Italy Serie B

16:00 Benevento Calcio – Virtus Entella
Ναι μεν διεκόπη το νικηφόρο σερί τριών αγώνων, αλλά η ισοπαλία στην “Dacia Arena” απέναντι στην Πορντενόνε με 1-1 θεωρείται θετικό αποτέλεσμα, αφού η νεοφώτιστη εμφανίζεται ιδιαίτερα αποτελεσματική αν και τυπικά γηπεδούχος έως τώρα. Οι “μάγισσες” πήραν το προβάδισμα στο 12ο λεπτό αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο 40΄. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο σε όλη την διάρκειά του και θα μπορούσε να αναδείξει νικήτρια μία από τις δύο ομάδες. Οι “τζιαλορόσι” παραμένουν αήττητοι στο φετινό πρωτάθλημα και δικαιώνουν τις αρχικές εκτιμήσεις που τους θέλουν ως εκ των φαβορί για άνοδο στη Serie A. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Βόλτα (4/0) και ο μέσος Σκιαταρέλα (1/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-1-1): Μοντιπό – Μάτζο, Αντέι, Καλντιρόλα, Λετίτσια – Ινσίνιε, Ντελ Πίντο, Βιόλα, Τέγιο – Σάου – Κόντα.
Κάποια στιγμή θα ερχόταν και η πρώτη ήττα. Τελικά αυτό συνέβη στο Κιάβαρι, στην αναμέτρηση με τη Βενέτσια. Η ομάδα του Μποσκάλια έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό και ανατράπηκαν όλα τα σχέδιά της. Ήταν η πρώτη φορά που δεχόταν πρώτη γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, για την ακρίβεια είχε τρεις νίκες με σκορ 1-0. Αναγκάστηκε λοιπόν να επιτεθεί και όχι να περιμένει την αντίπαλο. Η αλήθεια είναι ότι δημιούργησε τις απαραίτητες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας και το δοκάρι δεν της το επέτρεψαν. Στο 61΄δέχθηκε και δεύτερο γκολ και αντιλήφθηκε πως δεν ήταν η μέρα της. Στο “Βιγκορίτο” ευελπιστεί πως θα της βγει το πλάνο με συμπαγή άμυνα και γρήγορες αντεπιθέσεις. Τραυματίες ο μέσος Κρίμι (4/0) και ο Ούγγρος μεσοεπιθετικός Αντοριάν (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Κοντίνι – Κοπολάρο, Πελίτζερ, Κιόζα, Σάλα – Εράμο, Παολούτσι, Νιτσέτο – Σκενέτι – Μανκόζου, Μόρα.
Δεν την έχω ικανή τη Βίρτους Εντέλα να αντιδρά στην πρώτη ήττα της σεζόν με θετικό αποτέλεσμα στο “Βιγκορίτο”. Έδειξε ότι δεν μπορεί να κάνει το παιχνίδι της αν μείνει πίσω στο σκορ και η Μπενεβέντο είναι ομάδα που ασκεί πίεση από τα πρώτα λεπτά και το να προηγηθεί είναι πολύ πιθανό. Λογικό φαβορί ο άσος, θα μπει σε κάποιο παρολί.

16:00 ChievoVerona – Pordenone
Ακόμα μία ισοπαλία, τρίτη στο φετινό πρωτάθλημα, 1-1 με αντίπαλο την Σαλερνιτάνα στο “Αρέκι”. Παιχνίδι με πολλά νεύρα και πάθος. Ο σύλλογος της Βερόνα ήταν αυτός που προηγήθηκε στο 29ο λεπτό με σκόρερ τον Τζόρτζεβιτς. Ωστόσο, δέχθηκε την ισοφάριση επτά λεπτά αργότερα με πέναλτι. Η πίεση της αντιπάλου ήταν εντονότερη στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά άντεξε. Στο 77΄έμεινε με παίκτη λιγότερο, αν και πέντε λεπτά αργότερα αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία. Η ομάδα του Μαρκολίνι έβγαλε ένα δύσκολο πρόγραμμα έως τώρα, προσπαθώντας να προσαρμοστεί στα δεδομένα μίας νέας κατηγορίας. Τιμωρημένος ο μέσος Νούνο Ενρίκε (2/0) που αποβλήθηκε στο πρόσφατο παιχνίδι. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Βάισανεν (2/0), ο μεσοεπιθετικός Τζακερίνι (3/1) και ο επιθετικός Σέτερ Βαλένσια (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Σέμπερ – Μπερτανιόλι, Τσέζαρ, Ριτζιόνε, Μπρίβιο – Σέγκρε, Εσπόσιτο, Όμπι – Πουτσαρέλι – Μετζορίνι, Τζόρτζεβιτς.
Στην αρχή της χρονιάς συζητιόταν ότι θα αποτελέσει μεγάλο μειονέκτημα το γεγονός ότι θα δίνει τους εντός έδρας αγώνες στην ουδέτερη “Dacia Arena”. Μέχρι στιγμής τα καταφέρνει περίφημα στην έδρα της Ουντινέζε, με τελευταίο θετικό αποτέλεσμα το 1-1 κόντρα στην Μπενεβέντο, κι ενώ είχαν προηγηθεί νίκες επί των Φροζινόνε και Σπέτσια. Αντίθετα, ως φιλοξενούμενη έχει υποστεί δύο ήττες από Πεσκάρα και Λιβόρνο. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 12ο λεπτό αλλά απάντησε με τον Καμπορέζε στο 40′. Θα μπορούσε να έχει πετύχει αλλά και να έχει δεχθεί δεύτερο τέρμα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο τεχνικός Τεσέρ είναι ανήσυχος διότι οι “νεροβέρντι” δεν είναι συνηθισμένοι να δίνουν τρία απαιτητικά παιχνίδια σε διάστημα μίας εβδομάδας και παραδέχθηκε πως είναι αναγκαίο το ροτέισον. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο τερματοφύλακας, Μπίντι (2/0) και ο μέσος Πομπέγκα (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Ντι Γκρεγκόριο – Αλμίτσι, Μπάρισον, Καμπορέζε, Ντε Αγκοστίνι – Γκαβάτσι, Μπούραϊ, Πάζα – Λούκας Κιαρέτι – Τσουρία, Μονακέλο.
Ανταγωνιστική σε όλα τα παιχνίδια μέχρι στιγμής η Πορντενόνε, αλλά δεν διαθέτει την κατάλληλη εμπειρία και το βάθος στο ρόστερ για να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις ενός τρίτου διαδοχικού αγώνα σε διάστημα μίας εβδομάδας και μάλιστα στην έδρα μίας ομάδας που προέρχεται από τη Serie A. Ελκυστική η απόδοση στον άσο.

16:00 Spezia Calcio – Trapani Calcio
Στο “Ντελ Ντούκα” γνώρισε την πιο βαριά φετινή ήττα, με 3-0 από την Άσκολι. Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του αγώνα, αλλά δεν παύει να αποτελεί αποτυχία. Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από το 4ο μόλις λεπτό και αυτό σίγουρα δεν εξυπηρέτησε τα πλάνα της. Πίεσε για την ισοφάριση αλλά το δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έμοιαζε με τελειωτικό χτύπημα. Στο 53΄έμεινε με παίκτη λιγότερο και στο 60′ δέχθηκε και τρίτο τέρμα. Ο Μ. Ρίτσι αστόχησε σε πέναλτι στο 89΄για το γκολ της τιμής. Η σεζόν ξεκίνησε με θρίαμβο επί της Τσιταντέλα στο “Τομπολάτο”, αλλά έκτοτε έχει μόλις έναν βαθμό και τρεις ήττες. Η διοίκηση στήριξε με δηλώσεις της τον τεχνικό Βιντσέντζο Ιταλιάνο και έδειξε κατανόηση στα παράπονα των οργανωμένων, όπως εκφράστηκαν μέσω ανακοίνωσης. Τιμωρημένος ο αριστερός μπακ Ράμος (4/0). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Γκαλαμπίνοβ (3/1), ο τερματοφύλακας Μπαρόνε (0/0), ο μέσος Ακάμπορα (0/0), και ο επιθετικός Μαστίνου (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Κράπικας – Βινιάλι, Τέρτσι, Καπραντόσι, Μαρκίτσα – Μπαρτολομέι, Μ. Ρίτσι, Μόρα – Φ. Ρίτσι, Ραγκούζα, Γκιάσι.
Δεν μπορεί φυσικά να πανηγυρίζει για το 0-0 απέναντι στην Κρεμονέζε στο “Πολισπορτίβο”, αλλά τουλάχιστον η ισοπαλία αυτή αποτελεί τον πρώτο βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα. Το ανησυχητικό είναι ότι στην καλύτερη φετινή εμφάνισή της δεν κατάφερε να σκοράρει, παρότι δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Και από την στιγμή που έχουν προηγηθεί τρεις ήττες με μηδέν ενεργητικό, ο τεχνικός Μπαλντίνι οφείλει να βρει άμεσα λύση στο πρόβλημα. Σίγουρα, το ρόστερ είναι περιορισμένων δυνατοτήτων αλλά τα καλύτερα τελειώματα θα δώσουν στην Τράπανι τους βαθμούς και την ψυχολογία που χρειάζεται για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Εκτός αποστολής ο επιθετικός Εβάκουο (1/0), ο μεσοεπιθετικός Φερέτι (2/1), ο μέσος Κοράπι (0/0) και ο νεαρός αμυντικός Μαρτίνα (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Ντίνι – Κάουζ, Παλιαρούλο, Ντελ Πρέτε, Γιακιμόβσκι – Λουπερίνι, Μοσκάτι, Αλόι – Ν’Ζολά, Πετινάρι, Σκάλια.
Η Σπέτσια πρέπει οπωσδήποτε να πάρει αυτό το παιχνίδι, διαφορετικά η διοίκηση είτε θα πρέπει να αντικαταστήσει τον Ιταλιάνο είτε να μοιράσει χοντρά πρόστιμα σε όλη την ομάδα. Η Τραπάνι μοιάζει το κατάλληλο θύμα αλλά μπορεί η τύχη να της δώσει σήμερα ότι της στέρησε την Τετάρτη το βράδυ. Είναι κι η υπέρ της παράδοση που δεν μπορεί να αγνοηθεί.

22:00 Livorno – Salernitana
Ισοπαλία που προκάλεσε συναισθήματα ήττας ήταν αυτό το 1-1 απέναντι στην Κοζέντσα, το βράδυ της Τρίτης, στο “Μάρουλα”. Δέχθηκε την ισοφάριση στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκε στο 52ο λεπτό με τον Μαρσούρα και είχε ευκαιρίες ώστε να το έχει καθαρίσει. Ο Μπρέντα ήταν ιδιαίτερα απογοητευμένος με την εξέλιξη του αγώνα αλλά τουλάχιστον υπάρχει ικανοποίηση για το δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι που η Λιβόρνο έχει κυρίαρχο ρόλο. Θα βρεθεί σήμερα απέναντι στην ομάδα που υπηρέτησε τόσο ως παίκτης όσο και ως προπονητής αλλά αυτό που τον ενδιαφέρει τώρα είναι η πρόοδος της δικής του ομάδας. Εκτός αποστολής οι αμυντικοί Μαρί-Σαντ (0/0), Μορέλι (0/0), οι μέσοι Ρόκα (1/0), Κόπολα (0/0), Λ. Ρίτσο (0/0), Βολπίνι (0/0), Βιβιάνι (0/0) και ο επιθετικός Μπρινιόλα (1/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-3): Ζίμα – Μπόμπεν , Ντι Τζενάρο , Μπόγκνταν – Ντελ Πράτο, Αγκάτσι, Λούτσι, Πορτσίνο- Μάρας, Μπράκεν, Μαρσούρα.
Το 1-1 με αντίπαλο την Κιέβο στο “Αρέκι” αποτέλεσε την πρώτη ισοπαλία για τη φετινή σεζόν. Ένα μάλλον δίκαιο αποτέλεσμα σε έναν αγώνα που κυριάρχησαν το πάθος και η ένταση. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 29΄αλλά ισοφάρισε επτά λεπτά αργότερα με εύστοχο πέναλτι του Κιγινέ. Είχε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, κινδύνευσε και η ίδια σε κάποιες περιπτώσεις να δεχθεί δεύτερο τέρμα. Στο 77΄απόκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά αυτό κράτησε για μόλις πέντε λεπτά. Υπάρχει ικανοποίηση για την δουλειά που γίνεται από τον Βεντούρα και η αισιοδοξία ότι με την πάροδο του χρόνου θα αποδώσει ακόμα καλύτερο ποδόσφαιρο. Τιμωρημένος ο εξτρέμ Κιγινέ (5/2) που αποβλήθηκε στο πρόσφατο παιχνίδι. Εκτός αποστολής οι αμυντικοί Μπιγιόνγκ (0/0), Μαντοβάνι (0/0), Ερτό (0/0), ο μέσος Άκπα Άκπρο (2/0) και ο φορ Τζάλοου (3/2).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Μίκαϊ – Καρώ, Μιλιορίνι, Γιαροζίνσκι – Τσιτσερέλι, Μάιστρο, Ντι Τάκιο, Φιρέντσε, Τσιτσερέλι – Τζούριτς, Τζιανέτι.
Η Λιβόρνο κουβαλά θυμό και πείσμα από τον τρόπο με τον οποίο έχασε δύο βαθμούς κόντρα στην Κοζέντσα και δείχνει να βελτιώνεται μετά το κάκιστο ξεκίνημα. Η Σαλερνιτάνα έχει δείξει σαφώς καλύτερα στοιχεία έως τώρα και δεν θα έπρεπε να προσφέρεται σε τέτοια απόδοση. Η στοιχηματική αξία στη διπλή ευκαιρία των φιλοξενούμενων.