IFK Göteborg vs Örebro SK Πατάμε γερά….

ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ

Στο90+7’ πήρε την εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Χέκεν μετά από σχετικά καλή εμφάνιση. Η ομάδα του Πόγια Ασμπάγκι έπαιξε έξυπνα και κατάφερε να υπνωτίσει την αντίπαλό της. Εδωσε χώρο στους γηπεδούχους, παραχώρησε την κατοχή της μπάλας, εντούτοις ήταν εκείνη που είχε τις καλύτερες φάσεις.

Σε μία απ’ αυτές στο 9’ ο Λάσε Βίμπε ακολούθησε τη φάση και πήρε το ριμπάουντ σε απόκρουση του γκολκίπερ των γηπεδούχων ανοίγοντας το σκορ. Στη συνέχεια έχασε μια δυο καλές ευκαιρίες, γλίτωσε όμως χάρη στον γκολκίπερ της Γιάννη Ανέστη στο 43’ την ισοφάριση. Στην επανάληψη απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 64’, ολιγώρησε όμως στο 71’ και δέχθηκε την ισοφάριση, για να χτυπήσει με κεφαλιά του Ρόμπιν Σέντερ στο 90+7’!

Αγωνιστικά Νέα

Συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο βασικός αμυντικός Ογκουστ Ερλινγκμαρκ (11 συμ.). Νέο πρόβλημα ο ενίοτε βασικός μεσοεπιθετικός Λάσε Βίμπε (7 συμ., 2 γκολ, 3 αλλαγή) που δεν πήρε μέρος στη χθεσινή προπόνηση καθώς ένιωσε ενοχλήσεις και τέθηκε νοκ άουτ. Αντίθετα, επιστρέφει έχοντας ξεπεράσει τον τραυματισμό του ο βασικός μέσος Αμίν Αφάνε (4 συμ.).

Bet Info

Αήττητη στα 8 τελευταία με 5 νίκες, 3/4 ημίχρονα ήταν Χ, ενώ εντός δεν έχει δεχθεί γκολ στο ημίχρονο στα 5 ματς.

ΕΡΕΜΠΡΟ

Αλλοπρόσαλλη όπως πάντα, η ομάδα του Αξελ Σελ ηττήθηκε εντός έδρας με 0-2 από τη Σίριους (37’, 68’), δείχνοντας σημάδια αμυντικής αστάθειας.

Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους, εντούτοις οι επιθετικοί της ήταν αναποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια. Σε μια αντεπίθεση μάλιστα της Σίριους στο 37’ πιάστηκε στον ύπνο και έμεινε πίσω στο σκορ. Πίεσε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και έχασε δύο καλές φάσεις, ωστόσο στο 68’ δέχθηκε δεύτερο και κάπου εκεί όλα τέλειωσαν.

Χωρίς κάποιο νέο πρόβλημα σε σχέση με το τελευταίο ματς. Δεν έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του ο βασικός αμυντικός Ντάνιελ Μπιόρκνβιστ (9 συμ., 1 ασίστ) και τέθηκε νοκ άουτ για σήμερα. Μη διαθέσιμος παραμένει ο βασικός μέσος Γιόχαν Μόρτενσον (3 συμ.), που δεν ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Κατά τα άλλα, μακροχρόνια τραυματίες είναι ο επιθετικός Αγκον Μεχμέτι, ο μέσος Μάρτιν Μπρόμπεργκ, και οι αμυντικοί Ντένις Κολάντερ και Φάμπιο Ντα Σίλβα.

Bet Info

Εχει 4 g/g+over στα 5 τελευταία, 8 στα 9 g/g, ενώ εκτός έδρας έχει 3 σερί g/g και over.

Πρόταση

Με ανεβασμένη ψυχολογία από τη νίκη στο ντέρμπι και μάλιστα με τον τρόπο που ήρθε η Γκέτεμποργκ, θα προσπαθήσει να συνεχίσει το θετικό σερί και να μείνει κοντά στην κορυφή. Η Ερεμπρο είναι αλλοπρόσαλλη ομάδα, ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο, εκτός παίζει καλύτερα και ανοίγει τα παιχνίδια της. Το  1x + Over 2,5  σε αποδεκτή απόδοση  1,83 στη Winmasters…