Holland Eerste Divisie

21:00 Jong Ajax – Jong Utrecht
Υποτίμησε την Γιονγκ Άλκμααρ στο γειτονικό ντέρμπι και ηττήθηκε με 3-2. Πελαγοδρομούσε αμυντικά στα πρώτα λεπτά, έχανε με 2-0 στο 35′, δέχτηκε το 3-1 στο 49′, ο αντίπαλος είχε και δοκάρι, πριν ο Γιονγκ Άγιαξ διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 83′. Πισωγύρισμα, άφησε πίσω του σερί 3-1-0. Μπροστά στο κοινό του είναι καταιγιστικός, επιβάλει το ρυθμό του από το ξεκίνημα και παραμένει αήττητος φέτος (3-1-0), έχοντας σκοράρει σε όλα τα ματς από δύο φορές και πάνω και 14 συνολικά. Πέντε παίκτες του έχουν σημειώσει από τρία γκολ και πάνω (Λανγκ, Χράφενμπερχ, Τραορέ, Γένσεν, Εκέλενκαμπ), όλοι τους είναι κάτω από 20 ετών. Αμφίβολος ο Ντανίλο (ΜΕ, 4/0).
Έδειξε τα δόντια της υποδεχόμενη την Ντε Γκράαφσαπ, την αδικεί το 2-2. Προηγήθηκε στο 36′, ισοφαρίστηκε στο 54′ και τα τελευταία 10 λεπτά έμελλε να είναι συναρπαστικά. Σκόραρε για δεύτερη φορά με τον Αρβάιλερ (88′), αλλά ισοφαρίστηκε για δεύτερη φορά στο 92′ και της ακυρώθηκε πεντακάθαρο γκολ (ως οφσάιντ), στην τελευταία φάση του αγώνα. Εξέπληξε ευχάριστα για μία ακόμα φορά, ουσιαστικά άξιζε να κερδίσει τη μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα. Αήττητη γθα 5η αγωνιστική (3-2-0), είναι πιο ψηλά από κάθε άλλη ομάδα Νέων. Σε φόρμα ο επιθετικός Αρβάιλερ, έχει σκοράρει στα 4 από τα 5 τελευταία παιχνίδια.
«Πληγωμένο θηρίο» ο Γιονγκ Άγιαξ, το συνηθίζει έπειτα από κακές εμφανίσεις να δίνει ηχηρές απαντήσεις. Η Γιονγκ Ουτρέχτη τρελαίνει κόσμο και παρότι αρκετοί ισχυρίζονταν πως θα «ξεφουσκώσει», ξεπερνάει κάθε προσδοκία. Πολύ χαμηλά ο άσος, περιμένουμε ματς με πολλά γκολ, εκατέρωθεν.

21:00 Jong AZ Alkmaar – NEC Nijmegen
Εξαιρετική εμφάνιση και 3-2 επί του Γιονγκ Άγιαξ, ίσως η πληρέστερη φετινή. Μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα κι έπιασε στον ύπνο την αντίπαλη άμυνα, παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στο 35′. Δέχτηκε γκολ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όμως με το ξεκίνημα της επανάληψης σκόραρε για 3η φορά (49′), ενώ είχε και δοκάρι για 4ο γκολ. Η εστία της παραβιάστηκε για 2η φορά στο 83′, όμως κράτησε το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος. Τεράστιας σημασίας νίκη, απέναντι στον «μισητό» της αντίπαλο, ανέβασε κατακόρυφα την ψυχολογία των παικτών της. Εκτός οι μέσοι Αλούχ (1/0) και Τααμπουνί (10/0), όμως χάνουν το σημερινό, λόγω της συμμετοχής τους με την Ολλανδία U18, στο Μουντιάλ της Βραζιλίας.
Κέρδισε πιο εύκολα τη Ναϊμέγκεν απ’ όσο δείχνει το τελικό 1-0. Απειλήθηκε ελάχιστα, δεν μετουσίωσε σε γκολ την υπεροχή της στο πρώτο ημίχρονο, όμως πήρε προβάδισμα με έξοχο συνδυασμό και τέρμα του Φλέμινχ, στο 64′. Απέτυχε να το διευρύνει, αλλά κράτησε τους τρεις βαθμούς έως το τέλος. Πολύτιμο αποτέλεσμα, εκτονώθηκε αρκετή από την πίεση που ένιωθαν παίκτες και τεχνική ηγεσία από τα διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα (προηγήθηκε σερί 0-3-2). Η 11η θέση δεν είναι αποδεκτή από τους απαιτητικούς οπαδούς της ομάδας. Αποδεσμεύτηκε ο αμυντικός Μποσάερτς, παραμένουν στη δεύτερη ομάδα οι μέσοι Σαμπάκ, Φαν ντεν Μπερχ. Χωρίς αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο.
Η Γιονγκ Άλκμααρ προέρχεται από εξαιρετική εμφάνιση, όμως παράλληλα άφησε και αρκετές δυνάμεις στο ντέρμπι με τον Γιονγκ Άγιαξ. Θα πηγαίναμε στο διπλό, αν η Ναϊμέγκεν είχε δείξει λίγο καλύτερη εικόνα και ήταν πιο πειστική, κυρίως στην επίθεση.

21:00 Jong PSV – FC Eindhoven
Σε ρηχά νερά η εμφάνισή της κόντρα στη Ναϊμέγκεν, ηττήθηκε δίκαια με 1-0. Απέτυχε να αξιοποιήσει τις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησε, μάλιστα άξιζε να ηττηθεί με ευρύτερο σκορ, παρότι στο τέλος θα μπορούσε να φύγει με τον βαθμό αν ήταν λίγο πιο εύστοχοι οι παίκτες της. Έφτασε τις 7 ήττες σε 10 ματς και βρίσκεται στην προτελευταία θέση. Αποψιλώθηκε το καλοκαίρι (πέρσι τερμάτισε 3η) και έχει πληγεί από το ότι βασικά της στελέχη προωθήθηκαν… πρόωρα στην πρώτη ομάδα. Χτύπησε και δύσκολα θα προλάβει ο επιθετικός Βερτέσεν (3/1). Δεν υπολογίζονται οι Ντε Χάας (Α, 2/0), Γκλόστερ (Α, 5/0), αμφίβολοι οι Λεντέσμα (Μ, 9/2), Κάτιτς (ΜΕ, 5/2), που έχασαν το προηγούμενο.
Πραγματοποίησε αρκετά καλή εμφάνιση κι έριξε από την κορυφή την Μπρέντα (2-2). Είχε τις καλύτερες ευκαιρίες σε ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο και πήρε τελικά το προβάδισμα (50′). Ισοφαρίστηκε (57′ πέν.), ενώ βρέθηκε και 2η φορά μπροστά στο σκορ (69′). Ο αντίπαλος «φόρτσαρε» στο τέλος, ισοφάρισε εκ νέου (85′) είχε και δοκάρι για να πάρει τη νίκη. Αρκετά δύσκολος αλλά και συνάμα πολύτιμος βαθμός για την FC Αϊντχόφεν. Τα πηγαίνει περίφημα στην έδρα της, όμως μακριά από αυτή είναι άλλη ομάδα, μετρώντας 3 διαδοχικές ήττες, χωρίς να σκοράρει (0-11 τέρματα). Ξανά εκτός οι τραυματίες Ζε Πέδρο (Α, 1/0), Γιάρνο Γιάνσεν (Α.), Ίτζες (Μ, 8/0), Φαν ντερ Σάντε (Ε, 2/0). Ίδια αποστολή σε σχέση με το προηγούμενο.
Η Γιονγκ Αϊντχόφεν μπορεί να μην κερδίζει συχνά όμως παρουσιάζει πρόοδο με την πάροδο του χρόνου και μπροστά στο κοινό της παραμένει ανταγωνιστική. Αντίστοιχα, η FC Αϊντχόφεν υστερεί όταν απομακρύνεται από το δικό της, μετρώντας 3 σερί ήττες χωρίς να σκοράρει. Την κοντράρουμε.

21:00 NAC Breda – De Graafschap
Παραχώρησε 2-2 στην έδρα της FC Αϊντχόφεν. Όσο ανιαρό ήταν το πρώτο ημίχρονο, τόσο συναρπαστικό ήταν το δεύτερο. Βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ (50′, 69′), βρήκε ισάριθμες απαντήσεις (57′, πέν., 85′), ενώ στις καθυστερήσεις είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ, για να πάρει τους τρεις βαθμούς. Στάθηκε άτυχη. Διεύρυνε το αήττητο σερί της στις 6 αγωνιστικές (4-2-0), όμως έπεσε από την κορυφή, στην οποία βέβαια επιστρέφει αν κερδίσει απόψε. Σταθερά εκτός ο στόπερ-αρχηγός Νάτσο (5/0) και οι Αζαγκαρί (Μ.), Μποχουί (Ε.). Την Παρασκευή έγινε αλλαγή στο 68′ ο πρώτος σκόρερ Φαν Χόιντονκ (με το σκορ στο 1-1) χωρίς να έχει ξεκαθαριστεί αν ήταν λόγω τραυματισμού, ή για να πάρει ανάσες ενόψει του κρίσιμου αγώνα με την Ντε Γκράαφσαπ.
Τα… χρειάστηκε στην έδρα της Γιονγκ Ουτρέχτης, τυχερή που απέσπασε βαθμό (2-2). Αυτό γιατί στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε… πεντακάθαρο γκολ των αντιπάλων, ως οφσάιντ. Νωρίτερα είχε βρεθεί δύο φορές πίσω στο σκορ (32′ πέν., 88′) και ισοφαρίσει ισάριθμες (54′, 92′), σε ένα συναρπαστικό ματς. Παρέμεινε αήττητη (η μοναδική στο πρωτάθλημα), όμως η συχνότητα με την οποία αποσπά ισοπαλίες (4 σερί εκτός έδρας) την έχει περιορίσει στην 3η θέση. Θα υπάρξουν αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο. Επιστρέφουν στο αρχικό σχήμα οι Φαν Μίχεμ (ΜΕ, 2/0), Μπράινμπουρχ (Μ, 9/2), αντί των Νάιλαντ (8/1), Μπάας (3/0), αντίστοιχα. Αποθεραπεύτηκε ο 1ος σκόρερ Ραλφ Σόιτχενς (9/4) και είναι πολύ πιθανό να ξεκινήσει στη θέση του Τόμασεν (8/1). Χτύπησε και θα λείψει ο Φαν Χάουζεν (Α, 9/1).
Σε θεωρητική βάση είναι εξάποντο για τον τίτλο. Αμφότερες προέρχονται από αρνητικές εμφανίσεις, ενδέχεται να είχαν στο μυαλό τους και το αποψινό ματς. Με «όπλο» την καυτή ατμόσφαιρα η Μπρέντα, σημαντικές επιστροφές στην αήττητη Ντε Γκράαφσαπ. Υπάρχουν καλές σχέσεις, πρώτο σημείο η ισοπαλία.