Italy Serie A

16:00 Fiorentina – Juventus FC
Και το σερί του Βιντσέντσο Μοντέλα μεγαλώνει και μεγαλώνει… Η ήττα με 2-1 από την Τζένοα στο Λουίτζι Φεράρις ήταν η 2η διαδοχική στο φετινό πρωτάθλημα και 7η σε 9 αγώνες από τότε που ανέλαβε ο Ιταλός τεχνικός. Τα άλλα δύο περσινά παιχνίδια πρωταθλήματος ήταν ισοπαλίες, άρα παραμένει χωρίς νίκη από τότε που διαδέχθηκε τον Πιόλι! Οι βιόλα δεν ήταν σε καμία περίπτωση καλύτεροι της Τζένοα, αλλά θα μπορούσαν να έχουν προηγηθεί αν ο Κιέζα δεν αστοχούσε από πλεονεκτική θέση στο 0-0 ή να είχαν ισοφαρίσει σε 2-2 αν το σουτ του δεν σταματούσε στο δοκάρι. Η μείωση στο σκορ συνέβη στο 76ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Ντάλμπερτ Ενρίκε και εκτέλεσε εύστοχα ο Πούλγκαρ. Η διοίκηση πάντως δεν σταματά να επενδύει και να ενισχύει το ρόστερ. Αγόρασε με 11 εκ. ευρώ από την Φλουμινένσε τον Βραζιλιάνο επιθετικό Πέντρο, με 500.000 ευρώ από την Λίβερπουλ τον νεαρό Άγγλο επιθετικό Μπόμπι Ντάνκαν, ήρθε ως δανεικός από την Λέστερ ο Αλγερινός εξτρέμ Γκεζάλ. Νίκησε 1-0 την Περούτζια σε φιλικό αγώνα.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο Ιταλός μέσος Μπενάσι (1/0), δεν είναι ακόμα στο ίδιο επίπεδο φυσικής κατάστασης με τους συμπαίκτες του ο νεοαποκτηθείς Βραζιλιάνος επιθετικός Πέντρο. Έτοιμος να ξεκινήσει για πρώτη φορά ως βασικός ο Γάλλος εξτρέμ Ριμπερί (2/0). Ο Ιταλοαμερικανός πρόεδρος, Ρόκο Κομίσο, ξεκαθάρισε πως δεν θα ανεχθεί από τους οπαδούς της Φιορεντίνα κανένα υβριστικό σύνθημα περί Χέιζελ σήμερα ή περί νοτίων σε άλλα παιχνίδια.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Ντραγκόβσκι – Λιρόλα, Μιλένκοβιτς, Πετσέλα, Ντάλμπερτ Ενρίκε – Πούλγκαρ, Μπάντελι, Καστροβίλι – Κιέζα, Μπόατενγκ, Ριμπερί.
Μπορεί να έχουν διεξαχθεί μόλις δύο αγωνιστικές στην Serie A, αλλά η Γιουβέντους ήδη πανηγύρισε την νίκη που της δίνει από πολύ νωρίς το προβάδισμα για τον τίτλο. Διότι ναι μεν η ανανεωμένη Ίντερ έχει τις δικές της πιθανότητες για το σκουντέτο, αλλά βασική αντίπαλος των μπιανκονέρι είναι η Νάπολι. Και η Μεγάλη Κυρία με το 4-3 επί των παρτενοπέι διπλασίασε τις νίκες στο φετινό πρωτάθλημα και άφησε ήδη στο -3 την ομάδα του Αντσελότι. Απίστευτο σε εξέλιξη παιχνίδι! Η πρωταθλήτρια Ιταλίας άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό σε αντεπίθεση με πλασέ του Ντανίλο που είχε μπει ως αλλαγή ένα λεπτό νωρίτερα! Στο 19΄ο Ιγουαίν με ατομική προσπάθεια έκανε το 2-0, ακολούθησε δοκάρι σε σουτ του Κεντίρα και τελικά το 3-0 με σουτ του Κριστιάνο Ρονάλντο εντός περιοχής στο 62΄. Κάπου εκεί η Γιουβέντους μάλλον πίστεψε ότι όλα είχαν τελειώσει και στο 81΄είδε την αντίπαλο να ισοφαρίζει σε 3-3. Η τύχη όμως ήταν μαζί της και πήρε τους 3 βαθμούς χάρη σε αυτογκόλ του Κουλιμπαλί στις καθυστερήσεις!
Αγωνιστικά Νέα:Τον Μάρτιο υπολογίζεται η επιστροφή στην δράση για τον βασικό Ιταλό στόπερ Κιελίνι (1/1) μετά το χειρουργείο στο δεξί γόνατο. Τραυματίστηκε στον πρόσφατο αγώνα ο Ιταλός δεξιός μπακ Ντε Σίλιο (2/0), παραμένουν τραυματίες ο Κροάτης μεσοεπιθετικός Πιάτσα (0/0) και ο τερματοφύλακας Περίν (0/0). Εκτός αποστολής ο Κροάτης επιθετικός Μάντζουκιτς (0/0) που διαπραγματεύεται μεταγραφή στο MLS, ντεμπούτο στην αποστολή για τον Ουαλό μέσο Ράμσεϊ. Στον πάγκο ο Σάρι που απείχε έως τώρα λόγω πνευμονίας.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Σέζνι – Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Άλεξ Σάντρο – Κεντίρα, Πιάνιτς, Ραμπιό – Ντόουγκλας Κόστα, Ιγουαίν, Κριστιάνο Ρονάλντο.
Καυτή ατμόσφαιρα στο Αρτέμιο Φράνκι αλλά η Γιουβέντους έχει αποδείξει πολλάκις ότι ξέρει πως να προκαλεί ησυχία στις εξέδρες. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο προέρχεται από όργια με την εθνική Πορτογαλίας και «τη βρίσκει» σε γήπεδα που τον γιουχάρουν. Σκόραρε και πέρυσι στο ίδιο γήπεδο, θα το ξανακάνει…

19:00 SSC Napoli – Sampdoria
Η σύμπτωση, η τραγική ειρωνεία, η επανάληψη μίας ιστορίας είναι φαινόμενα που συναντάμε συχνά στο ποδόσφαιρο. Και τα οποία συνήθως στιγματίζουν ένα παιχνίδι και μένουν χαραγμένα στην μνήμη μας. Όπως συνέβη στον αγώνα της Γιουβέντους με τη Νάπολι στο Τορίνο. Το αυτογκόλ του Κουλιμπαλί στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε την νίκη στην Γιουβέντους και ακύρωσε τη μεγάλη προσπάθεια που είχε κάνει νωρίτερα η Νάπολι, επιστρέφοντας από το 3-0 χάρη σε κεφαλιά του Μανωλά στο 66΄, πλασέ του Λοσάνο στο 68΄και προβολή του Ντι Λορέντσο στο 81΄! Ο ίδιος ποδοσφαιριστής που είχε αναγκάσει τη Γιουβέντους τον Απρίλιο του 2018 στην τελευταία μέχρι και σήμερα εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα με γκολ στο 90΄, έγινε αυτός που σκόρπισε απέραντη πίκρα στην ομάδα του. Ιδιαίτερο στατιστικό το γεγονός ότι για την ομάδα του Αντσελότι σκόραραν 3 νεοαποκτηθέντες παίκτες. Απόκτησε ως ελεύθερο τον Βάσκο επιθετικό Φερνάντο Γιορέντε, έδωσε δανεικό στη Σασουόλο τον Ρουμάνο στόπερ Κίρικες (3/0 πέρυσι).
Αγωνιστικά Νέα:Έδωσε δανεικό στην Τορίνο τον Ιταλό επιθετικό Βέρντι (22/3 πέρυσι). Ο Ιταλός επιθετικός Ινσίνιε (2/2) είχε έναν μυικό τραυματισμό που τον άφησε και εκτός αποστολής στο πρόσφατο παιχνίδι της Σκουάντρα Ατζούρα αλλά πλέον είναι καλύτερα και υπολογίζεται. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο Αλβανός δεξιός μπακ Χίσαϊ (1/0) και ο Πολωνός επιθετικός Μίλικ (0/0). Αμφότεροι θα προσπαθήσουν να προλάβουν τον εντός έδρας αγώνα της ερχόμενης Τρίτης με την Λίβερπουλ για το Τσάμπιονς Λιγκ.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μερέτ – Ντι Λορέντσο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ – Καγιεχόν, Άλαν, Φάμπιαν Ρουίθ, Γιουνές – Μέρτενς, Ινσίνιε.
Ο Ντι Φραντσέσκο ήρθε αντί του Τζιαμπάολο με στόχο η Σαμπντόρια να παίξει πιο ελκυστικό ποδόσφαιρο αλλά ταυτόχρονα να διεκδικήσει και ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Τα δύο πρώτα παιχνίδια πρωταθλήματος δείχνουν ότι αυτό είναι αδύνατο να συμβεί με το υπάρχον ρόστερ αλλά και με την τακτική που ακολουθεί ο Ιταλός τεχνικός. Μετά το απογοητευτικό 3-0 της πρεμιέρας από τη Λάτσιο, ακολούθησε το βαρύ 4-1 στην έδρα της Σασουόλο, ομάδα στην οποία έγινε γνωστός ο Ντι Φραντσέσκο. Πολλά κενά στην άμυνα και πάλι, με συνέπεια να δεχθεί τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Βιέιρα Ναν για μαρκάρισμα στον Πελούζο και εκεί όλα τελείωσαν. Το γκολ της τιμής πέτυχε με πέναλτι στο 67΄ο περσινός «καποκανονιέρε», Κουαλιαρέλα. Απαίτησε μεταγραφές ο Ντι Φραντέσκο και ήρθαν ως δανεικοί ο τερματοφύλακας Σέκουλιν από την Κιέβο, ο Αργεντινός εξτρέμ Ριγκόνι από την Ζενίτ και ως ελεύθερος από τη Σάντος ο Βραζιλιάνος δεξιός μπακ Ρόσα Λίμα.
Αγωνιστικά Νέα:Έμεινε ελεύθερος ο Ιταλός δεξιός μπακ Σάλα (21/0 πέρυσι). Ο πρόεδρος του συλλόγου, Μάσιμο Φερέρο, φυγαδεύθηκε με την βοήθεια της Αστυνομίας από εστιατόριο που γευμάτιζε στην Γένοβα, όταν οπαδοί της Σαμπντόρια συγκεντρώθηκαν απ’έξω, απαίτησαν συνάντηση μαζί του αλλά και την πώληση των μετοχών. Εκτός αποστολής ο τιμωρημένος Άγγλος μέσος Βιέιρα Ναν (2/0), παραμένει τραυματίας ο Αργεντινός νεοαποκτηθείς μέσος Μαρόνι (0/0). Στην λίστα προστέθηκε και ο Τσέχος μέσος Γιάνκτο (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Αουντέρο – Ντεπάολι, Κόλεϊ, Μουρίγιο, Μούρου – Λινέτι, Έκνταλ, Τόρσμπι – Καπράρι, Κουαλιαρέλα, Ριγκόνι.
Ευτυχώς για την Νάπολι ακολούθησε διακοπή μετά την τραυματική, με τον τρόπο που ήρθε, ήττα από τη Γιουβέντους. Η ομάδα του Αντσελότι θέλει και θα επιστρέψει απόψε στις επιτυχίες απέναντι στη Σαμπντόρια που ψάχνεται και εμφανίζει πολλά αμυντικά κενά. Αναμενόμενα χαμηλά ο άσος, σηκώνει και χάντικαπ.

21:45 Inter Milano – Udinese Calcio
Τα πράγματα φέτος έχουν μπει σε μία σειρά στην Ίντερ και αυτό μόνο οφέλη μπορεί να φέρει. Στη Σαρδηνία, στην αναμέτρηση με την Κάλιαρι οι νερατζούρι βρήκαν γκολ από την κεφαλιά του Λαουτάρο Μαρτίνες στο 27ο λεπτό και το εύστοχο πέναλτι του Λουκάκου στο 72΄. Θα μπορούσαν να έχουν πετύχει κι άλλα τέρματα, είχαν δοκάρι σε φάουλ του Σένσι, ο Λουκάκου αστόχησε από κοντά σε γύρισμα του Πολιτάνο ενώ ο τελευταίος έχασε την ευκαιρία σε τετ α τετ, όταν τον πρόλαβε με τάκλιν ο Τσεπιτέλι. Το δίδυμο λοιπόν των Λαουτάρο Μαρτίνες – Λουκάκου δουλεύει σωστά και την ίδια ώρα ο σύλλογος του Μιλάνο ξεφορτώθηκε, τουλάχιστον για φέτος, το «αγκάθι» του Ικάρντι, αφού ο Αργεντινός επιθετικός δόθηκε δανεικός στην Παρί Σεν Ζερμέν. Έτσι, ο Κόντε μπορεί να δουλέψει ήρεμος και μετά το 2/2 στο ξεκίνημα σαφώς με λιγότερη πίεση. Τώρα θα μπουν στην εξίσωση και οι δύο τελευταίες μεταγραφές, ο Ιταλός αριστερός μπακ Μπιράγκι και ο Χιλιανός επιθετικός Σάντσες, σίγουρα η Ίντερ αναμένεται πιο δυνατή.
Αγωνιστικά Νέα:Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο Ολλανδός κεντρικός αμυντικός Ντε Φράι (1/0) και αναμένεται να επιστρέψει στο αρχικό σχήμα. Ο Ουρουγουανός μέσος Βεσίνο (2/0) και ο Αργεντινός επιθετικός Λαουτάρο Μαρτίνες (2/1) είχαν διεθνείς υποχρεώσεις και μακρινά ταξίδια, οπότε είναι πιθανό να καθίσουν στον πάγκο. Ο δεύτερος πάντως εντυπωσίασε με το χατ-τρικ απέναντι στο Μέξικο. Την ερχόμενη Τρίτη υποδέχεται τη Σλάβια Πράγας για το Τσάμπιονς Λιγκ.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Χαντάνοβιτς – Γοδίν, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ – Καντρέβα, Βαρέλα, Μπρόζοβιτς, Σένσι, Ασαμόα – Αλέξις Σάντσες, Λουκάκου.
Ήθελε να δώσει μεγαλύτερη αξία και να χτίσει πάνω στην νίκη της πρεμιέρας επί της Μίλαν, αλλά δεν τα κατάφερε. Ηττήθηκε με 3-1 εντός από την Πάρμα, ένα σίγουρα άδικο σκορ για την ομάδα του Τούντορ βάσει της συνολικής εικόνας του αγώνα. Μάλιστα, ήταν αυτή που προηγήθηκε στο 17ο λεπτό με ατομική προσπάθεια του Λαζάνια και είχε σημαντική ευκαιρία για το 2-0 αλλά στην ίδια φάση Λαζάνια και Ντε Πολ δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Σέπε. Δέχθηκε την ισοφάριση στο 43΄, είχε ευκαιρία σε σουτ του Νεστορόβσκι για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα αλλά έμεινε πίσω στο σκορ στο 59΄και δέχθηκε και τρίτο γκολ στο 75΄. Τελευταία ευκαιρία για να μειώσει, η κεφαλιά του Πουσέτο που απόκρουσε δύσκολα ο Σέπε. Έδωσε δανεικό στην Τσουκαρίτσκι τον Σέρβο μέσο Μίτσιν (1/0 πέρυσι), έκανε δικό της τον Νιγηριανό επιθετικό Οκάκα που αγωνίστηκε ως δανεικός στο δεύτερο μισό της περσινής σεζόν (16/6) και έμεινε ελεύθερος από τη Γουότφορντ.
Αγωνιστικά Νέα:Ο Νιγηριανός επιθετικός Οκάκα εμφανίστηκε πίσω σε επίπεδα φυσικής κατάστασης και μένει σήμερα εκτός αποστολής. Παραμένει τραυματίας ο Ολλανδός δεξιός μπακ-χαφ Τερ Άφεστ (0/0). Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός Ντε Πολ (2/0) είχε διεθνείς υποχρεώσεις και μακρινό ταξίδι και ενδεχομένως να χρειαστεί να μείνει στον πάγκο. Σε αυτήν την περίπτωση θα αντικατασταθεί από τον συμπατριώτη του Πουσέτο (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-1-1): Μούσο – Ροντρίγκο Μπεκάο, Νάουτινκ, Σαμίρ – Στρίγκερ Λάρσεν, Μαντράγκορα, Γιάγιαλο, Φοφανά, Σέμα – Ντε Πάουλ – Λαζάνια.
Θετική η εικόνα της Ουντινέζε έως τώρα, παρά την εντός έδρας ήττα από την Πάρμα, αλλά η Ίντερ έχει μπει πολύ δυνατά στην σεζόν, επικρατεί μεγάλος ενθουσιασμός στους νερατζούρι και διατηρούν πολύ καλή παράδοση κόντρα στη συγκεκριμένη αντίπαλο. Πολύ χαμηλά ο άσος, κάπως καλύτερος με ασιατικό χάντικαπ -1. Σε ανάλογη απόδοση το 1&Over 1.5.