Italy Serie A

16:00 US Lecce – Juventus FC
Ένα σουτ εκτός περιοχής του Καλντερόνι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε στην ομάδα του Λιβεράνι την ισοπαλία με σκορ 2-2 στο “Σαν Σίρο” απέναντι στην Μίλαν και χάλασε το ντεμπούτο του Πιόλι στον πάγκο των “ροσονέρι”. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 20ό λεπτό αλλά ισοφάρισε πρώτη φορά στο 61΄. Κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Κόντι, ο Μπαμπακάρ νικήθηκε αρχικά από τον Ντοναρούμα αλλά πήρε το “ριμπάουντ” και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Βρέθηκε δεύτερη φορά πίσω στο σκορ στο 81ο λεπτό, ωστόσο τελικά αποχώρησε με χαμόγελα από το Μιλάνο. Έχει πάρει και τους επτά βαθμούς ως φιλοξενούμενη, ενώ ως γηπεδούχος έχει ηττηθεί από Βερόνα, Νάπολι και Ρόμα. Η επιθετική τακτική την έχει βοηθήσει στα εκτός έδρας παιχνίδια, οπότε και οι αντίπαλες ομάδες επιτίθενται με μεγαλύτερο ρίσκο αλλά στο “Βία ντελ Μάρε” θα χρειαστεί να παίξει με μεγαλύτερη σύνεση στην άμυνα.
Αγωνιστικά Νέα:Ο Λιβεράνι θα παρακολουθήσει τον αγώνα από τις εξέδρες λόγω τιμωρίας, μετά την αποβολή του στο παιχνίδι με την Μίλαν. Παραμένει τραυματίας ο μέσος Ιμπουλά (3/0). Ο επιθετικός Ντιέγκο Φαρίας (5/1) ακολούθησε ατομικό πρόγραμμα στις τελευταίες προπονήσεις. Παίζεται η θέση στο δεξί άκρο της άμυνας ανάμεσα σε Μεκαριέλο (1/0) και Ρίσπολι (1/0) και άλλη μία στη μεσαία γραμμή ανάμεσα σε Ταχτσίδη (6/0) και Πετριτσόνε (6/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Γκάμπριελ – Μακαριέλο, Ροσετίνι, Λουτσόνι, Καλντερόνι – Μάγιερ, Ταχτσίδης, Ταμπανέλι – Μανκόζου – Φάλκο, Μπαμπακάρ.
Με το αγαπημένο της φετινό σκορ, 2-1, επικράτησε και της Λοκομοτίβ Μόσχας την Τρίτη στο “Αλιάνζ Στάντιουμ” για την 3η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Κακή εμφάνιση από τους “μπιανκονέρι” που έμειναν πίσω στο σκορ στο 30ό λεπτό αλλά πέτυχαν την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο με δύο γκολ του Ντιμπάλα (77΄, 79΄). Αυτή ωστόσο είναι η Γιουβέντους, η οποία μπορεί να κερδίζει παιχνίδια στα οποία δεν έχει καλή απόδοση, και έτσι έχει χτίσει την αυτοκρατορία της εντός συνόρων όλα αυτά τα χρόνια. Το προηγούμενο Σάββατο επιβλήθηκε 2-1 της Μπολόνια στο Τορίνο χάρη σε τέρματα των Κριστιάνο Ρονάλντο (19΄) και Πιάνιτς (54΄). Μετρά πλέον επτά σερί νίκες σε πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ, πέντε εκ των οποίων με σκορ 2-1! Παρουσίασε έλλειμμα 40 εκ. ευρώ στον ισολογισμό του 2018-19 αλλά την ίδια ώρα ο πρόεδρος Ανιέλι δεσμεύτηκε για αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου κατά 300 εκ. ευρώ και ο τεχνικός διευθυντής, Νέντβεντ, δήλωσε πως η Γιουβέντους είναι διατεθειμένη να αγοράσει ακόμη έναν “Κριστιάνο Ρονάλντο”.
Αγωνιστικά Νέα:Για λόγους ξεκούρασης έμεινε εκτός αποστολής ο επιθετικός Κριστιάνο Ρονάλντο (7/4). Παραμένουν τραυματίες ο κεντρικός αμυντικός Κιελίνι (1/1), ο μεσοεπιθετικός Ράμσεϊ (3/1) και ο εξτρέμ Ντόουγκλας Κόστα (3/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του o δεξιός μπακ Ντε Σίλιο (2/0). Ο Σάρι χρησιμοποίησε τον Μπεντανκούρ (5/0) σε ρόλο τρεκουαρτίστα στο Τσάμπιονς Λιγκ, προτού μετατρέψει στο 4-3-1-2 σε 4-3-3 στο δεύτερο ημίχρονο. Σήμερα πάντως τον ρόλο αυτό αναμένεται να λάβει εκ νέου ο Μπερναρντέσκι (6/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Σέζνι – Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Άλεξ Σάντρο – Κεντίρα, Πιάνιτς, Ματουιντί – Μπερναρντέσκι – Ιγουαΐν, Ντιμπάλα.
Δίχως τον Κριστιάνο Ρονάλντο η Γιουβέντους αλλά παραμένει το απόλυτο φαβορί κόντρα στη Λέτσε. Αγωνίζεται με θράσος η γηπεδούχος αλλά οι “μπιανκονέρι” έχουν τον τρόπο τους για να παίρνουν τέτοια παιχνίδια. Έστω και με ένα γκολ διαφορά, το διπλό αναμένεται να επιβεβαιωθεί.

19:00 Inter Milano – Parma Calcio
Την Τετάρτη πανηγύρισε την πρώτη φετινή νίκη της στο Τσάμπιονς Λιγκ, επικρατώντας 2-0 της Ντόρτμουντ στο “Τζουζέπε Μεάτσα” για την 3η αγωνιστική των ομίλων. Άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Λαουτάρο Μαρτίνεζ, αμύνθηκε σωστά, έψαξε το δεύτερο γκολ και τελικά το βρήκε στο 88ο λεπτό με τον Καντρέβα. Θα μπορούσε μάλιστα να έχει διπλασιάσει τα τέρματά της λίγο νωρίτερα αλλά ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ αστόχησε σε πέναλτι στο 82΄. Την προηγούμενη Κυριακή αγχώθηκε στο “MAPEI Stadium” κόντρα στην Σασουόλο, διότι χαλάρωσε στα τελευταία λεπτά και παραλίγο να το πληρώσει. Προηγήθηκε 4-1 με σκόρερ τους Λαουτάρο Μαρτίνεζ (2΄, 71΄πέν.) και Λουκάκου (38΄, 45΄πέν.) αλλά στο 81΄ο αγώνας είχε γίνει 3-4. Παρέμεινε πάντως στο -1 από την κορυφή και την Γιουβέντους. Δημοσιεύματα κάνουν λόγο για ενδιαφέρον των “νερατζούρι” για τον επιθετικό της Μπάγερν Μονάχου, Τόμας Μίλερ.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Αλέξις Σάντσες (3/1), ο μέσος Σένσι (7/3) και ο δεξιός μπακ-χαφ Ντ’Αμπρόζιο (6/1). Μία θέση στην αμυντική τριάδα διεκδικείται από τους Σκρίνιαρ (8/0), Μπαστόνι (3/0) και Ντε Φρέι (6/0). Πιθανό να πάρει ανάσες ο δεξιός μπακ-χαφ Καντρέβα (6/1) και να κάνει το ντεμπούτο του ως βασικός ο Λαζάρο (1/0). Αμφίβολη η συμμετοχή του μέσου Βεσίνο (6/0), ξεκινά βασικός ο Γκαλιαρντίνι (4/1). Ο 17χρονος επιθετικός Εσπόζιτο (0/0) μπήκε ως αλλαγή στο Τσάμπιονς Λιγκ.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Χαντάνοβιτς – Σκρίνιαρ, Γοδίν, Μπαστόνι – Λαζάρο, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Γκαλιαρντίνι, Ασαμόα – Λαουτάρο Μαρτίνεζ, Λουκάκου
Ένα ατυχές γεγονός μπορεί να υπάρξει η αιτία ώστε να συμβεί κάτι ιδιαίτερα ευχάριστο και η θεωρία αυτή βρήκε την εφαρμογή της την περασμένη Κυριακή στο “Ένιο Ταρντίνι”. Ο τραυματισμός του Ινγκλέζε στο 12ο λεπτό έφερε στον αγωνιστικό χώρο τον Κορνέλιους και ο Δανός επιθετικός με μία φανταστική εμφάνιση οδήγησε την Πάρμα στο εντυπωσιακό 5-1 επί της Τζένοα! Το σκορ άνοιξε στο 38΄με προβολή ο Κούτσκα και στο 42΄με κεφαλιά ο Κορνέλιους πέτυχε το πρώτο γκολ του στον αγώνα. Ο ίδιος παίκτης με σουτ εντός περιοχής έκανε το 3-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και ολοκλήρωσε το χατ τρικ στο 50ο λεπτό με σουτ εκτός περιοχής. Ο Κουλουσέβσκι, επίσης διακριθείς με δύο ασίστ, έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ σε τετ α τετ στο 79ο λεπτό. Τρίτη διαδοχική εντός έδρας νίκη και η μετατροπή του “Ένιο Ταρντίνι” σε ισχυρή έδρα την φέρνει στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα.
Αγωνιστικά Νέα:Πάνω που έγινε πρώτο θέμα με το χατ τρικ επί της Τζένοα, ο Κορνέλιους (7/4) τραυματίστηκε και μένει εκτός αποστολής. Διπλό το κακό για τους φιλοξενούμενους αφού θα λείψει για τον ίδιο λόγο και ο Ινγκλέζε (8/2). Έτσι στην κορυφή της επίθεσης μετατίθεται ο Ζερβίνιο (8/1) και παίρνει θέση στα άκρα ο Καραμό (2/0). Εκτός αποστολής επίσης λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Μπρούνο Άλβες (7/0), ο μέσος Γκράσι (2/0) και ο δεξιός μπακ Λαουρίνι (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Σέπε – Ντάρμιαν, Ιακοπόνι, Γκαλιόλο, Πετσέλα – Κούτσκα, Σκοτσαρέλα, Μπαριλά – Κουλουσέβσκι, Ζερβίνιο, Καραμό
Η Ίντερ παρουσιάζεται σοβαρή στα περισσότερα παιχνίδια και μας κάνει να πιστεύουμε ότι θα καθαρίσει και το σημερινό. Η Πάρμα ταξίδεψε χωρίς άγχος αλλά και με σημαντικές απουσίες στο Μιλάνο. Σηκώνει και χάντικαπ ο άσος των “νερατζούρι” και γίνεται πιο ελκυστικός.

21:45 Genoa – Brescia Calcio
Το τέλος του Αντρεατσόλι στον πάγκο της Τζένοα συνδυάστηκε με μία πολύ βαριά ήττα με σκορ 1-5 από την Πάρμα στο “Ένιο Ταρντίνι”. Τραγική η εικόνα για τον σύλλογο της Γένοβας, μοναδικό φωτεινό σημείο το γκολ του Πιναμόντι στο 52ο λεπτό με γυριστό σουτ. Τρίτη διαδοχική ήττα και πέμπτη στην τελευταία εξάδα αγώνων. Ο Ενρίκο Πρετσιόζι είχε αποφασίσει την απομάκρυνση του Ιταλού προπονητή ανεξαρτήτως αποτελέσματος κόντρα στην Πάρμα και προ ολίγων ημερών ανακοινώθηκε και ο νέος τεχνικός. 037χρονος Ιταλο-Βραζιλιάνος, Τιάγκο Μότα, θα κάνει το προπονητικό ντεμπούτο του σε επίπεδο πρώτης ομάδας, όντας πέρυσι στην ομάδα Νέων της Παρί Σεν Ζερμέν. Υπήρξε παίκτης της Τζένοα την σεζόν 2008-09 και μάλιστα οι καλές εμφανίσεις του τον οδήγησαν στην Ίντερ, με την οποία πανηγύρισε το πρωτάθλημα Ιταλίας αλλά και το Τσάμπιονς Λιγκ. Ο ίδιος δήλωσε ενθουσιασμένος για την ευκαιρία που του δίνεται και επιθυμεί φυσικά ιδανική πρεμιέρα με νίκη επί της Μπρέσια.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισαν τις ποινές τους ο μεσοεπιθετικός Σαπονάρα (3/0) και οι κεντρικοί αμυντικοί Μπιράσκι (2/0) και Ρομέρο (5/0). Ο τελευταίος παίρνει θέση στο αρχικό σχήμα με τον Τιάγκο Μότα να αλλάζει το 3-5-2 σε 4-3-3. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ – στόπερ Κρισίτο (7/2), ο αριστερός μπακ Πάγιατς (6/0), ο μέσος Στουράρο (0/0) και ο επιθετικός Φαβίλι (3/0). Παίζεται μία θέση στην επίθεση ανάμεσα σε Πιναμόντι (6/2) και Σανάμπρια (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Ράντου – Γκιλιόνε, Ρομέρο, Ζαπάτα, Mπαρέκα – Σούνε, Ραντοβάνοβιτς, Λέραγκερ- Πάντεβ, Πιναμόντι, Κουαμέ
Ούτε στην τρίτη προσπάθεια κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη εντός έδρας νίκη. Σε αντίθεση βέβαια με ό,τι συνέβη κόντρα σε Μπολόνια και Γιουβέντους, οπότε και ηττήθηκε, απέναντι στην Φιορεντίνα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με 0-0. Όλα βέβαια θα μπορούσαν να ήταν διαφορετικά αν ο διαιτητής Καλβαρέζε δεν ελάμβανε μέσω ΒΑΡ αν όχι μία άδικη τότε σίγουρα μία εναντίον του ποδοσφαίρου απόφαση. Διότι στο 5ο λεπτό η Μπρέσια πέτυχε έπειτα από εξαιρετική ομαδική συνεργασία και τελείωμα από τον Αγιέ ένα υπέροχο γκολ, το οποίο ακυρώθηκε διότι στο ξεκίνημα της φάσης η μπάλα έχει βρει στο χέρι του Τονάλι, χωρίς ωστόσο ο Ιταλός μέσος να αποκτά πλεονέκτημα από αυτήν την επαφή. Επιπλέον στο 53ο λεπτό θα έπρεπε η αντίπαλος να μείνει με δέκα παίκτες για το επικίνδυνο τάκλιν του Πούλγκαρ στον Ντεσένα αλλά τελικά δόθηκε μόνο κίτρινη. Η ομάδα του Κορίνι έχει πανηγυρίσει πάντως δύο εκτός έδρας νίκες με σκορ 1-0 επί των Κάλιαρι και Ουντινέζε.
Αγωνιστικά Νέα:Ο μέσος Ντεσένα (6/0) γλίτωσε μάλλον τα χειρότερα και αναμένεται να μείνει εκτός δράσης για περίπου τρεις μήνες και ενώ αρχικά υπήρξαν φόβοι για διπλό κάταγμα που θα έθετε σε κίνδυνο ακόμα και την καριέρα του. Παραμένουν τραυματίες ο επιθετικός Τορεγκρόσα (1/0), ο μέσος Τρεμολάντα (1/0) και ο αριστερός μπακ Μαρτέλα (4/0). Ένας μικροτραυματισμός καθιστά αμφίβολη την συμμετοχή του επιθετικού Μπαλοτέλι (3/1), τουλάχιστον από το ξεκίνημα του αγώνα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Γιόρονεν – Σαμπέλι, Τσιστάνα, Σανθεγιόρ, Ματέγιου – Μπίζολι, Τονάλι, Ρόμουλο – Σπάλεκ – Αγιέ, Αλ. Ντοναρούμα
Η Τζένοα με νέο προπονητή επιθυμεί να επιστρέψει στις επιτυχίες απέναντι σε μία αντίπαλο με κοινό στόχο την παραμονή. Ο Μότα αλλάζει αμέσως πράγματα στο παιχνίδι της αλλά θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε κατά πόσο μπορούν οι παίκτες να εφαρμόσουν τα ¨θέλω¨ του νέου τεχνικού. Η Μπρέσια έχει δυνατή ενδεκάδα και βάσει αποδόσεων έχει αξία το Χ2.