Holland Eerste Divisie

19:30 FC Dordrecht – MVV Maastricht
Απέσπασε 1-1 στην έδρα της Γιονγκ Άλκμααρ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ έπειτα από ένα ακόμη λάθος της άμυνας (77′), απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 90′, ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα και στο 94′ έχασε ευκαιρία να «κλέψει» τη νίκη. Έστω και με τα χίλια ζόρια πήρε τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα, αν και παραμένει στην τελευταία θέση της κατάταξης λόγω χειρότερης διαφοράς τερμάτων, αφού έχει 13 γκολ παθητικό. Παραμένει χωρίς νίκη στα 6 τελευταία με Μάαστριχτ, ανεξαρτήτως έδρας (0-1-5). Διεθνής με το Κουρασάο ο μέσος Βικάριο (4/0), σταθερά εκτός λόγω τραυματισμού ο Έλληνας μέσος Μούργος (δανεικός από Νόριτς). Ήρθε δανεικός από τη Μάν. Σίτι ο εξτρέμ Αμινού, αποχώρησε ο Σάιντχε (ΜΕ, 4/0). Δύσκολα ο Βέρμαν (Μ, δανεικός από Φέγενορντ).
Ήταν καλύτερη στο ντέρμπι με τη Ρόντα και κέρδισε δίκαια με 1-0. Είχε την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο, πριν σκοράρει με τον Κοτ (49′). Κράτησε το προβάδισμα με τον τερματοφύλακά της να επεμβαίνει όποτε χρειάστηκε. Δεύτερη σερί νίκη, με σκορ 1-0, «ρέφαρε» το κακό ξεκίνημα και ανέβηκε η ψυχολογία παικτών και τεχνικής ηγεσίας. Όπως συνηθίζει κάθε χρόνο, έκανε προσθήκες της τελευταίας στιγμής, φέρνοντας δανεικούς τους Νίσιλα (Μ, Ζούλτε), Χόπελ (ΜΕ, Ντεν Χάαγκ), οι οποίοι είναι διαθέσιμοι, με τον δεύτερο να αναμένεται να πάρει θέση στο αρχικό σχήμα. Υπολογίζεται ο Σερμέιν Μαρτίνα (Μ, 4/0), σε αντίθεση με τον δίδυμο αδερφό του Σερμάρ (Α, 3/0), ο οποίος λείπει με την εθνική Κουρασάο. Εκτός οι τραυματίες Μαχμούτοβιτς (Α.), Φερμέι (Α, 1/0), Νις (Μ, 2/0) και Φλέιτερ (ΜΕ, 2/0).
Η Ντόρντρεχτ άξιζε να ηττηθεί ακόμα και στο ματς που πήρε τον πρώτο της βαθμό. Θέλει δουλειά, ιδιαίτερα στο ανασταλτικό σκέλος. Σε αγωνιστική άνοδο βρίσκεται η Μάαστριχτ, πρόσφατα κέρδισε δυσκολότερες ομάδες. Πάντως, απόψε θα παραταχθεί με απουσίες, οπότε είναι προτιμότερο το Over 3 (απόδοση 2.00), από κάποιο σημείο.

19:30 SC Telstar – SC Cambuur
Ηττήθηκε στην έδρα της Ναϊμέγκεν με 4-2. Δέχτηκε γρήγορο γκολ στο πρώτο ημίχρονο (19’), στο δεύτερο μέρος απάντησε με τον Ταβσάν (60’), αλλά μέχρι το 69′ έχανε με 3-1. Μείωσε με τον Πλετ στο 72′, για να δεχτεί τη χαριστική βολή στο 90′. Πρώτη της βαθμολογική απώλεια, είχε κάνει εξαιρετικές εμφανίσεις στα τρία προηγούμενα, στα οποία κράτησε ανέπαφη την εστία της (2-1-0). Αρκετά καλό το δείγμα γραφής της νέας ομάδας του Αντρίς Γιόνκερ. Η αποστολή πήγε σε ειδικό καμπ (σαν να ήταν σε περίοδο προετοιμασίας) για 3 μέρες. Έκανε δύο προσθήκες στο ρόστερ. Έφερε δανεικό από την Μπαρτσελόνα τον μέσο ΜακΓουάντε, ενώ απέκτησε ως ελεύθερο τον εξτρέμ Ρασάν Φερνάντες (πρώην Τβέντε). Δεν υπολογίζονται οι διεθνείς Φλάιτερ (Μ.) και Ταβσάν (Ε, 2/1).
Καρδιοχτύπησε για να κερδίσει την Ντεν Μπος, με 3-2, εντός έδρας. Άνοιξε το σκορ στο 6′, όμως λίγα λεπτά αργότερα ισοφαρίστηκε (29′). Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ντε Γιονγκ πέτυχε δύο τέρματα με τον Μούρεν (68’ πέν., 72’). Δέχτηκε και 2ο γκολ, αλλά κράτησε το προβάδισμα έως το τέλος. Δεύτερη φετινή νίκη, έχει μόνο 6 βαθμούς, αλλά η βαθμολογική της θέση είναι πλασματική, αφού έχει δώσει τα δύο πιο δύσκολα παιχνίδια, στις έδρες των Μπρέντα, Ντε Γκράαφσαπ. Γενικά κάνει πολύ καλή δουλειά ο Ντε Γιονγκ, η Καμπούρ ανά διαστήματα αποδίδει φαντεζί ποδόσφαιρο, χρειάζεται όμως λίγο χρόνο ακόμα για να «δέσει» και να αποκτήσει διάρκεια. Αποκτήθηκε την τελευταία μέρα των μεταγραφών ο Αντόνια (Ε, 13/1 πέρσι με ΑΕ Λεμεσού), δεν είναι ακόμα έτοιμος. Σταθερά εκτός ο Σμιντ (Α.), επιστρέφει ο Μάουλουν (ΜΕ, 3/0), στον πάγκο ο Ορατμανχούν (Ε, 3/1), διότι άργησε στην τελευταία προπόνηση.
Η Τέλσταρ έκανε ειδική προετοιμασία, σε μία προσπάθεια του προπονητή Γιόνκερ να έρθουν πιο κοντά οι παίκτες και να «ομογενοποιηθούν», καθώς έγιναν πολλές μεταγραφές το καλοκαίρι. Η Καμπούρ δεν έχει φτάσει ακόμα στο επιθυμητό επίπεδο, αλλά διαθέτει καλύτερο ρόστερ και αν βρεθεί σε καλή μέρα μπορεί να κερδίσει. «Διαβασμένο», πάντως, το διπλό.

21:45 Go Ahead Eagles – SBV Excelsior
Νικήθηκε σε τακτικό επίπεδο από τη ΦΚ Αϊντχόφεν και έχασε το ματς με 2-1. Είχε τη φλύαρη υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά ήταν ευάλωτη στις αντεπιθέσεις των αντιπάλων, σώθηκε από το δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο και τελικά βρέθηκε πίσω στο σκορ (77′). Ισοφάρισε 7 λεπτά αργότερα, αλλά λίγο μετά τη σέντρα δέχτηκε δεύτερο γκολ στο οποίο δεν βρήκε απάντηση. Όσο καλή είναι στην έδρα της (2/2 νίκες), τόσο υστερεί μακριά από αυτή, αν και έχει δώσει «ζόρικα» ματς. Στο προηγούμενο εντός επιβλήθηκε 4-0 της Γιονγκ Ουτρέχτης. Αποκτήθηκε πριν 5 μέρες ο αριστερός μπακ Μέρτενς (6/0 με Λέουβεν πέρσι) και αναμένεται να ξεκινήσει (!). Ξανά εκτός λόγω τραυματισμών οι αμυντικοί Ντρόστε (2/0) και Φελντμάτε (33/7 πέρσι, αρχηγός).
Δυσκολεύτηκε υποδεχόμενη τη Χέλμοντ, κέρδισε πιο δύσκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 3-1. Πήρε προβάδισμα στο 17′, ο αντίπαλος είχε δοκάρι πριν ισοφαρίσει (28′) και η Εξέλσιορ χρειάστηκε να περιμένει μέχρι τα τελευταία λεπτά, όπου με δύο γκολ (82′, 87′, αμφισβητούμενο το πρώτο γκολ), «καθάρισε» και πήρε τους τρεις βαθμούς. Τρίτη νίκη σε 4 ματς, έστω κι αν δεν έχει πείσει, παραμένει κοντά στην κορυφή και την απευθείας άνοδο, που αποτελεί τον στόχο της. Πρόσθεσε δύο καλούς επιθετικούς στο δυναμικό της, τους Φάαλπορτ (πρώην, Μπουσάν, Ρούζελαρ) και Μέιερ (30/6 πέρσι με Αλμέρε). Βέβαια αν υστερεί κάπου είναι στα μετόπισθεν και εκεί δεν άλλαξε κάτι. Δεν έχουν αναφερθεί σημαντικές απουσίες.
Η Γκόου Αχέντ στην έδρα της είναι ανταγωνιστική, πέτυχε 7 γκολ σε δύο φετινά ματς. Πίσω έχει θέματα, δίνει φάσεις στον αντίπαλο με αβίαστα λάθη. Η Εξέλσιορ προσθέτει στο ρόστερ επιθετικούς, χωρίς να «μπαλώνει» τα… τρύπια μετόπισθεν, πιστή στη λογική να βάλουμε περισσότερα απ’όσα θα φάμε. Υπάρχουν οι προϋποθέσεις για πολλά γκολ στο ματς.