Italy Serie B

16:00 Frosinone – Cosenza
Ο Νέστα δοκίμασε για πρώτη φορά φέτος το 3-5-2 στο “Ρενάτο Κούρι” κόντρα στην Περούτζια αλλά δεν του βγήκε. Η ομάδα του ηττήθηκε 3-1 παρότι μάλιστα προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με γκολ του Παγκανίνι. Δέχθηκε δύο γκολ με πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο και την χαριστική βολή στο 88ο λεπτό. Ο Ιταλός τεχνικός έκανε λόγο για έλλειψη προσωπικότητας στην ομάδα του, νωρίτερα στην σεζόν έχει μιλήσει και για μία αρνητικότητα που κουβαλάει η Φροζινόνε μετά τον περσινό υποβιβασμό της. Το σίγουρο είναι ότι τα πράγματα δεν πάνε καλά μέχρι στιγμής και η μόλις μία νίκη σε πέντε αγωνιστικές αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Βέβαια και οι τρεις ήττες της έχουν σημειωθεί σε εκτός έδρας αγώνες. Επιστρέφει το 3-4-1-2 αφού ο Νέστα δήλωσε πως το 3-5-2 είναι τακτική ανάγκης και τόνισε την ανάγκη να έχει περισσότερη κατοχή μπάλας η ομάδα του. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο βασικός τερματοφύλακας Μπάρντι (5/0), ο μέσος Μαϊέλο (5/0), ο δεξιός μπακ Σιμίνσκι (0/0) και ο επιθετικός Ντιονίζι (4/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Ιακομπούτσι – Σάλβι, Μπριγκέντι, Αριάουντο, Μπεγκέτο – Παγκανίνι, Χάας, Γκόρι – Τσιάνο – Τρότα, Τσίτρο.
Πάλι καλά! Το γκολ του Πιερίνι -είχε περάσει ως αλλαγή- στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, χάρισε στην ομάδα του Μπράλια τον βαθμό της ισοπαλίας στην αναμέτρηση με τη Λιβόρνο στο “Σαν Βίτο Λουίτζι Μάρουλα¨. Έναν βαθμό που δεν τον άξιζε βάσει εμφάνισης. Είναι χαρακτηριστική η ατάκα του Ιταλού προπονητή “έπρεπε να κάνω αλλαγή και τους δέκα ποδοσφαιριστές στην διάρκεια του ημιχρόνου”. Δέχθηκε το γκολ στο 52΄, θα μπορούσε να το έχει δεχθεί νωρίτερα, απέφυγε το δεύτερο που θα ήταν και καταδικαστικό και ισοφάρισε στην εκπνοή. Όπως και στην περσινή σεζόν, παραμένει χωρίς νίκη έπειτα από πέντε αγωνιστικές. Τα αρνητικά αποτελέσματα έχουν επηρεάσει την ψυχολογία των παικτών και λείπει το πάθος που κάλυψε πέρυσι τις αγωνιστικές αδυναμίες. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Λιτέρι (1/0), ο αριστερός μπακ Λαζάαρ (2/0) και ο μέσος Κανουτέ (4/0). Αναμένονται αλλαγές στο αρχικό σχήμα.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Πέρινα – Μόνακο, Λετζίτιμο, Ίντα – Μπιτάντε, Μπρουτσίνι, Γκρέκο, Σαουντόνε, Μπάεζ – Μασάς, Ριβιέρ.
Προβληματική η εικόνα και των δύο ομάδων έως τώρα αλλά βέβαια η Φροζινόνε διαθέτει ποιοτικότερο ρόστερ και υπάρχουν παίκτες που μπορούν να κάνουν την διαφορά με ατομικές ενέργειες. Δεν βρίσκω φρόνιμο πάντως να ποντάρουμε υπέρ της ομάδας του Νέστα την δεδομένη χρονική στιγμή και ειδικότερα σε τέτοια απόδοση.

16:00 Juve Stabia – Cittadella
Διπλή “μαχαιριά” από την Κροτόνε την Τρίτη το βράδυ στο “Έτσιο Σίντα”. Με μεγάλη δόση τύχης και ηρωικές προσπάθειες στην άμυνα κρατούσε το 0-0 μέχρι και τις καθυστερήσεις. Τελικά έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο με σκορ 2-0 εις βάρος της, δεχόμενη δύο γκολ στον επιπλέον χρόνο. Δίκαιη ήττα βάσει εμφάνισης αλλά όταν έχεις φτάσει στις καθυστερήσεις με θετικό αποτέλεσμα υπέρ σου, δημιουργείται μεγαλύτερη απογοήτευση. Μόλις ένας βαθμός έπειτα από πέντε αγωνιστικές. Άπαντες περίμεναν ότι θα είναι δύσκολη χρονιά αλλά πλέον υπάρχει άμεση ανάγκη για νίκη προτού καταρρακωθεί η ψυχολογία των παικτών. Εξέτισε την ποινή του ο μεσοεπιθετικός Μάλαμο (2/0), τραυματίες ο κεντρικός αμυντικός Τονούτσι (4/0) και ο μέσος Μαστάλι (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-2-1): Μπραντουάνι – Βιτιέλο, Αλιέβι, Τρουστ – Ελία, Καλό, Καρλίνι, Τζερμόνι – Ντι Τζενάρο, Μπόατενγκ – Σισέ.
Έπειτα από μία δυνατή αναμέτρηση, πήρε την νίκη με 2-1 επί της Πεσκάρα στο “Τομπολάτο”. Πολύ σημαντική νίκη τόσο για βαθμολογικούς όσο και για ψυχολογικούς λόγους. Άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Βίτα, δέχθηκε την ισοφάριση στο 48΄αλλά είχε και δεύτερη απάντηση με τον Ντιαό στο 73′. Υπήρξαν διαστήματα κατά το οποία δέχθηκε πίεση και άλλα που ήλεγξε τον ρυθμό του αγώνα. Γεγονός είναι πως αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική εντός έδρας επιτυχία. Ηττήθηκε στις δύο εξόδους της αλλά από δύο ομάδες που θεωρούνται εκ των φαβορί για άνοδο, Μπενεβέντο και Έμπολι. Σήμερα θεωρητικά έχει περισσότερες πιθανότητες για το πρώτο διπλό. Εκτός αποστολής ο κεντρικός αμυντικός Φράρε (1/0), ο αριστερός μπακ Ρίτσο (0/0) και οι μέσοι Ντ Όυρσό (1/0), Γκαρτζούλο (2/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Ροζάφιο (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Παλεάρι – Μόρα, Καμιλιάνο, Αντόρνι, Μπενεντέτι – Πρόια, Ιόρι, Μπράνκα – Πανίκο – Βριόνι, Ντιαό.
Για τη Γιούβε Στάμπια φαντάζει ως αγώνας επιβίωσης παρότι βρισκόμαστε ακόμα στην 6η αγωνιστική. Το θέμα είναι ότι ο τρόπος με τον οποίο ηττήθηκε στο “Έτσιο Σίντα” θα έχει επηρεάσει σίγουρα την ψυχολογία των παικτών και αν η Τσιταντέλα προηγηθεί, δύσκολα θα βρει τον τρόπο να αντιδράσει. Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι αουτσάιντερ οι φιλοξενούμενοι. Χ2.

16:00 Venezia FC – AC Pisa
Σταμάτησε το νικηφόρο σερί της Βίρτους Εντέλα, πανηγυρίζοντας σημαντικό διπλό στο Κιάβαρι με σκορ 2-0. Ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 3ο λεπτό με τον Καπέλο. Δέχθηκε πίεση αλλά το προβάδισμα της έδωσε την δυνατότητα να την διαχειριστεί με σωστό τρόπο. Όταν βρήκε και δεύτερο γκολ στο 61ο λεπτό με τον Μποκαλόν, ήξερε ότι είναι πολύ κοντά στην νίκη. Έμεινε με δέκα παίκτες στο 78΄αλλά άντεξε μέχρι τέλους. Δεύτερο διπλό για την ομάδα του Ντιονίζι στο φετινό πρωτάθλημα, το άλλο επί της Τράπανι, και ταυτόχρονα είχε αποσπάσει ισοπαλία και από την Φροζινόνε στο “Μπενίτο Στίρπε”. Αντίθετα, ως γηπεδούχος ηττήθηκε από Κρεμονέζε και Κιέβο. Δεν είναι τυχαίο γεγονός, προσαρμόζεται καλύτερα σε ρόλο αουτσάιντερ και με την τακτική των αντεπιθέσεων. Τιμωρημένος ο μέσος Μάλεχ (4/0), εξέτισε την ποινή του ο μεσοεπιθετικός Αράμου (3/0). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο μέσος Σούτσιου (0/0), ο τερματοφύλακας Πομίνι (0/0) και ο κεντρικός αμυντικός Μαρίνο (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Λετζερίνι – Φιορνταλίζο, Μόντολο, Κρεμονέζι, Φελιτσόλι – Ζουκουλίνι, Φιορντιλίνο, Βάκα – Ντι Μαριάνο – Μποκαλόν, Καπέλο.
Η πρώτη φετινή ήττα έμελλε να έρθει με περιπετειώδη τρόπο στο τοπικό ντέρμπι με την Έμπολι στην “Αρένα Γκαριμπάλντι”. Έπαιξε στα ίσα μία αντίπαλο που πέρυσι βρισκόταν στην Serie A και θεωρείται το μεγάλο φαβορί για άνοδο. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 40΄αλλά απάντησε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Μαρκόνι. Ο αγώνας κυλούσε στο 1-1 μέχρι και το 89΄, όταν δέχθηκε δεύτερο γκολ. Βρήκε τον τρόπο και τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσει εκ νέου με τον Μαρόνι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά ενώ όλο το γήπεδο πανηγύριζε την ισοφάριση δέχθηκε πικρό τρίτο γκολ! Θα προσπαθήσει να επιστρέψει άμεσα στα θετικά αποτελέσματα με τον Ντ’ Άντζελο να θεωρεί πως η ομάδα του δεν θα επηρεαστεί από την πρόσφατη ήττα. Παραμένουν τραυματίες ο επιθετικός Μοσκαρντέλι (0/0) και ο αμυντικός Λιότι (0/0), προστέθηκε στην λίστα ο επιθετικός Ασένθιο (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Γκόρι – Άγια, Ντε Βίτις, Μπέλι – Μάριν, Βέρνα, Γκούχερ, Μινέσο, Λίζι – Μαζούτσι, Μαρκόνι.
Με διαφορετική ψυχολογία οι δύο ομάδες αλλά η Βενέτσια παρουσιάζει πρόβλημα έως τώρα ως γηπεδούχος και η Πίζα διαθέτει επικίνδυνους παίκτες από τη μέση και μπροστά. Θα παίξει ρόλο πάντως και η φυσική κατάσταση αλλά και οι αλλαγές που θα γίνουν στην διάρκεια του αγώνα. Δεν προκύπτει ξεκάθαρο σημείο πριν την σέντρα.

19:00 Empoli FC – Perugia Calcio
Τεράστιο διπλό επί της Πίζα στην “Αρένα Γκαριμπάλντι” με σκορ 3-2. Μπορεί η αντίπαλος να προερχόταν από τη Serie C αλλά πορευόταν αήττητη μέχρι την Τρίτη το βράδυ και επιπλέον το παιχνίδι είχε χαρακτήρα τοπικού ντέρμπι. Ο τρόπος μάλιστα με τον οποίο ήρθε η νίκη κάνει τους 3 βαθμούς να φαντάζουν ακόμα πιο σημαντικοί. Η ομάδα του Μπούκι πήρε τρεις φορές προβάδισμα στο σκορ. Η πρώτη με τον Μανκούζο στο 40ο λεπτό, η δεύτερη και πάλι με τον Ιταλό επιθετικό στο 89΄και η τρίτη με ασίστ του Μανκούζο και τελείωμα του Φρατέζει στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων! Λογικό να υπάρξουν έντονοι πανηγυρισμοί από παίκτες, τεχνικό επιτελείο αλλά και οπαδούς. Πορεύεται αήττητη, προέρχεται από δύο σερί νίκες και είναι λογικό να υπάρχει αισιοδοξία για νέα επιτυχία απόψε. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ Αντονέλι (1/0) και ο δεξιός μπακ Γκατσόλα (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Μπρινιόλι – Βέσελι, Ρομανιόλι, Νικολάου, Μπάλκοβετς – Ντέτσι, Στούλατς, Μπαντινέλι – Λαρίμπι – Μανκούζο, Λα Γκούμινα.
Επιστροφή στις νίκες έπειτα από δύο διαδοχικές ισοπαλίες. Υποδέχθηκε τη Φροζινόνε στο “Ρενάτο Κούρι” την Τρίτη το βράδυ και επικράτησε με σκορ 3-1. Έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό αλλά έπειτα από λίγα λεπτά ξεπέρασε το αρχικό σοκ, πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης και ισοφάρισε με εύστοχο πέναλτι του Ιεμέλο στο 22΄. Στο 34ο λεπτό υποδείχθηκε υπέρ της νέο πέναλτι και ο Ιταλός επιθετικός ευστόχησε για δεύτερη φορά από την άσπρη βούλα. Υπήρξαν στιγμές που ανησύχησε στο δεύτερο ημίχρονο αλλά γενικότερα έδειχνε πιο πιθανό να πετύχει η ίδια τρίτο γκολ, όπως και συνέβη στο 88ο λεπτό με τον Κουάν που είχε περάσει ως αλλαγή. Τρίτη νίκη και αήττητη έως τώρα η ομάδα του Όντο με την αποψινή δοκιμασία να είναι σίγουρα η πιο δύσκολη έως τώρα. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο στόπερ Αντζέλα (2/0) και ο μέσος Κονατέ (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Βικάριο – Ρόσι, Γκιομπέρ, Ζγκάρμπι, Ντι Κιάρα – Φαλτσεράνο, Καράρο, Ντράγκομιρ – Μπουαναϊούτο – Ιεμέλο, Φαλτσινέλι.
Δυνατό τεστ και για τις δύο ομάδες στο “Κάρλο Καστελάνι”. Πάντως, η έως τώρα αήττητη πορεία θεωρείται φυσιολογική εξέλιξη για την Έμπολι και ευχάριστη έκπληξη για την Περούτζια. Το να υποστεί η ομάδα του Όντο την πρώτη φετινή ήττα στην συγκεκριμένη έδρα είναι σίγουρα ένα νορμάλ ενδεχόμενο σε λογική απόδοση.