Italy Serie A

21:45 SPAL 1907 – Sampdoria
Ούτε στο “Σαν Σίρο” κόντρα στην προβληματική φέτος Μίλαν κατάφερε να πάρει το πρώτο εκτός έδρας θετικό αποτέλεσμα. Ηττήθηκε με 1-0, δεχόμενη το γκολ στο 63ο λεπτό και έχοντας παθητικό ρόλο σε όλο το παιχνίδι. Ο Σέμπλιτσι, γνωρίζοντας το πρόβλημα που έχουν φέτος οι “ροσονέρι” στο σκοράρισμα, επέλεξε μία άκρως αμυντική τακτική, ευελπιστώντας ότι η ομάδα του θα μπορούσε να χτυπήσει σε κάποια κόντρα ή στημένη φάση. Ως προς το πρώτο σκέλος ουσιαστικά πέτυχε διότι δεν επέτρεψε στην Μίλαν παρά ελάχιστες ευκαιρίες και μάλιστα δέχθηκε το γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Ωστόσο, η ίδια δεν δημιούργησε καμία σοβαρή ευκαιρία μπροστά από την αντίπαλη εστία. Ό,τι καλό φέτος το έχει πετύχει στο “Πάολο Μάτσα” και ευελπιστεί πως θα πανηγυρίσει σήμερα μία νίκη που φαντάζει ως “εξάποντο”.
Αγωνιστικά Νέα:Παραμένουν τραυματίες ο επιθετικός Ντι Φραντσέσκο (5/2), ο αριστερός μπακ-χαφ Φαρές (0/0), ο μέσος Γιάνκοβιτς (1/0) και ο δεξιός μπακ-χαφ Ντ’ Αλεσάντρο (4/0). Παίζεται μία θέση στην αμυντική τριάδα ανάμεσα σε Τσιόνεκ (8/0) και Ίγκορ (7/0) και άλλη μία στην αριστερή πτέρυγα ανάμεσα σε Ρέτσα (7/0) και Σάλα (6/0). Μία θέση στην μεσαία γραμμή διεκδικούν οι Μούρτζα (7/0), Βαλντιφιόρι (4/0) και Βαλότι (7/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Μπερίσα – Τσιόνεκ, Βικάρι, Τόμοβιτς – Στρεφέτσα, Μούρτζα, Μισιρόλι, Κούρτιτς, Ρέτσα – Πετάνια, Φλόκαρι.
Οι οπαδοί της άπλωσαν ένα τεράστιο πανό που έγραφε “μόνο νίκη σήμερα” αλλά η ομάδα του Ρανιέρι έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Λέτσε στο “Λουίτζι Φεράρις” με κεφαλιά του Ραμίρες έπειτα από κόρνερ στις καθυστερήσεις! Ως εκ τούτου, ο Ιταλός τεχνικός αγνοεί την επιτυχία στον πάγκο των “μπλουτσερκιάτι” σε τρεις αγώνες και η Σαμπντόρια παραμένει κολλημένη στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα. Δέχθηκε το γκολ στο 8ο λεπτό και γλίτωσε από δεύτερο χάρη στο δοκάρι (45′). Ουσιαστικά πήρε τον έλεγχο του αγώνα από το 72ο λεπτό και μετά, όταν και απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Αναζητά μόλις τη δεύτερη νίκη στη φετινή σεζόν που θα την φέρει πάνω από την σημερινή αντίπαλό της, με τον Ρανιέρι να δηλώνει πως ο σύλλογος της Γένοβας δεν θα πάψει να μάχεται μέχρι και το τέλος της σεζόν.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο τερματοφύλακας Σέκουλιν (0/0), ο αριστερός μπακ-στόπερ Ρετζίνι (1/0) και ο μέσος Μαρόνι (0/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους οι μέσοι Λινέτι (4/0) και Τόρσμπι (0/0) και ο πρώτος διεκδικεί μία θέση στο αρχικό σχήμα. Ο πρώτος σκόρερ της περσινής σεζόν, Κουαλιαρέλα, έχει πετύχει μόλις ένα γκολ φέτος και ο Ρανιέρι είπε πως ενδέχεται να τον κρατήσει στον πάγκο λόγω κόπωσης. Σε αυτήν την περίπτωση την θέση του θα πάρει ένας εκ των Μπονατσόλι (6/1), Καπράρι (8/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Αουντέρο – Ντεπάολι, Κόλεϊ, Μουρίγιο, Μούρου – Μπερτολάτσι, Έκνταλ, Γιάνκτο, Ραμίρες – Γκαμπιαντίνι, Κουαλιαρέλα.
Όλοι υπολογίζουν ότι κάποια στιγμή θα ανακάμψει η Σαμπντόρια ωστόσο δεν μπορούμε…να μυρίσουμε τα νύχια μας και να περιμένουμε κάτι ανάλογο απόψε αφού η εικόνα της εξακολουθεί να είναι προβληματική. Η ΣΠΑΛ, ως γηπεδούχος, μεταμορφώνεται προς το καλύτερο και αν έπρεπε οπωσδήποτε να παίξω κάτι, θα ήταν το dnb της ομάδας του Σέμπλιτσι.