Italy Coppa Italia

16:00 Sassuolo Calcio – Perugia Calcio
Κόντρα σε όλα τα προγνωστικά απέσπασε βαθμό στο “Αλιάνζ Στάντιουμ” από την Γιουβέντους με σκορ 2-2. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 20ο λεπτό αλλά απάντησε στην επόμενη φάση με εξαιρετικό πλασέ του Μπογκά. Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πήρε το προβάδισμα χάρη σε σουτ εντός περιοχής του Καπούτο, δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι στο 68΄. Ιδανικό ντεμπούτο στην Serie A για τον 18χρονο τερματοφύλακα, Τουράτι. Την Κυριακή υποδέχεται την Κάλιαρι. Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Σπέτσια. Εκτός αποστολής για διαφορετικούς λόγους ο βασικός τερματοφύλακας Κονσίλι (1/0, 12/0), ο αριστερός μπακ Κυριακόπουλος (0/0, 4/0), ο δεξιός μπακ Τόλιαν (1/0, 12/1), οι εξτρέμ Μπεράρντι (1/0, 10/7), Μπογκά (1/0, 12/4), οι επιθετικός Ντεφρέλ (0/0, 8/1), Καπούτο (1/0, 11/7), οι μέσοι Λοκατέλι (1/0, 9/0), Μανιανέλι (0/0, 9/0), οι κεντρικοί αμυντικοί Ρομάνια (0/0, 6/0), Μάρλον(0/0, 10/0), Κίρικες (0/0, 4/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Τουράτι – Μούλντουρ, Ροζέριο, Φεράρι, Τριπαλντέλι – Ομπιάνγκ, Ματσιτέλι, Ντούνκαν – Τζούριτσιτς, Ρασπαντόρι, Τραορέ
Έδωσε απαντήσεις με ψυχωμένη εμφάνιση και σημαντική νίκη επί της Περούτζια με 3-1 στο “Ρενάτο Κούρι”. Ο Ιεμέλο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό και αυτός που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με εύστοχο πέναλτι στο 69΄. Ο Ιταλός επιθετικός έφτασε τα 11 γκολ στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ. Το 2-0 σημείωσε ο Καπόνε στο 34ο λεπτό. Είχαν προηγηθεί δύο ήττες δίχως να σκοράρει απέναντι σε Τσιταντέλα και Πορντενόνε που είχαν βαρύνει το κλίμα και είχαν οδηγήσει τον Μάσιμο Όντο στο να μην δώσει την καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου αλλά βέβαια η επιτυχία αυτή αλλάζει το μομέντουμ. Την Δευτέρα υποδέχεται την Κοζέντσα. Στο Κύπελλο μετρά φέτος δύο εντός έδρας προκρίσεις επί των Τριεστίνα και Μπρέσια. Τιμωρημένος ο δεξιός μπακ και αρχηγός Ρόσι (2/0, 13/0). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο στόπερ Αντζέλα (0/0, 2/0) και ο μέσος Κουάν (2/0, 7/1). Ο Όντο ξεκαθάρισε πως η ενδεκάδα θα είναι ανταγωνιστική.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-2-1): Βικάριο – Ματσόκι, Σγκάρμπι, Γκιόμπερ, Nζιτά- Καράρο, Νικολούσι Καβίλια, Ντράγκομιρ- Καπόνε, Μπουαναϊούτο – Ιεμέλο
Ο Ντε Τσέρμπι δείχνει ότι το Κύπελλο δεν είναι προτεραιότητα και άφησε εκτός αποστολής πολλούς βασικούς ποδοσφαιριστές. Βέβαια η ενδεκάδα θα είναι ανταγωνιστική ενώ αναμένονται αλλαγές και από τον Μάσιμο Όντο. Το στυλ παιχνιδιού των δύο ομάδων αφήνει υποσχέσεις για έναν αγώνα με τουλάχιστον τρία γκολ αλλά η απόδοση δεν ενθουσιάζει.

19:00 SPAL 1907 – US Lecce
Ήττα εντός προγράμματος αυτή που υπέστη στο “Τζουζέπε Μεάτσα” από την Ίντερ με 1-2. Βρέθηκε να χάνει 0-2 στο πρώτο ημίχρονο, μείωσε με ατομική ενέργεια του Βαλότι στο 50ο λεπτό. Πρώτο γκολ για τον Ιταλό μέσο στο φετινό πρωτάθλημα. Η καλή εμφάνιση του Μπερίσα απέτρεψε το τρίτο γκολ. Η ομάδα του Σέμπλιτσι παραμένει εντός της ζώνης του υποβιβασμού και την Κυριακή έχει κρίσιμο αγώνα στο “Πάολο Μάτσα” με αντίπαλο την Μπρέσια. Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου επικράτησε 3-1 εντός έδρας της Φεράλπι Σαλό. Ο Ιταλός τεχνικός προανήγγειλε κάποιες αλλαγές στο αρχικό σχήμα αλλά τόνισε ότι η ομάδα του δεν πρόκειται να αδιαφορήσει για την πρόκριση.
Αγωνιστικά Νέα:Ο αμυντικός μέσος Μισιρόλι (1/0, 13/0) δεν αγωνίστηκε στο πρόσφατο παιχνίδι πρωταθλήματος λόγω τραυματισμού αλλά τώρα είναι διαθέσιμος και πιθανότατα θα βρεθεί στο αρχικό σχήμα. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ-χαφ Φαρές (0/0, 0/0), ο δεξιός μπακ Σάλα (0/0, 8/0), ο μέσος Στρεφέτσα (0/0, 11/0), ο εξτρέμ Ντι Φραντσέσκο (1/1, 6/2) και ο δεξιός μπακ-χαφ Ντ’ Αλεσάντρο (1/0, 4/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Μπερίσα – Τσιόνεκ, Βίκαρι, Τόμοβιτς – Γιάνκοβιτς, Μούρτζα, Μισιρόλι, Κούρτιτς, Ρέτσα – Πετάνια, Φλόκαρι
Είχε να γευτεί την χαρά της νίκης από τις 25 Σεπτεμβρίου, όταν και είχε επιβληθεί 3-1 της σημερινής αντιπάλου της στο ίδιο γήπεδο, και πανηγύρισε ξανά το περασμένο Σάββατο στο “Αρτέμιο Φράνκι”, επικρατώντας 1-0 της Φιορεντίνα. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 49ο λεπτό με κεφαλιά ο Λα Μαντία έπειτα από ασίστ του Σάκχοβ. Η εστία της πολιορκήθηκε στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης αλλά ο Γκάμπριελ ήταν σταθερός στις επεμβάσεις του και η αντίπαλος ιδιαίτερα άστοχη στην τελική προσπάθεια. Βρίσκεται εκτός της ζώνης του υποβιβασμού, γεγονός που της επιτρέπει να δουλεύει με πολύ μεγαλύτερη ηρεμία και αισιοδοξία. Αξιοσημείωτο ότι και οι τρεις νίκες στο πρωτάθλημα έχουν σημειωθεί σε εκτός έδρας αγώνες! Την Κυριακή υποδέχεται την Τζένοα σε ένα κρίσιμο παιχνίδι στην μάχη της παραμονής. Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου επικράτησε 4-0 εντός έδρας της Σαλερνιτάνα.
Αγωνιστικά Νέα:Ο επιθετικός Λαπαντούλα (1-2, 10/4) ήταν τιμωρημένος στον πρόσφατο αγώνα πρωταθλήματος και θα είναι και στον επόμενο, οπότε απόψε θα χρησιμοποιηθεί ως βασικός. Εκτός αποστολής ο μεσοεπιθετικός Μανκόζου (0/0, 12/5), ο επιθετικός Ντιέγκο Φαρίας (1/0, 8/1) και οι κεντρικοί αμυντικοί Μεκαριέλο (0/0, 6/0), Ντούμαντσιτς (0/0, 0/0). Στην αποστολή τέσσερις ποδοσφαιριστές από την ομάδα Νέων.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Βιγκορίτο – Μεκαριέλο, Ροσετίνι, Λουτσόνι, Ντελ’Όρκο – Πετριτσόνε, Ταχτσίδης, Ταμπανέλι – Σάκχοβ – Μπαμπακάρ, Λαπαντούλα
Και για τις δύο ομάδες το Κύπελλο φαντάζει πολυτέλεια στην παρούσα φάση. Αμφότερες θα δώσουν μάχη για την παραμονή και έχουν μπροστά τους κρίσιμους αγώνες. Δεν αποκλείεται λοιπόν να δούμε αρκετές αλλαγές στις αρχικές ενδεκάδες. Όταν τις μάθουμε, θα μπορούμε να έχουμε και καλύτερη άποψη για την πιθανή εξέλιξη του αγώνα.

22:00 Udinese Calcio – Bologna FC
Δεν κατάφερε να αντισταθεί στην ανωτερότητα και την φόρμα της Λάτσιο και ηττήθηκε 0-3 στο “Ολίμπικο”. Το σκορ είχε ήδη διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο μέρος ευνοήθηκε από το γεγονός ότι η αντίπαλός της έριξε τον ρυθμό. Ο Λούκα Γκότι συνεχίζει ως υπηρεσιακός τεχνικός, έχοντας ήδη συμπληρώσει τέσσερα παιχνίδια στον πάγκο της και το αποψινό θα είναι το πέμπτο. Ωστόσο είναι εμφανές ότι χρειάζεται έναν προπονητή με μεγαλύτερη εμπειρία ώστε να πετύχει τον στόχο της παραμονής. Το Σάββατο υποδέχεται την Νάπολι στην “Dacia Arena”. Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου επικράτησε 3-1 εντός έδρας της Σίντιρολ. Στο ίδιο γήπεδο επικράτησε 1-0 της σημερινής αντιπάλου της για το πρωτάθλημα στις 29 Σεπτεμβρίου.
Αγωνιστικά Νέα:Ο αμυντικός μέσος Γιάγιαλο (1/0, 12/0) δεν αγωνίστηκε στον πρόσφατο αγώνα πρωταθλήματος λόγω τιμωρίας, σήμερα θα απουσιάσει λόγω τραυματισμού. Για τον ίδιο λόγο είναι εκτός αποστολής και ο μέσος Σεμά (0/0, 12/1). Παίζεται μία θέση στην επίθεση ανάμεσα σε Οκάκα (0/0, 10/3) και Λαζάνια (1/1, 13/2) και άλλη μία στην δεξιά πτέρυγα ανάμεσα σε Οποκού (1/0, 7/0) και Πουσέτο (1/0, 7/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Μούσο – Ροντρίγκο Μπεκάο, Τρόοστ-Εκόνγκ, Σάμιρ – Οποκού, Μαντράγκορα, Γουάλας, Ντε Πάουλ, Στρίγκερ Λάρσεν – Οκάκα, Νεστορόβσκι
Σπουδαίο διπλό με 2-1 επί της Νάπολι στο “Σαν Πάολο” και μάλιστα σε μία περίοδο που έδειχνε να έχει χάσει την φόρμα της. Έμεινε μάλιστα πίσω στο σκορ στο 41ο λεπτό αλλά το πίστεψε και πέτυχε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Ισοφάρισε στο 58ο λεπτό με σουτ του Όλσεν από κοντά. Ο Δανός εξτρέμ είχε μπει ως αλλαγή και πέτυχε το πρώτο γκολ του στην Serie A. Το νικητήριο γκολ πέτυχε στο 80ο λεπτό ο Σανσόνε σε τετ α τετ έπειτα από ασίστ του Τζεμαϊλί. Πήρε βαθμολογική ανάσα αλλά και ψυχολογική ώθηση και την Κυριακή υποδέχεται την Μίλαν στο “Ρενάτο Νταλ’Άρα”. Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου επικράτησε 3-0 εκτός έδρας της Πίζα. Ο βοηθός του Μιχάιλοβιτς, Ντε Λέο, δήλωσε πως η Μπολόνια θα πρέπει να χρησιμοποιήσει την πρόσφατη εμφάνιση και το αποτέλεσμα ως οδηγό για την συνέχεια.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ Ντέικς (1/0, 4/0), ο μεσοεπιθετικός Σοριάνο (1/0, 10/2) και ο επιθετικός Σανταντέρ (1/0, 11/1). Κόπηκε κατόπιν τεχνικής επιλογής ο κεντρικός αμυντικός Μπάνι (0/0, 11/2) Ο επιθετικός Παλάσιο (1/1, 14/4) επίσης χρειάζεται να πάρει ανάσες εν όψει της δύσκολης συνέχειας και στην κορυφή της επίθεσης αναμένεται να βρεθεί ο Ντέστρο (1/0, 5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Σκορούπσκι – Τομιγιάσου, Ντένσβιλ, Ντανίλο Λαρ, Κρέιτσι – Μεδέλ, Πόλι- Ορσολίνι, Τζεμαϊλί, Σανσόνε – Ντέστρο
Θα πρέπει να περιμένουμε τις ενδεκάδες για να δούμε ποια ομάδα ενδιαφέρεται περισσότερο για την πρόκριση. Η ψυχολογία είναι σίγουρα καλύτερη στην πλευρά της Μπολόνια μετά το διπλό επί της Νάπολι. Η Ουντινέζε ίσως θελήσει να χρησιμοποιήσει το Κύπελλο ως αντίδραση στα πρόσφατα αρνητικά αποτελέσματα. Θα το δούμε στο live…