Italy Serie A

13:30 SSC Napoli – Brescia Calcio
Γκέλα ολκής, τη θέτει από πολύ νωρίς σε ιδιαίτερα μειονεκτική θέση έναντι των Γιουβέντους και Ίντερ στην μάχη του τίτλου. Ηττήθηκε με 1-0 από την Κάλιαρι στο “Σαν Πάολο” σε ένα παιχνίδι που ουδείς περίμενε ότι θα αφήσει βαθμούς. Εξάλλου, προερχόταν από τρεις σερί νίκες σε πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ και έδειχνε να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Βέβαια για να μείνει στο μηδέν επιθετικά και να δεχθεί τελικά το μοιραίο γκολ στο 87ο λεπτό, συνέβησαν πολλά. Και όταν λέμε πολλά εννοούμε το σουτ του Ινσίνιε στην κίνηση από πολύ κοντά πάνω στον Όλσεν, την κεφαλιά του Ντι Λορέντσο που πέρασε λίγο άουτ, την κεφαλιά του Κουλιμπαλί που έβγαλε δύσκολα ο Όλσεν αλλά και τα δύο δοκάρια σε σουτ του Μέρτενς εντός και εκτός περιοχής. Στο 88΄αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Κουλιμπαλί για ανάρμοστο σχόλιο προς τον διαιτητή. Την ερχόμενη Τετάρτη αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Γκενκ για την δεύτερη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ.
Αγωνιστικά Νέα:Την πρώτη από τις δύο αγωνιστικές της ποινής του εκτίει σήμερα ο στόπερ Κουλιμπαλί (5/0). Τη θέση του θα καλύψει πιθανότατα ο Λουπέρτο (1/0) αφού ο Μαξίμοβιτς (3/0) δεν είναι 100% έτοιμος. Συνεχίζει το ατομικό πρόγραμμα ο κεντρικός αμυντικός Τονέλι (0/0). Την θέση στην αριστερή πτέρυγα της μεσαίας γραμμής διεκδικούν οι Γιουνές (1/0), Ινσίνιε (5/3) και Λοσάνο (4/1). Ο Μεξικανός φορ βέβαια μπορεί να τοποθετηθεί και στην επιθετική δυάδα, στην οποία μία θέση διεκδικεί και ο Γιορέντε (3/2).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μερέτ – Ντι Λορέντσο, Μανωλάς, Λουπέρτο, Γκουλάμ – Καγιεχόν, Ελμάς, Φάμπιαν Ρουίθ, Γιουνές – Μέρτενς, Μίλικ.
Ήττα εντός προγράμματος αυτή που υπέστη την Τρίτη το βράδυ στο “Μάριο Ριγκαμόντι” από την Γιουβέντους με σκορ 2-1. Δεν το πίστεψε όσο θα έπρεπε απέναντι σε μία πρωταθλήτρια που δεν έπαιξε κάποιο σπουδαίο ποδόσφαιρο. Η ομάδα του Κορίνι μάλιστα προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό με σουτ του Ντοναρούμα εντός περιοχής. Είχε πολύ καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο 40ο λεπτό προδόθηκε από το αυτογκόλ του Σανθεγιόρ. Στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε μεγαλύτερη πίεση, ο Γιόρονεν αρχικά σταμάτησε τους Ιγουαίν και Ραμπιό αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει το γκολ στο 63΄στο μακρινό σουτ του Πιάνιτς. Ντεμπούτο για τον Μπαλοτέλι που αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι αλλά πέρασε απαρατήρητος. Αμφότερες οι φετινές επιτυχίες της σημειώθηκαν εκτός έδρας, απέναντι σε Κάλιαρι και Ουντινέζε με σκορ 1-0. Η κερκίδα που φιλοξενεί τους οργανωμένους οπαδούς της θα μείνει κλειστή στο επόμενο εντός έδρας παιχνίδι (Σασουόλο) λόγω ρατσιστικών συνθημάτων εναντίον του Πιάνιτς.
Αγωνιστικά Νέα:Παραμένουν τραυματίες ο κεντρικός αμυντικός Μανιάνι (0/0), ο μέσος Ντόι (0/0) και ο επιθετικός Τορεγκρόσα (1/0). Ο επιθετικός Μπαλοτέλι (1/0) αντιμετωπίζει ένα μικρό πρόβλημα με τον λαιμό του, ο Κορίνι είδε ότι ακόμα χρειάζεται δουλειά και έτσι αναμένεται να επιστρέψει στο αρχικό σχήμα ο Αγιέ (5/0). Παίζεται μία θέση στο κέντρο της άμυνας ανάμεσα σε Σανθεγιόρ (5/0) και Γκασταλντέλο (2/0) αλλά και αυτή στην αριστερή πτέρυγα της άμυνας ανάμεσα σε Μαρτέλα (3/0) και Ματέγιου (4/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Γιόρονεν – Σαμπέλι, Τσιστάνα, Σανθεγιόρ, Μαρτέλα – Μπίζολι, Τονάλι, Ντεσένα – Ρόμουλο – Αγιέ, Αλ. Ντοναρούμα.
Η Νάπολι προέρχεται από γκέλα και φυσικά φαίνεται απίθανο το να αφήσει ξανά βαθμούς στο Σαν Πάολο. Η Μπρέσια έχει αποδείξει ότι μπορεί να είναι ανταγωνιστική αλλά απέχει αρκετά ακόμα από το να είναι ικανή για την έκπληξη. Μπορεί ωστόσο να βοηθήσει στο Over 2.5. Συνδυασμός 1&Over 2.5 η λογική επιλογή.

16:00 Lazio – Genoa
Πέρυσι στον πρώτο γύρο δεν είχε καταφέρει να νικήσει καμία από τις παραδοσιακά ισχυρές ομάδες της κατηγορίας. Φέτος έπειτα από 5 αγωνιστικές μετρά ήδη την ισοπαλία στο ντέρμπι με την Ρόμα αλλά και την πρόσφατη ήττα με 1-0 από την Ίντερ, στο «Τζουζέπε Μεάτσα». Δέχθηκε το γκολ στο 23ο λεπτό και έπειτα ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Δημιούργησε τρεις μεγάλες ευκαιρίες αλλά σε όλες τις περιπτώσεις ο Κορέα απέτυχε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στις δύο εξ αυτών νικήθηκε από τον Χαντάνοβιτς και στην τρίτη αστόχησε σε τετ α τετ. Υποτονική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, συνηθισμένο φαινόμενο τις τελευταίες εβδομάδες, με τον Στρακόσα να αποτρέπει δεύτερο γκολ. Ο Σιμόνε Ιντζάγκι πιστεύει ότι η ομάδα του βρίσκεται στον σωστό δρόμο αλλά στην τρίτη σεζόν του στον πάγκο της Λάτσιο και με το ρόστερ σχεδόν απείραχτο το καλοκαίρι, θα περίμενε κάποιος πολύ πιο δυνατό ξεκίνημα. Την ερχόμενη Πέμπτη υποδέχεται τη Ρεν για την δεύτερη αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ.
Αγωνιστικά Νέα:Ξεπέρασε την ίωση που τον ταλαιπώρησε ο κεντρικός αμυντικός Ράντου (4/0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Ο Μάρουσιτς (2/1) έχει προβάδισμα για την δεξιά πτέρυγα διότι δεν θα είναι διαθέσιμος λόγω τιμωρίας την επόμενη Πέμπτη, οπότε είναι μία καλή ευκαιρία για τον Λάτζαρι (4/0) να πάρει ανάσες. Μία θέση στην αμυντική τριάδα διεκδικούν οι Πάτρικ (1/0), Βάβρο (2/0), Μπάστος (2/0) και Λουίζ Φελίπε (4/0). Λογικό να μείνει πάγκο ο Κορέα (5/1) και να ξεκινήσει ο Καϊσέδο (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Στρακόσα – Πάτρικ, Ατσέρμπι, Ράντου – Μάρουσιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς Λούκας Λέιβα, Λούλιτς, Λουίς Αλμπέρτο – Καϊσέδο, Ιμόμπιλε.
Έμεινε στο 0-0, υποδεχόμενη την Μπολόνια στο “Λουίτζι Φεράρις”. Μοιρασμένο παιχνίδι, με τον σύλλογο της Γένοβας να είναι ελαφρώς καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και να δέχεται εντονότερη πίεση στο δεύτερο. Ατύχησε όταν το φάουλ που εκτέλεσε ο Σένε σταμάτησε στο δοκάρι, είχε και ένα σουτ του Μπαρέκα που απόκρουσε ο Σκορούπσκι. Στο 78ο λεπτό καταλογίστηκε εις βάρος της πέναλτι αλλά ο Σανσόνε σημάδεψε το δοκάρι. Επέστρεψε στους βαθμούς έπειτα από δύο σερί ήττες αλλά το αφεντικό των “γκριφόνι”, Ενρίκο Πρετσιόζι, δεν φημίζεται για την υπομονή του. Εξάλλου, πέρυσι τα καμώματά του ευθύνονται σε πολύ μεγάλο βαθμό για τον παρολίγον υποβιβασμό. Ο Αντρεατσόλι λοιπόν βρίσκεται υπό πίεση στον πάγκο και αν δεν αλλάξει η εικόνα της Τζένοα στον σημερινό αγώνα και αυτόν που ακολουθεί με την Μίλαν στην Γένοβα, τότε θα αποτελέσει παρελθόν. Ήδη μάλιστα γράφτηκαν τα ονόματα των Νικόλα και Γκατούζο ως πιθανοί αντικαταστάτες.
Αγωνιστικά Νέα:Παραμένει τραυματίας ο μέσος Στουράρο (0/0). Μένει πάγκο ο Σαπάτα (5/1) ώστε να μετατεθεί στο κέντρο της αμυντικής τριάδας ο Ρομέρο (4/0) και να τοποθετηθεί δεξιά του ο Μπιράσκι (1/0). Παίζεται μία θέση στην μεσαία γραμμή ανάμεσα σε Σένε (5/0) και Ραντοβάνοβιτς (5/0) και άλλη μία στην αριστερή πτέρυγα ανάμεσα σε Μπαρέκα (4/0) και Πάγιατς (3/0). Στην επίθεση, ο Πιναμόντι (4/1) διατηρεί προβάδισμα έναντι του Φαβίλι (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-1-2): Ράντου -Μπιράσκι, Ρομέρο, Κρίσιτο – Γκιλιόνε, Σένε, Λέραγκερ, Μπαρέκα – Σαπονάρα – Πιναμόντι, Κουαμέ.
Η Λάτσιο έχει αρκετές βαθμολογικές απώλειες στο ξεκίνημα της σεζόν και οφείλει να πάρει την νίκη κόντρα στην Τζένοα. Η αλήθεια είναι πως κάτι τέτοια παιχνίδια στο Ολίμπικο τα καθαρίζει, ακόμα κι όταν δεν πιάνει σούπερ απόδοση. Ο άσος ανεβαίνει στο 2.00 αν συνδυαστεί με το Under 4.5 και δεν έχω την Τζένοα να διασύρεται σήμερα.

16:00 Udinese Calcio – Bologna FC
Δεν σκόραρε για τρίτη σερί αγωνιστική, αλλά σε αντίθεση με τις δύο προηγούμενες, οπότε και ηττήθηκε με 1-0 από Ίντερ και Μπρέσια, αυτήν την φορά απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στη Βερόνα στο “Μπεντεγκόντι”. Κακό σε θέαμα το πρώτο ημίχρονο αλλά είχε μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Λαζάνια να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Στο δεύτερο μέρος η αντίπαλός της απόκτησε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και χρειάστηκαν σωτήριες επεμβάσεις του Μούσο αλλά και η βοήθεια του δοκαριού ώστε να παραμείνει το 0-0. Μοναδική νίκη έως τώρα, αυτή της πρεμιέρας με 1-0 επί της Μίλαν στην “Dacia Arena”. Ο Τούντορ παραμένει ψύχραιμος αλλά γνωρίζει πως μία νίκη είναι επιτακτική είτε σήμερα, είτε στον αγώνα που ακολουθεί με την Φιορεντίνα στο “Αρτέμιο Φράνκι”, διότι σε διαφορετική περίπτωση είναι πιθανό να βρεθεί στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Αγωνιστικά Νέα:Η διοίκηση άσκησε έφεση ώστε να πέσει η αρχική ποινή των τριών αγωνιστικών του Ντε Πάουλ (3/0) αλλά αυτή απορρίφθηκε και έτσι ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός θα εκτίσει σήμερα την τελευταία αγωνιστική της τιμωρίας του. Χωρίς αυτόν η Ουντινέζε παρουσιάζει σημαντικό πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι αλλά και στο σκοράρισμα. Παραμένει τραυματίας ο Ολλανδός δεξιός μπακ-χαφ Τερ Άφεστ (0/0). Νεστορόβσκι και Πουσέτο διεκδικούν μία θέση στην επίθεση, αν και επικρατέστεροι είναι οι Οκάκα και Λαζάνια.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Μούσο – Ροντρίγκο Μπεκάο, Τρόοστ-Εκόνγκ, Σάμιρ – Στρίγκερ Λάρσεν, Μαντράγκορα, Γιάγιαλο, Φοφανά, Σέμα – Οκάκα , Λαζάνια.
Άργησε να αποδώσει καλό ποδόσφαιρο στο “Λουίτζι Φεράρις” κόντρα στην Τζένοα και βέβαια δεν απογοητεύτηκε με το τελικό 0-0 και τον βαθμό της ισοπαλίας. Σώθηκε από το δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο 78ο λεπτό είχε η ίδια την μεγάλη ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα. Ο Σοριάνο κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Σουν, ο Σανσόνε ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο η έμπνευση για χτύπηα… Πανένκα δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα αφού η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Είχε μία ακόμα ευκαιρία για τους τρεις βαθμούς αλλά το πλασέ του Σοριάνο πέρασε λίγο άουτ. Οι οκτώ βαθμοί σε πέντε αγωνιστικές θεωρούνται ικανοποιητική συγκομιδή και επικρατεί αισιοδοξία ότι η ομάδα θα συνεχίσει σε ανάλογο επίπεδο. Ο Σίνισα Μιχάιλοβιτς εξακολουθεί να νοσηλεύεται και να δίνει την δική του μάχη αλλά ο βοηθός του, Ντε Λέο, εφαρμόζει πλήρως τις οδηγίες του Σέρβου προπονητή.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ Ντάικς (4/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο κεντρικός αμυντικός Ντανίλο (2/0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Ο Μ΄Μπαγιέ (0/0) έχει την δυνατότητα να παίξει και στο δεξί άκρο της άμυνας και σε αυτήν την περίπτωση θα δούμε στην αριστερή πλευρά τον Κρέιτσι (2/0). Σανταντέρ (5/0), Παλάσιο (5/1) και Ντέστρο (3/0) διεκδικούν την θέση στην κορυφή της επίθεσης.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Σκορούπσκι – Τομιγιάσου, Ντανίλο, Ντένσβιλ, Μ΄Μπαγιέ – Τζεμαϊλί, Μεδέλ – Ορσολίνι, Σοριάνο, Σανσόνε – Σανταντέρ.
Η πίεση είναι στην πλευρά της Ουντινέζε που υπέστη ήδη δύο οδυνηρές εντός έδρας ήττες από Πάρμα και Μπρέσια. Η Μπολόνια παραδοσιακά είναι ομάδα έδρας αλλά φέτος έχει παραμείνει αήττητη σε τρεις εξόδους και έχει αποκτήσει την κατάλληλη ψυχολογία για αποτέλεσμα και στην Dacia Arena. Με ρίσκο στο Χ, έχει λογική το 2-3 γκολ.

16:00 US Lecce – AS Roma
Διπλό με σπουδαία βαθμολογική σημασία αυτό που πέτυχε την Τετάρτη το βράδυ στο “Πάολο Μάτσα” απέναντι στην ΣΠΑΛ με σκορ 3-1. Ταυτόχρονα, μία επιτυχία που δείχνει πως το διπλό που είχε προηγηθεί στην έδρα της Τορίνο δεν ήταν ένα πυροτέχνημα. Η ομάδα του Λιβεράνι δεν φοβάται να βγάλει αρκετούς παίκτες στην επίθεση στις εκτός έδρας αναμετρήσεις και δικαιώνεται για αυτήν την επιλογή της. Άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Μπαμπακάρ σε ανατροπή από τον Φελίπε και εκτέλεσε εύστοχα ο Μανκόζου. Δέχθηκε την ισοφάριση επτά λεπτά αργότερα, ο Γκάμπριελ απέτρεψε την ανατροπή και στο 47΄ η τύχη ήταν με το μέρος της. Το εκτός περιοχής σουτ του Καλντερόνε κόντραρε στον Βίκαρι και ξεγέλασε τον Μπερίσα. Ο Γκάμπριελ φρόντισε να διατηρηθεί το προβάδισμα και στο 72΄κέρδισε νέο πέναλτι σε σπρώξιμο του Τσιόνεκ στον Μανκόζου. Ο Ιταλός μεσοεπιθετικός το εκτέλεσε κι αυτό εύστοχα και έφτασε τα 4 γκολ στο πρωτάθλημα. Ο Λιβεράνι δήλωσε πως η Ρόμα δυσκολεύεται αν πιεστεί ψηλά.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ Ντελ’ Όρκο (1/0) και οι επιθετικοί Λαπαντούλα (4/0) και Ντιέγκο Φαρίας (3/1). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Ταχτσίδης (4/0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα, εκτός κι αν προτιμηθεί τελικά ο Πετριτσόνε (3/0). Παίζεται η θέση στο δεξί άκρο της άμυνας ανάμεσα σε Μπένζαρ (3/0) και Ρίσπολι (5/0). Ο Μανκόζου (5/4) μπορεί να προωθηθεί στην επιθετική δυάδα και το ρόλο του τρεκουαρτίστα να αναλάβει ο Σάκχοβ (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Γκάμπριελ – Μπένζαρ, Ροσετίνι, Λουτσιόνι, Καλντερόνι – Μάγιερ, Ταχτσίδης, Ταμπανέλι – Μανκόζου – Φάλκο, Μπαμπακάρ.
Πισωγύρισμα η ήττα από την Αταλάντα στο “Ολίμπικο” με 2-0 την Τετάρτη το βράδυ. Είχε την πρώτη μεγάλη στιγμή σε τετ α τετ του Τζέκο που έσωσε ο Γκολίνι, αλλά η μεγαλύτερη ευκαιρία της άνηκε στον Τζανιόλο που πέρασε και τον Γκολίνι αλλά άργησε πολύ να σουτάρει με συνέπεια να τον προλάβει ο Τολόι. Δέχθηκε το γκολ στο 70ό λεπτό και είχε μία πολύ καλή στιγμή για την ισοφάριση, όταν το γυριστό σουτ του Κάλινιτς απέκρουσε ο Γκολίνι. Δέχθηκε το δεύτερο γκολ στο 90ο λεπτό, όταν και είχε μεταφέρει πολλούς παίκτες στο αντίπαλο μισό του γηπέδου. Διεκόπη νικηφόρο σερί τριών αγώνων σε πρωτάθλημα και Ευρώπη. Την ερχόμενη Πέμπτη αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Βόλφσμπεργκερ για την δεύτερη αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Πάουλο Φονσέκα παραδέχθηκε πως είναι αναγκαίο το ροτέισον αφού υπάρχουν ποδοσφαιριστές με έντονη κόπωση. Τόνισε επίσης ότι τα γκολ που δέχεται η ομάδα του δεν είναι αποκλειστική ευθύνη των αμυντικών και αναζητείται ισορροπία ανάμεσα σε επίθεση και άμυνα.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο εξτρέμ Ουντέρ (2/1), ο δεξιός μπακ Τζαπακόστα (1/0) και ο εξτρέμ Περότι (0/0). Εξέτισε την ποινή του ο κεντρικός αμυντικός Μαντσίνι (4/0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Παρτενέρ του ο Σμόλινγκ (1/0), ο οποίος είχε αρκετά καλή παρουσία στο ντεμπούτο του, παρά την ήττα από την Αταλάντα. Ο Λορέντσο Πελεγκρίνι (5/0) αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα στο πέλμα που ίσως φέρει στην ενδεκάδα τον Τζανιόλο (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Πάου Λόπεθ – Φλορέντσι, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Κολάροβ – Βερετού, Κριστάντε – Κλάιφερτ, Πελεγκρίνι, Μχιταριάν – Τζέκο.
Η Λέτσε παίζει με άγνοια κινδύνου ακόμα και κόντρα στις ισχυρές ομάδες της κατηγορίας. Το πλήρωσε με τεσσάρα από Ίντερ και Νάπολι, αλλά έπειτα από 6 αγωνιστικές έχει βελτιωθεί και η ίδια σε μεγάλο βαθμό. Περιμένουμε ανοικτό παιχνίδι με γκολ εκατέρωθεν. Πολύ χαμηλά, δυστυχώς, οι αποδόσεις σε G/G αλλά και Over 2.5.

19:00 Cagliari Calcio – Hellas Verona
Μία κεφαλιά του Κάστρο στο 87ο λεπτό σόκαρε την Νάπολι και προκάλεσε την μεγαλύτερη έκπληξη έως τώρα στην φετινή Serie A. Η ομάδα του Ρολάντο Μαράν είχε δείξει πως ανεβαίνει αγωνιστικά με τις νίκες επί των Πάρμα και Τζένοα, αμφότερες με σκορ 3-1, αλλά ούτε ο ίδιος ο Ιταλός τεχνικός θα περίμενε τέτοια εξέλιξη στο «Σαν Πάολο». Για να έρθει βέβαια αυτό το διπλό χρειάστηκε και μεγάλη δόση τύχης. Πώς άλλωστε είναι δυνατόν για μία ομάδα όπως η Κάλιαρι να αλώσει την έδρα των «παρτενοπέι». Ο Όλσεν ήταν σε πολύ καλή ημέρα, πραγματοποιώντας καίριες επεμβάσεις ενώ ο σύλλογος της Σαρδηνίας είχε και τα δοκάρια ως σύμμαχο. Με το σερί αυτό ρέφαρε τις δύο εντός έδρας ήττες που είχε κάνει στο ξεκίνημα της σεζόν και απόκτησε τεράστια αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια. Το ζητούμενο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί και να αντιμετωπιστεί με την απαραίτητη σοβαρότητα η επόμενη αντίπαλος, δηλαδή η Βερόνα.
Αγωνιστικά Νέα:Παραμένουν τραυματίες ο τερματοφύλακας Κράνιο (0/0), ο επιθετικός Παβολέτι (1/0) και ο μέσος Φαραγκό (0/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Ναϊνγκολάν (2/0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Ο αμυντικός Πιζακάνε (4/0) θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως δεξιός μπακ αλλά και ως στόπερ. Τσιγκαρίνι (3/0) και Ολίβα (2/0) διεκδικούν επίσης μία θέση στην μεσαία γραμμή.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Όλσεν – Κατσατόρε, Τσεπιτέλι, Κλάβαν, Λούκα Πελεγκρίνι – Νάντες, Ναϊνγκολάν, Ρογκ – Κάστρο – Ζοάο Πέντρο, Σιμεόνε.
Δεν μπορεί να υπάρχει ικανοποίηση για το 0-0 με αντίπαλο την Ουντινέζε στο “Μπεντεγκόντι”. Ήταν ένα από τα παιχνίδια που έπρεπε να πάρει ώστε να αποκτήσει προβάδισμα στην μάχη της παραμονής. Και η αλήθεια είναι πως άξιζε τη νίκη βάσει εμφάνισης στο δεύτερο ημίχρονο. Το πρώτο μέρος επεφύλασσε ελάχιστες συγκινήσεις, αλλά στο δεύτερο, η ομάδα του Ιβάν Γιούριτς ήταν εμφανώς ανώτερη. Δημιούργησε τις απαραίτητες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ αλλά οι προσπάθειες των Άμραμπατ, Βέρε και Στεπίνσκι σταμάτησαν στον Μούσο. Προς το τέλος ο Βέρε είχε ένα σουτ στην κίνηση που πέρασε λίγο άουτ. Το θετικό είναι ότι δεν ηττήθηκε στα τρία έως τώρα παιχνίδια με αντιπάλους στα μέτρα της (Μπολόνια, Λέτσε, Ουντινέζε), ενώ θα μπορούσε να έχει πάρει θετικό αποτέλεσμα κόντρα σε Μίλαν και Γιουβέντους. Πήρε την άδεια συμμετοχής ο 19χρονος Βραζιλιάνος δεξιός μπακ Γουέσλεϊ και ετοιμάζεται για το ντεμπούτο του.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο κεντρικός αμυντικός Κουμπούλα (4/0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο δεξιός μπακ Κρεσέντσι (0/0), ο κεντρικός αμυντικός Μποκέτι (2/0), οι μέσοι Μπάντου (0/0), Ντάνιελ Μπέσα (0/0) και ο επιθετικός Ντι Καρμίνε (3/0). Παίζεται μία θέση στην αμυντική τριάδα ανάμεσα σε Γκιντέρ (5/0) και Νταβίντοβιτς (2/0) και άλλη μία στην μεσοεπιθετική γραμμή ανάμεσα σε Τζακάνι (5/0) και Πεσίνα (4/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-2-1): Σιλβέστρι – Ραχμάνι, Κουμπούλα, Γκίντερ – Φαραόνι, Άμραμπατ, Μιγκέλ Βελόσο, Λάζοβιτς – Τζακάνι, Βέρε – Στεπίνσκι.
Η Κάλιαρι προέρχεται από τρεις διαδοχικές νίκες, με πιο πρόσφατη το διπλό στο «Σαν Πάολο» και ο Μαράν έχει εκ νέου στην διάθεσή του τον Ναϊνγκολάν. Αντίπαλος είναι η Βερόνα που είναι μαχητική αλλά δεν έχει το εύκολο γκολ. Κι όμως ο άσος βρίσκεται αρκετά ψηλά. Έχω την εντύπωση πως όλος ο πλανήτης θα πάει σήμερα στον άσο και αυτό με φοβίζει λίγο.

21:45 AC Milan – Fiorentina
Είναι μάλλον οξύμωρο αλλά την Πέμπτη το βράδυ ηττήθηκε με 2-1 στο “Ολίμπικο” από την Τορίνο πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή εμφάνισή της. Σίγουρα πολύ καλύτερη από εκείνες στις νίκες με 1-0 επί των Μπρέσια και Βερόνα. Πλήρωσε ωστόσο το παρατεταμένο ντεφορμάρισμα του Πιόντεκ, την καλή ημέρα του αντίπαλου τερματοφύλακα Σίριγκου και ένα πεντάλεπτο ξέσπασμα του Μπελότι. Οι “ροσονέρι” πήραν το προβάδισμα στο 18ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Ράφαελ Λεάο σε σπρώξιμο από τον Ντε Σιλβέστρι και αξιοποίησε ο Πιόντεκ. Δεύτερο φετινό γκολ του Πολωνού επιθετικού αλλά και τα δύο με πέναλτι. Αστόχησε από πλεονεκτική θέση για το 2-0 και είδε τον Σίριγκου να αποκρούει εντυπωσιακά δική του κεφαλιά για το 2-2. Δέχθηκε τα γκολ στο 72΄και 76΄. Είχε προηγηθεί η ήττα από την Ίντερ στο ντέρμπι και βέβαια το κλίμα βάρυνε για τον Τζαμπάολο. Ο Ιταλός τεχνικός θεωρεί πάντως πως με ανάλογες εμφανίσεις θα έρθουν και οι νίκες και είναι ικανοποιημένος από την μετατροπή του συστήματος σε 4-3-3.
Αγωνιστικά Νέα:Τιμωρημένος ο τερματοφύλακας Ρέινα (0/0), ο οποίος είδε κόκκινη κάρτα στον προηγούμενο αγώνα, παρότι βρισκόταν στον πάγκο, για έντονες διαμαρτυρίες. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αμυντικός Καλντάρα (0/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του μεσοεπιθετικός Πακετά (4/0). Παίζεται μία θέση στο αριστερό άκρο της άμυνας ανάμεσα σε Ερναντέζ (2/0) και Ροντρίγκεζ (4/0). Ακόμα δεν έχει ξεκινήσει ως βασικός ο Κροάτης εξτρέμ Ρέμπιτς (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-2-1): Τζ. Ντοναρούμα – Καλάμπρια, Μουσάκιο, Ρομανιόλι, Ερναντέζ – Κεσιέ, Μπενασέρ, Τσαλχάνογλου – Σούσο, Πιόντεκ, Ράφαελ Λεάο.
Αφού δεν μπορούσε να νικήσει με κανέναν τρόπο η Φιορεντίνα, αποφάσισε να το πάρει πάνω του ο Ντόβερι. Ο Ιταλός διαιτητής απέβαλε σκανδαλωδώς με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Μουρίγιο στο 54ο λεπτό και βοήθησε τους βιόλα να επικρατήσουν 2-1 της Σαμπντόρια στο “Αρτέμιο Φράνκι”. Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα έπειτα από 18 άκαρπες προσπάθειες και βέβαια πρώτη νίκη με τον Μοντέλα στον πάγκο της, στην 12η παρουσία του. Το σκορ άνοιξε στο 31ο λεπτό ο Πετσέλα με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ριμπερί, ακολούθησε δοκάρι της αντιπάλου και τελικά το 2-0 σε τετ α τετ του Κιέζα στο 57΄, λίγα λεπτά αφότου απόκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Πρώτο γκολ του Ιταλού επιθετικού στην Serie A μετά τις 15 Μαρτίου! Δέχθηκε την μείωση στο σκορ στο 79΄και ο μεγαλομέτοχος, Κομίσο, παραδέχθηκε πως κινδύνεψε με καρδιακό επεισόδιο. Εξάλλου, είχε προηγηθεί το 2-2 με την Αταλάντα, με τον σύλλογο της Φλωρεντίας να προηγείται 2-0 μέχρι το 84΄. Ο Μοντέλα είχε απολυθεί από την Μίλαν τον Νοέμβριο του 2017.
Αγωνιστικά Νέα:Δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι ο Μοντέλα από την στιγμή που έχει βρει το σχήμα με το οποίο η ομάδα του έγινε πιο ανταγωνιστική και πήρε την πρώτη νίκη. Καθοριστική η συμβολή του Ριμπερί (5/1) στην αγωνιστική άνοδο των “βιόλα”. Ο Ιταλός τεχνικός περιμένει να δει την ομάδα του απελευθερωμένη μετά την νίκη επί της Σαμπντόρια και ειδικότερα τον Κιέζα (5/1) που κυνηγούσε επί μήνες αυτό το γκολ. Παίζεται μία θέση στην αμυντική τριάδα ανάμεσα σε Κάσερες (3/0) και Τσεκερίνι (1/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Ντραγκόβσκι – Μιλένκοβιτς, Πετσέλα, Κάσερες – Λιρόλα, Πούλγκαρ, Μπάντελι, Καστροβίλι, Ντάλμπερτ Ενρίκε – Ριμπερί, Κιέζα.
Η Φιορεντίνα έψαχνε μήνες την πολυπόθητη νίκη και τώρα που την πέτυχε καλείται να διαχειριστεί σωστά την έκρηξη συναισθημάτων που προκάλεσε αυτή η επιτυχία. Απέναντί της βρίσκεται μία αγχωμένη, άχρωμη και προβληματική Μίλαν. Παρότι θεωρώ “λίγο” τον Μοντέλα ως προπονητή, το μομέντουμ οδηγεί προς τα δεξιά. Σε καλή απόδοση η διπλή ευκαιρία Χ2.