυπνα υποδεχόμενη την Γκόου Αχέντ, ήταν πιο ουσιαστική και πήρε τη νίκη με 2-1. Έδωσε χώρο στον αντίπαλο κι εφάρμοσε αντεπιθέσεις, είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο και τελικά πήρε προβάδισμα στο 77′. Ισοφαρίστηκε στο 83′, αλλά ένα λεπτό αργότερα πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ και «κράτησε» μέχρι τέλους. Εξαιρετική εκκίνηση για το συγκρότημα του Έρνι Μπραντς, που αγνοεί την ήττα έπειτα από 4 αγωνιστικές (επίδοση 3-1-0) και βρίσκεται στην κορυφή. Συνεχίζουν εκτός οι Γιάρνο Γιάνσεν (Α.), Ζε Πέδρο (Α, 1/0), Φάμπερ (Μ.), Φαν ντερ Σάντε (Ε, 2/0) και ο νεοφερμένος Μακάσι (Μ.). Αμφίβολος ο Ντε Ρόι (Μ, 4/0) που χτύπησε στο προηγούμενο, αποθεραπεύτηκαν οι Κόλιν Ζέεντορφ (Α, 3/0) και Φαν ντεν Έιντεν (Α, δανεικός από Ίντερ).
Βάσει της φόρμας και της αγωνιστικής εικόνας των ομάδων το προβάδισμα έχει η ΦΚ Αϊντχόφεν. Βέβαια σε ντέρμπι αυτά πάνε περίπατο και είναι δεδομένο πως η Χέλμοντ θα τα δώσει όλα, στην προσπάθεια για το πρώτο της φετινό τρίποντο. Δεν μπλέκουμε, στα 2-3 γκολ, όπως και τα δύο φετινά εντός της Χέλμοντ.

15:30 Roda Kerkrade – FC Oss
Απογοήτευσε και πάλι, χάνοντας με 1-0 από τη Μάαστριχτ, στο γειτονικό ντέρμπι. Χειρότερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, σώθηκε δις από το (οριζόντιο) δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο, δέχτηκε γκολ στο 49′, στο οποίο δεν βρήκε απάντηση. Έχει μόλις έναν βαθμό έπειτα από 4 αγωνιστικές και μετά τα χτεσινά αποτελέσματα υποχώρησε στην τελευταία θέση! Πολλά λέγονται στο παρασκήνιο για τον Μεξικανό μεγαλομέτοχο Γκαρσία ντε λα Βέγκα, ο οποίος έχει κατηγορηθεί για ξέπλυμα «βρώμικου χρήματος» στο παρελθόν. Θυμίζουμε πως ο προκάτοχός του είχε καταλήξει σε φυλακή του Ντουμπάι για «ακάλυπτη» επιταγή. Το θετικό είναι πως επιστρέφει ο αμυντικός Ρίτσαρντ Γένσεν (19/1 πέρσι), έπειτα από πολύμηνη απουσία. Θα πάρει τη θέση του Φαν Εγίμα (4/0), ο οποίος είναι διεθνής με το Κουρασάο. Συνεχίζει εκτός ο μπακ Κόιλεν (1/1), ενώ δεν είναι ακόμα έτοιμος για ντεμπούτο ο νεοφερμένος Μπίσεκ (Α, δανεικός από Κολωνία).
Έκανε καλή εμφάνιση και περιόρισε την Ντε Γκράαφσαπ στην πρώτη της βαθμολογική απώλεια (0-0). Μάλιστα έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες να σκοράρει, τη δεύτερη και πιο σημαντική στο 83′. Όπως και να έχει, κρίνεται θετικό το αποτέλεσμα, έπειτα από δύο κακές εμφανίσεις και ισάριθμες ήττες. Προσπαθεί να βρει ρυθμό, καθώς άλλαξε σε μεγάλο βαθμό το ρόστερ της το καλοκαίρι. Το παράδοξο είναι πως έχει ηττηθεί από δύο αδύναμους αντιπάλους (Γιονγκ Ουτρέχτη, Γιονγκ Άλκμααρ) κι έχει αποσπάσει θετικά αποτελέσματα από ομάδες που πρωταγωνιστούν (Γιονγκ Άγιαξ, Ντε Γκράαφσαπ). Προσθήκες της τελευταίας στιγμής ο τερματοφύλακας Περκίς (δανεικός από Βαλενσιέν), ο στόπερ Χράφενμπερχ (πρώην Ρέντινγκ) και ο εξτρέμ Αματκαρίγιο (δανεικός από Ντεν Χάαγκ). Τραυματίας ο μπακ Μπουρντούς (2/0), αμφίβολος ο Όπνταμ (Α, νέος).
Η Ρόντα θα καταβάλει προσπάθεια για την πρώτη της φετινή νίκη, αλλά δεν… βλέπεται, πολύ δύσκολα την εμπιστεύεται κάποιος με αυτή την εικόνα. Εξακολουθεί να «γεμίζει» το ρόστερ της η Ος, που είναι εξίσου ανταγωνιστική εντός και εκτός έδρας. Θα δώσουμε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με απαραίτητη την κάλυψη στο DNB (2.35).

17:45 Almere City FC – FC Volendam
Αυτοκτονία! Μόνο αυτή η λέξη μπορεί να αποτυπώσει με ακρίβεια αυτό που έκανε η Αλμέρε στο Αμστερνταμ (ήττα 3-2 από Αγιαξ Β’). Προηγήθηκε (0-1, 29’) σε ένα πρώτο μέρος χωρίς ρυθμό, ισοφαρίστηκε στο 87’ (1-1), όμως «απάντησε» στο 92’. Ισοφαρίστηκε εκ νέου στην επόμενη φάση (93’) και τελικά ηττήθηκε στο 96ο λεπτό! Μπορεί να κόντραρε στα ίσα τον αντίπαλό της, όμως το τελικό αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο.
Θέλει απόψε να ξεπεράσει το «σοκ», επιστρέφοντας στη δυνατή της έδρα (8 νίκες σε 9 αναμετρήσεις), ενώ φέτος μας έχει πείσει με τις εμφανίσεις της, μετρώντας δύο νίκες και μία ισοπαλία, πριν κάνει τα εύκολα… δύσκολα στην πρωτεύουσα.
Εκτός δράσης παραμένουν οι Αλχαφτ (φορ, 14/5 πέρυσι) και Ρεσεβέρ (χαφ, 26/4 την περασμένη σεζόν). Το ίδιο ισχύει και για τους Αχαναχ (χαφ), Ευμορφίδη (φορ, 35/9 πέρυσι) και Μάνες (μπακ). Εκτός και ο αμυντικός Κόπερς (1/0). Τιμωρημένος ο επιθετικός Φενέμα (1/1). Δεν είναι διαθέσιμος ούτε ο βασικός φορ Φερχέιντ (2/1).
Ανέτρεψε τα δεδομένα στο τέλος, παίρνοντας μάλιστα το τρίποντο με αντίπαλο την Μπρέντα (2-1)! Ανώτερη στο πρώτο «μισό» του αγώνα, δεν μπόρεσε να προηγηθεί αφού σπατάλησε σημαντικές ευκαιρίες. Η φιλοξενούμενη κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και τελικά σκόραρε (0-1, 65’), όμως δύο λανθασμένες εκτιμήσεις του αντίπαλου κίπερ χάρισαν στη Φόλενταμ τη νίκη στο τέλος (89’, 93’), αφού η τελευταία δεν σταμάτησε να προσπαθεί για το τρίποντο.Δύσκολα τα… πράγματα πάντως όταν αποχωρίζεται τη βάση της, αφού παραμένει χωρίς εκτός έδρας τρίποντο από τον περασμένο Γενάρη (0-7-3 έκτοτε). Μπορεί να βρήκε δίχτυα στα 15/18 πιο πρόσφατα ματς (εκτός), όμως η άμυνα της κάνει… νερά και αυτό δυσκολεύει το έργο της.
Δεν είναι πιθανή (ξανά) η συμμετοχή του κίπερ Μικάελις (16 συμ. πέρυσι). Τη θέση του κάτω από τα δοκάρια αναμένεται να πάρει ο Μπάκερ. Εκτός και ο χαφ Ντέουλ.