Italy Serie A

16:00 Lazio – Atalanta Bergamo
Σε ένα απολαυστικό παιχνίδι στο “Ρενάτο Νταλ’Άρα”, ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Μπολόνια. Έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο αλλά απάντησε ισάριθμες με τον Ιμόμπιλε. Ο Ιταλός επιθετικός ισοφάρισε 1-1 στο 23ο λεπτό με σουτ εντός περιοχής και έκανε το 2-2 στο 39′ με ωραίο τελείωμα, έπειτα από συνδυασμό με τον Λουίς Αλμπέρτο. Έφτασε τα 7 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα και βρίσκεται στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ. Στο 59΄έμεινε με παίκτη λιγότερο αλλά στο 70΄αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι κέρδισε πέναλτι στο 88ο λεπτό σε ανατροπή του Ατσέρμπι από τον Παλάσιο αλλά ο Κορέα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι! Ο Αργεντινός επιθετικός εκτέλεσε το πέναλτι αντί του Ιμόμπιλε που είχε βγει ως αλλαγή στο 61΄. Την ερχόμενη Πέμπτη αντιμετωπίζει τη Σέλτικ στην Γλασκώβη για την 3η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ. Ο πρόεδρος, Κλαούντιο Λοτίτο, δήλωσε πως έχει παραδώσει ομάδα-Φεράρι στον Ιντζάγκι και περιμένει περισσότερα.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο μέσος Λούκας Λέιβα (6/0) που αποβλήθηκε στον τελευταίο αγώνα, την θέση του θα καλύψει λογικά ο Παρόλο (7/0). Παίζεται μία θέση στην αμυντική τριάδα ανάμεσα σε Λουίζ Φελίπε (6/0), Μπάστος (3/0) και Βάβρο (2/0). Ο Λάτσαρι (4/0) έχει προβάδισμα έναντι του Μάρουσιτς (4/1) για την δεξιά πτέρυγα και ο Κορέα (7/1) έναντι του Καϊσέδο (4/1) ως παρτενέρ του Ιμόμπιλε (7/7). Ο μεσοεπιθετικός Μπερίσα (1/0) ακολούθησε ατομικό πρόγραμμα στην τελευταία προπόνηση.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Στρακόσα – Λουίζ Φελίπε, Ατσέρμπι, Ράντου – Λάτσαρι, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Παρόλο, Λουίς Αλμπέρτο, Λούλιτς – Κορέα, Ιμόμπιλε.
Για δεύτερη σερί φορά απάντησε με νίκη στην Serie A έπειτα από ήττα στο Τσάμπιονς Λιγκ. Επικράτησε 3-1 της Λέτσε στον αγώνα που σημάδεψε την επιστροφή της στο εν μέρει ανακαινισμένο “Gewiss Stadium”. Εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Γκασπερίνι, πολιόρκησε την αντίπαλη εστία προτού τελικά ανοίξει το σκορ στο 35ο λεπτό με σουτ του Σαπάτα εντός περιοχής. Ο Κολομβιανός επιθετικός έφτασε τα 6 γκολ στο πρωτάθλημα, ένα λιγότερο από τον Ιμόμπιλε. Ο Γκολίνι απέτρεψε το 1-1 στην μοναδική καλή επίσκεψη των “τζιαλορόσι” στο πρώτο μέρος και στο 40΄έγινε το 2-0 με όμορφη προσπάθεια του Γκόμεζ. Στο 56΄Γκόζενς και Ίλιτσιτς συνδυάστηκαν άψογα και ο Γερμανός μπακ-χαφ πέτυχε το τρίτο γκολ για την ομάδα του αλλά και τρίτο προσωπικό στο πρωτάθλημα. Οι “ορομπίτσι” έριξαν λίγο τον ρυθμό στην συνέχεια και δέχθηκαν την μείωση στο 86΄. Την ερχόμενη Τρίτη αντιμετωπίζει την Μάντσεστερ Σίτι στο Ετιχάντ για την 3η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, σε ένα παιχνίδι-διασκέδαση σύμφωνα με τον Γκασπερίνι.
Αγωνιστικά Νέα:Τραυματίστηκε ο Κολομβιανός επιθετικός και πρώτος σκόρερ, Σαπάτα (7/6) σε αγώνα με την εθνική ομάδα του και θα μείνει εκτός δράσης για περίπου τρεις εβδομάδες. Ο συμπατριώτης του επιθετικός, Μούριελ (5/3), θα είναι ο αντικαταστάτης του. Κερ (2/0) και Τζιμσιτί (6/0) έχουν τις δικές τους πιθανότητες για μία θέση στην αμυντική τριάδα. Παίζεται η θέση στην αριστερή πτέρυγα ανάμεσα σε Γκόζενς (7/3) και Καστάνιε (3/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-1-2): Γκολίνι – Τολόι, Παλομίνο, Μασιέλο – Χάτεμπουρ, Ντε Ρόουν, Φρόιλερ, Γκόζενς – Γκόμεζ – Ίλιτσιτς, Μούριελ
Πολύ σημαντική η απουσία του Σαπάτα αλλά η Αταλάντα έχει κι άλλους ποδοσφαιριστές για να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Η Λάτσιο δεν πείθει πλέον ούτε τον πρόεδρό της ότι μπορεί να φτάσει ψηλά, με την αστάθεια που παρουσιάζει αλλά και το κόμπλεξ κόντρα στους ισχυρούς και φέτος. G/G και Over 2.5 οι λογικές επιλογές.

19:00 SSC Napoli – Hellas Verona
Μέσα σε λίγες ημέρες, Τετάρτη-Κυριακή, έμεινε δύο φορές στο 0-0 ως φιλοξενούμενη, γεγονός σπάνιο και σίγουρα απρόβλεπτο για μία ομάδα με τις δικές της επιθετικές αρετές. Αρχικά λοιπόν αυτό συνέβη στην έδρα της Γκενκ για το Τσάμπιονς Λιγκ και στην συνέχεια στο “Ολίμπικο Γκράντε¨ κόντρα στην Τορίνο. Παιχνίδι με λίγες καλές φάσεις εκατέρωθεν. Είχε τις πρώτες καλές ευκαιρίες σε σουτ εκτός περιοχής του Φάμπιαν Ρουίθ που απόκρουσε ο Σίριγκου και σε ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μέρτενς που πέρασε λίγο άουτ αλλά και την τελευταία, με τον Γιορέντε να αστοχεί με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση. Η διακοπή την βρίσκει στο -6 από την κορυφή και θα πρέπει να καλύψει το χαμένο έδαφος. Την ερχόμενη Τετάρτη αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Ζάλτσμπουργκ για την 3η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Μάλιστα, φέρεται να έχει βάλει στο στόχαστρο τον Νορβηγό επιθετικό Χάαλαντ που πραγματοποιεί εξαιρετική σεζόν έως τώρα. Τα… έχωσε στον Ινσίνιε για την στασιμότητά του σε δηλώσεις του ο πρόεδρος, Αουρέλιο Ντε Λαουρέντις.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο κεντρικός αμυντικός Κουλιμπαλί (5/0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο αριστερός μπακ Μάριο Ρουί (4/0) και διεκδικεί μαζί με τον Γκουλάμ (5/0) την θέση στο αριστερό άκρο της άμυνας. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο δεξιός μπακ Χίσαϊ (3/0), ο κεντρικός αμυντικός Μαξίμοβιτς (3/0) και ο επιθετικός Λοσάνο (5/1), ο οποίος είχε έναν τραυματισμό στο παιχνίδι με την εθνική ομάδα του Μέξικο.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μερέτ – Ντι Λορέντσο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ – Καγιεχόν, Άλαν, Φάμπιαν Ρουίθ, Ινσίνιε – Μέρτενς, Γιορέντε.
Πρώτη εντός έδρας νίκη στην σεζόν, 2-0 επί της Σαμπντόρια. Με την συμπλήρωση εννέα λεπτών ο Κουμπούλα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ στην καριέρα του στη Serie A. Ο Στεπίνσκι από καλή θέση νικήθηκε από τον Αουντέρο για το 2-0 και ο Σιλβέστρι χρειάστηκε να κάνει λίγες αλλά σημαντικές επεμβάσεις ώστε να διατηρήσει το ισχνό προβάδισμα. Τελικά, κόντρα στην ροή του αγώνα στο δεύτερο μέρος, έγινε το 2-0 στο 81ο λεπτό με αυτογκόλ του Μούρου έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μιγκέλ Βελόσο. Είχαν προηγηθεί δύο ισοπαλίες και το μίνι αυτό αήττητο σερί την βοήθησε να δουλέψει με ηρεμία και καλή διάθεση στην διάρκεια της διακοπής. Χρειάζεται σίγουρα βελτίωση στα τελειώματα των φάσεων αφού έως τώρα οι βαθμοί έχουν έρθει κυρίως από την καλή αμυντική λειτουργία, με τα πέντε γκολ παθητικό να αποτελούν την δεύτερη καλύτερη επίδοση μετά από αυτήν της Ίντερ! «Αν έχουμε ενθουσιασμό στο παιχνίδι μας, όλα είναι πιθανά”, δήλωσε ο Γιούριτς.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο δεξιός μπακ Κρεσέντσι (0/0), οι μέσοι Μπάντου (0/0), Ντάνιελ Μπέσα (0/0) και ο επιθετικός Πατσίνι (2/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο επιθετικός Ντι Κάρμινε (3/0) και διεκδικεί την θέση στην κορυφή της επίθεσης μαζί με τον Στεπίνσκι (4/0). Παίζεται μία θέση στη μεσοεπιθετική γραμμή ανάμεσα σε Τζακάνι (6/0) και Πεσίνα (6/1). Αουτσάιντερ για την αμυντική τριάδα ο Μποκέτι (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-2-1): Σιλβέστρι – Ραχμάνι, Κουμπούλα, Γκίντερ – Φαραόνι, Άμραμπατ, Μιγκέλ Βελόσο, Λάζοβιτς – Πεσίνα, Βέρε – Στεπίνσκι.
Παιχνίδι που το φαβορί πρέπει να επικρατήσει βάσει λογικής. Η Νάπολι έχει ήδη μείνει λίγο πίσω στην μάχη της κορυφής και δεν την παίρνει νέα γκέλα. Μαχητικό σύνολο η Βερόνα αλλά απέχει…χιλιόμετρα, όσον αφορά την ποιότητα των δύο ομάδων. Αναμενόμενα χαμηλά ο άσος αλλά περιμένω άνετη επικράτηση των γηπεδούχων που μπορεί να συνδυαστεί με Over 2.5.

21:45 Juventus FC – Bologna FC
Ναι, το φετινό πρωτάθλημα είναι περισσότερο ανταγωνιστικό αλλά οι “μπιανκονέρι” παραμένουν το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Στις 31 Αυγούστου είχαν στείλει το πρώτο μήνυμα, έστω και με την τύχη σύμμαχό τους, επικρατώντας 4-3 της Νάπολι. Στον τελευταίο αγώνα πριν την διακοπή πήραν το derby d’Italia κόντρα στην Ίντερ στο “Τζουζέπε Μεάτσα”, προσπέρασαν στην κορυφή της βαθμολογίας και ανάγκασαν τον Κόντε να παραδεχθεί πως στην παρούσα φάση η πρωταθλήτρια Ιταλίας είναι σε άλλο επίπεδο. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Ντιμπάλα με σουτ εντός περιοχής έβαλε μπροστά στο σκορ την Μεγάλη Κυρία. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο είχε δοκάρι για το 2-0 αλλά στο 17΄δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι. Φαινόταν πως ο αγώνας θα κριθεί στις λεπτομέρειες και τελικά την διαφορά έκανε το πλασέ στο 80ο λεπτό του Ιγουαίν που είχε περάσει ως αλλαγή. Ένα γκολ με την ονομασία “Σάριμπολ” αφού προηγήθηκαν 24 πάσες προτού η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα! Την Τρίτη υποδέχεται την Λοκομοτίβ Μόσχας για το Τσάμπιονς Λιγκ.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Κιελίνι (1/1), ο μεσοεπιθετικός Πιάτσα (0/0) και ο τερματοφύλακας Περίν (0/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο εξτρέμ Ντόουγκλας Κόστα (3/0) και οι μπακ Ντανίλο (4/1) και Ντε Σίλιο (2/0). Μάλιστα, ο Ντανίλο αναμένεται να βρεθεί και στο αρχικό σχήμα. Ντιμπάλα (5/1) και Μπερναρντέσκι (5/0) διεκδικούν την θέση του τρεκουαρτίστα, αφού ο Ράμσεϊ (3/1) έχασε κάποιες προπονήσεις λόγω τραυματισμού.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Σέζνι- Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Άλεξ Σάντρο – Κεντίρα, Πιάνιτς, Ματουιντί – Ντιμπάλα – Ιγουαίν, Κριστιάνο Ρονάλντο.
Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, ήρθε ισόπαλη 2-2 με αντίπαλο την Λάτσιο στο “Ρενάτο Νταλ’ Άρα”. Προηγήθηκε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο. Στο 21ο λεπτό με κεφαλιά του Κρέιτσι έπειτα από ασίστ του Ορσολίνι και στο 31΄με τον Παλάσιο από κοντά έπειτα από σουτ του Σβάνμπεργκ στο δοκάρι, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση σε ισάριθμες περιπτώσεις. Στο 59΄απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο 70΄, όταν ο Μεδέλ αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα σε κράτημα του Κορέα που έβγαινε τετ α τετ με τον Σκορούπσκι. Στο 88΄ο Παλάσιο υπέπεσε σε πέναλτι πάνω στο Ατσέρμπι αλλά ο Κορέα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και το σκορ δεν άλλαξε. Ο Σίνισα Μιχάιλοβιτς επέστρεψε στον πάγκο έπειτα από την ολοκλήρωση της δεύτερης φάσης της χημειοθεραπείας και πριν από λίγες ημέρες έδωσε το παρών και σε προπόνηση της ομάδας του.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο μεσοεπιθετικός Σοριάνο (6/1) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα, τιμωρημένος σήμερα ο έμπειρος αμυντικός Μεδέλ (6/0) που χρησιμοποιείται ως αμυντικός μέσος. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ Ντέικς (4/0), ο δεξιός μπακ Τομιγιάσου (7/0) και ο επιθετικός Ντέστρο (4/0). Παίζεται μία θέση στο κέντρο της άμυνας ανάμεσα σε Ντένσβιλ (6/1) και Μπάνι (5/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Σκορούπσκι – Μ’Μπαγιέ, Ντανίλο, Ντένσβιλ, Κρέιτσι – Πόλι, Τζεμαϊλί – Ορσολίνι, Σοριάνο, Σανσόνε – Παλάσιο.
Η Γιουβέντους γίνεται καλύτερη όσο περνά ο χρόνος και οι πιθανότητες των αντιπάλων της για ένα θετικό αποτέλεσμα μειώνονται. Καλοδουλεμένη ομάδα και με ποιοτικό ρόστερ η Μπολόνια αλλά δεν πιστεύω ότι μπορεί να κόψει βαθμούς από τους “μπιανκονέρι”. Άσος στο ασιατικό -1 για λίγο καλύτερη απόδοση.