Italy Serie A

20:00 SSC Napoli – Atalanta Bergamo
Καμία δικαιολογία! Αντιμετώπισε την ΣΠΑΛ στο “Πάολο Μάτσα” μία ημέρα μετά τις γκέλες των Γιουβέντους και Ίντερ. Ήξερε λοιπόν ότι κάνοντας το αυτονόητο απέναντι σε μία σαφώς υποδεέστερη αντίπαλο θα μείωσε την διαφορά από την κορυφή. Παρόλα αυτά ήρθε ισόπαλη 1-1 και άφησε άλλους δύο πολύτιμους βαθμούς στην μάχη του τίτλου. Προηγήθηκε μάλιστα στο 9ο λεπτό με σουτ εντός περιοχής του Μίλικ αλλά δέχθηκε την ισοφάριση επτά λεπτά αργότερα. Έπαιξε μονότερμα την αντίπαλό της στο δεύτερο ημίχρονο, οπότε και ο Κάρλο Αντσελότι πέρασε στον αγωνιστικό χώρο την ισπανική τριάδα των Φάμπιαν Ρουίθ – Καγιεχόν και Γιορέντε. Ο πρώτος είχε δοκάρι σε πλασέ εκτός περιοχής, ενώ ο τρίτος κεφαλιά άουτ από πλεονεκτική θέση στην τελευταία φάση του αγώνα. Ενδιάμεσα ένα σουτ του Μίλικ στην κίνηση απόκρουσε ο Μπερίσα. Ο Ιταλός τεχνικός θεωρεί πάντως ότι η ομάδα του είχε συνολικά καλή εμφάνιση και ζήτησε “ψηλά το κεφάλι” για την συνέχεια.
Αγωνιστικά Νέα:Ο δεξιός μπακ Μαλκουί (3/0) τραυματίστηκε σοβαρά στον πρόσφατο αγώνα, θα υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση και πιθανότατα χάνει όλη την σεζόν! Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο δεξιός μπακ Χίσαϊ (3/0) και ο κεντρικός αμυντικός Μανωλάς (6/2). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο αριστερός μπακ Μάριο Ρουί (4/0) και παίρνει θέση στο αρχικό σχήμα. Θέση στην επίθεση διεκδικούν οι Λοθάνο (5/1) και Γιορέντε (7/2).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μέρετ – Ντι Λορέντσο, Μαξίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρουί – Καγιεχόν, Άλαν, Φάμπιαν Ρουίθ, Ινσίνιε – Μέρτενς, Μίλικ
Χάρμα ιδέσθαι! Συνέτριψε με 7-1 την Ουντινέζε στο “Gewiss Stadium” και σε συνδυασμό με τις βαθμολογικές απώλειες των Γιουβέντους και Ίντερ βρέθηκε μία νίκη μακριά από την κορυφή! Σίγουρα έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι απόκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 35ο λεπτό, ωστόσο δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητο το γεγονός ότι πέτυχε 7 γκολ στην μέχρι πρότινος καλύτερη άμυνα της κατηγορίας. Και να φανταστεί κάποιος ότι έμεινε πίσω στο σκορ στο 11ο λεπτό έπειτα από λάθος του Κερ. Ισοφάρισε στο 21΄σε τετ α τετ του Ίλιτσιτς και στο 35΄ο Σλοβένος μεσοεπιθετικός κέρδισε πέναλτι και αποβολή του αντιπάλου. Ο Μούριελ ευστόχησε και το πάρτι ξεκίνησε…Ο Ίλιτσιτς πέτυχε άλλο ένα γκολ (43΄), ο Μούριελ άλλα δύο (47΄, 75΄πέν.), ο Πάσαλιτς διαμόρφωσε το 5-1 στο 52ο λεπτό και το κερασάκι στην τούρτα ήταν το γκολ του Τραορέ στο 83ο λεπτό. Ο νεαρός Ιβοριανός επιθετικός σκόραρε στο ντεμπούτο του στην Serie A! Ο Γκασπερίνι αρνείται να τοποθετήσει την ομάδα του ως διεκδικήτρια του τίτλου αλλά ο πίνακας διαφωνεί…
Αγωνιστικά Νέα:Παραμένει τραυματίας ο επιθετικός Ζαπάτα (7/6). Ο κεντρικός αμυντικός Παλομίνο (5/0) τραυματίστηκε στο ζέσταμα του πρόσφατου αγώνα αλλά συμπεριλήφθηκε στην σημερινή αποστολή. Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο κεντρικός αμυντικός Μασιέλο (6/0). Παίζεται μία θέση στην δεξιά πτέρυγα ανάμεσα σε Χάτεμπουρ (7/0) και Καστάνιε (4/1). Δεν αποκλείεται να δούμε 3-5-1-1 με τον Πάσαλιτς (8/1) στην μεσαία γραμμή και έναν εκ των Ίλιτσιτς (8/3) ή Μούριελ (7/8) στον πάγκο.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-2-1): Γκολίνι – Τολόι, Κερ, Τζιμσιτί – Χάτεμπουρ, Ντε Ρόουν, Φρόιλερ, Γκόζενς – Γκόμεζ, Ίλιτσιτς – Μούριελ
Η Αταλάντα παίζει φουλ επίθεση ανεξαρτήτως αντιπάλου ή έδρας και όποιος ποντάρει στο Over 2.5 στα παιχνίδια της από την αρχή της σεζόν έχει πάει 11 ταμεία σε 12 περιπτώσεις! Η Νάπολι αναζητά αντίδραση αλλά δεν σκοράρει τόσο εύκολα όσο θα έπρεπε βάσει των παικτών που διαθέτει στην επιθετική γραμμή. GG&Over 2.5 σε νορμάλ απόδοση.

22:00 Cagliari Calcio – Bologna FC
Και το αήττητο σερί καλά κρατεί…Ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Τορίνο στο “Ολίμπικο Γκράντε” σε ένα παιχνίδι που δεν υστέρησε σε τίποτα έναντι της αντιπάλου της. Είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Ζοάο Πέντρο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση, πήρε το προβάδισμα στο 40ο λεπτό με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής του Νάντεζ. Πρώτο γκολ για τον Ουρουγουανό μέσο στην Serie A. Ο Σιμεόνε απείλησε για το 2-0 αλλά το σουτ εκτός περιοχής που επιχείρησε απόκρουσε ο Σίριγκου. Δέχθηκε την ισοφάριση στο 69ο λεπτό, δεν απειλήθηκε σοβαρά με ανατροπή. Η ομάδα του Μάραν συμπλήρωσε επτά αγωνιστικές αήττητη, η ψυχολογία είναι στα ύψη και ο Ιταλός τεχνικός δέχεται με ευχαρίστηση τα κομπλιμέντα αντιπάλων για την ομάδα του αλλά προειδοποιεί πως η διάρκεια είναι αυτή που μετράει. Εξάλλου ο σύλλογος της Σαρδηνίας έχει εξ αρχής θέσει ως στόχο την είσοδο στην πρώτη δεκάδα του βαθμολογικού πίνακα.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο τερματοφύλακας Κράνιο (0/0), ο επιθετικός Παβολέτι (1/0) και ο κεντρικός αμυντικός Τσεπιτέλι (9/2). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο δεξιός μπακ Κατσατόρε (5/0) και ο αριστερός μπακ Λυκογιάννης (3/0), με τον πρώτο να προορίζεται για το αρχικό σχήμα. Παίζεται μία θέση στην μεσαία γραμμή ανάμεσα σε Νάντεζ (9/1) και Ιονίτσα (9/0) και άλλη μία στην επίθεση ανάμεσα σε Σιμεόνε (8/2) και Τσέρι (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Όλσεν – Κατσατόρε, Κλάβαν, Πιζακάνε, Λούκα Πελεγκρίνι – Νάντεζ, Ναϊνγκολάν, Ρογκ – Κάστρο – Ζοάο Πέντρο, Σιμεόνε
Επιστροφή στις νίκες έπειτα από πέντε αγωνιστικές. Επικράτησε 2-1 της Σαμπντόρια στο “Ρενάτο Νταλ’Άρα” και ανέβηκε στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα. Στο πρώτο ημίχρονο είχε μία καλή ευκαιρία σε σουτ του Παλάσιο από κοντά που απόκρουσε ο Αουντέρο αλλά θα μπορούσε και η ίδια να έχει δεχθεί γκολ. Πήρε το προβάδισμα στο 48ο λεπτό με σουτ του Αργεντινού επιθετικού στην κίνηση έπειτα από εξαιρετική ομαδική συνεργασία. Δέχθηκε την ισοφάριση στο 64ο λεπτό αλλά στο 78΄ο Μπάνι με προβολή την έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ. Είχε ευκαιρία για το 3-1 αλλά ο Ορσολίνι αστόχησε με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση. Πέρασαν έξι χρόνια από το τελευταίο διπλό επί της Κάλιαρι και γενικότερα ως φιλοξενούμενη χάνει μέρος της δυναμικής της αλλά το πρόσφατο αποτέλεσμα θα την βοηθήσει να αγωνιστεί με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Ο βοηθός προπονητή, Εμίλιο Ντε Λέο, δήλωσε πως η Μπολόνια προσπαθεί βήμα-βήμα να ανεβάσει τον πήχη των προσδοκιών.
Αγωνιστικά Νέα:Παραμένουν τραυματίες ο έμπειρος αμυντικός Μεδέλ (6/0), ο αριστερός μπακ Ντέικς (4/0), ο δεξιός μπακ Τομιγιάσου (7/0) και ο επιθετικός Ντέστρο (4/0). Ο Όλσεν (6/0) χρησιμοποιήθηκε αντί του Ορσολίνι (9/1) στον πρόσφατο αγώνα αλλά τώρα ο Ιταλός επιθετικός αναμένεται να επιστρέψει στην δεξιά πτέρυγα της επίθεσης. Ο Παλάσιο (9/3) είναι σε ηλικία που χρειάζεται ανάσες και έτσι στην κορυφή της επίθεσης θα αγωνιστεί ο Σανταντέρ (9/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Σκορούπσκι – Μ’Μπαγιέ, Ντανίλο, Μπάνι, Κρέιτσι – Τζεμαϊλί, Σβάνμπεργκ – Ορσολίνι, Σοριάνο, Σανσόνε – Σανταντέρ
Θεωρητικά ισοδύναμες ομάδες με την Κάλιαρι βέβαια να τρέχει μεγάλο αήττητο σερί και να έχει απόψε υπέρ της τον παράγοντα έδρα. Η πρόσφατη παράδοση αλλά και η στατιστική των γηπεδούχων δείχνουν Under 2.5, το οποίο βέβαια προσφέρεται ως φαβορί. Αξίζει το ρίσκο στην ισοπαλία.

22:00 Juventus FC – Genoa
Το σερί των επτά διαδοχικών νικών σε πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ σταμάτησε στο “Βία ντελ Μάρε” κόντρα στην Λέτσε. Παρά την ισοπαλία με 1-1 πάντως, παρέμεινε στην κορυφή διότι στην ίδια αγωνίστηκε γκέλαρε και η Ίντερ. Ιγουαίν και Ντιμπάλα απέτυχαν να σκοράρουν σε τετ α τετ που είχαν αλλά οι “μπιανκονέρι” άνοιξαν το σκορ στο 50ο λεπτό. Ο Πιάνιτς ανετράπη από τον Πετριτσόνε και ο Ντιμπάλα ευστόχησε από τα έντεκα βήματα. Ωστόσο έξι λεπτά αργότερα δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι. Είχε τεράστια χαμένη ευκαιρία για να πάρει ξανά το προβάδισμα, όταν ο Μπερναρντέσκι πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά σε κενό τέρμα σημάδεψε το δοκάρι! Τελευταία ευκαιρία μία προβολή του Μπονούτσι από κοντά που πέρασε άουτ. Από την Τζένοα στο Τορίνο δεν χάνει αλλά πέρυσι υπέστη την πρώτη ήττα της στο πρωτάθλημα στο “Λουίτζι Φεράρις” και στο “Αλιάνζ Στάντιουμ” το παιχνίδι έληξε ισόπαλο. Ο Σάρι παραδέχθηκε πως η ομάδα του πρέπει να σουτάρει περισσότερο προς την αντίπαλη εστία αλλά και να σκοράρει.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Κιελίνι (1/1) και ο μέσος Πιάνιτς (9/3). Ο επιθετικός Κριστιάνο Ρονάλντο (7/4) ξεκουράστηκε στο πρόσφατο παιχνίδι αλλά τώρα επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Αμφίβολη η συμμετοχή του επιθετικού Ιγουαίν (7/2) λόγω ενός χτυπήματος που δέχθηκε στο πρόσφατο παιχνίδι και ο Σάρι ξεκαθάρισε πως δίχως τον Αργεντινό δεν πρόκειται να παίξει 4-3-3. Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο εξτρέμ Ντόουγκλας Κόστα (3/0) αλλά δεν είναι ακόμα έτοιμος για 90λεπτο.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Μπουφόν – Κουαδράδο, Ντε Λιχτ, Ντεμιράλ, Ντανίλο – Κεντίρα, Μπετανκούρ, Ματουιντί – Μπερναρντέσκι – Ντιμπάλα, Κριστιάνο Ρονάλντο
Ιδανικό ντεμπούτο του Τιάγκο Μότα στον πάγκο της Τζένοα. Νίκη με 3-1 επί της Μπρέσια στο ¨Λουίτζι Φεράρις” και μάλιστα με ανατροπή. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 34ο λεπτό και έκτοτε ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Κουαμέ προτού αρχίσει την αντεπίθεσή της. Ο Ιταλό-Βραζιλιάνος τεχνικός πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο τους Αγουδέλο, Κουαμέ και Πάντεβ και σκόραραν και οι τρεις, κάτι που συνέβη για πρώτη φορά στην ιστορία της Serie A! Ο νεαρός Κολομβιανός μεσοεπιθετικός ισοφάρισε στο 66΄με πλασέ στο ντεμπούτο του στην Serie A! Ο Ιβοριανός επιθετικός έδωσε το προβάδισμα στο 75΄με σουτ στην κίνηση, φτάνοντας τα 4 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα και ο Σκοπιανός επιθετικός διεύρυνε το προβάδισμα στο 79΄με ατομική ενέργεια. Αλλαγή κλίματος και μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση για θετικό αποτέλεσμα σε έναν αγώνα που πρακτικά δεν έχει να χάσει τίποτα.
Αγωνιστικά Νέα:Ο Τιάγκο Μότα παρέταξε την ομάδα του στον πρόσφατο αγώνα με 3-5-1-1 που μετατράπηκε σε 4-3-1-2 στην διάρκεια του παιχνιδιού. Σήμερα επιλέγει το 4-2-3-1 και γενικότερα περιμένουμε διάφορες δοκιμές σε σχήματα στις επόμενες αγωνιστικές. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ – στόπερ Κρισίτο (7/2), ο αριστερός μπακ Πάγιατς (6/0), οι μέσοι Λέραγκερ (9/0), Στουράρο (0/0) και ο επιθετικός Φαβίλι (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ράντου – Γκιλιόνε, Ρομέρο, Ζαπάτα, Άνκερσεν – Σούνε, Ραντοβάνοβιτς – Κασάτα, Πάντεβ, Κουαμέ – Πιναμόντι
Αν δεν είχε προηγηθεί η απώλεια βαθμών κόντρα στην Λέτσε θα είχε νόημα να φιλοσοφήσουμε περί πιθανής γκέλας κόντρα σε μία αντίπαλο που της έκανε πέρυσι διπλή ζημιά και η οποία προέρχεται από εμφατική νίκη με νέο τεχνικό στον πάγκο. Τώρα το καλύτερο που μπορεί να κάνει η Τζένοα είναι να σκοράρει για το GG που πληρώνει σε πολύ καλή απόδοση.

22:00 Lazio – Torino FC
Παρότι κουβαλούσε κούραση και απογοήτευση από τον μεσοβδόμαδο αγώνα και την ήττα στην Γλασκώβη από την Σέλτικ για το Γιουρόπα Λιγκ, έδωσε τέλος στο αήττητο σερί της Φιορεντίνα, επικρατώντας 2-1 των “βιόλα” στο “Αρτέμιο Φράνκι¨. Πήρε το προβάδισμα στο 22ο λεπτό με τον Ιμόμπιλε να δίνει την ασίστ στον Κορέα και τον Αργεντινό επιθετικό να περνάει και τον Ντραγκόβσκι προτού στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στην επόμενη φάση ο Κορέα δεν κατάφερε να νικήσει τον Ντραγκόβσκι με πλασέ στην κίνηση και στο 27΄δέχθηκε την ισοφάριση. Το παιχνίδι κυλούσε σε αργό τέμπο και η ισοπαλία έδειχνε πιθανή αλλά ο Ιμόμπιλε της χάρισε την νίκη με κεφαλιά στο 89ο λεπτό. Μάλιστα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε την ευκαιρία να διευρύνει το σκορ, όταν ο Καϊσέντο νικήθηκε από τον Ντραγκόβσκι σε εκτέλεση πέναλτι. Μία επιτυχία που την χρειαζόταν πολύ η Λάτσιο αλλά και ο ίδιος ο Σιμόνε Ιντζάγκι, ο οποίος είχε βρεθεί υπό πίεση. Ο ίδιος δήλωσε πάντως ότι αποδέχεται την κριτική ως φυσιολογικό στοιχείο της δουλειάς του.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τιμωρίας ο κεντρικός αμυντικός Βάβρο (2/0). τραυματίας ο τερματοφύλακας Προτό (0/0). Ο Σιμόνε Ιντζάγκι αποκάλυψε πως ο επιθετικός Ιμόμπιλε (9/10) και ο μέσος Λούκας Λέιβα (7/0) παρουσιάζουν σημάδια κόπωσης αλλά το πιο πιθανό είναι ο πρώτος να βρεθεί στο αρχικό σχήμα. Εξάλλου ο Ιταλός επιθετικός έφτασε τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα και ηγείται στον πίνακα των σκόρερ. Αντίθετα στην μεσαία γραμμή θα δούμε λογικά τον Κατάλντι (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Στρακόσα – Μπάστος, Λουίζ Φελίπε, Ατσέρμπι – Μάρουσιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Κατάλντι, Λουίς Αλμπέρτο, Λούλιτς – Καϊσέντο, Ιμόμπιλε
Υπάρχει πρόβλημα και ζητείται λύση! Η ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Κάλιαρι στο “Ολίμπικο Γκράντε” αποτέλεσε τον τέταρτο διαδοχικό αγώνα χωρίς νίκη. Επιπλέον η εμφάνιση της “γκρανάτα” ήταν για μία ακόμα φορά από μέτρια έως κακή και σίγουρα κατώτερη των περσινών στάνταρ. Με τον αγώνα στο 0-0 είχε μία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ αλλά ο Όλσεν νίκησε τον Μπελότι σε τετ α τετ. Δέχθηκε το γκολ στο 40ο λεπτό, ο Σίριγκου απέτρεψε το δεύτερο γκολ και ισοφάρισε στο 69ο λεπτό με τον Τζάτζα που είχε περάσει ως αλλαγή έπειτα από ασίστ του Μπελότι. Έντονες αποδοκιμασίες των οπαδών της στο τέλος της αναμέτρησης. Ο Ματζάρι δεν κρύβεται πίσω από το δάχτυλό του και ήδη πριν το παιχνίδι με την Κάλιαρι είχε κάνει λόγο για πολλούς αρνητικούς σε απόδοση ποδοσφαιριστές. Το βάρος προς το παρών πάντως πέφτει στον ίδιο και καλείται να αλλάξει άμεσα κάτι αφού η διοίκηση του συλλόγου έχει υψηλές προσδοκίες και για την φετινή σεζόν.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Μπονιφάτσι (3/1) και ο μέσος Παριτζίνι (0/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μεσοεπιθετικός Μπερενγκέρ (4/1) αλλά δύσκολα θα βρεθεί στο αρχικό σχήμα. Παίζεται μία θέση στην αμυντική τριάδα ανάμεσα σε Ίτσο (9/1) και Μπρέμερ (4/0) και άλλη μία στην μεσαία γραμμή ανάμεσα σε Μπαζέλι (9/0) και Λούκιτς (4/0). Ο Ματζάρι συμπλήρωσε 5 κίτρινες κάρτες (!) και θα δει τον αγώνα από τις εξέδρες.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Σίριγκου – Ίτσο, Ν΄Κουλού, Λιάνκο – Άινα, Μπαζέλι, Ρινκόν, Μεϊτέ, Λαξάλτ – Βέρντι, Μπελότι
Η Λάτσιο θέλει και μπορεί να χτίσει μομέντουμ πάνω στο διπλό που πανηγύρισε επί της Φιορεντίνα. Η Τορίνο είναι δυνατή ομάδα αλλά σε κακή αγωνιστική κατάσταση την φετινή σεζόν. Δυστυχώς ο άσος προσφέρεται αρκετά χαμηλά αλλά σίγουρα μπορεί να μπει σε κάποιο παρολί.

22:00 Sampdoria – US Lecce
Ο Κλαούντιο Ρανιέρι δεν κατάφερε να επαναφέρει την Σαμπντόρια στις νίκες, ούτε στην δεύτερη εμφάνισή του στον πάγκο. Οι “μπλουτσερκάτι” ηττήθηκαν 1-2 από την Μπολόνια στο “Ρενάτο Νταλ’Άρα” και παρέμειναν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι, όταν η προβολή του Γκαμπιαντίνι σταμάτησε στο δοκάρι και άλλη μία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο σε σουτ από κοντά του Κουαλιαρέλα που απόκρουσε ο Σκορούπσκι. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 48΄αλλά ισοφάρισε στο 64΄με τον Γκαμπιαντίνι, ο οποίος σκόραρε απέναντι σε πρώην ομάδα του. Ωστόσο δέχθηκε δεύτερο γκολ στο 78΄και δεν απείλησε σοβαρά για την ισοφάριση. Ο Ιταλός τεχνικός δήλωσε πως δεν επικρατεί απαισιοδοξία στην ομάδα παρά το γεγονός ότι δεν είναι συνηθισμένη να βρίσκεται τόσο χαμηλά. Συμπλήρωσε επίσης πως οι δύσκολες καταστάσεις είναι για τους πραγματικούς άνδρες και τέτοιους θέλει να δει στον αγωνιστικό χώρο.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο τερματοφύλακας Σέκουλιν (0/0), ο αριστερός μπακ-στόπερ Ρετζίνι (1/0) και οι μέσοι Μαρόνι (0/0) και Τόρσμπι (0/0). Ο μέσος Λινέτι (4/0) ακολούθησε ατομικό πρόγραμμα στην χθεσινή προπόνηση και η συμμετοχή του θεωρείται αμφίβολη. Παίζεται η θέση στο δεξί άκρο της άμυνας ανάμεσα σε Μπερεσζίνσκι και Ντεπαόλι και άλλη μία στην μεσαία γραμμή ανάμεσα σε Μπερτολάτσι (2/0) και Βιέιρα (8/0). Μία θέση στην επίθεση διεκδικούν οι Γκαμπιαντίνι (7/2), Μπονατσόλι (5/1) και Καπράρι (8/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Αουντέρο – Μπερεσζίνσκι, Κόλεϊ, Μουρίγιο, Μούρου – Ριγκόνι, Έκνταλ, Μπερτολάτσι, Γιάνκτο – Γκαμπιαντίνι, Κουαλιαρέλα
Μετά την ισοπαλία με 2-2 κόντρα στην Μίλαν στο “Σαν Σίρο” πήρε ένα ακόμα σπουδαιότερο αποτέλεσμα, φρενάροντας την Γιουβέντους στο “Βία ντελ Μάρε”. Το τελικό 1-1 απέναντι στην πρωταθλήτρια Ιταλίας θεωρείται απόλυτα δίκαιο αφού η ομάδα του Λιβεράνι δεν επέτρεψε στην αντίπαλό της να δημιουργήσει πολλές σημαντικές ευκαιρίες. Ο Γκάμπριελ ήταν σταθερός κάτω από τα δοκάρια και χρειάστηκε πέναλτι σε ανατροπή του Πιάνιτς από τον Πετριτσόνε στο 50ο λεπτό, ώστε να παραβιαστεί η εστία της. Έξι λεπτά αργότερα κέρδισε η ίδια πέναλτι σε χέρι του Ντε Λιχτ και ο Μανκόζου ισοφάρισε σε 1-1. Ήταν αναμενόμενο ότι θα δεχθεί πίεση αλλά εκτός από την φάση με το δοκάρι στην προσπάθεια του Μπερναρντέσκι, αντιμετώπισε σωστά τους κινδύνους. Μαζεύει βαθμούς η ομάδα του Λιβεράνι, διατηρείται πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού και αγωνίζεται με επιθετική φιλοσοφία και στα εκτός έδρας παιχνίδια.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Μπενζάρ (3/0), ο μέσος Μάγιερ (9/0) και ο επιθετικός Ντιέγκο Φαρίας (6/1). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Ιμπουλά (3/0). Παίζεται η θέση στο δεξί άκρο της άμυνας ανάμεσα σε Ρισπόλι (8/0) και Μεκαριέλο (2/0) αλλά και αυτή στο αριστερό άκρο της άμυνας ανάμεσα σε Καλντερόνι (9/2) και Ντελ’Όρκο (1/0). Λαπάντουλα (6/0) και Μπαμπακάρ (6/1) διεκδικούν επί ίσοις όροις την θέση στην κορυφή της επίθεσης.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-2-1): Γκάμπριελ – Ρισπόλι, Ροσετίνι, Λουτσόνι, Καλντερόνι – Πετριτσόνε, Ταχτσίδης, Ταμπανέλι – Μανκόζου, Φάλκο – Λαπάντουλα
Το παιχνίδι μοιάζει κομβικό για την Σαμπντόρια που πρέπει να πάρει αυτήν την νίκη ώστε να ανασάνει λίγο βαθμολογικά και φυσικά να βελτιωθεί η ψυχολογία των παικτών. Η Λέτσε πάντως είναι μαχητικό σύνολο, δεν φοβάται να επιτεθεί και σκοράρει, οπότε θα κάνει δύσκολη την αποστολή των γηπεδούχων. Αν ήταν πιο ψηλά ο άσος θα το συζητούσαμε..

22:00 Sassuolo Calcio – Fiorentina
Η ποιότητα στην επιθετική γραμμή της, της επιτρέπει να βρίσκει τουλάχιστον ένα γκολ. Στο ¨Μπεντεγκόντι” λειτούργησε σωστά και η άμυνά της, κράτησε το μηδέν στα μετόπισθεν για πρώτη φορά φέτος σε εκτός έδρας αγώνα και πανηγύρισε την νίκη με σκορ 1-0. Ανώτερη από το ξεκίνημα του παιχνιδιού έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τους Μπογκά και Μπεράρντι, οι οποίοι νικήθηκαν από τον Σιλβέστρι. Στο 50ο λεπτό ωστόσο πήρε το προβάδισμα χάρη σε εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής του Τζούριτσιτς. Το δοκάρι την βοήθησε να μην δεχθεί την ισοφάριση αλλά είχε και η ίδια δοκάρι σε πλασέ του Ντάνκαν στην εκπνοή της αναμέτρησης. Βαθμολογική ανάσα για τους “νεροβέρντι”, σημαντική νίκη και για τον ίδιο τον Ντε Τσέρμπι που είχε βρεθεί υπό έντονη πίεση. Ο Ιταλός τεχνικός δήλωσε πως αυτή η επιτυχία οφείλει να είναι απλά η αρχή ενός θετικού σερί για την ομάδα του και επανέλαβε πως η Σασουόλο έχει επιθετική φιλοσοφία και ποντάρει στην δημιουργία πολλών ευκαιριών αλλά και την επίτευξη αρκετών τερμάτων.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού οι κεντρικοί αμυντικοί Ροζέριο (1/0), Φεράρι (6/0) και Κίρικες (4/0), ο αριστερός μπακ Τριπαλντέλι (2/0), οι μέσοι Ματσιτέλι (1/0), Μπουραμπιά (3/0) και ο τερματοφύλακας Πέγκολο (0/0). Παίζεται η θέση στο αριστερό άκρο της άμυνας ανάμεσα σε Πελούζο (7/0) και Μούλντουρ (6/0) και άλλη μία στην μεσαία γραμμή ανάμεσα σε Ντάνκαν (6/1) και Λοκατέλι (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Κονσίλι – Τόλιαν, Μάρλον, Ρομάνια, Πελούζο- Τραορέ, Ομπιάνγκ, Ντάνκαν – Μπεράρντι, Καπούτο, Ντεφρέλ
Είχε δημιουργήσει αήττητο σερί έξι αγωνιστικών με τον Μοντέλα να χρησιμοποιεί την ίδια ενδεκάδα. Η έβδομη φορά ωστόσο δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Ηττήθηκε 1-2 από την Λάτσιο στο “Αρτέμιο Φράνκι”, δεχόμενη το καθοριστικό γκολ στο 89ο λεπτό. Οι “βιόλα” πάντως έχουν έντονα παράπονα από τον διαιτητή της αναμέτρησης διότι θεωρούν πως πριν την επίτευξη του συγκεκριμένου τέρματος, έχει προηγηθεί φάουλ του Λουκάκου στον Σότιλ και ο διαιτητής δεν συμβουλεύτηκε το VAR ως όφειλε. Η Φιορεντίνα πάντως νωρίτερα στην σεζόν έχει γενικότερα ευνοηθεί από διαιτητικές αποφάσεις και VAR. Δέχθηκε το πρώτο γκολ στο 22΄, ισοφάρισε πέντε λεπτά αργότερα με πλασέ στην κίνηση του Κιέζα έπειτα από ασίστ του Ριμπερί. Στις καθυστερήσεις ο Ντραγκόβσκι απέτρεψε το 1-3, αποκρούοντας το πέναλτι που εκτέλεσε ο Καϊσέδο. Ο Ιταλός τεχνικός άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο να γίνουν κάποιες αλλαγές στην ενδεκάδα, τώρα που “έσπασε το γούρι”. Ο ίδιος πάντως θα δει τον αγώνα από τις εξέδρες λόγω τιμωρίας.
Αγωνιστικά Νέα:Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός Ριμπέρι (9/2) έσπρωξε τον βοηθό διαιτητή στο τέλος του πρόσφατου αγώνα και τιμωρήθηκε με τρεις αγωνιστικές. Θα τον αντικαταστήσει στην επίθεση ο Κέβιν Μπόατενγκ (7/1). Τιμωρημένος και ο αριστερός μπακ Ρανιέρι (2/0), ο οποίος αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις. Αποχώρησε ως τραυματίας ο κεντρικός αμυντικός Κάσερες (7/0), χάνει τον αγώνα λόγω τραυματισμού και ο δεξιός μπακ-στόπερ Λιρόλα (9/0). Πιθανή μετατροπή του 3-5-2 σε 4-3-3.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Ντραγκόβσκι – Βενούτι, Πετσέλα, Μιλένκοβιτς, Ντάλμερτ Ενρίκε – Μπενάσι, Πούλγκαρ, Καστροβίλι – Κιέζα, Σότιλ, Μπόατενγκ
Οι δύο ομάδες προέρχονται από διαφορετικά αποτελέσματα και η Φιορεντίνα έχει σημαντικές απουσίες. Ο Μοντέλα δούλεψε με συγκεκριμένη τακτική για μεγάλο χρονικό διάστημα και ίσως απόψε οι “βιόλα” δυσκολευτούν στην αλλαγή συστήματος αλλά και προσώπων. Σε απόδοση αουτσάιντερ οι γηπεδούχοι, οπότε μπορούμε να κάνουμε παιχνίδι με την διπλή ευκαιρία 1Χ.

22:00 Udinese Calcio – AS Roma
Τι το ήθελε να προηγηθεί με τον Οκάκα στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης με την Αταλάντα στο “Gewiss Stadium”;…Ακολούθησε συντριβή με 1-7! Μαύρη κηλίδα στην ιστορία της και σίγουρα αναπάντεχα βαριά ήττα για μία ομάδα που είχε δεχθεί έξι γκολ στις οκτώ πρώτες αγωνιστικές και διατηρούσε την καλύτερη άμυνα στην κατηγορία! Σημαντικό ρόλο έπαιξε βέβαια η αποβολή του Οποκού στο 35ο λεπτό, σε φάση που η αντίπαλός της κέρδισε και πέναλτι αλλά δεν μπορεί αυτό από μόνο του να αποτελέσει δικαιολογία για την έκταση που πήρε το σκορ. Ο Ιγκόρ Τούντορ δήλωσε απογοητευμένος και θυμωμένος αλλά το ίδιο περιμένει ότι αισθάνθηκαν και οι ποδοσφαιριστές του και ευελπιστεί πως θα δώσουν άμεσα απάντηση στον αγωνιστικό χώρο. Υποστήριξε εξάλλου πως η ήττα αυτή δεν αντιπροσωπεύει την Ουντινέζε και η ομάδα του οφείλει να την κάνει να μοιάζει με μία πολύ κακή παρένθεση.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο κεντρικός αμυντικός Οποκού (5/0), ο οποίος αποβλήθηκε στον πρόσφατο αγώνα. Χάνει την αναμέτρηση λόγω τραυματισμού ο δεξιός μπακ-χαφ Στρίγκερ Λάρσεν (7/0). Παίζεται μία θέση στην αμυντική τριάδα ανάμεσα σε Ροντρίγκο Μπεκάο (8/1) και Ντε Μάιο (3/0) και άλλη μία στην δεξιά πτέρυγα ανάμεσα σε Τερ Άφεστ (2/0) και Πουσέτο (5/0). Μία θέση στην επίθεση διεκδικεί ο Νεστορόβσκι (6/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Μούσο – Ροντρίγκο Μπεκάο, Τρόοστ-Εκόνγκ, Σάμιρ – Τερ Άφεστ, Μαντράγκορα, Γιάγιαλο, Ντε Πάουλ, Σέμα – Οκάκα, Λαζάνια
Ούτε οι πολλές και σημαντικές απουσίες, ούτε η κούραση από τον μεσοβδόμαδο αγώνα με την Γκλάντμπαχ για το Γιουρόπα Λιγκ στάθηκαν ικανές να εμποδίσουν τους “τζαλορόσι” ώστε να πανηγυρίσουν σημαντική νίκη με 2-1 επί της Μίλαν στο “Ολίμπικο”. Ο Τζέκο με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό για την ομάδα του Πάουλο Φονσέκα και ο Παστόρε νικήθηκε από τον Ντοναρούμε σε τετ α τετ για το 2-0. Δέχθηκε την ισοφάριση στο 55΄αλλά απάντησε τρία λεπτά αργότερα με πλασέ του Τζανόλο από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Είχε δύο ακόμα ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ, σε κεφαλιά του Μαντσίνι από πλεονεκτική θέση που πέρασε άουτ και σε πλασέ του Τζανόλο που μπλόκαρε ο Ντοναρούμα. Είχαν προηγηθεί τέσσερις σερί ισοπαλίες σε πρωτάθλημα και Γιουρόπα Λιγκ και η νίκη αυτή είχε πολλαπλά οφέλη για τους Ρωμαίους. Ο Πορτογάλος τεχνικός περιμένει εντελώς διαφορετικό παιχνίδι απόψε αφού αναγνωρίζει πως η Ουντινέζε δεν αφήνει κενούς χώρους.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο εξτρέμ Κλάιφερτ (7/1), επιστρέφει στο αρχικό σχήμα και δίνει την δυνατότητα στον Φλορέντσι (7/0) να επιστρέψει στην φυσική θέση του. Τραυματίες ο μέσος Κριστάντε (8/1), ο επιθετικός Κάλινιτς (3/0), ο μεσοεπιθετικός Μκιταριάν (4/1), ο δεξιός μπακ Τζαπακόστα (1/0), ο στόπερ Ζουάν Ζεσούς (3/0), ο μεσοεπιθετικός Λορέντσο Πελεγκρίνι (6/0) και ο μέσος Ντιαβαρά (3/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο εξτρέμ Ουντέρ (2/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Πάου Λόπεθ – Φλορέντσι, Φάτσιο, Σμόλινγκ, Κολάροβ – Μαντσίνι, Βερετού- Κλάιφερτ, Τζανιόλο, Περότι – Τζέκο
Η 7άρα από την Αταλάντα ταρακούνησε συθέμελα το οικοδόμημα της Ουντινέζε αλλά το γεγονός ότι ακολουθεί αμέσως αναμέτρηση και μάλιστα εντός έδρας, δίνει την δυνατότητα στην ομάδα του Τούντορ να απολογηθεί με μία σημαντική νίκη. Αξίζουν συγχαρητήρια στην Ρόμα για τις αντοχές της έως τώρα αλλά κάποια στιγμή θα παίξουν ρόλο οι απουσίες. 1Χ.