Italy Serie B

16:00 Cosenza – Venezia FC
Απέσπασε ισοπαλία στο “Μπενίτο Στίρπε” από την Φροζινόνε με σκορ 1-1, αποτέλεσμα που σίγουρα θεωρείται θετικό. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 24ο λεπτό με πέναλτι, ισοφάρισε στο 50΄με τον Καρέτα. Ο Μπράλια θεωρεί ότι η ομάδα του έπαιξε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και ότι δεν θα έπρεπε να έχει δοθεί πέναλτι. Του άρεσε επίσης η αντίδραση που έβγαλε όταν έμεινε πίσω στο σκορ. Αυτή ήταν η τρίτη ισοπαλία από την αρχή της σεζόν αλλά παραμένει χωρίς νίκη και το σημερινό παιχνίδι θεωρείται κομβικό. Ο Ιταλός τεχνικός εξάλλου πιστεύει πως μία επιτυχία θα αποβάλλει το άγχος που υπάρχει στην ομάδα. Σίγουρα ποντάρει στην έδρα της, όπως και πέρυσι, ώστε να πετύχει τον στόχο της παραμονής.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Λιτέρι (1/0) και ο αριστερός μπακ Λαζάαρ (2/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Κανουτέ (4/0). Ο Γάλλος επιθετικός Ριβέρ (4/0) δεν έχει βρει ακόμα δίχτυα αλλά ο Μπράλια τον στήριξε με δηλώσεις του. Πρόσθεσε επίσης ότι ο καθένας εκ των Σαουντόνε (4/1), Κονέ (3/0), Μπάεζ (6/0) και Μασάς (2/0) μπορεί να παίξει ως τρεκουαρτίστα αλλά λογικά θα διατηρήσει το 3-4-3 που δοκίμασε κόντρα στην Φροζινόνε.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-3): Πέρινα – Ίντα, Μόνακο, Λετζίτιμο- Κόρζι, Μπρουτσίνι, Γκρέκο, Ντ’Οράτσιο – Μπάεζ, Πιερίνι, Καρέτα.
Έπαιξε για τη νίκη, αλλά έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο την Πίζα στο “Πιερλουίτζι Πέντσο”. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 32ο λεπτό, ισοφάρισε επτά λεπτά αργότερα με αυτογκόλ του Πινάτο. Στο 70΄απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, το οποίο ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε. Δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες από την αντίπαλό της και θα μπορούσε να έχει πάρει το παιχνίδι. Αυτός ήταν ο πρώτος φετινός εντός έδρας βαθμός, την ίδια ώρα που ως φιλοξενούμενη μετρά δύο νίκες επί των Τράπανι και Βίρτους Εντέλα και μία ισοπαλία με τη Φροζινόνε. Ο Ντιονίζι δεν μπορεί να δώσει απάντηση σε αυτό το φαινόμενο αλλά συνολικά είναι ικανοποιημένος και θεωρεί ότι η ομάδα του δείχνει σημάδια προόδου. Προειδοποίησε πάντως ότι το σημερινό παιχνίδι έχει έναν έξτρα βαθμό δυσκολίας, διότι αντιλαμβάνεται ότι η Κοζέντσα θα τα δώσει όλα για την πρώτη νίκη της.
Αγωνιστικά Νέα:Τιμωρημένος ο μέσος Μάλεχ (4/0). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο τερματοφύλακας Πομίνι (0/0) και ο κεντρικός αμυντικός Μαρίνο (0/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Σούτσιου (0/0) και ο Ιταλός τεχνικός είναι πιθανό να τον χρησιμοποιήσει ως αλλαγή, αφού πρόκειται για ποδοσφαιριστή που μπορεί να προσφέρει πολλά στη μεσαία γραμμή. Προανήγγειλε πάντως ότι θα υπάρξουν λίγες αλλαγές σε σύγκριση με τον πρόσφατο αγώνα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Λετζερίνι – Φιορνταλίζο, Μόντολο, Κρεμονέζι, Φελιτσόλι – Ζουκουλίνι, Φιορντιλίνο, Βάκα – Ντι Μαριάνο – Μποκαλόν, Καπέλο.
Η Κοζέντσα θα παίξει με το “μαχαίρι στα δόντια” αλλά είναι κακό το σταύρωμα με την Βενέτσια. Η ομάδα του Ντιονίζι έχει αποδείξει πως βολεύεται σε ρόλο αουτσάιντερ, όπως συμβαίνει συνήθως δηλαδή όταν είναι φιλοξενούμενη. Χωρίς βαθμολογική πίεση μάλιστα είναι ακόμα πιο επικίνδυνη. Στοιχηματικά, η αξία βρίσκεται στο Χ2.

16:00 FC Crotone – Virtus Entella
Η εμφάνισή της στο “Αντριάτικο” απέναντι στην Πεσκάρα ήταν η καλύτερη στη φετινή σεζόν και αποτυπώθηκε και στο τελικό σκορ, 3-0 υπέρ της. Έπαιξε σίγουρα ρόλο η λυτρωτική νίκη που είχε προηγηθεί επί της Γιούβε Στάμπια στο “Έτσιο Σίντα” με δύο γκολ στις καθυστερήσεις και η οποία επέδρασε ιδιαίτερα θετικά στην ψυχολογία των παικτών της. Οι “πυθαγόρειοι” είχαν σε κέφια τον Αχμέντ Μπενάλι, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό και διπλασίασε τα τέρματα στο 56΄. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κροτσάτα στο 86ο λεπτό. Το ρόστερ είναι εξ αρχής δυνατό, πλέον υπάρχει και η κατάλληλη ψυχολογία για να μεγαλώσει το νικηφόρο σερί. Πένθος στον σύλλογο για τον ξαφνικό χαμό του γυμναστή, Σέρτζιο Μασκερόνι. Θα κρατηθεί ενός λεπτού σιγή πριν την σέντρα του αγώνα.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής οι στόπερ Κουόμο (2/0), Σπόλι (1/0), Κουράδο (0/0) και ο επιθετικός Ρουτζέρο (0/0). Ο Στρόπα βλέπει την ομάδα του να έχει ανεβάσει ρυθμούς και δεν έχει λόγο να κάνει σημαντικές αλλαγές στην ενδεκάδα, από την στιγμή μάλιστα που ακολουθεί και διακοπή λόγω Εθνικών ομάδων. Παίζεται μία θέση στην επίθεση ανάμεσα σε Ζούνιορ Μεσίας (5/0) και Μάξι Λόπεζ (4/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Κόρντατζ – Μαρόνε, Γκόλεμιτς, Ζιλιοτί – Μολίνα, Μπενάλι, Μπαρμπέρις, Τζανελάτο, Ματζότα – Νουάνκουο, Μάξι Λόπες.
Αν και προερχόταν από την πρώτη φετινή ήττα, 2-0 εντός έδρας από την Βενέτσια, κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία από την Μπενεβέντο στο “Τσίρο Βιγκορίτο”. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 20΄αλλά ισοφάρισε στο 82ο λεπτό με τον Σερνίκολα που είχε περάσει ως αλλαγή στο 63΄. Για μία ακόμα αγωνιστική η ομάδα του Μποσκάλια ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική και έβγαλε πάθος στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα, ο Ιταλός προπονητής θεωρεί πως αν υπήρχε VAR, η ομάδα του θα είχε σίγουρα πάρει ένα πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο. Η συγκομιδή των 11 βαθμών θεωρείται σίγουρα ικανοποιητική και στον Ιταλό τεχνικό δεν προξενεί καμία έκπληξη αφού πίστευε εξ αρχής ότι η ομάδα του δεν θα παίξει τον ρόλο του κομπάρσου στην Serie B.
Αγωνιστικά Νέα:Τραυματίες ο μέσος Κρίμι (4/0) και ο Ούγγρος μεσοεπιθετικός Αντοριάν (0/0). Μανκόζου (6/2) και Μόρα (6/0) έχουν ηγηθεί της επιθετικής γραμμής μέχρι στιγμής και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει σήμερα. Σε ρόλο τρεκουαρτίστα παραμένει ο Σκενέτι (6/2), μία θέση στη μεσαία γραμμή διεκδικεί ο Τοσκάνο (3/0). Απείραχτη η αμυντική τετράδα στις έξι πρώτες αγωνιστικές.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Κοντίνι – Κοπολάρο, Πελίτζερ, Κιόζα, Σάλα – Εράμο, Παολούτσι, Νιτσέτο – Σκενέτι – Μανκόζου, Μόρα.
Η Κροτόνε έχει το μομέντουμ αλλά η Βίρτους Εντέλα έχει πάρει πολλά θετικά αποτελέσματα έως τώρα κόντρα σε δυνατές αντιπάλους και δεν μπορεί να υποτιμηθεί. Με τον άσο μάλιστα αρκετά χαμηλά, εξαφανίζεται κάθε σκέψη για ποντάρισμα στους γηπεδούχους. Τα “2-3 γκολ” η λογική επιλογή.

16:00 Livorno – ChievoVerona
Η ήττα με 3-2 από την Σαλερνιτάνα στο “Αρμάντο Πίκι” αποτελεί ένα πολύ άσχημο αποτέλεσμα σε μία περίοδο που έδειχνε ότι έχει πάρει τα πάνω της. Η ομάδα του Μπρέντα προηγήθηκε μάλιστα δύο φορές στο σκορ. Αρχικά στο 19ο λεπτό με τον Μαρσούρα και στην συνέχεια στο 57΄με τον Ράιτσεβιτς. Έπαιξε ρόλο το αυτογκόλ του Ντι Τζενάρο στο 59΄, με το οποίο έγινε το 2-2, ενώ δέχθηκε το πικρό τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις. Λίγες ημέρες νωρίτερα είχε απολέσει σημαντικό διπλό επί της Κοζέντσα επίσης στις καθυστερήσεις και ο Ιταλός τεχνικός γνωρίζει πως τέτοια αποτελέσματα μπορούν να “σκοτώσουν” το ηθικό των παικτών, για αυτό και δούλεψε πολύ στο ψυχολογικό κομμάτι τις τελευταίες ημέρες.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής οι αμυντικοί Μαρί-Σαντ (0/0), Μορέλι (0/0), οι μέσοι Ντ’Άντζελο (1/0), Ρόκα (1/0), Κόπολα (0/0), Λ. Ρίτσο (0/0), Βολπίνι (0/0), Βιβιάνι (0/0) και ο επιθετικός Μπρινιόλα (1/0). Ο Μπρέντα αποκάλυψε πως σκέφτεται αλλαγή στην θέση του τερματοφύλακα αφού ο Ζίμα (6/0) έχει υποπέσει σε κάποια λάθη που κοστίζουν και ο Πλιτσάρι (0/0) περιμένει την ευκαιρία του.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-3): Ζίμα – Μπόμπεν , Ντι Τζενάρο , Μπόγκνταν – Ντελ Πράτο, Αγκάτσι, Λούτσι, Πορτσίνο- Μάρας, Μπράκεν, Μαρσούρα.
Ντροπή! Δεν δικαιολογείται με τίποτα η απώλεια δύο βαθμών στο παιχνίδι με την Πορντενόνε στο “Μπεντεγκόντι”. Όχι φυσικά διότι η αντίπαλος είναι νεοφώτιστη στην κατηγορία αλλά διότι οι “ιπτάμενοι γάιδαροι” αγωνίστηκαν με διπλό αριθμητικό πλεονέκτημα από το 57ο λεπτό! Η ομάδα του Μαρκολίνι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 1οο λεπτό και πίεσε για την ισοφάριση. Την πέτυχε στο 54΄με τον Τζόρτζεβιτς, ο οποίος έφτασε τα 4 γκολ στο πρωτάθλημα, τρία λεπτά μετά την πρώτη αποβολή της αντιπάλου. Λίγο αργότερα η Πορντενόνε έμεινε με 9 παίκτες και άπαντες περίμεναν το αυτονόητο, αλλά η Κιέβο τους διέψευσε. Έχασε μεν τρεις ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, αλλά σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει ένα “πρέπει” που δεν υλοποιήθηκε. Τρίτη σερί ισοπαλία και τέταρτη από την αρχή της σεζόν.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο μέσος Νούνο Ενρίκε (2/0) και διεκδικεί μία θέση στο αρχικό σχήμα. Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο κεντρικός αμυντικός Βάισανεν (2/0) και επίσης θέτει υποψηφιότητα για την βασική ενδεκάδα. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο μεσοεπιθετικός Τζακερίνι (3/1) και ο επιθετικός Σέτερ Βαλένσια (0/0). Μία θέση στην επίθεση διεκδικεί ο Αλεχάνδρο Ροδρίγκεθ (4/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Σέμπερ – Μπερτανιόλι, Τσέσαρ, Ριτζιόνε, Μπρίβιο – Σέγκρε, Εσπόσιτο, Όμπι – Πουτσαρέλι – Μετζορίνι, Τζόρτζεβιτς.
Όταν έχεις πάει κουβά την προηγούμενη αγωνιστική με τον άσο της Κιέβο κόντρα στους 9 της Πορντενόνε, σήμερα παρακαλάς να φάει 5 γκολ από την Λιβόρνο. Ποιοτικά ωστόσο υπερέχουν οι φιλοξενούμενοι και μπορούν να κάνουν την ζημιά. Πιθανό πάντως να έχουμε ακόμα ένα Χ στα φετινά παιχνίδια της Κιέβο.

16:00 Pordenone – Empoli FC
Ηρωικός βαθμός στο “Μπεντεγκόντι” κόντρα στην Κιέβο. Προηγήθηκε στο 10ο λεπτό με τον Στρίτσολο και έκτοτε κυρίως αμύνθηκε. Στο 51΄έμεινε με παίκτη λιγότερο και τρία λεπτά αργότερα δέχθηκε την ισοφάριση. Η δεύτερη αποβολή στο 57΄ήταν ένα σοκ, το οποίο ωστόσο δεν της κόστισε. Ταμπουρώθηκε στην άμυνα, είδε την αντίπαλο να χάνει αρκετές ευκαιρίες και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους “νεροβέρντι” να πανηγυρίζουν έναν σημαντικό βαθμό απέναντι σε μία ομάδα που πέρυσι τους χώριζαν δύο κατηγορίες. Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία, επιστρέφει τώρα στη “Dacia Arena”, η οποία δεν αποτελεί φυσική έδρα της αλλά η Πορντενόνε έχει προσαρμοστεί άψογα και έχει συλλέξει επτά βαθμούς σε τρεις αγώνες.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο μεσοεπιθετικός Λούκας Κιαρέτι (6/1) και ο επιθετικός Στρίτσολο (5/2) που αποβλήθηκαν στο πρόσφατο παιχνίδι. Παραμένει τραυματίας ο τερματοφύλακας Μπίντι (2/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Πόμπεγκα (2/0) και θα μπορούσε να παίξει τον ρόλο του τρεκουαρτίστα. Οι γηπεδούχοι θα χρειαστούν εξάλλου σήμερα τα πρώτα γκολ στην σεζόν των Τσουρία (6/0) και Μονακέλο (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Ντι Γκρεγκόριο – Αλμίτσι, Μπάρισον, Καμπορέζε, Ντε Αγκοστίνι – Γκαβάτσι, Μπούραϊ, Πάζα – Πόμπεγκα – Τσουρία, Μονακέλο.
Επιβλητική εμφάνιση και νίκη με 3-0 επί της Περούτζια στο “Κάρλο Καστελάνι”. Μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Φρατέζι. Τρία λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα με τον Μανκούζο, βάζοντας ισχυρές βάσεις για την κατάκτηση των τριών βαθμών. Διαχειρίστηκε σωστά τις στιγμές που η αντίπαλος άσκησε πίεση και στο 86ο λεπτό ο Μανκούζο με το δεύτερο προσωπικό γκολ και τέταρτο στο φετινό πρωτάθλημα, διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Τρίτη διαδοχική νίκη για την ομάδα του Μπούκι που παρουσιάζεται καλύτερη από αγώνα σε αγώνα και επιβεβαιώνει τον τίτλο του μεγάλου φαβορί για άνοδο που της έχει δοθεί στο ξεκίνημα της σεζόν.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Λα Γκούμινα (6/2), ο αριστερός μπακ Αντονέλι (1/0) και ο δεξιός μπακ Γκατσόλα (2/0). Ο μέσος Φρατέζι (6/2) συμπεριλήφθηκε στην αποστολή αλλά αντιμετωπίζει ένα μικρό πρόβλημα και πιθανότατα θα προφυλαχθεί. Από την στιγμή πάντως που ακολουθεί διακοπή λόγω εθνικών ομάδων δεν υπάρχει λόγος για ροτέισον και η ενδεκάδα θα είναι η καλύτερη δυνατή.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Μπρινιόλι – Βέσελι, Ρομανιόλι, Νικολάου, Μπάλκοβετς – Ντέτσι, Στούλατς, Μπαντινέλι – Λαρίμπι – Μανκούζο, Μορέο
Η Έμπολι δικαιώνει τον τίτλο του φαβορί μέχρι στιγμής και…πληρώνει. Η Πορντενόνε έχει ήδη κάνει τις εκπλήξεις της και θα αγωνιστεί χωρίς άγχος. Ωστόσο για ένα ρόστερ όπως το δικό της οι απουσίες των Στρίτσολο και Κιαρέτι δεν καλύπτονται εύκολα. Θα είναι επιτυχία για τους τυπικά γηπεδούχους ακόμα και η ισοπαλία. Παιχνίδι με το dnb της Έμπολι.

16:00 Spezia Calcio – Benevento Calcio
Με την ήττα από την Τράπανι με 4-2 στο “Αλμπέρτο Πίκο” έπιασε πάτο. Όχι βαθμολογικά αφού υπάρχουν κι άλλες ομάδες με μικρότερη συγκομιδή αλλά όσον αφορά την απόδοσή της. Έφαγε τέσσερα γκολ από μία ομάδα που είχε έναν βαθμό πριν τον μεταξύ τους αγώνα και είχε πετύχει μόλις ένα τέρμα! Μείωσε σε 2-1 με τον Ραγκούζα στο 39ο λεπτό και σε 4-2 με τον Μπαρτολομέι στο 74ο . Θα περίμενε κάποιος η ήττα αυτή να αποτελέσει και τον τελευταίο αγώνα του Βιντσέντσο Ιταλιάνο στον πάγκο της αλλά η διοίκηση αποφάσισε να του δώσει ακόμα μία ευκαιρία, κόντρα στην βούληση των οπαδών. Μάλιστα το γεγονός ότι σήκωσε το χέρι ως ένδειξη απολογίας στο τέλος του παιχνιδιού θεωρήθηκε ως ειρωνικό από τους οργανωμένους και το κλίμα ήταν τεταμένο.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο αριστερός μπακ Ράμος (4/0). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Γκαλαμπίνοβ (3/1), ο τερματοφύλακας Μπαρόνε (0/0) και ο μέσος Ακάμπορα (0/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του επιθετικός Μαστίνου (0/0). Ο Ιταλιάνο δήλωσε πως πλησιάζει η ώρα που θα πάρει την ευκαιρία του και ο επιθετικός Γκούντγιονσεν (0/0) αλλά συνεχίζει να στηρίζει τον Γκιάσι (6/0) που πιστεύει το μόνο που του λείπει είναι ένα γκολ για να αλλάξει την ψυχολογία του.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Κράπικας – Βινιάλι, Τέρτσι, Καπραντόσι, Ράμος – Μπαρτολομέι, Μ. Ρίτσι, Μόρα – Φ. Ρίτσι, Γκιάσι, Ραγκούζα.
Θεωρείται γκέλα το 1-1 κόντρα στην Βίρτους Εντέλα στο “Τσίρο Βιγκορίτο”. Μπορεί η αντίπαλος να έχει πολύ καλή παρουσία έως τώρα στο πρωτάθλημα αλλά οι “μάγοι” οφείλουν να καθαρίζουν αυτά τα παιχνίδια, προκειμένου να επιτευχθεί ο στόχος της παραμονής. Η ομάδα του Φίλιπο Ιντζάγκι άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Κραγκλ, απέτυχε να σφραγίσει τους τρεις βαθμούς με ένα δεύτερο γκολ σε μία από τις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησε και τελικά δέχθηκε την ισοφάριση στο 82΄. Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία με σκορ 1-1, στα θετικά το γεγονός ότι παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα. Ο Ιταλός τεχνικός δήλωσε πως ο βαθμολογικός πίνακας δεν λέει την αλήθεια για την ποιότητα που έχει η Σπέτσια ως ομάδα και προειδοποίησε πως πρόκειται για εξαιρετικά δύσκολη αποστολή.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Βόλτα (4/0), ο επιθετικός Σάου (5/1) και ο μέσος Σκιαταρέλα (1/0). Ο Ιταλός τεχνικός έχει μοιράσει έως τώρα τον χρόνο στην μεσοεπιθετική γραμμή αφού διαθέτει αρκετούς παίκτες με δημιουργικές και εκτελεστικές ικανότητες. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι “τζιαλορόσι” έχουν ήδη 7 διαφορετικούς σκόρερ στο πρωτάθλημα. Παρόλα αυτά θεωρεί πολύ σημαντικές και τις τρεις απουσίες για την ομάδα του.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μοντιπό – Μάτζο, Αντέι, Καλντιρόλα, Λετίτσια – Ινσίνιε, Ντελ Πίντο, Βιόλα, Τέγιο – Αρμεντέρος , Κόντα.
Η Μπενεβέντο έχει καλύτερη παρουσία έως τώρα και διαθέτει ποιοτικότερο ρόστερ με περισσότερες επιλογές. Αν δεν βγάλει και τώρα αντίδραση η Σπέτσια, πότε θα βγάλει; Περιμένουμε την γηπεδούχο να παίξει με το μυαλό στην επίθεση και αυτό μπορεί εύκολα να οδηγήσει σε ένα ακόμα παιχνίδι της Σπέτσια με πολλά γκολ. Καλή η απόδοση στο Over 2.5.

19:00 Trapani Calcio – Juve Stabia
Το “Αλμπέρτο Πίκο” και η Σπέτσια της πάνε. Το τέταρτο διπλό στην συγκεκριμένη έδρα και η πέμπτη νίκη επί της συγκεκριμένη αντιπάλου στις επτά πρόσφατες μεταξύ τους αναμετρήσεις αποτέλεσε και την πρώτη φετινή επιτυχία της. Βρήκε απέναντί της μία αντίπαλο αγχωμένη και με πολλά αμυντικά κενά και το εκμεταλλεύτηκε. Άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με τον Ν΄Ζολά και διπλασίασε τα τέρματα στο 34΄με τον Λουπερίνι. Δέχθηκε την μείωση του σκορ στο 39΄αλλά ο Πετινάρι απάντησε δύο λεπτά αργότερα με τρίτο γκολ και στο 60ο λεπτό ο Ιταλός επιθετικός ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Η Σπέτσια απλά μείωσε στο 74΄. Ο Μπαλντίνι δήλωνε πως η ομάδα του βελτιώνεται και αισθάνεται δικαιωμένος μετά από αυτό το διπλό. Σημαντική η πρόοδος στην αμυντική λειτουργία της. Στις τρεις πρώτες αγωνιστικές είχε δεχθεί έξι γκολ και στις υπόλοιπες τρεις δέχθηκε τρία, δύο εκ των οποίων από στημένες φάσεις.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο επιθετικός Εβάκουο (1/0), ο μεσοεπιθετικός Φερέτι (2/1), ο μέσος Κοράπι (0/0) και ο νεαρός αμυντικός Μαρτίνα (0/0), απουσίες που δεν επηρεάζουν τα πλάνα του Μπαλντίνι. Δεν είναι επίσης 100% έτοιμοι οι επιθετικοί Τούλι (5/0) και Σκάλια (4/0) αλλά μπορούν να χρησιμοποιηθούν για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Ο Ιταλός τεχνικός παραδέχθηκε πως αν υπάρξουν αλλαγές στο αρχικό σχήμα, θα είναι λίγες.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Ντίνι – Κάουζ, Παλιαρούλο, Ντελ Πρέτε, Γιακιμόβσκι – Λουπερίνι, Μοσκάτι, Αλόι – Ν’Ζολά, Πετινάρι, Γκόλφο.
Σε δράμα εξελίσσεται η επιστροφή της στη Serie B. Το περασμένο Σάββατο ηττήθηκε 1-0 από την Τσιταντέλα στο “Ρομέο Μέντι” και παρέμεινε στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα με μόλις έναν βαθμό σε έξι αγωνιστικές. Σπατάλησε καλές ευκαιρίες για να ανοίξει η ίδια το σκορ, όπως έχει συμβεί έως τώρα και σε άλλους αγώνες, και κατέρρευσε ψυχολογικά όταν τελικά δέχθηκε γκολ στο 64ο λεπτό. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες. Αντέχει ο Καζέρτα στον πάγκο της αλλά όχι για πολύ. Σοβαρό πρόβλημα τόσο στην άμυνα με 12 γκολ παθητικό μέχρι στιγμής αλλά και στην επίθεση. Ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της που έχει βρει δίχτυα έως τώρα είναι ο επιθετικός από την Γουινέα, Σισέ, και μάλιστα δις.
Αγωνιστικά Νέα:Έναν σκόρερ έχει λοιπόν έως τώρα η Γιούβε Στάμπια, τον Σισέ (6/2) και αυτός θα λείψει λόγω τιμωρίας, αφού αποβλήθηκε στην εκπνοή της πρόσφατης αναμέτρησης. Τραυματίες ο κεντρικός αμυντικός Τονούτσι (4/0) και ο μέσος Μαστάλι (0/0). Πέρυσι πάντως επικράτησε και στα δύο παιχνίδια με αντίπαλο την Τράπανι για την Serie C και ευελπιστεί πως μπορεί να το επαναλάβει.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-2-1): Μπραντουάνι – Βιτιέλο, Αλιέβι, Τρουστ – Ελία, Καλό, Καρλίνι, Τζερμόνι – Ντι Τζενάρο, Μπόατενγκ – Κανότο.
Η Τράπανι έχει την ψυχολογία με το μέρος της μετά το διπλό επί της Σπέτσια και ταυτόχρονα θεωρεί την Γιούβε Στάμπια αντίπαλο στα μέτρα της. Οι φιλοξενούμενοι έχουν τεράστιο πρόβλημα στο σκοράρισμα και θα λείψει σήμερα η μοναδική αξιόπιστη έως τώρα επιλογή. Άσος.