Italy Serie A

16:00 Udinese Calcio – Brescia Calcio
Ήταν δεδομένο ότι θα είχε αμυντικό προσανατολισμό στο Τζουζέπε Μεάτσα κόντρα στην Ίντερ. Αυτό που δεν μπορούσε να υπολογίσει ο Τούντορ ήταν την ανόητη απευθείας κόκκινη κάρτα του Ντε Πάουλ στο 35ο λεπτό για σφαλιάρα στον Καντρέβα. Η αποβολή αυτή έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο της Ουντινέζε, με συνέπεια να ηττηθεί 0-1. Δέχθηκε το γκολ στο 44΄, θα μπορούσε να έχει δεχθεί κι άλλο στο δεύτερο ημίχρονο. Η ίδια είχε μία καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά το σουτ του Λαζάνια από πλεονεκτική θέση έδιωξε ο Χαντάνοβιτς. Δεύτερη σερί ήττα, κρατάει έως τώρα την εντός έδρας νίκη της πρεμιέρας επί της Μίλαν με 1-0. Σε 11 εντός έδρας αγώνες πρωταθλήματος εντός 2019 έχει ηττηθεί μόνο από την Πάρμα, δύο φορές.
Αγωνιστικά Νέα:Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός Ντε Πάουλ (3/0) θα εκτίσει την πρώτη από τις τρεις αγωνιστικές της ποινής του. Την θέση του στο αρχικό σχήμα θα πάρει ο συμπατριώτης του μεσοεπιθετικός Πουσέτο (3/0). Παραμένει τραυματίας ο Ολλανδός δεξιός μπακ-χαφ Τερ Άφεστ (0/0). Πρώτη συμμετοχή στην αποστολή για τον Ιταλό επιθετικό Οκάκα που πέρυσι βοήθησε πολύ με τα γκολ του στο δεύτερο μισό της σεζόν, οπότε και αγωνίστηκε ως δανεικός από την Γουότφορντ.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Μούσο – Ροντρίγκο Μπεκάο, Τρόοστ Εκόνγκ, Σαμίρ – Στρίγκερ Λάρσεν, Μαντράγκορα, Γιάγιαλο, Φοφανά, Σέμα – Πουσέτο, Λαζάνια
Ασυγχώρητη και καταδικαστική η ανοησία του Ντεσένα, στοίχισε στην Μπρέσια μία διαφαινομένη πολύ σημαντική νίκη. Με το σκορ 3-1 υπέρ της ομάδας του Κορίνι στο αγώνα με την Μπολόνια στο Μάριο Ριγκαμόντι, ο Ιταλός μέσος βούτηξε για πέναλτι στο 48ο λεπτό και ενώ είχε είδε κίτρινη κάρτα! Συνέπεια αυτού ήταν να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η ομάδα του να ηττηθεί με 3-4! Κρίμα για την προσπάθεια του πρώτου ημιχρόνου, οπότε και είχε επιβάλλει τον ρυθμό της πετυχαίνοντας τρία γκολ, στο 10ο λεπτό με κεφαλιά του Ντοναρούμα, στο 19΄με πλασέ του Ιταλού επιθετικού που έφτασε ήδη τα 3 γκολ και στο 42΄με κεφαλιά του Τσιστάνα. Με αριθμητικό μειονέκτημα λύγισε στην πίεση της αντιπάλου, δεχόμενη το καθοριστικό γκολ στο 80΄. Έχει πάντως 3 βαθμούς από το διπλό επί της Κάλιαρι στην πρεμιέρα. Ιταλικά δημοσιεύματα κάνουν λόγο για αντικατάσταση του Κορίνι με τον Στέφανο Πιόλι, πρώην της Φιορεντίνα προπονητή, σε περίπτωση νέας ήττας σήμερα.
Αγωνιστικά Νέα:Ο νεοαποκτηθείς Ιταλός επιθετικός Μπαλοτέλι εκτίει την τελευταία από τις 4 αγωνιστικές της ποινής του, τιμωρημένος σήμερα και ο Ιταλός μέσος Ντεσένα (3/0). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ Μαρτέλα (2/0), ο στόπερ Μανιάνι (0/0), ο μέσος Ντόι (0/0) και ο επιθετικός Τορεγκρόσα (1/0). Μία θέση στην επίθεση διεκδικούν οι Αγιέ (3/0), Μάτρι (1/0) και Μοροζίνι (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Γιόρονεν – Σαμπέλι, Τσιστάνα, Τσανθεγιόρ, Ματέγιου – Μπίζολι, Τονάλι, Ρομούλο – Σπάλεκ – Αγιέ, Αλ. Ντοναρούμα
Τέτοιου είδους παιχνίδια είναι αυτά που καθαρίζει η Ουντινέζε στον δεύτερο γύρο, όταν συνήθως αρχίζει να αγχώνεται αναφορικά με την παραμονή. Στην παρούσα φάση ωστόσο δεν αισθάνεται αυτήν την πίεση και έχει να αντιμετωπίσει σήμερα την απουσία του πιο ποιοτικού ποδοσφαιριστή της, Ντε Πάουλ. Υπό πίεση και η Μπρέσια ελέω Ντεσένα, οπότε το αφήνω.

19:00 Juventus FC – Hellas Verona
Η ευρωπαϊκή περιπέτειά της ξεκίνησε την Τετάρτη το βράδυ στην Μαδρίτη, όπου ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Ατλέτικο. Οι μπιανκονέρι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με σουτ του Κουαδράδο στο 48΄και κεφαλιά του Ματουιντί στο 65΄αλλά δέχθηκαν την ισοφάριση από δύο στημένες φάσεις στο 70΄και το 90′. Άγγιξε με ατομική ενέργεια το 3-2 ο Κριστιάνο Ρονάλντο στην τελευταία φάση του αγώνα. Γενικά επρόκειτο για μία καλή εμφάνιση από την ομάδα του Σάρι, η οποία έδειξε αδυναμία μόνο στις στημένες φάσεις. Σίγουρα πολύ καλύτερη εμφάνιση από αυτήν που είχε προηγηθεί στο Αρτέμιο Φράνκι, όταν και ήρθε ισόπαλη χωρίς σκορ απέναντι στην Φιορεντίνα. Παιχνίδι με ελάχιστες σημαντικές φάσεις και την Μεγάλη Κυρία να έχει σοβαρό πρόβλημα στην ανάπτυξη. Με την ισοπαλία αυτή έπεσε από την κορυφή της Serie A έπειτα από 560 ημέρες! Διατηρεί εξαιρετική παράδοση κόντρα στην Φιορεντίνα και έχει συμπληρώσει 22 αγώνες αήττητη στο πρωτάθλημα. Στον μοναδικό φετινό εντός έδρας επιβλήθηκε 4-3 της Νάπολι.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμούς ο Ιταλός κεντρικός αμυντικός Κιελίνι (1/1), ο συμπατριώτης του δεξιός μπακ Ντε Σίλιο (2/0), ο Κροάτης μεσοεπιθετικός Πιάτσα (0/0), ο Ιταλός τερματοφύλακας Περίν (0/0) και ο Βραζιλιάνος εξτρέμ Ντόουγκλας Κόστα (3/0). Ο Κολομβιανός εξτρέμ Κουαδράδο (2/0) δούλεψε όλο το καλοκαίρι ως μπακ-χαφ αλλά στον αγώνα Τσάμπιονς Λιγκ χρησιμοποιήθηκε στην φυσική θέση του. Σήμερα ωστόσο υπάρχουν πιθανότητες να παίξει ως δεξί μπακ αντί του Ντανίλο (2/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Μπουφόν – Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Άλεξ Σάντρο – Τσαν, Μπετανκούρ, Ραμπιό – Μπερναρντέσκι, Ντιμπάλα, Κριστιάνο Ρονάλντο
Πλήρωσε την απροσεξία του Στεπίνσκι και ηττήθηκε 0-1 από την Μίλαν στο Μπεντεγκόντι. Ο Πολωνός επιθετικός αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη στο 21ο λεπτό για επικίνδυνο παιχνίδι, αφού βρήκε με τις τάπες στο πρόσωπο τον Μουσάκιο. Ίσως και να τον ακολούθησαν οι κατάρες των οπαδών της Κιέβο, μετά την επιμονή του να αλλάξει φανέλα στο τέλος της μεταγραφικής περιόδου και να αγωνιστεί στην συμπολίτισσα λόγω Serie A. Πάντως η ομάδα του Γιούρι είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Βέρε στο 0-0. Στην πρώτη ο Ιταλός μεσοεπιθετικός αστόχησε σε τετ α τετ, στην δεύτερη το σουτ στην κίνηση που επιχείρησε, σταμάτησε στο δοκάρι. Δέχθηκε το γκολ με πέναλτι στο 68΄και στην τελευταία φάση του αγώνα είχε σουτ εκτός περιοχής του Λάζοβιτς που πέρασε λίγο άουτ. Στο μοναδικό εκτός έδρας παιχνίδι έως τώρα, επικράτησε 1-0 της Λέτσε. Απαλλάχθηκε από την κατηγορία περί ρατσιστικής συμπεριφοράς των οπαδών της εναντίον του Κεσιέ στον πρόσφατο αγώνα με την Μίλαν.
Αγωνιστικά Νέα:Τιμωρημένος ο Πολωνός επιθετικός Στεπίνσκι (1/0), στην κορυφή θα παίξει ένας εκ των Τουτίνο (3/0) ή Ντι Καρμίνε (1/0). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο Ιταλός δεξιός μπακ Κρεσέντσι (0/0), ο συμπατριώτης του κεντρικός αμυντικός Μποκέτι (2/0), ο Γκανέζος μέσος Μπάντου (0/0) και ο Ιταλός μέσος Ντάνιελ Μπέσα (0/0). Παίζεται μία θέση στην αμυντική τριάδα ανάμεσα σε Γκιντέρ (3/0) και Νταβίντοβιτς (1/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-2-1): Σιλβέστρι – Ραχμάνι, Κούμπουλα, Γκιντέρ- Φαραόνι, Άμραμπατ, Μιγκέλ Βελόσο, Λάζοβιτς – Τζακάνι, Βέρε – Τουτίνο
Η Γιουβέντους πάει για το 3/3 πριν υποδεχθεί την Μπάγερ Λεβερκούζεν και με αντιπάλους κατά σειρά τις Βερόνα, Μπρέσια και ΣΠΑΛ λογικά δεν θα έχει πρόβλημα για να το πετύχει. Ο Σάρι δήλωσε αντίθετος στο rotation και παρατάσσει την πιο δυνατή ενδεκάδα σε κάθε αγώνα. Πιθανή άνετη νίκη των γηπεδούχων, παιχνίδι με τα ασιατικά χάντικαπ.

21:45 AC Milan – Inter Milano
Την δεδομένη χρονική στιγμή μετράει μόνο το αποτέλεσμα και υπό αυτήν την έννοια επικρατεί ικανοποίηση στους ροσονέρι για την νίκη με 1-0 επί της Βερόνα στο Μπεντεγκόντι. Η εμφάνιση πάντως ήταν προβληματική και πάλι. Η ομάδα του Τζαμπάολο απόκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 21ο λεπτό αλλά προτού προηγηθεί κινδύνευσε σοβαρά δις να δεχθεί η ίδια γκολ. Από την πλευρά της στο 0-0 είχε δοκάρι σε σουτ του Καλάμπρια εκτός περιοχής. Το γκολ ήρθε τελικά στο 68ο λεπτό με πέναλτι έπειτα από χέρι του Γκιντέρ. Ο Πιόντεκ ευστόχησε και πέτυχε το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Θα είναι πολύ σημαντικό για την Μίλαν να βρει την φόρμα του ο Πολωνός επιθετικός. Πέτυχε μάλιστα και ένα ακόμα γκολ που ωστόσο ακυρώθηκε μέσω VAR ως επιθετικό φάουλ στον Σιλβέστρι. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Καλάμπρια για φάουλ στον Πεσίνα οριακά έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά δεν το πλήρωσε η ομάδα του.
Αγωνιστικά Νέα:Τιμωρημένος ο Ιταλός δεξιός μπακ Καλάμπρια (3/0), στην θέση του ο συμπατριώτης του Κόντι (0/0). Παραμένει τραυματίας ο Ιταλός αμυντικός Καλντάρα (0/0). Ο Τζαμπάολο αντικατέστησε τον Λούκας Πακετά (3/0) στο ημίχρονο του αγώνα με την Βερόνα και χαρακτήρισε τον τρόπο παιχνιδιού του “πολύ βραζιλιάνικο”. Ο παίκτης απάντησε με ανάρτηση στα μέσα κοινωνικά δικτύωσης ότι είναι περήφανος ως Βραζιλιάνος. Οπότε δεν αποκλείεται να δούμε για πρώτη φορά ως βασικό τον Κροάτη μεσοεπιθετικό Ρέμπιτς (1/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-2-1): Τζ. Ντοναρούμα – Κόντι, Μουσάκιο, Ρομανιόλι, Ροντρίγκεζ – Κεσιέ, Μπίλια, Τσαλχάνογλου – Σούσο , Ρέμπιτς – Πιόντεκ
Ο Κόντε το δήλωσε ξεκάθαρα την Τρίτη το βράδυ: “Αυτό δεν ήταν το ποδόσφαιρο που θέλω να παίζει η Ίντερ. Η Σλάβια Πράγας ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς”. Οι νερατζούρι μπορούν να αισθάνονται τυχεροί για το τελικό 1-1, χάρη στο σουτ του Μπαρέλα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Η αντίπαλός της την πίεσε ψηλά, δεν της επέτρεψε να αναπτυχθεί σωστά και χάθηκαν δύο βαθμοί που μπορεί στο τέλος να στοιχίσουν και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Απρόσμενα κακή εμφάνιση αφού ο σύλλογος του Μιλάνο είχε άριστη ψυχολογία μετά το εντός έδρας 1-0 επί της Ουντινέζε που την είχε φέρει μόνη στην κορυφή της Serie A. Το γκολ σε αυτόν τον αγώνα σημείωσε με κεφαλιά στο 44ο λεπτό ο Σένζι, ο οποίος έχει εντυπωσιάσει έως τώρα με την άμεση προσαρμογή του. Υπήρξαν δημοσιεύματα περί έντασης μεταξύ Λουκάκου και Μπρόζοβιτς μετά τον μεσοβδόμαδο αγώνα αλλά είναι λογικό να υπάρχουν νεύρα μετά από ένα τέτοιο αποτέλεσμα.
Αγωνιστικά Νέα:Κόντρα στην Σλάβια Πράγας αντικαταστάθηκε στο 49΄λόγω τραυματισμού ο Ιταλός μέσος Καντρέβα (3/0) που κάλυπτε την δεξιά πτέρυγα. Στην θέση του πέρασε ο Αυστριακός μπακ-χαφ Λάζαρο, χωρίς συμμετοχή ακόμα στο πρωτάθλημα. Ίσως απόψε κάνει το ντεμπούτο του, αν και φαβορί για την πτέρυγα είναι ο Ντ’Αμπρόζιο (2/0). Ο Αργεντινός επιθετικός Λαουτάρο Μαρτίνεζ (3/1) αναμένεται να διατηρήσει την θέση του στο αρχικό σχήμα έναντι του Χιλιανού επιθετικού Αλέξις Σάντσεζ (1/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Χαντάνοβιτς – Γοδίν, Ντε Φρέι, Σκρίνιαρ – Ντ’Αμπρόζιο, Βεθίνο, Μπρόζοβιτς, Σένσι, Ασαμόα – Λαουτάρο Μαρτίνεζ, Λουκάκου
Η Ίντερ έχει δείξει συνολικά πολύ καλύτερα στοιχεία έως τώρα, αν και έστειλε κουβά πολύ κόσμο μεσοβδόμαδα με την τεράστια γκέλα στο Τσάμπιονς Λιγκ. Τα συγκεκριμένα ντέρμπι ωστόσο τα κερδίζει η ομάδα που θα βγάλει μεγαλύτερο πάθος στον αγωνιστικό χώρο. Πριν την σέντρα ρίσκο με την ισοπαλία και τα υπόλοιπα στο live.