Italy Serie A

13:30 Fiorentina – Udinese Calcio
Λίγες ημέρες μετά την πρώτη φετινή νίκη αλλά και πρώτη έπειτα από πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα, πανηγύρισε σημαντικό διπλό με 3-1 επί της Μίλαν στο “Σαν Σίρο”. Μπήκε με ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο και υποχρέωσε σε παθητικό ρόλο τους “ροσονέρι” από τα πρώτα λεπτά. Στο 14΄ο Κιέζα κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπενασέρ και ο Πούλγκαρ άνοιξε το σκορ. Τρίτο εύστοχο πέναλτι σε ισάριθμες φετινές εκτελέσεις για τον Χιλιανό μέσο. Στο 55΄απόκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και το εκμεταλλεύτηκε. Ο Καστροβίλι έκανε το 2-0 στο 66΄παίρνοντας το “ριμπάουντ” από απόκρουση του Ντοναρούμα και στο 70΄ο ίδιος παίκτης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή και πάλι από τον Μπενασέρ. Ωστόσο, ο Κιέζα νικήθηκε από τον Ντοναρούμα. Το 3-0 όμως έμελλε να γίνει με ασίστ του Κιέζα και σουτ Ριμπερί εντός περιοχής στο 78ο λεπτό. Η αντίπαλος απλά μείωσε στο 80′. Υπάρχει ενδιαφέρον για τον μεσοεπιθετικό Μπεν Αρφά που έχει μείνει ελεύθερος από την Ρεν.
Αγωνιστικά Νέα:Ο Γάλλος εξτρέμ Ριμπερί με δύο γκολ, μία ασίστ και γενικότερα εξαιρετική παρουσία στην τελευταία τριάδα αγώνων, πήρε το βραβείο του MVP για τον μήνα Σεπτέμβριο στη Serie A. Μάλιστα, χειροκροτήθηκε από τους οπαδούς της Μίλαν κατά την διάρκεια της αλλαγής του στον πρόσφατο αγώνα. Ο Μοντέλα δήλωσε πως ο επιθετικός Πέντρο (0/0) χρειάζεται ακόμα δουλειά σε επίπεδο φυσικής κατάστασης ώστε να είναι έτοιμος για την πρώτη ομάδα. Μιλένκοβιτς (6/1) και Τσεκερίνι (1/0) διεκδικούν την θέση του δεξιού μπακ.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Ντραγκόβσκι – Μιλένκοβιτς, Πετσέλα, Κάσερες – Λιρόλα, Πούλγκαρ, Μπάντελι, Καστροβίλι, Ντάλμπερτ Ενρίκε – Ριμπερί, Κιέζα.
Έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων αγωνιστικών χωρίς νίκη και τριών δίχως γκολ, επικρατώντας 1-0 της Μπολόνια στην “Dacia Arena”. Είχε την πρώτη καλή στιγμή σε κεφαλιά του Νεστορόβσκι που απόκρουσε ο Σκορούπσκι και πήρε το προβάδισμα στο 27ο λεπτό με κεφαλιά του Οκάκα. Αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι που ξεκίνησε βασικός ο Νιγηριανός επιθετικός στην επιστροφή του στο Ούντινε. Έκτοτε προτίμησε να παίξει με στόχο να διαφυλάξει αυτό το προβάδισμα και το κατάφερε σχετικά εύκολα. Είχε πολύ καλή παρουσία και ο επιθετικός Νεστορόβσκι στην δεύτερη παρουσία του ως βασικός. Δεύτερη νίκη στην σεζόν για την ομάδα του Τούντορ, και η πρώτη ήταν με σκορ 1-0 στην “Dacia Arena”, με αντίπαλο την Μίλαν στην πρεμιέρα. Πάει πολύς καιρός που πανηγύρισε διπλό στο “Αρτέμιο Φράνκι” και θα πρέπει να παρουσιάσει καλύτερη εικόνα κόντρα στην ανεβασμένη Φιορεντίνα.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε ποινή τριών αγωνιστικών ο μεσοεπιθετικός Ντε Πάουλ (3/0) και με την επιστροφή του ανεβαίνει το ποιοτικό επίπεδο στην ενδεκάδα των φιλοξενούμενων. Είναι ένα ζήτημα τώρα για τον Κροάτη τεχνικό αν θα αφήσει στον πάγκο τον Οκάκα (3/1) ή τον Λαζάνια (6/1). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Ροντρίγκο Μπεκάο (6/1), αναμένεται να δούμε βασικό τον Ντε Μάιο (3/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο δεξιός μπακ-χαφ Τερ Άφεστ (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Μούσο – Ντε Μαϊό, Τρόοστ-Εκόνγκ, Σάμιρ – Στρίγκερ Λάρσεν, Μαντράγκορα, Γιάγιαλο, Φοφανά, Σέμα – Ντε Πάουλ , Λαζάνια.
Η Φιορεντίνα έχει όλες τις προϋποθέσεις για να πετύχει την τρίτη διαδοχική νίκη της και να πάει στην διακοπή με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία. Η επιστροφή του Ντε Πάουλ ενισχύει σημαντικά την Ουντινέζε αλλά αυτό θα παίξει ρόλο σε κάποιο άλλο παιχνίδι, κυρίως στην “Dacia Arena”. Ικανοποιητική η απόδοση στο combo 1&Over 1.5.

16:00 AS Roma – Cagliari Calcio
Την Πέμπτη το βράδυ ήρθε ισόπαλη 1-1 με αντίπαλο την Βόλφσμπεργκερ στη “Μέρκουρ Αρένα” για την 2η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ. Προηγήθηκε στο 27ο λεπτό με κεφαλιά του Σπινατσόλα, δέχθηκε την ισοφάριση στο 51΄. Είχε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ αλλά και η ισοπαλία θεωρείται θετικό αποτέλεσμα μετά την άνετη νίκη επί της Μπασακχεσίρ στην πρεμιέρα. Ο Πάουλο Φονσέκα έκανε το ροτέισον που ήταν δυνατόν να γίνει αφού υπάρχουν και αρκετοί απόντες λόγω τραυματισμού. Την προηγούμενη Κυριακή πανηγύρισε διπλό στο “Βία ντελ Μάρε” επί της Λέτσε με σκορ 1-0. Δράστης ο Τζέκο με κεφαλιά στο 56ο λεπτό. Ο Βόσνιος επιθετικός είχε χαρίσει τους τρεις βαθμούς με ίδιο τρόπο στην αμέσως προηγούμενη έξοδό της κόντρα στην Μπολόνια. Ανανέωσε το συμβόλαιό του μέχρι το 2024 ο δεξιός μπακ Σπινατσόλα. Ο Πορτογάλος τεχνικός δηλώνει ανήσυχος για τα διαδοχικά παιχνίδια σε συνδυασμό με τις περιορισμένες επιλογές που έχει στην διάθεσή του.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο μεσοεπιθετικός Μκιταριάν (4/1), ο εξτρέμ Ουντέρ (2/1), ο δεξιός μπακ Τζαπακόστα (1/0), ο μεσοεπιθετικός Λορέντσο Πελεγκρίνι (6/0) και ο εξτρέμ Περότι (0/0). Απών λόγω ίωσης ο δεξιός μπακ Φλορέντσι (6/0). Ο μεσοεπιθετικός Παστόρε (3/0) αγωνίστηκε ως βασικός μεσοβδόμαδα και ο Φονσέκα δήλωσε πως ο παίκτης δεν είναι έτοιμος για δύο παιχνίδια μέσα σε διάστημα τριών ημερών. Έτσι θα προωθηθεί ο Βερετού (4/0) που έχει χαρακτηριστικά για αυτήν την θέση.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Πάου Λόπεθ – Σπινατσόλα, Φάσιο, Σμόλινγκ, Κολάροβ – Κριστάντε, Ντιαβαρά- Τζανιόλο, Βερετού, Κλάιφερτ – Τζέκο.
Για μία ομάδα όπως η Κάλιαρι είναι σύνηθες φαινόμενο έπειτα από μία ή περισσότερες μεγάλες επιτυχίες να ακολουθεί ένα αποτέλεσμα που φαντάζει ως γκέλα. Έτσι λοιπόν μετά το νικηφόρο σερί των τριών αγώνων που κορυφώθηκε με το διπλό επί της Νάπολι στο “Σαν Πάολο” ήρθε η ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Βερόνα στην Σαρδηνία. Η ομάδα του Ρολάντο Μάραν άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό με σέντρα του Κάστρο που δεν βρήκε κανέναν παίκτη και κατέληξε στα δίχτυα, ξεγελώντας τον Σιλβέστρι. Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο μέρος δέχθηκε πίεση και τελικά την ισοφάριση στο 66΄, έπειτα από τραγικό λάθος του Πιζακάνε. Πριν την ισοφάριση πάντως είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Ρογκ και μετά την ισοφάριση μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Σιμεόνε που αστόχησε από ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση. Έχει δύο νίκες σε ισάριθμες φετινές εξόδους αλλά έξι χρόνια χωρίς διπλό επί της Ρόμα.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ Λυκογιάννης (3/0), ο δεξιός μπακ Πίνα (1/0), ο στόπερ Κλάβαν (4/0), ο τερματοφύλακας Κράνιο (0/0), ο επιθετικός Παβολέτι (1/0) και ο μέσος Φαραγκό (0/0). Ο μέσος Ναϊνγκολάν (3/0) μπήκε ως αλλαγή στο προηγούμενο παιχνίδι αλλά τώρα αναμένεται βασικός κόντρα σε πρώην ομάδα του. Ο αριστερός μπακ Λούκα Πελεγκρίνι (4/0) άνηκε στην Ρόμα μέχρι το φετινό καλοκαίρι, ενώ ο τερματοφύλακας Όλσεν (5/0) αγωνίζεται ως δανεικός από τη Ρόμα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Όλσεν – Κατσατόρε, Τσεπιτέλι, Πιζακάνε, Λούκα Πελεγκρίνι – Νάντες, Ναϊνγκολάν, Ρογκ – Κάστρο – Ζοάο Πέντρο, Σιμεόνε.
Η Κάλιαρι έχει ήδη αποδείξει πως έχει ανέβει επίπεδο. Είχε μία εβδομάδα μπροστά της για να προετοιμαστεί για το συγκεκριμένο παιχνίδι, την ίδια ώρα που η Ρόμα είχε υποχρεώσεις εκτός έδρας στο Γιουρόπα Λιγκ και είδε την λίστα απόντων να μεγαλώνει επικίνδυνα. Προφανώς και υπάρχει αξία στο ασιατικό +1.5 των φιλοξενούμενων.

16:00 Atalanta Bergamo – US Lecce
Ηττήθηκε και στον δεύτερο αγώνα για το Τσάμπιονς Λιγκ, αυτήν την φορά από την Σαχτάρ Ντόνετσκ στο ουδέτερο “Τζουζέπε Μεάτσα” με σκορ 2-1. Η ομάδα του Γκασπερίνι μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, είχε χαμένο πέναλτι με τον Ίλιτσιτς στο 16΄αλλά στο 28΄ο Σαπάτα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Αμέσως μετά δέχθηκε πίεση και την ισοφάριση στο 41΄. Στο δεύτερο ημίχρονο είχε τις κατάλληλες ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματά της, αλλά δεν το έκανε. Τιμωρήθηκε στις καθυστερήσεις σε μία αντεπίθεση. Με μηδέν βαθμούς και μην έχοντας παίξει ακόμα με την Μάντσεστερ Σίτι είναι πλέον αουτσάιντερ για την 2η θέση και θα χρειαστεί να παλέψει για την 3η. Στο πρωτάθλημα πάντως συνεχίζει δυνατά και το προηγούμενο Σάββατο συνέτριψε με 4-1 την Σασουόλο στο “MAPEI Stadium”. Καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο με τέρματα των Γκόμεζ (6′, 29′), Γκόζενς (13′) και Ζαπάτα (35′). Επιτέλους θα δώσει το πρώτο φετινό παιχνίδι ως γηπεδούχος στο υπό ανακαίνιση Gewiss Stadium.
Αγωνιστικά Νέα:Ο επιθετικός Μούριελ (4/3) έχασε δύο παιχνίδια πρωταθλήματος λόγω τραυματισμού αλλά μπήκε ως αλλαγή στον μεσοβδόμαδο αγώνα και τώρα ετοιμάζεται για την βασική ενδεκάδα. Ο Γκασπερίνι έχει στα χέρια του μία πλήρη αποστολή αλλά υπάρχουν ποδοσφαιριστές που έχουν εμφανίσει σημάδια κόπωσης και αναμένεται ροτέισον. Την θέση του τρεκουαρτίστα διεκδικούν οι Γκόμες (6/2) και Μαλινόβσκι (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-1-2): Γκολίνι – Παλομίνο, Κερ, Τζιμσιτί – Χάτεμπουρ, Ντε Ρόουν, Φρόιλερ, Καστάνιε – Γκόμες – Μούριελ, Σαπάτα.
Και το τρίτο φετινό παιχνίδι στο “Βία ντελ Μάρε” συνοδεύτηκε με ήττα. Αυτήν την φορά από την Ρόμα με σκορ 1-0. Με τον αγώνα στο 0-0 δεν δημιούργησε κάποια σημαντική ευκαιρία. Δέχθηκε το γκολ στο 56ο λεπτό και είχε μία καλή στιγμή για να ισοφαρίσει αλλά το στο σουτ του Καλντερόνι η μπάλα κόντραρε και πέρασε λίγο άουτ. Στο 80΄υποδείχθηκε πέναλτι εις βάρος της για χέρι του Λουτσόνι αλλά ο Γκάμπριελ νίκησε τον Κολάροβ. Θα χρειαστεί και αρκετούς εντός έδρας βαθμούς για να πετύχει τον στόχο της παραμονής. Ως φιλοξενούμενη πάντως μετρά δύο νίκες σε ισάριθμες εξόδους κόντρα Τορίνο και ΣΠΑΛ. Η Αταλάντα βέβαια είναι πολύ δύσκολη αντίπαλος και οι “τζιαλορόσι” έχουν 25 χρόνια να πανηγυρίσουν διπλό. Ο τεχνικός Φάμπιο Λιβεράνι δηλώνει ικανοποιημένος από την έως τώρα προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του και δηλώνει πως η αντίπαλος έχει αδυναμίες που η ομάδα του θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί.
Αγωνιστικά Νέα:Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους οι επιθετικοί Λαπαντούλα (4/0), Ντιέγκο Φαρίας (3/1) και ο αριστερός μπακ Ντελ’ Όρκο (1/0), δημιουργώντας απαρτία στην αποστολή των φιλοξενούμενων. Παίζεται μία θέση στην μεσαία γραμμή ανάμεσα σε Πετριτσόνε (4/0) και Ιμπουλά (2/0) και άλλη μία στην επίθεση ανάμεσα σε Μπαμπακάρ (3/0) και Λα Λα Μαντία (4/0). Ως δεξιός μπακ θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και ο Μπένζαρ (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Γκάμπριελ – Ρίσπολι, Ροσετίνι, Λουτσόνι, Καλντερόνι – Μάγιερ, Ταχτσίδης, Πετριτσόνε – Μανκόζου – Φάλκο, Μπαμπακάρ.
Η Αταλάντα, μετά από τη βαριά ήττα στο Ζάγκρεμπ απάντησε με διπλό επί της Ρόμα, και αυτό διότι οι αποτυχίες στο Τσάμπιονς Λιγκ δεν την αποπροσανατολίζουν από τον βασικό στόχο της. Η Λέτσε μετρά ήδη δύο διπλά αλλά το επίπεδο δυσκολίας ανεβαίνει σήμερα. Η Ντέα θέλει να εγκαινιάσει το νέο γήπεδο με νίκη και θέαμα, δηλαδή 1&Over 2.5

16:00 Bologna FC – Lazio
Πολύ κακή εμφάνιση και δίκαιη ήττα με 1-0 από την Ουντινέζε στην “Dacia Arena”. Είχε μπει χαλαρά και φαινόταν πως θα δεχθεί γκολ, όπως και έγινε στο 27ο λεπτό. Είχε μία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο σε σουτ εντός περιοχής του Ορσολίνι που πέρασε λίγο άουτ και άλλη μία στο δεύτερο με τον Όλσεν που μπήκε στην θέση του Ιταλού επιθετικού και έβαλε λάθος το κεφάλι του σε πλεονεκτική θέση για γκολ. Μετά την εξαιρετική συγκομιδή των επτά βαθμών στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, ακολούθησε πτωτική πορεία. Έκτοτε έχει συλλέξει μόλις έναν βαθμό και η εικόνα της από αγώνα σε αγώνα χειροτερεύει. Και σήμερα καλείται να επιστρέψει στις επιτυχίες απέναντι σε μία αντίπαλο που δεν την έχει νικήσει στο “Ρενάτο Νταλ’Άρα” εδώ και 8 χρόνια.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ Ντάικς (4/0). Ο μεσοεπιθετικός Σοριάνο (6/1) είδε κόκκινη κάρτα μετά το τέλος του πρόσφατου αγώνα για ανάρμοστη συμπεριφορά και εκτίει ποινή μίας αγωνιστικής. Έτσι, ο Τζεμαϊλί (5/0) δύναται να προωθηθεί και να καλύψει την μεσοεπιθετική γραμμή αλλά στην ίδια θέση θα μπορούσαμε επίσης να δούμε τους Όλσεν (3/0) και Σβάνμπεργκ (0/0). Η θέση στην κορυφή της επίθεσης διεκδικείται από Παλάσιο (6/1), Ντέστρο (4/0) και Σανταντέρ (6/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Σκορούπσκι – Τομιγιάσου, Ντανίλο, Ντένσβιλ, Κρέιτσι – Πόλι, Μεδέλ – Ορσολίνι, Τζεμαϊλί, Σανσόνε – Παλάσιο.
Την Πέμπτη το βράδυ επικράτησε 2-1 της Ρεν στο “Ολίμπικο” για την 2η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Σιμόνε Ιντζάγκι πραγματοποίησε οκτώ αλλαγές στο αρχικό σχήμα και στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του είχε κακή απόδοση. Στο 55΄βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά δύο λεπτά νωρίτερα ο Ιταλός τεχνικός είχε περάσει στον αγώνα τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς που έμελλε να κάνει την διαφορά. Ο Σέρβος μέσος ισοφάρισε με σουτ στο 63΄και στο 75΄έδωσε την ασίστ στον Ιμόμπιλε για την ανατροπή. Ο Ιταλός επιθετικός σκόραρε με κεφαλιά και αυτό ήταν το πρώτο γκολ στην φετινή σεζόν για την Λάτσιο με τον συγκεκριμένο τρόπο! Την περασμένη Κυριακή ο σύλλογος της Ρώμης είχε πραγματοποιήσει πολύ καλή εμφάνιση και είχε επικρατήσει 4-0 της Τζένοα στο “Ολίμπικο”. Ο Ιμόμπιλε είχε πετύχει το τέταρτο γκολ και είχε σπεύσει να αγκαλιάσει τον προπονητή του, δίνοντας τέλος στα όποια σενάρια περί παρεξήγησης των δύο ανδρών. Τρέχει μεγάλο αήττητο σερί κόντρα στην Μπολόνια και φυσικά έχει στόχο να το διευρύνει.
Αγωνιστικά Νέα:Ο επιθετικός Κορέα (6/1) έμεινε εκτός αποστολής στον μεσοβδόμαδο αγώνα ώστε να ξεπεράσει ένα πρόβλημα που είχε και σήμερα ετοιμάζεται για το αρχικό σχήμα. Κόντρα στην Ρεν δεν αγωνίστηκε λόγω τιμωρίας ο δεξιός μπακ χαφ Μάρουσιτς (3/1) και έχει πιθανότητες να αντικαταστήσει τον Λάτσαρι (4/0). Κατά τα άλλα θα επιστρέψουν στο αρχικό σχήμα οι ποδοσφαιριστές που πήραν ανάσες στο Γιουρόπα Λιγκ. Παίζεται μία θέση στην άμυνα ανάμεσα σε Λουίζ Φελίπε (5/0), Πάτρικ (1/0) και Βάβρο (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Στρακόσα – Λουίζ Φελίπε, Ατσέρμπι, Ράντου – Μάρουσιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς Λούκας Λέιβα, Λουίς Αλμπέρτο, Λούλιτς – Κορέα, Ιμόμπιλε.
Η Λάτσιο στερείται σταθερότητας στην απόδοσή της και ως φιλοξενούμενη μετρά τρεις διαδοχικές ήττες σε πρωτάθλημα και Γιουρόπα Λιγκ. Η Μπολόνια διαγράφει πτωτική πορεία τις τελευταίες εβδομάδες αλλά μπορεί η ομάδα του Ιντζάγκι να την βοηθήσει να επιστρέψει στις επιτυχίες. Δεν προκύπτει ξεκάθαρο σημείο πριν από τη σέντρα.

19:00 Torino FC – SSC Napoli
Πάλεψε για τον βαθμό της ισοπαλίας στο “Ένιο Ταρντίνι” σε ένα παιχνίδι που στράβωσε νωρίς αλλά τελικά η τύχη ήταν εναντίον της μέχρι το τέλος και ηττήθηκε 3-2 από την Πάρμα. Δέχθηκε γκολ μόλις στο 2ο λεπτό αλλά ισοφάρισε στο 12΄με κεφαλιά του Ανσάλντι έπειτα από ασίστ του Βέρντε. Στο 29ο λεπτό έμεινε με δέκα παίκτες, σε φάση που υποδείχθηκε και πέναλτι εναντίον της για χέρι του Μπρέμερ. Ωστόσο, ο Σίριγκου νίκησε τον Ζερβίνιο και στο 43ο λεπτό πέτυχε την ανατροπή σε πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Μπελότι, ο οποίος έφτασε τα 5 γκολ στο πρωτάθλημα και 12 σε όλες τις διοργανώσεις από την αρχή της σεζόν, συμπεριλαμβανόμενων και των προκριματικών για το EURO 2020. Δεν κατάφερε ωστόσο να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα, δεχόμενη γκολ στις καθυστερήσεις. Άντεξε μέχρι και το 88ο λεπτό και μάλιστα λίγο πριν δεχθεί το γκολ είχε μεγάλη ευκαιρία για το 3-2 σε σουτ του Ίτσο από πολύ κοντά που απόκρουσε ο Σέπε. Τρίτη ήττα στην τελευταία τετράδα αγώνων.
Αγωνιστικά Νέα:Ο Ματσάρι (εξαιρετική δουλειά στη Νάπολι κατά το παρελθόν) έγινε ο πρώτος προπονητής που αποβάλλεται με δύο κίτρινες κάρτες, μετά τον νέο κανονισμό που ισχύει στη Serie A. Στο παιχνίδι με την Πάρμα αποβλήθηκε μάλιστα και ο βοηθός του, Νίκολο Φρουσταλούπι, και κανονικά θα έπρεπε αμφότεροι να παρακολουθήσουν τον σημερινό αγώνα από την κερκίδα αλλά δικαιώθηκαν στην έφεση που άσκησαν. Τιμωρημένος ο στόπερ Μπρέμερ (4/0), τραυματίες ο επιθετικός Τζάτζα (5/1) και ο μέσος Παριτζίνι (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Σίριγκου – Ίτσο, Ν΄Κουλού, Μπονιφάτσι – Ντε Σιλβέστρι, Μπαζέλι, Ρινκόν, Μεϊτέ, Ανσάλντι – Βέρντι, Μπελότι.
Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στην μεγάλη επιτυχία της πρεμιέρας του Τσάμπιονς Λιγκ, όταν και είχε επικρατήσει 2-0 της Λίβερπουλ στο “Σαν Πάολο” , αφού έμεινε στο 0-0 με την Γκενκ στο Βέλγιο. Ανώτερη η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, ολοκλήρωσε τον αγώνα με τρία δοκάρια και σημαντικές ευκαιρίες όπως το σουτ του Κουλιμπαλί που έβγαλε αντίπαλος πάνω στην γραμμή. Ο Ιταλός τεχνικός άφησε εκτός αποστολής τον Ινσίνιε και χρησιμοποίησε ως αλλαγή τον Μέρτενς, προφανώς έχοντας στο νου του τον σημερινό αγώνα, εκτός κι αν υπάρχει θέμα με τον Ιταλό επιθετικό, κάτι που θα φανεί το επόμενο διάστημα. Την προηγούμενη Κυριακή οι “παρτενοπέι” επικράτησαν 2-1 της Μπρέσια στο “Σαν Πάολο” και άφησαν άμεσα πίσω τους την εντός έδρας ήττα σοκ από την Κάλιαρι. Τα γκολ της Νάπολι σημείωσαν οι Μέρτενς (13΄) και Μανωλάς (45΄+4) με τον Αντσελότι να κάνει ροτέισον και σε εκείνον τον αγώνα.
Αγωνιστικά Νέα:Την δεύτερη και τελευταία αγωνιστική της ποινής του εκτίει σήμερα ο στόπερ Κουλιμπαλί (5/0). Τη θέση του θα καλύψει πιθανότατα ο Λουπέρτο (2/0) αφού ο Μαξίμοβιτς (3/0) είναι τραυματίας. Τραυματίστηκε στον μεσοβδόμαδο αγώνα ο αριστερός μπακ Μάριο Ρουί (4/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο κεντρικός αμυντικός Τονέλι (0/0). Παίζεται μία θέση στην επίθεση ανάμεσα σε Γιορέντε (4/2), Λοσάνο (4/1) και Μίλικ (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μερέτ – Ντι Λορέντσο, Μανωλάς, Λουπέρτο, Γκουλάμ – Καγιεχόν, Ζιελίνσκι, Φάμπιαν Ρουίθ, Ινσίνιε – Μέρτενς, Γιορέντε.
Η καλή Τορίνο μπορεί να βάλει δύσκολα στην Νάπολι αλλά φέτος η ομάδα του Ματσάρι δεν λειτουργεί στην άμυνα όπως πέρυσι και η Νάπολι είναι μία ομάδα που δημιουργεί πολλές ευκαιρίες. Αυτό που λείπει από την ομάδα του Αντσελότι είναι αυτό που έκανε την Γιουβέντους πρωταθλήτρια για πολλά χρόνια, ο κυνισμός. Δεν βλέπω πάντως κάτι άλλο πέραν του διπλού.

21:45 Inter Milano – Juventus FC
Την Τετάρτη το βράδυ ηττήθηκε 2-1 από την Μπαρτσελόνα στο “Καμπ Νου” για την 2η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Λαουτάρο Μαρτίνες και αδίκησε τον εαυτό της που δεν καθάρισε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, οπότε και άξιζε να πετύχει τουλάχιστον ένα γκολ ακόμα. Εντελώς διαφορετική η εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο, έμεινε πίσω από την μπάλα, κλεισμένη στην περιοχή της και δέχθηκε την ανατροπή στο 85΄. Έμεινε με τον έναν βαθμό από την πρεμιέρα κόντρα στη Σλάβια Πράγας αλλά είναι κοινό μυστικό ότι πρωταρχικός στόχος είναι το πρωτάθλημα. Το περασμένο Σάββατο επικράτησε 3-1 της Σαμπντόρια στο “Λουίτζι Φεράρις” και πανηγύρισε την έκτη νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές. Είναι κάτι που πετυχαίνει μόλις δεύτερη φορά στην ιστορία της και πρώτη από την σεζόν 1966-67! Έχει κακή παράδοση κόντρα στην Γιουβέντους τα τελευταία χρόνια αλλά άπαντες συμφωνούν πως φέτος μπαίνει με άλλες προϋποθέσεις στην μάχη.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο επιθετικός Αλέξις Σάντσεζ (3/1), ο οποίος αποβλήθηκε στον προηγούμενο αγώνα. Ο έτερος επιθετικός, Λουκάκου (6/3), έμεινε εκτός αποστολής λόγω ενός τραυματισμού μεσοβδόμαδα αλλά πλέον είναι εντάξει και προορίζεται για το αρχικό σχήμα. Δεν αποκλείεται μάλιστα να αποτελέσει την μοναδική αλλαγή στην ενδεκάδα σε σύγκριση με αυτήν κόντρα στην Μπαρτσελόνα. Παίζεται η θέση στην δεξιά πτέρυγα ανάμεσα σε Καντρέβα (5/1) και Ντ’Αμπρόζιο (5/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Χαντάνοβιτς – Γοδίν, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ – Καντρέβα, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Σένσι, Ασαμόα – Λαουτάρο Μαρτίνες, Λουκάκου.
Ήταν το φαβορί την Τρίτη το βράδυ κόντρα στην Μπάγερ Λεβερκούζεν στο “Αλιάνζ Στάντιουμ” για την 2η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ και το επιβεβαίωσε, επικρατώντας 3-0. Ο Ιγουαίν άνοιξε το σκορ στο 17΄και ήταν εκ των κορυφαίων του αγώνα, δημιουργώντας το δεύτερο γκολ στο 61ο λεπτό με εκτελεστή τον Μπερναρντέσκι. Δεν θα μπορούσε να λείπει ο Κριστιάνο Ρονάλντο από την “γιορτή”, σκοράροντας στην 4η τελική προσπάθειά του για γκολ στο 88ο λεπτό. Αυτό ήταν το 128ο γκολ που σημειώνει στο Τσάμπιονς Λιγκ, σκοράροντας για 14 σερί σεζόν στην διοργάνωση, φτάνοντας τις 102 νίκες και σκοράροντας εναντίον 33 αντιπάλων! Τι άλλο να κάνει; Το προηγούμενο Σάββατο οι “μπιανκονέρι” επικράτησαν 2-0 της ΣΠΑΛ στο Τορίνο, αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο, με σκόρερ τους Πιάνιτς (45΄) και Κριστιάνο Ρονάλντο (78΄).
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Κιελίνι (1/1), ο εξτρέμ Ντόουγκλας Κόστα (3/0), οι δεξιοί μπακ Ντανίλο (4/1) και Ντε Σίλιο (2/0), ο μεσοεπιθετικός Πιάτσα (0/0) και ο τερματοφύλακας Περίν (0/0). Παίζεται μία θέση στην μεσαία γραμμή ανάμεσα σε Κεντίρα (6/0) και Ραμπιό (3/0) και άλλη μία στην επίθεση ανάμεσα σε Ιγουαίν (5/1) και Ντιμπάλα (4/0). Άρεσε ο Μπερναρντέσκι (4/0) σε ρόλο τρεκουαρτίστα κόντρα στην Λεβερκούζεν αλλά ο Ράμσεϊ (3/1) έχει τον πρώτο λόγο.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Στσζέσνι- Κουαδράδο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Άλεξ Σάντρο – Κεντίρα, Πιάνιτς, Ματουιντί – Ράμσεϊ – Ιγουαίν, Κριστιάνο Ρονάλντο.
Η Ίντερ κερδίζει τις εντυπώσεις μέχρι στιγμής αλλά η Γιουβέντους δείχνει να ανεβάζει την απόδοσή της το τελευταίο διάστημα και είναι μάλλον άστοχο να προσφέρεται ως αουτσάιντερ, έστω και οριακό. Ανοικτός ο αγώνας σε κάθε αποτέλεσμα και σίγουρα αναμέτρηση που θα έχει ενδιαφέρον στο live. Πριν την σέντρα, 2-3 γκολ.