Italy Coppa Italia

16:00 Cremonese – Empoli FC
Ισοπαλίες όπως η πρόσφατη χωρίς σκορ στο “Τζοβάνι Τζίνι” με αντίπαλο τη Λιβόρνο, την διατηρούν πάνω από τις επικίνδυνες θέσεις αλλά δεν την βοηθούν να πλησιάσει τις θέσεις των πλέι οφ ανόδου. Ναι μεν έχει βελτιωθεί με τον Μπαρόνι στον πάγκο, αλλά απέχει αρκετά από το να επιβεβαιώσει τον χαρακτηρισμό εκ των φαβορί για άνοδο. Και θα έπρεπε να έχει πάρει το περσινό μάθημα, όταν το εντυπωσιακό τελευταίο δίμηνο στην σεζόν δεν ήταν αρκετό να καλύψει το χαμένο έδαφος, με συνέπεια να μείνει εκτός πλέι οφ. Στο Κύπελλο απέκλεισε αρχικά την Βίρτους Φρανκαβίλα με 4-0 εντός έδρας και στην συνέχεια επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Βερόνα στην παράταση. Τιμωρημένος ο κεντρικός αμυντικός Ραβανέλι (2/0, 9/0). Ο μέσος Καστανιέτι (2/1, 10/1) δεν αγωνίστηκε λόγω τιμωρίας στο πρωτάθλημα αλλά τώρα επιστρέφει. Τραυματίες οι μέσοι Ντέλι (2/2, 8/0), Κίνγκσλεϊ (1/0, 6/0), ο μεσοεπιθετικός Μπόουλταμ (2/0, 3/0) και ο στόπερ Τερανόβα (4/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο εξτρέμ Πίκολο (0/0, 1/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Αγκάτσι – Μπιανκέτι, Καράτσολο, Κλέιτον – Μόγκος, Καστανιέτι, Αρίνι, Βαλτσάνια, Μιλιόρε – Τσοφάνι, Τσεράβολο.
Κατηφόρα χωρίς τέλος… Η βαριά ήττα με 4-0 από τη Φροζινόνε στο “Μπενίτο Στίρπε” αποδεικνύει πως η αλλαγή προπονητή πριν από δύο αγωνιστικές, με την αντικατάσταση του Μπούκι από τον Μούτσι, δεν έχει προσφέρει τίποτα στον σύλλογο της Φλωρεντίας. Κάποιες σημαντικές απουσίες μπορούν να δικαιολογήσουν έως έναν βαθμό την απόδοση της ομάδας αλλά όχι το γενικότερο χάλι. Στις αρχές Οκτωβρίου ήταν πρωτοπόρος και πλέον έχει πλησιάσει την ζώνη των πλέι οφ παραμονής. Οργισμένοι οπαδοί περίμεναν την επιστροφή της αποστολής και απαίτησαν την παραίτηση του τεχνικού διευθυντή, Πιέτρο Ακάρντι. Ο πρόεδρος, Φαμπρίτσιο Κόρζι, και ο προπονητής απολογήθηκαν αλλά το κλίμα παραμένει τεταμένο. Στο Κύπελλο πανηγύρισε δύο εντός έδρας νίκες επί των Ρετζίνα και Πεσκάρα με σκορ 2-1. Τιμωρημένος ο στόπερ Μαϊέτα (2/0, 11/0), τραυματίες ο αμυντικός μέσος Στούλατς (2/0, 13/2), ο στόπερ Ρομανιόλι (1/0, 12/0), ο αριστερός μπακ Αντονέλι (2/1, 3/0), ο δεξιός μπακ Γκατσόλα (4/0) και ο επιθετικός Μορέο (2/1, 7/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Μπρινιόλι – Βέσελι, Νικολάου, Πιρέλο – Φρατέζι, Ρίτσι, Μπαϊράμι, Λαρίμπι, Μπάλκοβετς – Πίσκοπο, Μανκούζο.
Θα ήταν πιο εύκολη επιλογή ο άσος, αν η Κρεμονέζε είχε νικήσει τη Λιβόρνο. Οι “γκριτζορόσι” δεν σκοράρουν όσο θα έπρεπε, βάσει των ονομάτων που διαθέτουν στην επίθεση. Ως γηπεδούχος, πάντως, η ομάδα του Μπαρόνι έχει ένα μικρό προβάδισμα έναντι της προβληματικής Έμπολι. Ασφαλέστερη επιλογή το dnb της Κρεμονέζε.

19:00 Genoa – Ascoli
Άδικη -βάσει εμφάνισης- ήττα από την Τορίνο με 1-0 στο “Λουίτζι Φεράρις”. Κακό σε θέαμα το πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα του Τιάγκο Μότα να έχει μία καλή ευκαιρία. Άτυχη στο δεύτερο μέρος αφού είχε δύο δοκάρια σε προσπάθειες των Αγουδέλο και Φαβίλι. Κόντρα στην ροή του αγώνα δέχθηκε το γκολ στο 77ο λεπτό. Συμπλήρωσε πέντε αγωνιστικές χωρίς νίκη και υποχώρησε στην ζώνη του υποβιβασμού, ενώ έχει μπροστά της κρίσιμο παιχνίδι με τη Λέτσε στο “Βία ντελ Μάρε”. Απογοητευμένοι οι οπαδοί, αρνήθηκαν να ανταποδώσουν χειροκρότημα των παικτών στο τέλος του αγώνα. Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου επικράτησε 4-1 εντός έδρας της Ιμολέζε. Εκτός αποστολής για διαφορετικούς λόγους οι δεξιοί μπακ Γκιλιόνε (1/1, 13/0), Άνκερσεν (0/0, 8/0), ο αμυντικός μέσος Σούνε (1/1, 13/1), οι επιθετικοί Κουαμέ (1/0, 11/5), Σανάμπρια (0/0, 5/0), ο κεντρικός αμυντικός Ζαπάτα (1/0, 12/1), ο μεσοεπιθετικός Σαπονάρα (1/1, 4/0) και ο μέσος Λέραγκερ (1/0, 11/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-2-1): Ράντου – Μπιράσκι, Ρομέρο, Κρισίτο, Πάγιατς – Ροβέλα, Ραντοβάνοβιτς, Στουράρο – Κασάτα, Αγουδέλο – Πιναμόντι.
Απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 από την Σαλερνιτάνα στο “Αρέκι”. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 24ο λεπτό αλλά αναζήτησε έντονα το γκολ και το βρήκε στο 63ο λεπτό από τον φορμαρισμένο Σκαμάκα. Ο νεαρός Ιταλός επιθετικός σκόραρε για τρίτο σερί παιχνίδι, συμπεριλαμβανόμενου αυτού με την U21 της Ιταλίας και έφτασε τα πέντε στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Τζανέτι έχει ως στόχο τα πλέι οφ ανόδου και το Σάββατο έχει δύσκολη αποστολή στο “Κάρλο Καστελάνι” κόντρα στην Έμπολι. Χάνει μέρος της δυναμικής της ως φιλοξενούμενη, δέχεται και πετυχαίνει γκολ με την ίδια ευκολία. Στο Κύπελλο πανηγύρισε δύο εντός έδρας προκρίσεις επί των Προ Βερτσέλι (5-1) και Τράπανι (2-0). Ο μεσοεπιθετικός Νίνκοβιτς (2/0, 12/4) δεν αγωνίστηκε λόγω τιμωρίας στον πρόσφατο αγώνα αλλά τώρα επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο δεξιός μπακ Πουτσίνο (1/0, 11/1) και ο αμυντικός μέσος Πιτσινόκι (0/0, 7/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Λεάλι – Αντρεόνι, Μπρόσκο, Γκραβιγιόν, Παντοΐν – Τζέρμπο, Πετρούτσι, Μπρλεκ – Νίνκοβιτς – Αρντεμάνι, Σκαμάκα.
Η παραμονή αποτελεί προτεραιότητα για την Τζένοα αλλά ψάχνει νίκη-πρόκριση στο Κύπελλο που θα βελτιώσει την ψυχολογία της ομάδας. Η Άσκολι έχει τους κατάλληλους παίκτες μπροστά ώστε να απειλήσει τους Γενοβέζους αλλά παραμένει αουτσάιντερ. Σε καλή απόδοση το G/G, θα μπει στις επιλογές μας.

22:00 Fiorentina – Cittadella
Με μοιραίο τον Βλάχοβιτς και τον Μοντέλα να μην μπορεί να βοηθήσει από τον πάγκο την ομάδα του για ένα ακόμα παιχνίδι, γνώρισε οδυνηρή ήττα με 1-0 από τη Λέτσε στο “Αρτέμιο Φράνκι”. Ο Κροάτης επιθετικός αγωνίστηκε βασικός απόντος του Κιέζα και έχασε πολλές σημαντικές ευκαιρίες. Δέχθηκε το γκολ στο 49ο λεπτό και πίεσε για την ισοφάριση αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ο Κομίσο στήριξε και πάλι τον Μοντέλα αλλά ήδη γράφτηκαν τα ονόματα των Πραντέλι και Μπατιστούτα ως υποψήφιοι αντικαταστάτες του. Οφείλει να κυνηγήσει τη διάκριση στο Κύπελλο διότι στο πρωτάθλημα έχει ήδη μείνει πολύ πίσω στην μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Την Κυριακή αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Τορίνο. Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου επικράτησε 3-1 εντός έδρας της Μόντσα. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Πετσέλα (0/0, 12/1), ο επιθετικός Μπόατενγκ (1/0, 10/1) και oι εξτρέμ Κιέζα (1/1, 12/2), Ριμπερί (0/0, 11/2).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Ντραγκόβσκι – Βενούτι, Μιλένκοβιτς, Κάσερες, Ντάλμπερτ Ενρίκε – Πούλγκαρ, Μπάντελι, Καστροβίλι – Γκεζάλ, Βλάχοβιτς, Σοτίλ.
Είναι ομάδα που της αρέσουν οι ισχυροί αντίπαλοι και δύσκολες έδρες και το απέδειξε και στο “Έτσιο Σίντα”, κόντρα στην Κροτόνε. Παρότι μάλιστα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 47ο λεπτό δεν πανικοβλήθηκε. Έκανε το γνωστό παιχνίδι υπομονής, περίμενε την κατάλληλη ευκαιρία και χτύπησε στο 87΄με τον Λούπι που είχε περάσει ως αλλαγή, εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι δύο λεπτά νωρίτερα είχε αποκτήσει αριθμητικό πλεονέκτημα. Η ομάδα του Βεντουράτο τρέχει αήττητο σερί έξι αγώνων και βρέθηκε στην 2η θέση του πίνακα της Serie B. Το Σάββατο υποδέχεται τη Σαλερνιτάνα. Στο Κύπελλο πανηγύρισε δύο εντός έδρας προκρίσεις επί των Πάντοβα (3-0) και Κάρπι στα πέναλτι. Ο αμυντικός μέσος Ιόρι (1/1, 10/1) δεν αγωνίστηκε στο πρόσφατο παιχνίδι λόγω τιμωρίας αλλά τώρα επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού οι επιθετικοί Ντε Μάρκι (0/0, 8/0) και Βριόνι (1/0, 4/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Παλεάρι – Γκιρινγκέλι, Καμιλιάνο, Αντόρνι, Μπενεντέτι – Μπουσάλια, Ιόρι, Μπράνκα – Βίτα – Λούπι, Ντιαό.
Άσχημο το κλίμα στην Φιορεντίνα και βαρύνουσες οι απώλειες των Ριμπερί και Κιέζα. Η Τσιταντέλα υστερεί σε ποιότητα της αντιπάλου της αλλά ξέρει να αμύνεται καλά και δεν έχει κανένα άγχος για την εξέλιξη του αγώνα. Το ασιατικό +2 των φιλοξενούμενων μπαίνει άνετα σε παρολί.