Holland Eerste Divisie

21:00 De Graafschap – Jong Ajax
Προβλημάτισε την προηγούμενη αγωνιστική (30/8, δεν αγωνίστηκε το περασμένο Σ/Κ), παραχωρώντας 0-0 στην Ος. Το τελικό αποτέλεσμα αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης, καθώς και οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες στην τελική προσπάθεια, με τους δύο τερματοφύλακες να «κλέβουν» την παράσταση. στο 87′ ακυρώθηκε γκολ της Ντε Γκράαφσαπ και ο κόουτς Μάικ Σνούι αποβλήθηκε λόγω διαμαρτυρίας, οπότε θα δει το αποψινό ματς από την εξέδρα, λόγω τιμωρίας. Στον πάγκο θα βρίσκεται ο βοηθός του, Ρίτσαρντ Ρούλοφσεν. Βασικοί αναμένεται να ξεκινήσουν οι νεοφερμένοι Φαν ντεν Μπόομεν (Μ, 1/0 και 3/4 με ΦΚ Αϊντχόφεν), Έλμερ (Ε, 3/0). Δεν υπολογίζεται ο μέσος Μπράινμπουρχ (4/0), ενώ επιστρέφει ο χαφ Φετ (3/0).
Στη λογική «να βάλουμε ένα περισσότερο απ’ όσα θα φάμε» και φέτος η ομάδα, που προέρχεται από το εντυπωσιακό 3-2 επί της Αλμέρε (στις 30/8, δεν αγωνίστηκε το προηγούμενο Σ/Κ). Απίστευτη εξέλιξη είχε το ματς, ο Γιονγκ Άγιαξ βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, τη δεύτερη στο 90′, όμως έκανε την ανατροπή με δύο εξαιρετικά τέρματα των Λανγκ, Εκέλενκαμπ, στο τρίτο και έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, αντίστοιχα! Ιδιαίτερα το γκολ του Λανγκ ήταν χάρμα ιδέσθαι. Παρέμεινε αήττητος για 3η σερί αγωνιστική (2-1-0), παρότι σε αυτό το διάστημα η εστία του έχει παραβιαστεί 7 φορές! Υπάρχουν διαστήματα που είναι καταιγιστικός και άλλα που… εξαφανίζεται από το γήπεδο. Χτύπησε και θα λείψει ο Μπρόμπεϊ (ΜΕ, 1/0), αντιθέτως επιστρέφει ο καλός Βραζιλιάνος φορ Ντανίλο (2/0). Αναμένεται να πάρει χρόνο συμμετοχής και ο αριστερός μπακ Καστίγιο (δανεικός από Τσέλσι).
Καλύτερη άμυνα εναντίον καλύτερης επίθεσης. Θετικό για την Ντε Γκράαφσαπ πως θα ξεκινήσει ο Φαν ντεν Μπόομεν, θα της δώσει πιο γρήγορο ρυθμό. Με άκρως ανταγωνιστική ενδεκάδα θα παραταχθεί ο Γιονγκ Άγιαξ, μπορεί να δυσκολέψει την πρωτοπόρο. Τα παιχνίδια του γίνονται… ροντέο, το ίδιο πιστεύουμε θα συμβεί και στο αποψινό.

21:00 FC Den Bosch – NEC Nijmegen
Δεν τα κατάφερε κόντρα στην Καμπούρ και ηττήθηκε με 3-2 εκτός έδρας. Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο όπως αποτυπώθηκε και στο σκορ (1-1). Μετά την ανάπαυλα δέχτηκε πίεση και υπέστη… μπλακ άουτ δεχόμενη δύο τέρματα σε τρία λεπτά (68′ πέν., 71′). Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Βαν Ντερ Φεν ήταν να μειώσει σε 3-2 με τον Φερμπέικ στο 78’, ενώ ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες (στο 86′ η αποβολή). Παρέμεινε χωρίς νίκη για 4η αγωνιστική (0-2-2), θα είναι… ζόρικη χρονιά φέτος. Ήρθαν οι Μίντεμα (Ε.) και Λάουκαρτ (Μ.), είναι διαθέσιμοι αν και μάλλον θα μείνουν στον πάγκο. Τιμωρημένος ο Αμπντουλαχί (Μ, 4/1), τραυματίες οι Φαν ντερ Βίντεν (Α.), Χόρνκαμπ (ΜΕ, 1/0), Μπουγιαχλάφεν (Ε.), αμφίβολοι οι Μπράουερς (Μ, 2/0), Τρότμαν (Ε, 3/0).
Δυσκολεύτηκε από την Τέλσταρ, αλλά έκαμψε την αντίστασή της με 4-2. Προηγήθηκε στο 19′ με τον Ρομενί, ισοφαρίστηκε στο 60′, για να «καθαρίσει» το ματς μέσα σε ένα πεντάλεπτο (64′, 69′). Αγχώθηκε μετά το 3-2 (72′), πριν σφραγίσει τη νίκη με τέρμα του Οκίτα στις καθυστερήσεις. Διπλασίασε τα τρίποντα, σε συνδυασμό και με το 3-3 στην έδρα του Γιονγκ Άγιαξ δείχνει σημάδια ανάκαμψης, αν και έχει θέμα στα μετόπισθεν, καθώς δέχεται πολύ εύκολα γκολ (από δύο και πάνω στις 3 από τις 4 αγωνιστικές). Σε φιλικό έχασε με 5-1 από την Ουτρέχτη. Καλές οι προσθήκες των Φλέμινχ (Μ, από Τσβόλε), Βελινκόνια (Ε, 6/7 με Γκόριτσα φέτος, στη Β’ Σλοβενάις), ενώ επέστρεψε στις προπονήσεις έπειτα από πολύμηνη απουσία ο στόπερ Φαν Έιντεν (16/2 πέρσι). Κανείς από τους τρεις δεν προορίζεται για το αρχικό σχήμα, θα ξεκινήσει η ενδεκάδα που κέρδισε την Τέλσταρ.
Η Ντεν Μπος αγνοεί το τρίποντο, παρότι παλεύει κάθε παιχνίδι. Η Ναϊμέγκεν βελτιώνεται με την πάροδο του χρόνου και προέρχεται από δύο σερί νίκες. Βέβαια, η ευκολία με την οποία δέχεται γκολ μας αποτρέπει από το να την προτιμήσουμε ως φαβορί, σε μία έδρα που δυσκολεύεται παραδοσιακά.

21:00 FC Eindhoven – Roda Kerkrade
Υπέστη την πρώτη της φετινή ήττα, με 1-0 στο τοπικό ντέρμπι με τη Χέλμοντ. Νωθρή στο πρώτο ημίχρονο, ήταν τυχερή που δεν δέχτηκε γκολ. Ανέβασε στροφές μετά την ανάπαυλα και δημιούργησε ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το τετ α τετ που έχασε στο 77′, για να ανοίξει το σκορ. Πλήρωσε την αστοχία της δεχόμενη γκολ στο 85′, στο οποίο δεν βρήκε απάντηση. Τερμάτισε αήττητο τεσσάρων αγωνιστικών και ήταν το πρώτο ματς που φάνηκε η απουσία του Φαν ντεν Μπόομεν (πήρε πρόσφατα μεταγραφή στην Ντε Γκράαφσαπ). Συνεχίζουν εκτός οι Γιάρνο Γιάνσεν (Α.), Ζε Πέδρο (Α, 1/0), Φάμπερ (Μ.), Φαν ντερ Σάντε (Ε, 2/0). Επιστρέφει ο μέσος Ντε Ρόι (4/0), που έχασε το προηγούμενο. Αλλαγές σε 2-3 θέσεις αναμένεται να κάνει ο προπονητής Μπραντς.
Κέρδισε την Ος, πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 2-1. Εκμεταλλεύτηκε λάθη της αντίπαλης άμυνας και τερματοφύλακα σκοράροντας δις στο πρώτο ημίχρονο. Έκτοτε έχασε ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ, ενώ δέχτηκε γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Επιτέλους νίκη για το συγκρότημα του Ζαν Πολ ντε Γιονγκ, η πρώτη φετινή, με την οποία τερμάτισε σερί 0-0-3, στο οποίο απογοήτευσε. Το ρόστερ της δεν είναι για τη 17η θέση, ταλανίζεται από διοικητικά προβλήματα τα τελευταία χρόνια κι αυτό την έχει ρίξει τόσο χαμηλά. Χτύπησε και θα λείψει για μερικές εβδομάδες ο μεσοεπιθετικός Άλμπερχ (3/0). Δεν υπολογίζονται για διάφορους λόγους οι αμυντικοί Φαν Εγίμα (4/0), Μπίσεκ και ο επιθετικός Σιμακάλα (3/0). Την πρώην ομάδα του (διάστημα 2013-15) αντιμετωπίζει ο κόουτς Ντε Γιονγκ.
Η ΦΚ Αϊντχόφεν δημιουργικά είναι ένα κλικ κάτω από τότε που έφυγε ο Φαν ντεν Μπόομεν. Από την καλύτερη εμφάνιση έως τώρα προέρχεται η Ρόντα, που έχει και καλή παράδοση στη συγκεκριμένη έδρα. Υπάρχει αξία στο διπλό..

21:00 FC Volendam – FC Dordrecht
Πλήρωσε την ατυχία και την αστοχία της κόντρα στην Αλμέρε και ηττήθηκε με 1-0. Δέχτηκε γκολ με το… καλημέρα (3′) όταν σουτ του αντιπάλου άλλαξε πορεία σε παίκτη της και κατέληξε στα δίχτυα. Στη συνέχεια είχε τη συντριπτική υπεροχή, με δύο δοκάρια (το έκανε σε εκτέλεση πέναλτι) και αρκετές χαμένες ευκαιρίες. Άδικη ήττα για την ομάδα του Βιμ Γιονκ, που κερδίζει τις εντυπώσεις με το επιθετικό ποδόσφαιρο που παίζει. Στην έδρα της έχει μόνο νίκες απέναντι σε Ρόντα και Μπρέντα (2-1) και στα δύο ματς έκανε παιχνίδι και επέβαλε το ρυθμό της. Συνεχίζουν εκτός λόγω τραυματισμών οι Μικαέλις (Τ.), Μπεν Σαλάμ (Μ.) και Ντελ (ΜΕ.). Στον πάγκο θα μείνει ο μέσος Αντονούτσι (δανεικός από Μονακό), καθώς κουβαλά κούραση από το παιχνίδι που έδωσε με τις «ελπίδες» του Βελγίου.
Προσπάθησε να καταστρέψει το παιχνίδι της Μάαστριχτ κι εν μέρει τα κατάφερε αποσπώντας 1-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ έπειτα από απευθείας φάουλ (3′), έφερε το ματς στα ίσια από στημένη φάση (29′) και στο 87′ είχε δοκάρι για να πάρει τη νίκη, που πάντως δεν άξιζε βάσει της συνολικής εικόνας της στον αγώνα. Παρέμεινε χωρίς τρίποντο έπειτα από 5 αγωνιστικές, αν και οι δύο τελευταίες εμφανίσεις της ήταν κάπως ενθαρρυντικές (ισάριθμα 1-1), αν αναλογιστεί κανείς ότι στα δύο προηγούμενα παιχνίδια η εστία της είχε παραβιαστεί 10 φορές. Αμφίβολος ο μέσος Βικάριο (4/0), που ήταν διεθνής με το Κουρασάο και βίωσε κάτι αναπάντεχο, αφού ο ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας της ομάδας πέθανε στο ξενοδοχείο που είχε καταλύσει η αποστολή. Αποκτήθηκε ο τερματοφύλακας Νόπερτ (πρώην Φότζια).
Η Φόλενταμ δίνει ρυθμό στα εντός έδρας παιχνίδια της, παίζοντας επιθετικά από το πρώτο λεπτό. Όσα πάνε κι όσα… έρθουν τα παιχνίδια της Ντόρντρεχτ, η οποία σκοράρει σε κάθε ματς αλλά δεν έχει καταφέρει να κρατήσει ακόμα ανέπαφη την εστία της. Θα πάμε με το Over 3,5.

21:00 Jong PSV – Jong AZ Alkmaar
Πολύ κακή εμφάνιση και «βαριά» εκτός έδρας ήττα από τη Γιονγκ Ουτρέχτη, με 3-0. Ήταν σαν να μην… κατέβηκε, σε μία από τις λίγες φορές που απείλησε είχε δοκάρι για το 1-1 (43’), όμως τελικά έμεινε «άσφαιρη». Η ομάδα του Πίτερ Ούνεκεν «πλήρωσε» τα πολλά αμυντικά λάθη. Υπέστη την τρίτη σερί ήττα, δείχνει επηρεασμένη από τις πολλές αποχωρήσεις παικτών το καλοκαίρι, δεν έχει βρει ρυθμό ακόμα. Επίσης, είναι μειονέκτημα πως καλοί παίκτες όπως οι Χάκπο, Ιατάρεν, αγωνίζονται στην πρώτη ομάδα. Το θετικό για τον 47χρονο τεχνικό είναι πως δεν είχε αγώνα το προηγούμενο Σ/Κ και είχε άπλετο χρόνο να διορθώσει τα κακώς κείμενα. Χτύπησε και δεν υπολογίζεται ο αρχηγός Ντε Χάας (Α, 2/0), ενώ εκτός αποστολής έμειναν και οι Φέρτεσεν (Ε.), Μεντόνκα (Μ.), Όοστενμπρινκ (Μ.).
Δεν αγωνίστηκε το προηγούμενο σαββατοκύριακο (όπως και καμία άλλη ομάδα Νέων, λόγω των πολλών διεθνών). Στο πιο πρόσφατο ματς (30/8) παραχώρησε εντός έδρας 1-1 στην Ντόρντρεχτ. Άνοιξε το σκορ στο 76′, με τον Σέντλατσεκ να αξιοποιεί το λάθος της αντίπαλης άμυνας, στην πρώτη αξιόλογη φάση της αναμέτρησης. Στη συνέχεια δέχτηκε πίεση και κατά συνέπεια «πικρό» γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, αφού είχε μείνει με 10 παίκτες (90′). Ακολουθούν δύο ζόρικα ματς (τη Δευτέρα υποδέχεται την Μπρέντα), το δείγμα της στο ξεκίνημα της σεζόν είναι θετικό (επίδοση 1-2-1). Σε φιλικό κέρδισε με 4-0 την ερασιτεχνική AFC’ 34. Είχε 6 διεθνείς, αποχώρησε ο Γέλε Ντάουν (Ε, 3/0), τιμωρημένος ο Μάξιμ Γκούλιτ (Μ, 2/0), γιος του «θρυλικού» Ρουντ.
Βάσει των όσων έχουμε δει από τις δύο ομάδες έως τώρα, υπάρχει ξεκάθαρη αξία στο διπλό. Βέβαια, η διακοπή ευνόησε τη Γιονγκ Αϊντχόφεν που τα είχε κάνει… μαντάρα στα προηγούμενα ματς και ενδέχεται να παρουσιαστεί βελτιωμένη. Οπότε είναι απαραίτητη η κάλυψη στην ισοπαλία.

21:00 MVV Maastricht – SC Telstar
Υποτονική στην έδρα της Ντόρντρεχτ, παραχώρησε 1-1, ενώ στο τέλος γλίτωσε από τα χειρότερα. Μπήκε δυνατά, πήρε προβάδισμα (3′) με άπιαστο φάουλ του Χόλτμπι, της ακυρώθηκε γκολ για το 2-0 (οριακά σωστή απόφαση) και έπεσε ο ρυθμός της όταν ισοφαρίστηκε από στημένη φάση (29′). Στο τέλος έχασε κάποιες ευκαιρίες, ενώ σώθηκε κι από το δοκάρι (87′). Αήττητη για 3ο σερί παιχνίδι (2-1-0), διάστημα στο οποίο προβληματίζει επιθετικά, όμως τουλάχιστον παρουσιάζει αρκετά καλή ανασταλτική λειτουργία. Φαίνεται πως έχει συνέλθει μετά τις δύο απανωτές ήττες στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Αμφίβολος ο Σερμάρ Μαρτίνα (Α, 3/0), που ήταν διεθνής με το Κουρασάο και είναι «συντετριμμένος», αφού ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας της Εθνικής ομάδας απεβίωσε στο ξενοδοχείο που είχε καταλύσει η αποστολή. Σταθερά εκτός οι τραυματίες Μαχμούτοβιτς (Α.), Φερμέι (Α, 1/0), Νις (Μ, 2/0) και Φλέιτερ (ΜΕ, 2/0), θέση στο αρχικό σχήμα διεκδικεί ο νεοφερμένος μέσος Νίσιλα (1/0).
«Διπλάρωσε» της ήττες χάνοντας με 2-0 από την Καμπούρ. Χειρότερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ο αντίπαλος είχε και δοκάρι, έχασε δίκαια δεχόμενη από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (24′, 85′). Εκεί που ξεκίνησε υπέροχα στη σεζόν, «προσγειώθηκε απότομα», με διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα. Αρκετά συνδέουν τον προπονητή της Τέλσταρ, Αντρίς Γιόνκερ, με τη Μάαστριχτ. Ήταν προπονητής της το διάστημα 2004-06, ενώ η γυναίκα του γιου του κατάγεται από την εν λόγω πόλη. Ο ίδιος έριξε το φταίξιμο για τις δύο σερί ήττες στην απειρία των παικτών του (χαμηλός μέσος όρος ηλικίας). Στον πάγκο θα μείνει ο επιθετικός Σαρχούς (5/1), δίνοντας τη θέση του στον 32χρονο Πλετ (3/2).
Σε ακριβώς αντίθετο μομέντουμ οι δύο ομάδες. Η Μάαστριχτ ξεκίνησε χάλια και βελτιώνεται, η Τέλσταρ εντυπωσίασε στις πρώτες αγωνιστικές αλλά μετρά απανωτές ήττες. Αυτό το στοιχείο, σε συνδυασμό με την παράδοση μας «στέλνουν» στον άσο.

21:00 NAC Breda – Jong Utrecht
Είχε ρεπό το προηγούμενο Σ/Κ, στην πιο πρόσφατη υποχρέωσή της (30/8) ηττήθηκε με 2-1, με ανατροπή από τη Φόλενταμ. Μέτρια στο πρώτο μέρος η ομάδα του Ρουντ Μπροντ, κινδύνευσε αρκετές φορές. Στο δεύτερο, ωστόσο ανέβασε ρυθμό και προηγήθηκε, χάρη στο γκολ του Στόκερς στο 65′. Όλα έδειχναν πως θα καταφέρει να φύγει με τους τρεις βαθμούς, όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν… πει την τελευταία τους λέξη. Αρχικά ισοφάρισαν στο 89′ με τον Κάαρς και πήραν τη νίκη με το γκολ του Σμαλ στο 92’. Πρώτη απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα, ακολουθούν δύο ματς σε τρεις μέρες, με ομάδες Νέων. Επιστρέφουν οι Νάτσο (Α, 3/0), Φαν ντερ Χάαχ (Μ, 1/0), συνεχίζει εκτός ο τραυματίας Ντογκάν (Ε, 2/0).
Δεν αγωνίστηκε το προηγούμενο σαββατοκύριακο, στις 30/8 έκανε εξαιρετική εμφάνιση και νίκησε τη Γιονγκ Αϊντχόφεν με το επιβλητικό 3-0. Της ακυρώθηκε γκολ στο 15′, ωστόσο συνέχισε να πιέζει και άνοιξε το σκορ στο 29′ με τον Ελ Αζράκ. Στη συνέχεια «σώθηκε» από το δοκάρι, ενώ όλα έγιναν ευκολότερα στο 72′, όταν ο Μενεγκί έκανε το 2-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 79′, ήταν μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της Γιονγκ Ουτρέχτης τα τελευταία δύο χρόνια. Σε φιλικό, στις 4/9, επικράτησε 4-3 της Βάαλβαϊκ (1η κατηγορία). Γενικά το συγκρότημα του Ρενέ Χάκε δείχνει καλά στοιχεία, αν και εκτός έδρας δεν έχει πάρει βαθμό ακόμα. Εξέτισε ο Σεντ Γιάγκο (Α, 3/0).
Η Μπρέντα στην έδρα της δεν κοντράρεται εύκολα και θέλει να «ρεφάρει» με επιβλητική νίκη μετά το αρνητικό αποτέλεσμα στο Φόλενταμ. Η Γιονγκ Ουτρέχτη τα πηγαίνει περίφημα μπροστά στο κοινό της, όμως μακριά από αυτό δεν έχει βαθμό και σπανίως κερδίσει. Άσος και Over 2,5 οι επιλογές, αν και δίνουν… ελάχιστα.

21:00 SBV Excelsior – Almere City FC
Ενεπλάκη σε ένα αμφίρροπο και εντυπωσιακό ματς, αποσπώντας 2-2 σε μια δύσκολη έδρα, αυτή της Γκόου Αχέντ Ιγκλς. Βρέθηκε πίσω στο σκορ (19′), αλλά έκανε την μίνι ανατροπή με τέρματα του Μέντες Μορέιρα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (47′, 57′), για να δεχτεί «πικρή» ισοφάριση στο 89′. Ο 24χρονος επιθετικός έκανε τη διαφορά, έχοντας περάσει στο ματς ως αλλαγή, στο ημίχρονο. Παρέμεινε ψηλά στην κατάταξη το συγκρότημα του Ρικάρντο Μονίζ, στόχος είναι η κορυφή, αν και δύσκολα θα τα καταφέρει σε διάρκεια, με τόσο προβληματική ανασταλτική λειτουργία (11 γκολ σε 5 ματς, δεύτερη χειρότερη άμυνα στην κατηγορία!).
Στάθηκε τυχερή στο εντός έδρας ματς με τη Φόλενταμ, επικρατώντας 1-0. «Μαγική εικόνα» το τελικό σκορ, άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό, όταν το σουτ του Χάρισον άλλαξε πορεία σε αντίπαλο και κατέληξε στα δίχτυα. Έκτοτε την έσωσαν τα δοκάρια και ο τερματοφύλακας Σμιτ και κράτησε προβάδισμα μέχρι το τέλος. Ξεπέρασε την αναπάντεχη ήττα από τον Γιονγκ Άγιαξ (3-2 με δύο γκολ στις καθυστερήσεις) και ανέβηκε αισθητά στην κατάταξη. Συνεχίζουν εκτός λόγω τραυματισμών ο τερματοφύλακας Ετεμάντι, ο αμυντικός Μάνες και οι επιθετικοί Ευμορφίδης (35/9 πέρσι), Φερχάιντ (2/1). Χτύπησε ο καλός μέσος Κιπ (5/0) και δίνεται αμφίβολος.
Η Εξέλσιορ έχει τρομερή επιθετική γραμμή (για το επίπεδο της Β’ Ολλανδίας) και φουλ επιθετικό στυλ. Η Αλμέρε δέχτηκε γκολ στα 4 από τα 5 φετινά ματς και δύσκολα θα περιορίσει τον αντίπαλο. Πέτυχε κάποια θετικά αποτελέσματα αλλά είχε και… ρέντα. Θα στηρίξουμε τους γηπεδούχους.

21:00 SC Cambuur – Helmond Sport
Διπλασίασε τις νίκες της επικρατώντας 2-0 στην έδρα της Τέλσταρ. Είχε την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο ανά διαστήματα και σκοράροντας από μία φορά σε κάθε ημίχρονο (24′ Γιάκομπς, 85′ Μπανγκουρά). Μάλιστα, είχε και δοκάρι στο 20’. Ο Χενκ ντε Γιονγκ έχει το υλικό για να φτιάξει μια πολύ καλή ομάδα που θα αποδίδει θέαμα και ο χρόνος λειτουργεί υπέρ του. Έχει χάσει βαθμούς μόνο από τα δύο μεγάλα φαβορί για την άνοδο (Ντε Γκράαφσαπ, Μπρέντα). Ο 55χρονος τεχνικός αντιμετώπισε πρόβλημα υγείας και πέρασε την Τετάρτη στο νοσοκομείο, όμως επέστρεψε την Πέμπτη και αναμένεται να είναι κανονικά στον πάγκο απόψε. Χωρίς νέα προβλήματα και μία αλλαγή στην ενδεκάδα, με τον επιθετικό Ορατμανχούν (4/1) να παίρνει τη θέση του Κόρτε (5/0).
Μία σημαντική νίκη πέτυχε η Χέλμοντ με 1-0 επί της ΦΚ Αϊντχόφεν, στο τοπικό ντέρμπι. Διαμαρτύρεται για γκολ της που δεν μέτρησε στο πρώτο μέρος (φαίνεται πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή), δέχτηκε πίεση μετά την ανάπαυλα, αλλά άντεξε και πήρε τη νίκη με εντυπωσιακό γκολ του Μπρούσελερς, στο 85′. Τόνωση της ψυχολογίας των παικτών του Βίλι Μπούσεν, με τη Χέλμοντ να παραμένει αήττητη εντός έδρας. Βέβαια, μακριά από το κοινό της δεν έχει βαθμό ακόμα, ενώ τελευταία φορά που κέρδισε εκτός έδρας στο πρωτάθλημα, ήταν στις 9 Μαρτίου του 2018! Συνεχίζει εκτός ο Φερνκένις (Α.), επιστρέφει ο Τζέπαρ (Μ, 4/0), ενώ θέση στο αρχικό σχήμα διεκδικεί ο μέσος Μπρούσελερς, που έκανε τη διαφορά στο προηγούμενο.
Η Καμπούρ ανεβαίνει επίπεδο με την πάροδο του χρόνου και στην έδρα της είναι καταιγιστική (8 γκολ σε 2 ματς). Η Χέλμοντ πήρε ψυχολογική ώθηση από τη νίκη στο ντέρμπι με τη ΦΚ Αϊντχόφεν και επίσης παρουσιάζει βελτίωση. Άσος, αλλά χωρίς ιδιαίτερη αξία.