Italy Serie B

16:00 Benevento Calcio – Cosenza
Σπουδαίο διπλό στο Αρέκι με 2-0, στο ντέρμπι κόντρα στην Σαλερνιτάνα. Το παιχνίδι κρίθηκε στο πεντάλεπτο ανάμεσα στο 60΄και το 65΄, οπότε οι “μάγοι” σημείωσαν δύο γκολ με σκόρερ τους Βιόλα και Σάου. Δεύτερη διαδοχική επιτυχία, είχε προηγηθεί το επιβλητικό 4-1 εντός έδρας επί της Τσιταντέλα και η ομάδα του Φίλιπο Ιντζάγκι δείχνει ότι άφησε άμεσα πίσω της την γκέλα της πρεμιέρας και το 0-0 στην έδρα της Πίζα. Βατό πρόγραμμα μέχρι το τέλος Σεπτεμβρίου, ρεαλιστικός στόχος η κατάκτηση τουλάχιστον επτά βαθμών στα τρία επόμενα παιχνίδια. Πολύ σημαντικό γεγονός ότι έχουν σκοράρει μέχρι στιγμής τρεις επιθετικοί, Κόντα-Ινσίνιε-Σάου. Η επιθετική γραμμή της είναι η δύναμή της και αν αυτή είναι φορμαρισμένη θα έρθουν σίγουρα πολλές επιτυχίες. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο Ιταλός μέσος Σκιαταρέλα (1/0), ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο Σουηδός επιθετικός Αρμεντέρος (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-1-1): Μοντιπό – Μάτζο, Βόλτα, Καλντιρόλα, Λετίτσια – Ινσίνιε, Ντελ Πίντο, Βιόλα, Τέγιο – Σάου – Κόντα
Απογοήτευση για την ήττα με 1-2 από την Πεσκάρα στο Σαν Βίτο Λουίτζι Μάρουλα. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 30ο λεπτό με πέναλτι, ισοφάρισε στο 70΄με τον Σαουντόνε αλλά δέχθηκε δεύτερο πικρό γκολ στο 88ο λεπτό. Δεύτερη διαδοχική εντός έδρας ήττα, καταστροφικό σενάριο αν αναλογιστεί κάποιος ότι πέρυσι πόνταρε στην έδρα της ώστε να εξασφαλίσει τον στόχο της παραμονής. Αναζητείται αντίδραση και σύμφωνα με τον Πιέρο Μπράλια μία εμφάνιση με περισσότερη αποφασιστικότητα και μεγαλύτερο πάθος. Ο Ιταλός τεχνικός παραδέχθηκε πάντως πως η Μπενεβέντο είναι θεωρητικά ανώτερη ως ομάδα. Αφήνει το 4-3-3 που δεν δούλεψε καλά και επιστρέφει στο 3-5-2. Τραυματίας ο επιθετικός Λιτέρι (1/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Πέρινα – Μόνακο, Λετζίτιμο, Ίντα, – Μπιτάντε, Μπρουτσίνι, Γκρέκο, Σαουντόνε, Μπάεζ – Μασάς, Ριβιέρ
Η Μπενεβέντο προέρχεται από δύο πειστικές εμφανίσεις και σπουδαία αποτελέσματα. Διαθέτει ποιοτικότερο ρόστερ και έχει υπέρ της σήμερα και τον παράγοντα έδρα. Η Κοζέντσα ακόμα ψάχνεται και θα χρειαστεί υπερπροσπάθεια στην άμυνα και τύχη για να φύγει με θετικό αποτέλεσμα. Ο άσος μπορεί να μπει σε κάποιο παρολί.

16:00 Cremonese – FC Crotone
Δεν μπορούν να υπάρχουν δικαιολογίες για την βαριά ήττα με 1-4 από την Πίζα στην Αρένα Γκαριμπάλντι. Ο Ραστέλι έχει δίκιο όταν λέει ότι η ομάδα του θα έπρεπε να έχει πάρει το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο αντί να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 0-1 αλλά στο δεύτερο μέρος δέχθηκε τρία γκολ από έναν νεοφώτιστο σύλλογο! Και όλα αυτά την στιγμή που οι γκριτζορόσι έχουν δομηθεί με στόχο να πρωταγωνιστήσουν στο φετινό πρωτάθλημα και να διεκδικήσουν την άνοδο. Ωστόσο μετρούν πλέον δύο σερί ήττες και έχουν ουσιαστικά ακυρώσει το διπλό της πρεμιέρας επί της Βενέτσια. Ως εκ τούτου η διοίκηση δύσκολα θα ανεχθεί νέα απώλεια βαθμών σήμερα, παρότι γενικότερα υπάρχει πολύ καλή άποψη για την δουλειά του Ιταλού τεχνικού. Όταν όμως πρέπει κάτι να αλλάξει, αυτό είναι συνήθως ο προπονητής. Εκτός αποστολής ο κεντρικός αμυντικός Τερανόβα (0/0), οι μέσοι Μπουλτάμ (1/0) και Γκούσταφσον (0/0) και ο επιθετικός Πίκολο (1/0)
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Αγκάτσι – Καράτσιολο, Κλέιτον, Ραβανέλι – Μόγκος, Αρίνι, Καστανιέτι, Ντέλι, Ρεντσέτι – Τσοφάνι, Παλόμπι
Και το δεύτερο φετινό εντός έδρας παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς νικήτρια και σκορ. Στην πρεμιέρα ήταν το 0-0 απέναντι στην Κοζέντσα, την περασμένη Κυριακή το ίδιο αποτέλεσμα με αντίπαλο την Έμπολι. Καλή εμφάνιση για την ομάδα του Στρόπα κόντρα σε ένα από τα ισχυρά σύνολα της κατηγορίας. Οι ¨πυθαγόρειοι” είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ και αμυντικά στάθηκαν άψογα. Στην μοναδική έξοδό της είχε επικρατήσει 2-1 της Σπέτσια. Εξαιρετική η ψυχολογία μετά το θετικό ξεκίνημα, σε πλήρη αντίθεση με την περσινή σεζόν οπότε και τα πολλά αρνητικά αποτελέσματα του πρώτου γύρου λίγο έλειψε να οδηγήσουν στον υποβιβασμό.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής οι κεντρικοί αμυντικοί Κουόμο (2/0), Σπόλι (1/0), Κουράδο (0/0) και οι επιθετικοί Ζούνιορ Μεσίας (3/0) και Ρουτζέρο (0/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο επιθετικός Ναλίνι (0/0)
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Κόρνταζ – Μαρόνε, Γκόλεμιτς, Γκιλιότι – Μολίνα, Μπενάλι, Μπαρμπέρις, Τζανελάτο, Ματσότα – Νουάνκουο, Μάξι Λόπεζ
Περιμέναμε την Κρεμονέζε να ξεκινήσει δυνατά την σεζόν και μας έχει διαψεύσει. Κάποια στιγμή βέβαια θα πάρει μπρος η μηχανή και θα τρέξει θετικό σερί. Δεν είναι ωστόσο βέβαιο ότι αυτό θα συμβεί σήμερα. Η Κροτόνε είναι δυνατό σύνολο και έχει ήδη δοκιμαστεί απέναντι σε ισχυρές αντιπάλους. Πρώτο σημείο η ισοπαλία, σκέψεις και για GG.

16:00 Empoli FC – Cittadella
Παρέμεινε αήττητη έπειτα από τρεις αγωνιστικές, αποσπώντας λευκή ισοπαλία στο Έτσιο Σίντα από την Κροτόνε. Δυσκολεύτηκε στο να κάνει το δικό της παιχνίδι, υπήρξαν στιγμές που βρέθηκε υπό έντονη πίεση ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο, είχε κάποιες καλές ευκαιρίες για ένα γκολ στο δεύτερο μέρος. Δεύτερη σερί ισοπαλία, είχε προηγηθεί το 1-1 με την Κιέβο στο Μπεντεγκόντι. Σημαντικό ότι δεν ηττήθηκε σε δύο δύσκολες έδρες ενώ στην πρεμιέρα είχε επιβληθεί 2-1 εντός έδρας της Γιούβε Στάμπια. Κουβαλά από την αρχή του πρωταθλήματος τον τίτλο του φαβορί για άνοδο κι αυτό την φέρνει αντιμέτωπη με ομάδες που έχουν ισχυρό κίνητρο για να την νικήσουν. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ Αντονέλι (1/0) και ο δεξιός μπακ Γκατσόλα (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Μπρινιόλι – Βέσελι, Ρομανιόλι, Νικολάου, Μπάλκοβετς – Ντέτσι, Στούλατς, Μπαντινέλι – Λαρίμπι – Μορέο, Λα Γκούμινα
Έπρεπε οπωσδήποτε να αντιδράσει έπειτα από τις δύο διαδοχικές βαριές ήττες από Σπέτσια εντός και Μπενεβέντο εκτός έδρας. Και το έκανε! Εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι υποδέχθηκε στο Τομπολάτο την νεοφώτιστη Τράπανι και πήρε την νίκη με σκορ 2-0, χάρη στα τέρματα των Τσέλαρ στο 46ο και Ντιαό στο 68ο λεπτό. Ενδιάμεσα είχε χαμένο πέναλτι του Ιόρι. Υπάρχουν σίγουρα πολλά περιθώρια βελτίωσης και η πρώτη νίκη δίνει την δυνατότητα στον Βεντουράτο να δουλέψει με μεγαλύτερη ηρεμία. Πέρυσι στην κανονική διάρκεια είχε πανηγυρίσει τρία διπλά, ένα εκ των οποίων στην έδρα της Μπρέσια, όλα με σκορ 1-0 ενώ στα play offs είχε επιβληθεί ως φιλοξενούμενη των Σπέτσια και Μπενεβέντο. Είναι ομάδα που ποντάρει στην καλή αμυντική λειτουργία για να πάρει αυτό που θέλει. Εκτός αποστολής ο κεντρικός αμυντικός Φράρε (1/0), ο αριστερός μπακ Γκιρινγκέλι (3/0) και οι μέσοι ΝτΌυρσό (1/0), Ροζάφιο (0/0) Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο κεντρικός αμυντικός Ρίτσο (0/0) και ο μεσοεπιθετικός Βίτα (1/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Παλεάρι – Μόρα, Καμιλιάνο, Αντόρνι, Μπενεντέτι – Πρόια, Ιόρι, Μπράνκα – Πανίκο – Βριόνι, Ντιαό
Η Έμπολι έχει πολύ δυνατό ρόστερ και ως γηπεδούχος είναι φαβορί ανεξαρτήτου αντιπάλου στην Serie B. Η Τσιταντέλα δεν έχει ξεκινήσει καλά και δεν μπορεί να μας ξεγελάσει η νίκη επί της Τραπάνι. Είναι όμως από αυτές τις ομάδες που μπορούν εύκολα να κάνουν “κηδείες” και έχει καλή παράδοση, για αυτό και θα αποφύγω το προφανές σημείο, δηλαδή τον άσο.

16:00 Juve Stabia – Ascoli
Ο πρώτος βαθμός για φέτος είναι γεγονός. Μάλιστα κατακτήθηκε στο Ρενάτο Κούρι κόντρα στην Περούτζια, σε έναν αγώνα που ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ. Δέχθηκε έντονη πίεση στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και χρειάστηκε και την βοήθεια της τύχης ώστε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα. Η ίδια είχε λίγες καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ κόντρα στην ροή του αγώνα. Η ομάδα του Καζέρτα χρειαζόταν ένα θετικό αποτέλεσμα για να αφήσει πίσω της τις δύο ήττες στο ξεκίνημα και τώρα καλείται να βρει και την πρώτη νίκη. Τιμωρημένος ο μεσοεπιθετικός Μάλαμο (2/0), τραυματίας ο μέσος Μαστάλι (0/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο Γκανέζος μέσος Ανταέ (2/0) και ο κεντρικός αμυντικός Αλιέβι (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-2-1): Μπραντουάνι – Βιτιέλο, Τονούτσι, Τρουστ – Ελία, Καλό, Καρλίνι, Τζερμόνι – Ντι Τζενάρο, Μπόατενγκ – Σισέ
Το Τσίνο ε Λίλο ντελ Ντούκα αποδεικνύεται πανίσχυρη έδρα μέχρι στιγμής. Τελευταίο θύμα της Άσκολι στο συγκεκριμένο γήπεδο, η Λιβόρνο. Χάρη σε τέρματα των Γκέρμπο (43΄) και Νίνκοβιτς (90΄+6) η ομάδα του Ζανέτι διπλασίασε τις εντός έδρας επιτυχίες στο πρωτάθλημα. Πριν την σέντρα της Serie B είχε πανηγυρίσει ως γηπεδούχος και δύο προκρίσεις στο Κύπελλο επί των Προ Βερτσέλι και Τράπανι. Στην μοναδική έξοδό της ωστόσο ηττήθηκε με 1-2 από την Φροζινόνε. Ο Ιταλός τεχνικός δηλώνει την σημασία της καλής φυσικής κατάστασης αφού η ομάδα του διαθέτει γρήγορους ποδοσφαιριστές και στο δεύτερο ημίχρονο των αγώνων μπορούν να προκαλέσουν πολλά προβλήματα σε αντεπιθέσεις αν διαθέτουν την κατάλληλη αντοχή και ενέργεια. Εξέτισε την ποινή του ο επιθετικός Ντα Κρουζ (1/1). Τραυματίες οι επιθετικοί Μπερέτα (0/0), Σκαμάκα (2/1), ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο αριστερός μπακ ΝτΈλια (1/0) αλλά ο Τζανέτι δήλωσε πως δεν είναι έτοιμος για 90λεπτο. Απών λόγω ίωσης ο στόπερ από το Εκουαδόρ, Φέριγκρα (1/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1 -2): Λάνι – Πουτσίνο, Μπρόσκο, Βαλεντίνι, Παντόιν – Καβιόν, Τροϊάνο, Πετρούτσι – Νίνκοβιτς – Αρντεμάνι, Ροσέτι
Μέχρι στιγμής η σεζόν εξελίσσεται σε πρωτάθλημα των νεοφώτιστων αλλά αφενός αυτό θα αλλάξει σύντομα, αφετέρου η Γιούβε Στάμπια δεν συμπεριλαμβάνεται σε αυτές που εντυπωσιάζουν. Η Άσκολι σίγουρα δεν είναι το ίδιο αποτελεσματική ως φιλοξενούμενη αλλά το σετ των αποδόσεων μας ωθεί στην διπλή ευκαιρία των φιλοξενούμενων.

16:00 Livorno – Pordenone
Το μόνο που άλλαξε σε σύγκριση με τις δύο πρώτες αγωνιστικές ήταν το σκορ. Ηττήθηκε 0-2 από την Άσκολι στο Τσίνο ε Λίλο ντελ Ντούκα, σε ένα παιχνίδι που δεν άξιζε τίποτε λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Είχε ένα μικρό διάστημα που απείλησε την αντίπαλό της αλλά μέχρι εκεί. Δέχθηκε το πρώτο γκολ στο στο 43΄και το δεύτερο στις καθυστερήσεις, αλλά θα μπορούσε άνετα να το έχει δεχθεί πολύν νωρίτερα. Τρίτη διαδοχική ήττα χωρίς να σκοράρει, στις δύο πρώτες αγωνιστικές είχε ηττηθεί με 0-1 από Βίρτους Εντέλα εκτός και Περούτζια εντός έδρας. Ο Μπρέντα παραμένει στην θέση του διότι ήταν αυτός που πέρυσι την έσωσε από έναν διαφαινόμενο υποβιβασμό αλλά πλέον στενεύουν τα περιθώρια και για τον ίδιο. Εκτός αποστολής οι μέσοι Ρόκα (1/0), Λ. Ρίτσο (0/0), Βολπίνι (0/0) και Βιβιάνι (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ζίμα – Μοργκανέλα, Ντι Τζενάρο , Μπόγκνταν, Γκασμπάρο – Αγκάτσι, Λούτσι – Μουρίγιο, Στόιαν, Μαρσούρα – Ματσέο
Που να έπαιζε και στην φυσική έδρα της! Η Dacia Arena χαρακτηρίστηκε από τον ίδιο τον πρόεδρό της ως ένα μεγάλο μειονέκτημα πριν την έναρξη της σεζόν, αφού πρόκειται για πολύ μεγάλο γήπεδο αναλογικά με το Οτάβιο Μποτέκια και το κοινό των νεροβέρντι. Κι όμως. Η ομάδα του Τέσερ επιβλήθηκε 3-0 της Φροζινόνε στην πρεμιέρα και την προηγούμενη Παρασκευή 1-0 της Σπέτσια σε αυτό το γήπεδο. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Μπάρισον στο 49ο λεπτό με κεφαλιά. Θα μπορούσε και η ίδια να έχει δεχθεί γκολ, σώθηκε σε μερικές περιπτώσεις από τις καλές επεμβάσεις του Ντι Γκρεγκόριο και σε άλλες από την αστοχία των αντίπαλων παικτών. Στην μοναδική έξοδό της ηττήθηκε 2-4 από την Πεσκάρα. Τραυματίες ο βασικός στα δύο πρώτα παιχνίδια τερματοφύλακας, Μπίντι (2/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Μιζουράκα (1/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Ντι Γκρεγκόριο – Αλμίτσι, Μπάρισον, Καμπορέζε, Ντε Αγκοστίνι – Γκαβάτσι, Μπούραϊ, Πομπέγκα – Λούκας Κιαρέτι – Τσουρία, Μονακέλο
Η Λιβόρνο καίγεται για την νίκη αλλά πως να την εμπιστευθούμε σε απόδοση φαβορί, όταν δεν έχει καν σκοράρει ακόμα! Πόσο μάλιστα όταν απέναντι της είναι η Πορντενόνε που χαρακτηρίζεται από αγωνιστικό θράσος και έχει πανηγυρίσει δύο σημαντικές επιτυχίες έως τώρα. Επιλογή το να σκοράρει η φιλοξενούμενη.

16:00 Pescara – Virtus Entella
Κάθε διπλό στην Serie B έχει την δική του σημασία και το Σαν Βίτο Λουίτζι Μάρουλα αποτελεί θεωρητικά δύσκολη έδρα. Η ομάδα του Ζάουρι παρουσιάστηκε αποφασισμένη για την νίκη και προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ. Την πρώτη στο 30ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Τουμινέλο και την δεύτερη και καθοριστική στο 88΄με τον Γκαλάνο. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη, είχε προηγηθεί το 4-2 επί της Πορντενόνε στο Αντριάτικο. Είναι εμφανές ότι ο Ιταλός επιθετικός θέλει η ομάδα του να παίξει επιθετικό, ελκυστικό ποδόσφαιρο. Αν αυτό συνδυαστεί και με αποτελεσματικότητα τότε τα “δελφίνια” θα επιτύχουν τον στόχο της συμμετοχής στα play offs ανόδου. Απόντες ο δεξιός μπακ Μπαλτσάνο (2/0), οι στόπερ Κρέκο (0/0), Μπετέλα (1/0) , οι μέσοι Μπρούνο (1/0), Τσότσεβ (0/0), Μελεγκόνι (0/0) και ο επιθετικός Τουμινέλο (3/2).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Φιορίλο – Τσοφάνι, Βιτουρίνι, Σκονιαμίλιο, Μασιάντζελο – Μεμουσάι, Ίνγκελσον, Ματσίν – Γκαλάνο, Μανιέρο, Ντι Γκράτσια
Απίθανα πράγματα από την ομάδα του Μποσκάλια. Το προηγούμενο Σάββατο επικράτησε 1-0 της Φροζινόνε στο Κιάβαρι και έγινε η μοναδική ομάδα στην Serie B που έκανε το 3/3 στο ξεκίνημα! Δέχθηκε έντονη πίεση σε μεγάλο κομμάτι της αναμέτρησης, είδε την αντίπαλο να αστοχεί σε πέναλτι στο 58ο λεπτό και τελικά πήρε τους τρεις βαθμούς χάρη σε εύστοχο πέναλτι του Μανκόζου στις καθυστερήσεις! Οι άλλες δύο νίκες ήταν με 1-0 επί των Λιβόρνο εντός και Κρεμονέζε εκτός έδρας, δηλαδή δεν έχει δεχθεί καν γκολ! Επόμενος στόχος: να νικήσει για πρώτη φορά στην ιστορία της στο Αντριάτικο! Ο ενθουσιασμός βέβαια είναι μεγάλος και ο Ιταλός τεχνικός θέλει η ομάδα του να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ. Τραυματίας ο Ούγγρος μεσοεπιθετικός Αντοριάν (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Κοντίνι – Κοπολάρο, Πελίτζερ, Κιόζα, Σάλα – Εράμο, Παολούτσι, Νιτσέτο – Σκενέτι – Μανκόζου, Μόρα
Η Πεσκάρα έχει επιθετική τακτική και ειδικότερα μπροστά στο κοινό της προσπαθεί να είναι ακόμα περισσότερο δημιουργική. Η Βίρτους Εντέλα έχει ισοπεδώσει κάθε ποδοσφαιρική και στοιχηματική λογική έως τώρα και το μόνο βέβαιο είναι πως έχει ψυχολογία αλλά και ρέντα. Ελκυστική η απόδοση στο Over 2.5, αφού περιμένω γκολ εκατέρωθεν.

16:00 Spezia Calcio – Perugia Calcio
Έχασε στις λεπτομέρειες τον αγώνα με την Πορντενόνε στην Dacia Arena. Είχε καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, προτού δεχθεί το γκολ στο 48ο λεπτό, αλλά και στην συνέχεια για να ισοφαρίσει. Δεύτερη σερί ήττα για την ομάδα του Ιταλιάνο μετά το εντός έδρας 1-2 από την Κροτόνε. Στην πρεμιέρα πάντως είχε επιβληθεί 3-0 εκτός έδρας της Τσιταντέλα και σίγουρα πρόκειται για ομάδα που μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο στην κατηγορία, όταν αποκτήσει ρυθμό. Διατηρεί καλή παράδοση κόντρα στην Περούτζια και ευελπιστεί πως το σερί θα μεγαλώσει σήμερα. Ο Ιταλός τεχνικός ζήτησε από τους ποδοσφαιριστές του μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και συγκέντρωση στην τελική προσπάθεια. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο Βούλγαρος επιθετικός Γκαλαμπίνοβ (3/1), οι μέσοι Ακάμπορα (0/0), Μπενεντέτι (0/0) και ο επιθετικός Μαστίνου (0/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο Μαροκινός εξτρέμ Μπινταουί (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Κράπικας – Βινιάλι, Τέρτσι, Καπραντόσι, Ράμος – Μπαρτολομέι, Μ. Ρίτσι, Μόρα – Φ. Ρίτσι, Ραγκούζα, Γκιάσι
Γκέλα το 0-0 με αντίπαλο την Γιούβε Στάμπια στο Ρενάτο Κούρι. Πλασματικό αποτέλεσμα βάσει της συνολικής εικόνας του αγώνα. Η ομάδα του Όντο δημιούργησε πολλές καλές ευκαιρίες για να πετύχει τουλάχιστον ένα γκολ αλλά υπάρχουν μέρες που δεν μπαίνει τίποτα μέσα. Πάλι καλά που δεν υπέστη σοκ σε μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες της αντιπάλου στα τελευταία λεπτά. Είχαν προηγηθεί δύο νίκες επί των Κιέβο εντός και Λιβόρνο εκτός έδρας, το κλίμα είναι εξαιρετικό και επικρατεί αισιοδοξία ότι μπορεί να σπάσει την αρνητική παράδοση στο Αλμπέρτο Πίκο. Απέκλεισε το ενδεχόμενο ροτέισον ο Όντο, αν και ακολουθούν δύο απαιτητικά παιχνίδια. Δήλωσε πως στην ενδεκάδα θα βρεθούν όσοι δείχνουν μεγαλύτερη διάθεση στην προπόνηση. Εξέτισε την ποινή του ο Ιβοριανός μέσος Κουάν (1/0). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο στόπερ Αντζέλα (2/0) και ο μέσος από την Γουινέα, Κονατέ (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-2-1): Βικάριο – Ρόσι, Γκιομπέρ, Ζγκάρμπι, Ντι Κιάρα – Φαλτσεράνο, Καράρο, Ντράγκομιρ – Πάολο Φερνάντες, Καπόνε – Ιεμέλο
Ισορροπημένη μάχη στο Αλμπέρτο Πίκο με την Σπέτσια να έχει με το μέρος της την παράδοση. Αμφότερες διαθέτουν παίκτες που βλέπουν δίχτυα αλλά αναμένεται να δώσουν έμφαση στο αμυντικό κομμάτι και να επιδιώξουν ένα γκολ που μπορεί να αποδειχθεί και αρκετό. Χαμηλά το Under 2.5, με ρίσκο μπορούμε να πάμε στο Χ.

19:00 ChievoVerona – AC Pisa
Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα διπλό στο Πιερλουίτζι Πέντσο. Ευνοήθηκε από το γεγονός ότι απόκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα μόλις στο 4ο λεπτό. Ανέλαβε άμεσα την πρωτοβουλία των κινήσεων και τελικά άνοιξε το σκορ στο 44ο λεπτό με τον Τζακερίνι. Σφράγισε τους τρεις βαθμούς με γκολ του Τζόρτζεβιτς στο 64΄. Είχε προηγηθεί το εντός έδρας 1-1 απέναντι στην Έμπολι και η ομάδα του Μαρκουλίνι δείχνει να προσαρμόζεται γρήγορα σε συνθήκες Serie B. Το σημερινό παιχνίδι είναι από αυτά που θεωρητικά πρέπει να πάρει κι αυτό προσθέτει μία έξτρα πίεση στους ποδοσφαιριστές. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο Φινλανδός κεντρικός αμυντικός Βαϊσάνεν (2/0), ο Ιταλός μεσοεπιθετικός Τζακερίνι (3/1) και ο Κολομβιανός επιθετικός Σέτερ Βαλένσια (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Σέμπερ – Μπερτανιόλι, Τσέσαρ, Ριτζιόνε, Μπρίβιο – Σέγκρε, Εσπόσιτο, Όμπι – Πουτσιαρέλι – Μετζορίνι, Τζόρτζεβιτς
Εξαιρετική εμφάνιση στην Αρένα Γκαριμπάλντι και επιβλητική νίκη με 4-1 επί της ισχυρής φέτος Κρεμονέζε. Αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο αλλά ευτύχησε να προηγηθεί στο 31ο λεπτό με τον Μαζούτσι. Το γκολ αυτό εξυπηρέτησε τα σχέδια της και στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε την απόδοσή της. Σε συνδυασμό με το μεγάλο ρίσκο που έδειξε να παίρνει η αντίπαλός της, βρήκε την ευκαιρία να σημειώσει άλλα τρία τέρματα με σκόρερ τους Μαρκόνι (51΄, 57΄πέν.) και Βέρνα (84΄). Δεύτερη διαδοχική νίκη για την ομάδα του Ντ’Άντζελο, είχε προηγηθεί το διπλό με 2-0 επί της Γιούβε Στάμπια ενώ στην πρεμιέρα είχε κρατήσει την Μπενεβέντο στο 0-0. Παραμένουν τραυματίες ο επιθετικός Μοσκαρντέλι (0/0) και ο αμυντικός Λιότι (0/0). Εξέτισε την ποινή του ο κεντρικός αμυντικός Μπενεντέτι (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Γκόρι – Άγια, Ντε Βίτις, Μπέλι – Μάριν, Βέρνα, Γκούτσερ, Μινέσο, Λίζι – Μαζούτσι, Μαρκόνι
Η Πίζα τρόμαξε κόσμο με αυτό το 4-1 επί της Κρεμονέζε και με την ψυχολογία που έχει αποκτήσει είναι ικανή να κάνει την ζημιά στο Μπεντεγκόντι. Σωστά βέβαια προσφέρεται ως φαβορί η Κιέβο που διαθέτει αρκετούς έμπειρους παίκτες. Έχει πάντως και δύο σημαντικές απουσίες και ειδικότερα ο Τζακερίνι είναι παίκτης που μπορεί να κάνει την διαφορά. Πάσο.