Italy Serie B

16:00 AC Pisa – FC Crotone
Ο Μαρκόνι δεν σκόραρε, το αντίπαλο δέος του στον πίνακα των σκόρερ, Ιεμέλο, το έκανε και κάπως έτσι ηττήθηκε 0-1 στο “Ρενάτο Κούρι” από την Περούτζια. Η ομάδα του Ντ’Άντζελο δημιούργησε τις απαραίτητες ευκαιρίες για να απαντήσει στο γκολ που δέχθηκε στο 33ο λεπτό αλλά δεν τα κατάφερε. Έμεινε για τέταρτη σερί αγωνιστική χωρίς νίκη αλλά επικρατεί σχετική αισιοδοξία για την συνέχεια, αφού απέδειξε μέχρι στιγμής ότι μπορεί να είναι ανταγωνιστική. Ο Ντ’Άντζελο δήλωσε πως η Κροτόνε είναι από τις κορυφαίες ομάδας της κατηγορίας και εξέφρασε τον σεβασμό του για τον ομόλογό του στον αντίπαλο πάγκο. Θεωρεί πως η μάχη στο κέντρο θα κρίνει σε σημαντικό βαθμό την αναμέτρηση και τόνισε πως η ομάδα του θα πρέπει να δώσει την μέγιστη προσοχή στην άμυνα.
Αγωνιστικά Νέα:Μοναδικός απών λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Βάρνιερ (3/0). Εξέτιε την ποινή του ο κεντρικός αμυντικός Μπενεντέτι (5/0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Επιπλέον ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους οι επιθετικοί Μοσκαρντέλι (0/0), Ασένθιο (2/0) αλλά και ο κεντρικός αμυντικός Ινγκρόσο (2/0), δίνοντας στον Ιταλό τεχνικό την δυνατότητα να επιλέξει αυτούς που είναι στην καλύτερη κατάσταση. Ντεμπούτο στην αποστολή και για τον αμυντικό Λιότι.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Γκόρι – Άγια, Μπενεντέτι, Μερόνι – Λίζι, Βέρνα, Ντε Βίτις, Γκούχερ, Ντι Κουίντσιο – Μαζούτσι, Μαρκόνι
Ήταν σε φόρμα πριν την διακοπή του πρωταθλήματος. Στον πιο πρόσφατο αγώνα επικράτησε 3-1 της Βίρτους Εντέλα στο “Έτσιο Σίντα”. Πρωταγωνιστής ο Νιγηριανός επιθετικός Νουάνκουο, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό και διπλασίασε τα τέρματα έντεκα λεπτά αργότερα. Έφτασε τα 4 γκολ σε 7 αγώνες, πέρυσι σημείωσε 14 με την φανέλα των “πυθαγόρειων” και σίγουρα ο Στρόπα ποντάρει πολλά στις επιθετικές ικανότητές του. Ο Κροτσάτα στο 63΄σφράγισε την νίκη και στο 79΄απλά δέχθηκε την μείωση στο σκορ. Τρίτη σερί νίκη, άγγιξε την κορυφή και θέλει να διατηρηθεί σε ανάλογο ρυθμό. Ο Στρόπα παραδέχθηκε πως η ομάδα του τα έχει πάει πολύ καλά έως τώρα αλλά συμπλήρωσε πως ένα καλό ξεκίνημα δεν θα σημαίνει τίποτα στο τέλος, αν δεν υπάρξει ανάλογη συνέχεια, με περισσότερη προσπάθεια και βελτίωση.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού οι κεντρικοί αμυντικοί Κουράδο (0/0), Μπελόντι (0/0) και οι επιθετικοί Μάξι Λόπεζ (5/0) και Ρουτζέρο (0/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους οι κεντρικοί αμυντικοί Κουόμο (2/0) και Σπόλι (1/0). Αμφότεροι διεκδικούν μία θέση στο αρχικό σχήμα. Μία θέση στην επίθεση διεκδικεί ο Βίντο (4/0) αλλά το προβάδισμα έχουν οι Νουάνκουο (7/4) και Ζούνιορ Μεσίας (6/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Κόρνταζ – Γκόλεμιτς, Μαρόνε, Ζιλιοτί – Μολίνα, Μπενάλι, Μπαρμπέρις, Κροτσάτα, Ματζότα – Νουάνκουο, Ζούνιορ Μεσίας
Η Κροτόνε βρισκόταν σε φόρμα πριν την διακοπή και σίγουρα θέλει να συνεχίσει σε ανάλογο ρυθμό αλλά η Πίζα είναι καλοδουλεμένο σύνολο. Οι γηπεδούχοι έχουν μάλιστα σημαντικές επιστροφές που μπορούν να προσφέρουν το κάτι παραπάνω στην διάρκεια του αγώνα. Έχει τύχη αλλά και ρίσκο η ισοπαλία.

16:00 ChievoVerona – Ascoli
Η εξαιρετική παράδοση που διατηρεί κόντρα στην Λιβόρνο επιβεβαιώθηκε και φέτος στο “Αρμάντο Πίκι”. Η ομάδα του Μαρκολίνι επικράτησε 4-3 έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 5ο λεπτό αλλά ισοφάρισε στην επόμενη φάση με τον Πουτσαρέλι. Δέχθηκε έντονη πίεση στο πρώτο ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια με εις βάρος της σκορ 1-3. Ωστόσο στο δεύτερο μέρος πραγματοποίησε μεγάλη αντεπίθεση και ανατροπή. Ο Μετζορίνι ισοφάρισε στο 54΄και πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με εύστοχο πέναλτι έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Η ανατροπή επετεύχθη στο 89ο λεπτό με γκολ του Σέγκρε, το οποίο φυσικά πανηγυρίστηκε έξαλλα από τεχνικό επιτελείο και ποδοσφαιριστές. Άφησε πίσω της τις τρεις σερί ισοπαλίες και αγνοεί την ήττα από την πρεμιέρα.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο μεσοεπιθετικός Πουτσαρέλι (4/1), ο οποίος αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του πρόσφατου αγώνα. Χάνουν τον αγώνα λόγω τραυματισμού ο επιθετικός και πρώτος σκόρερ Τζόρτζεβιτς (7/4), ο μεσοεπιθετικός Τζακερίνι (3/1) και ο επιθετικός Σέτερ Βαλένσια (0/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Γκαριτάνο (6/0). Μίλαν και Τσέλσι φέρεται να παρακολουθούν την εξέλιξη του νεαρού μεσοεπιθετικού Βινιάτο (7/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Σέμπερ – Ντίκμαν, Λεβέρμπ, Τσέσαρ, Φρέι – Νούνο Ενρίκε, Όμπι, Σέγκρε – Βινιάτο – Μετζορίνι, Ροδρίγκεθ
Έχασε το ντέρμπι με την Πεσκάρα στο “Τσίνο ε Λίλο ντελ Ντούκα” με 0-2, παρότι τα είχε όλα υπέρ της πριν την σέντρα του αγώνα. Αγώνας με πολλές δυνατές μονομαχίες, πάθος και ένταση. Είχε λίγες ευκαιρίες για να πάρει κεφάλι στο σκορ αλλά δυσκολεύτηκε πολύ περισσότερο από ό,τι στα προηγούμενα εντός έδρας παιχνίδια. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 87ο λεπτό, επικράτησε απογοήτευση και εκνευρισμός με συνέπεια να δεχθεί και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις με πέναλτι. Δεύτερη διαδοχική ήττα χωρίς να σκοράρει για την ομάδα του Ζανέτι και πρώτη μπροστά στο κοινό της. Η διακοπή ήρθε μάλλον την κατάλληλη στιγμή ώστε να υπάρξει ηρεμία και ανασύνταξη δυνάμεων. Το παραδέχθηκε άλλωστε σε δηλώσεις του και ο Ιταλός προπονητής που έδωσε σύνθημα νίκης κόντρα σε μία πολύ δυνατή αντίπαλο.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω πειθαρχικού παραπτώματος ο επιθετικός και πρώτος σκόρερ Ντε Κρουζ (5/4), με τον Ζανέτι να δηλώνει πως ουδείς ποδοσφαιριστής είναι πάνω από το σύνολο και να το αποδεικνύει έμπρακτα. Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο κεντρικός αμυντικός Μπρόσκο (5/0) και ο επιθετικός Αρντεμάνι (6/2). Ο δεύτερος συμμετείχε στις τρεις τελευταίες προπονήσεις της Άσκολι και ο Ιταλός τεχνικός ανέφερε πως είναι πιθανό να βρεθεί στο αρχικό σχήμα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Λεάλι – Πουτσίνο, Γκραβιγιόν, Βαλεντίνι, Παντόιν – Γκέρμπο, Τροϊάνο, Πιτσινόκι – Νίνκοβιτς – Αρντεμάνι, Σκαμάκα
Η πιο δυνατή αναμέτρηση της αγωνιστικής. Κρίμα που αμφότερες στερούνται τους πρώτους σκόρερ τους, για διαφορετικούς λόγους. Περιμένουμε πάντως ευκαιρίες εκατέρωθεν και το GG μπορεί να αποτελέσει ασφαλή επιλογής. Σε σημείο τελικού αποτελέσματος, οι γηπεδούχοι έχουν μικρό προβάδισμα, όπως άλλωστε μαρτυρά και το σετ των αποδόσεων.

22:00 Empoli FC – Cremonese
Γνώρισε την πρώτη ήττα στην φετινή σεζόν, με 0-2 από την Πορντενόνε στην “Dacia Arena” και έπεσε από την κορυφή. Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε να μείνει με παίκτη λιγότερο από το 2ο λεπτό της αναμέτρησης αλλά και να αστοχήσει ο Μανκούζε σε πέναλτι στο 22ο λεπτό, κι ενώ βρισκόταν ήδη πίσω στο σκορ με 0-1. Δέχθηκε το δεύτερο γκολ στο 40΄, αντιλήφθηκε ότι τίποτα δεν πάει καλά στον συγκεκριμένο αγώνα και από ένα σημείο και μετά απλά αποδέχθηκε την ήττα. Επιστρέφει στο “Κάρλο Καστελάνι”, όπου φέτος έχει ήδη πανηγυρίσει πέντε φορές, τρεις για το πρωτάθλημα και δύο για το Κύπελλο. Ο Μπούκι παραδέχθηκε πως η ήττα στο τελευταίο παιχνίδι έχει θυμώσει την ομάδα του και περιμένει αυτό απόψε να μεταφραστεί σε μεγαλύτερη μαχητικότητα στον αγωνιστικό χώρο.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο μέσος Μπαντινέλι (7/1), ο οποίος αποβλήθηκε στον πρόσφατο αγώνα, την θέση του θα πάρει λογικά ο Λαρίμπι (4/0).Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικοί Λα Γκούμινα (6/2), Μορέο (7/0) και ο κεντρικός αμυντικός Μαϊέτα (5/0). Η απουσία του τελευταίου φέρνει στο αρχικό σχήμα τον Έλληνα κεντρικό αμυντικό Νικολάου (3/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο αριστερός μπακ Αντονέλι (1/0) και ο δεξιός μπακ Γκατσόλα (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Μπρινιόλι – Βέσελι, Ρομανιόλι, Νικολάου, Μπάλκοβετς – Φρατέζι, Στούλατς, Λαρίμπι – Ντέτσι – Μανκούζο, Μορέο
Πάνω που έδειχνε να έχει βρει ρυθμό, γνώρισε την ήττα στο “Τζοβάνι Τζίνι” από την Τσιταντέλα με 0-2. Έμεινε πίσω μόλις στο 2ο λεπτό και το παιχνίδι στράβωσε ακόμα περισσότερο στο 28΄, όταν έμεινε με παίκτη λιγότερο. Υπήρξαν στιγμές που έβγαλε ενθουσιασμό και επιθετική ενέργεια αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Στο 81΄δέχθηκε δεύτερο τέρμα και όλα τελείωσαν. Οι 10 βαθμοί έως τώρα δεν είναι ικανοποιητική συγκομιδή για μία ομάδα που στοχεύει στην άνοδο αλλά το φετινό πρωτάθλημα αποδεικνύεται ιδιαίτερα ανταγωνιστικό, λόγω και της πολύ καλής παρουσίας των νεοφώτιστων ομάδων, και ένα θετικό σερί μπορεί να την φέρει σύντομα σε θέση ισχύος. Η διοίκηση πάντως θεώρησε πως πρέπει κάτι να αλλάξει άμεσα και έλυσε την συνεργασία με τον Μάσιμο Ραστέλι. Νέος προπονητής των “γκριτζορόσι” είναι ο 56χρονος Ιταλός, Μάρκο Μπαρόνι, ο οποίος υπήρξε τεχνικός της Κρεμονέζε και την σεζόν 2010-11 ενώ στο δεύτερο μισό της περσινής σεζόν ήταν στον πάγκο της Φροζινόνε.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού οι κεντρικοί αμυντικοί Κλέιτον (6/0), Τερανόβα (0/0), ο μέσος Βαλτσάνια (5/0), και ο επιθετικός Πίκολο (1/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο βασικός τερματοφύλακας Αγκάτσι (5/0) και ο μέσος Γκούσταφσον (0/0), με τον πρώτο φυσικά να επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Μία θέση στην επίθεση διεκδικεί ο Παλόμπι (6/1), ενώ φυσικά περιμένουμε να δούμε και άλλες αλλαγές που έχει στο μυαλό του ο Μπαρόνι.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Αγκάτσι – Μπιανκέτι, Καράτσολο, Ραβανέλι – Μόγκος, Αρίνι, Κίνγκσλεϊ, Ντέλι, Ρεντσέτι- Σόντιμο, Τσεράβολο
Ανώτερο σύνολο η Έμπολι και μετά την ήττα από την Πορντενόνε θα δώσει το κάτι παραπάνω για να επιστρέψει άμεσα στις νίκες, εκμεταλλευόμενη και το γεγονός ότι αγωνίζεται μπροστά στο κοινό της. Η Κρεμονέζε έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης και μένει να φανεί πόσο θα βοηθήσει η έλευση του Μπαρόνι. Σε ικανοποιητική απόδοση ο άσος.