Italy Serie A

16:00 Brescia Calcio – Torino FC
Η ήττα με 2-1 στο “Μπεντεγκόντι” από την Βερόνα προκάλεσε την απόλυση του Κορίνι. Νέος τεχνικός είναι ο 42χρονος Ιταλός, Φάμπιο Γκρόσο, ο οποίος ξεκίνησε την προπονητική καριέρα του στην ομάδα Νέων της Γιουβέντους και τα τελευταία δύο χρόνια κάθισε στους πάγκους των Μπάρι και Βερόνα. Βέβαια, το θέμα που κυριάρχησε την εβδομάδα που διανύουμε δεν ήταν η αλλαγή στην τεχνική ηγεσία αλλά τα όσα συνέβησαν στον πρόσφατο αγώνα. Ο Μάριο Μπαλοτέλι, ο οποίος μείωσε σε 2-1 στο 85ο λεπτό με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής, αντέδρασε στην διάρκεια της αναμέτρησης όταν μία μικρή μερίδα οπαδών της Βερόνα τον αποδοκίμασε με ανάρμοστο τρόπο. Ο Ιταλός επιθετικός κλώτσησε την μπάλα προς την εξέδρα και θέλησε να αποχωρήσει αλλά τον συγκράτησαν συμπαίκτες και αντίπαλοι. Έκτοτε υπήρξαν διαφορετικές αντιδράσεις με διάφορες ανακοινώσεις αλλά αίσθηση προκάλεσε αυτή των οπαδών της Μπρέσια, στην οποία χαρακτηρίζεται αλαζόνας ο Μπαλοτέλι και θεωρούν υπερβολική την κουβέντα περί ρατσισμού!
Αγωνιστικά Νέα:Τιμωρημένος ο επιθετικός Μάτρι (7/0), ο οποίος στο τέλος του πρόσφατου αγώνα εξύβρισε τον διαιτητή και είδε την κόκκινη κάρτα. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο μέσος Ντεσένα (6/0), o κεντρικός αμυντικός Σανθεγιόρ (8/0), ο μέσος Τρεμολάντα (1/0) και ο επιθετικός Τορεγκρόσα (1/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο κεντρικός αμυντικός Μανιάνι (0/0). 4-3-3 στο ντεμπούτο του Γκρόσο με στόχο η ομάδα του να εκμεταλλευτεί την ποιότητα στην μεσαία και επιθετική γραμμή.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Γιόρονεν – Ζαμπέλι, Τσιστάνα, Γκασταλντέλο, Ματέγιου – Μπίζολι, Τονάλι, Ντόι – Ρόμουλο, Μπαλοτέλι, Αλ. Ντοναρούμα.
Παρά την καλή εμφάνιση του πορτιέρε Σίριγκου, δεν απέφυγε την ήττα από την Γιουβέντους με 1-0 στο ντέρμπι της πόλης που διεξήχθη στο “Ολίμπικο Γκράντε”. Δέχθηκε το γκολ στο 70ό λεπτό, θα μπορούσε να το έχει δεχθεί πολύ νωρίτερα. Η ίδια είχε δύο καλές στιγμές στο παιχνίδι. Μία στο 0-0 με τον Μεϊτέ να σουτάρει άουτ από πλεονεκτική θέση και άλλη μία στο 0-1 σε ατομική ενέργεια του Ανσάλντι που νικήθηκε από τον Σέζνι. Τέταρτη ήττα στην τελευταία εξάδα αγώνων, οπότε και αγνοεί τη νίκη, με την κρίση να μεγαλώνει στην «γκρανάτα». Ο επιθετικός Μπελότι βγήκε μπροστά, στήριξε με δηλώσεις του τον προπονητή της ομάδας, Ματζάρι, και τόνισε πως η Τορίνο παραμένει μία οικογένεια. Οι οπαδοί της πάντως είναι απογοητευμένοι με την φετινή εικόνα της ομάδας τους και υπήρξαν έντονες αποδοκιμασίες στο τέλος του πρόσφατου αγώνα.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο κεντρικός αμυντικός Ν΄Κουλού (5/0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Μπονιφάτσι (3/1), ο επιθετικός Iάγκο Φαλκέ (4/0), οι μέσοι Μπαζέλι (11/0), Παριτζίνι (0/0) και ο επιθετικός Τζάτζα (9/2). Παίζεται μία θέση στο κέντρο της άμυνας ανάμεσα σε Λιάνκο (6/0) και Τζιτζί (7/0) και άλλη μία στην αριστερή πτέρυγα ανάμεσα σε Ανσάλντι (7/1) και Λαξάλτ (8/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Σίριγκου – Ίτσο, Ν΄Κουλού, Λιάνκο – Ντε Σιλβέστρι, Λούκιτς, Ρινκόν, Μεϊτέ, Ανσάλντι – Βέρντι, Μπελότι.
Η αλλαγή τεχνικής ηγεσίας στην Μπρέσια αναμένεται να φέρει μεγαλύτερο πάθος και πείσμα στον αγωνιστικό χώρο. Η Τορίνο έχει ιδιαίτερα προβληματική εικόνα και οι απουσίες των Μπαζέλι, Ιάγκο Φαλκέ και Τζάτζα περιορίζουν σημαντικά τις επιλογές για τον Ματζάρι. Σε απόδοση αουτσάιντερ οι γηπεδούχοι, ιδανικό για να κάνουμε παιχνίδι με την διπλή ευκαιρία.

19:00 Inter Milano – Hellas Verona
Η εμφάνισή της στο “Ζίγκναλ Ιντούνα Παρκ” για την 4η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ έμοιαζε με αυτή στο “Καμπ Νου” νωρίτερα στην σεζόν. Μπήκε δυνατά, πραγματοποίησε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε της Ντόρτμουντ 2-0 χάρη σε τέρματα των Λαουτάρο Μαρτίνες (5′) και Βεσίνο (40′). Κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο και ηττήθηκε 3-2, αποτέλεσμα που την έριξε στην 3η θέση του ομίλου. Η κόπωση από το εξαντλητικό πρόγραμμα και κάποιες σημαντικές απουσίες στοιχίζουν στους “νερατζούρι” αλλά ο Αντόνιο Κόντε το πήγε ένα βήμα παραπέρα και ουσιαστικά τα έριξε στην διοίκηση, ζητώντας μεγαλύτερο και ποιοτικότερο ρόστερ ώστε να μπορεί η ομάδα του να πρωταγωνιστεί ταυτόχρονα σε πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ. Το προηγούμενο Σάββατο επικράτησε 2-1 της Μπολόνια στο “Ρενάτο Νταλ’Άρα” με ανατροπή και με τον Λουκάκου να ευστοχεί σε πέναλτι στο 90ό λεπτό. Ξεκίνησε ήδη η μεταγραφολογία εν όψει της χειμερινής περιόδου.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Αλέξις Σάντσες (3/1), ο αριστερός μπακ-χαφ Ασαμόα (7/0), ο δεξιός μπακ-χαφ Ντ’Αμπρόζιο (6/1), ο μεσοεπιθετικός Πολιτάνο (9/0). Ο μέσος Γκαλιαρντίνι (7/1) δεν ταξίδεψε στην Γερμανία ώστε να ξεπεράσει ένα πρόβλημα και στην πρωινή προπόνηση θα αποφασιστεί αν υπολογίζεται για απόψε. Ο μέσος Σένσι (7/3) μπήκε ως αλλαγή κόντρα στην Ντόρτμουντ αλλά στην χθεσινή προπόνηση παραπονέθηκε για ενοχλήσεις και ουδείς θέλει να ρισκάρει με την συμμετοχή του.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Χαντάνοβιτς – Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι – Λαζάρο, Βεσίνο, Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Καντρέβα – Λαουτάρο Μαρτίνες, Λουκάκου.
Έδωσε συνέχεια στο διπλό επί της Πάρμα που είχε προηγηθεί, επικρατώντας 2-1 της Μπρέσια στο “Μπεντεγκόντι”. Πήρε το προβάδισμα στο 50ο λεπτό με κεφαλιά του Σαλσέδο, διπλασίασε τα τέρματα στο 81΄με σουτ εντός περιοχής του Πεσίνα που είχε μπει ως αλλαγή. Δέχθηκε την μείωση στο 85΄αλλά δεν ανησύχησε για ισοφάριση. Πρώτη φορά φέτος που πετυχαίνει δύο σερί νίκες, μόλις δεύτερη φορά που σημείωσε περισσότερα από ένα γκολ. Η αναμέτρηση βέβαια σημαδεύτηκε από ανάρμοστες αποδοκιμασίες μερίδας οπαδών της προς τον Μπαλοτέλι. Γίνεται μεγάλη συζήτηση περί ρατσιστικής συμπεριφοράς κάποιων οπαδών στα ιταλικά γήπεδα αλλά ο προπονητής, Ίβαν Γιούριτς, και το Δημοτικό Συμβούλιο της Βερόνα θεωρούν υπερβολική την αντίδραση του Μπαλοτέλι. Η διοίκηση πάντως τιμώρησε τον αρχηγό των Ultras με απαγόρευση εισόδου στο γήπεδο έως και το 2030 για τα όσα δήλωσε σε συνέντευξη μία ημέρα μετά τον αγώνα.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ-στόπερ Μποκέτι (2/0), ο κεντρικός αμυντικός Κουμπούλα (9/1) και οι μέσοι Μίγκελ Βελόσο (10/2), Μπάντου (0/0), Ντάνιελ Μπέσα (0/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο κεντρικός αμυντικός Νταβίντοβιτς (4/0) και ο επιθετικός Πατσίνι (2/0), με τον πρώτο να προορίζεται για το αρχικό σχήμα. Παίζεται μία θέση στην επίθεση ανάμεσα σε Σαλσέδο (6/1) και Στεπίνσκι (8/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-2-1): Σιλβέστρι – Ραχμάνι, Νταβίντοβιτς, Γκίντερ – Φαραόνι, Άμραμπατ, Πεσίνα, Λάζοβιτς – Τζακάνι, Βέρε – Σαλσέδο.
Στην Ίντερ περιμένουν πως και πως την διακοπή για να αναλάβουν δυνάμεις κάποιοι παίκτες και να αποθεραπευτούν άλλοι. Πρώτα βέβαια πρέπει να βγει η υποχρέωση με την “ενοχλητική” Βερόνα που δεν διστάζει να παίξει φουλ άμυνα σε κάθε παιχνίδι ώστε να πάρει τους βαθμούς που αναζητά για την παραμονή. Πιθανή νίκη της Ίντερ με σκορ 1-0, 2-0.

21:45 SSC Napoli – Genoa
Χαώδης η κατάσταση στην Νάπολι τις τελευταίες ημέρες. Μετά την ήττα από την Ρόμα στο “Ολίμπικο” το προηγούμενο Σάββατο με 2-1, ο πρόεδρος Ντε Λαουρέντις είχε διατάξει τον εγκλεισμό την ομάδας στο προπονητικό κέντρο μέχρι και τον σημερινό αγώνα. Ωστόσο μετά την ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην Ζάλτσμπουργκ την Τρίτη για την 4η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ υπήρξε ανταρσία των ποδοσφαιριστών. Αρνήθηκαν να επιστρέψουν στο προπονητικό κέντρο και πήγαν στα σπίτια τους. Ο Κάρλο Αντσελότι και οι βοηθοί του κράτησαν διαφορετική στάση αλλά πρώτος ο Ιταλός τεχνικός είχε διαφωνήσει ανοικτά με την απόφαση της διοίκησης. Η τελευταία είναι έξαλλη με το περιστατικό αυτό και ετοιμάζεται να κινηθεί νομικά εναντίων των ποδοσφαιριστών ενώ είναι βέβαιο πως σύντομα κάποιοι θα “τελειώσουν”. Οργισμένοι και οι οπαδοί των “παρτενοπέι”, κατηγορούν τους παίκτες για βεντετισμό και απειθαρχία και μάλιστα βρέθηκαν στην προπόνηση απειλώντας κάποιους εξ αυτών!
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο δεξιός μπακ Μαλκουί (2/0, 3/0), ο αριστερός μπακ Γκουλάμ (0/0, 5/0), ο κεντρικός αμυντικός Μανωλάς (7/2) και ο μέσος Άλαν (8/0). Το ζήτημα τώρα είναι αν ο Αντσελότι αφήσει εκτός ενδεκάδας κάποια “δυνατά χαρτιά” είτε επειδή η ομάδα τρέχει αρνητικό σερί είτε όσων συνέβησαν τις τελευταίες ημέρες. Παίζεται σίγουρα μία θέση στην επίθεση ανάμεσα σε Λοσάνο (7/1) και Μέρτενς (10/4) και άλλη μία στην αριστερή πτέρυγα ανάμεσα σε Ινσίνιε (10/3) και Γιουνές (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μέρετ – Ντι Λορέντσο, Μαξίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρουί – Καγιεχόν, Ελμάς, Φάμπιαν Ρουίθ, Ινσίνιε – Λοσάνο, Μίλικ.
Πάνω που έδειξε σημάδια ανάκαμψης με την έλευση του Τιάγκο Μότα στον πάγκο, υπέστη οδυνηρή ήττα στο «Λουίτζι Φεράρις» από την Ουντινέζε με 3-1. Προηγήθηκε μάλιστα στο 22ο λεπτό με πλασέ του Πάντεβ έπειτα από συνεργασία με τον Κουαμέ αλλά δέχθηκε την ισοφάριση δέκα λεπτά αργότερα. Είχε μία καλή ευκαιρία για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα αλλά το διαγώνιο σουτ του Κουαμέ απόκρουσε ο Μούσο. Ψυχρολουσία στο 87ο λεπτό, οπότε και έμεινε πίσω στο σκορ, βγήκε όλη μπροστά για να ισοφαρίσει και δέχθηκε τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις. Η πέμπτη ήττα στην τελευταία εξάδα αγώνων την έχει φέρει στα όρια της ζώνης του υποβιβασμού και αναζητείται ανάκαμψη. Η διακοπή θα βοηθήσει τον Ιταλο-Βραζιλιάνο τεχνικό να δουλέψει καλύτερα με τη νέα ομάδα του.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισαν τις ποινές τους ο μέσος Κασάτα (3/0) και ο τερματοφύλακας Μαρκέτι (0/0). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ – στόπερ Κρισίτο (7/2), ο μέσος Στουράρο (0/0), ο μεσοεπιθετικός Σαπονάρα (4/0) και ο επιθετικός Φαβίλι (3/0). Διεθνείς υποχρεώσεις για τον επιθετικό και πρώτο σκόρερ Κουαμέ (11/5). Παίζεται η θέση στο αριστερό άκρο της άμυνας ανάμεσα σε Άνκερσεν (6/0) και Μπαρέκα (6/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ράντου – Γκιλιόνε, Ρομέρο, Σαπάτα, Άνκερσεν – Σούνε, Ραντοβάνοβιτς – Πάντεβ, Λέραγκερ, Αγουδέλο – Πιναμόντι.
Ιδιαίτερα ταραγμένο το κλίμα στην Νάπολι και αδυνατώ να πιστέψω πως δεν θα επηρεαστεί η απόδοση των γηπεδούχων με τα όσα συνέβησαν το τελευταίο διάστημα. Ούτως ή άλλως η ομάδα του Αντσελότι έχει αρκετά διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα. Ωστόσο, η Τζένοα πρόδωσε την εμπιστοσύνη μας την περασμένη εβδομάδα και θα αγωνιστεί χωρίς τον Κουαμέ. Στο live…