Italy Serie B

22:00 Perugia Calcio – AC Pisa
Η πρώτη ήττα στην φετινή σεζόν ήταν λίγο-πολύ αναμενόμενη. Η Έμπολι θεωρείται εκ των φαβορί για απευθείας άνοδο και ο αγώνας στο “Κάρλο Καστελάνι” είναι θεωρητικά ο πιο δύσκολος στην φετινή σεζόν. Από την στιγμή λοιπόν που βρέθηκε να χάνει 0-2 στο 13ο λεπτό, ήταν πρακτικά αδύνατο να επιστρέψει. Δέχθηκε και τρίτο γκολ στο 86΄, όταν είχαν ήδη όλα κριθεί. Στα θετικά στοιχεία το γεγονός ότι η ομάδα του Όντο δεν παράτησε το παιχνίδι μετά 0-2 κι ας ήξερε πως ήταν υπερβολικά δύσκολο να διεκδικήσει θετικό αποτέλεσμα. Δημιούργησε ευκαιρίες αλλά δεν ήταν αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια. Ο Ιταλός τεχνικός δήλωσε πως δεν προβληματίζεται από μία ήττα κόντρα σε έναν αντίπαλο όπως η Έμπολι αλλά θέλει να βεβαιωθεί πως η ομάδα του πήρε το μάθημά της και θα είναι πιο ανταγωνιστική σε ανάλογα παιχνίδια στην συνέχεια. Φέτος έχει ήδη δώσει 5 παιχνίδια στο “Ρενάτο Κούρι” σε πρωτάθλημα και Κύπελλο και μετρά 4 νίκες, η μία στην παράταση, και μία ισοπαλία.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο στόπερ Αντζέλα (2/0) και ο μέσος Κονατέ (0/0). Ο Όντο περιμένει την Πίζα να παίξει φουλ άμυνα και θέλει να αποφύγει αποτέλεσμα όπως αυτό με την Γιούβε Στάμπια, οπότε και κόλλησε στο 0-0. Ο Κροάτης μέσος Μπάλιτς (2/0) προσπαθεί να προσαρμοστεί στις ιδιαιτερότητες της Serie B και ο Ιταλός τεχνικός περιμένει περισσότερα από αυτόν. Ο Ιεμέλο με 6 γκολ βρίσκεται στην δεύτερη θέση του πίνακα των σκόρερ.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Βικάριο – Ρόσι, Γκιομπέρ, Φαλάσκο, Ντι Κιάρα – Φαλτσεράνο, Καράρο, Νικολούσι – Μπουαναϊούτο, Ιεμέλο, Καπόνε
Έδωσε μία ακόμα δυνατή μάχη, όπως κάνει από την αρχή της σεζόν, και έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το “Πιερλουίτζι Πέντσο” κόντρα στην Βενέτσια. Πήρε το προβάδισμα στο 32΄με τον Λίζι αλλά δέχθηκε την ισοφάριση επτά λεπτά αργότερα με αυτογκόλ του Πινάτο. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο αλλά αμύνθηκε σωστά και δεν επέτρεψε στην αντίπαλο αρκετές ευκαιρίες. Πολύ σημαντικό γεγονός ότι έμεινε όρθια στην Βενετία λίγες ημέρες μετά την ήττα στο ντέρμπι από την Έμπολι, με γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων! Εκείνη εξάλλου είναι και η μοναδική ήττα έως τώρα για την ομάδα του Ντ’Άντζελο. Σκόραρε ως φιλοξενούμενη και στα 3 φετινά παιχνίδια με Γιούβε Στάμπια, Κιέβο και Βενέτσια και πηγαίνει με αυτοπεποίθηση στο “Ρενάτο Κούρι”.
Αγωνιστικά Νέα:Eκτός αποστολής ο κεντρικός αμυντικός Μπενεντέτι (5/0), ο οποίος αποβλήθηκε στον πρόσφατο αγώνα. Παραμένουν τραυματίες οι επιθετικοί Μοσκαρντέλι (0/0) και Ασένθιο (2/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους οι αμυντικοί Ινγκρόσο (2/0) και Λιότι (0/0). Πρώτος σκόρερ της κατηγορίας μέχρι στιγμής ο Μαρκόνι με 7 γκολ. Ο Ιταλός τεχνικός παραδέχθηκε πως η ομάδα του δεν μπορεί να έχει πάντοτε κυρίαρχο ρόλο στο παιχνίδι αλλά είναι σημαντικό να ξέρει να εκμεταλλεύεται καταστάσεις.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Γκόρι – Άγια, Ντε Βίτις, Μπέλι – Μάριν, Βέρνα, Γκούχερ, Μινέσο, Λίζι – Μαζούτσι, Μαρκόνι
Η Περούτζια θέλει να απαντήσει στην πρώτη ήττα της σεζόν και σίγουρα ποντάρει στην δυναμική του Ρενάτο Κούρι ώστε να πετύχει την συμμετοχή της στα play offs ανόδου. Η Πίζα έχει αποδείξει ότι είναι ανταγωνιστικό σύνολο και έχει θετική μίνι παράδοση κόντρα στην σημερινή αντίπαλο της. Η μονομαχία των δύο πρώτων σκόρερ της κατηγορίας δείχνει GG.