Italy Serie B

22:00 Frosinone – Livorno

Απέφυγε την ήττα στο “Αρέκι” από την Σαλερνιτάνα με γκολ του Καπουάνο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων! Ένας πολύτιμος βαθμός για την ομάδα του Νέστα αφού στο 28ο λεπτό έμεινε με παίκτη λιγότερο και δέχθηκε γκολ με πέναλτι. Παρότι αντιμετώπισε μία δυνατή αντίπαλο σε μία ισχυρή έδρα, πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση με αριθμητικό μειονέκτημα και στο τέλος είχε κάθε λόγο να πανηγυρίζει για την ισοπαλία. Τρίτη ισοπαλία με σκορ 1-1 στην τελευταία πεντάδα αγώνων, διάστημα στο οποίο αγνοεί την νίκη. Ο Ιταλός τεχνικός χρησιμοποίησε την διακοπή για να βελτιώσει αδυναμίες της ομάδας του και να επιστρέψει με στόχο την δημιουργία ενός νικηφόρου σερί. Παραδέχθηκε πως οι βαθμολογικές απώλειες είναι ήδη πολλές και ευελπιστεί πως οι φίλαθλοι θα βοηθήσουν να φτάσει απόψε η ομάδα στην νίκη.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο μέσος Γκόρι (4/0), ο οποίος αποβλήθηκε στον τελευταίο αγώνα. Την δεύτερη αγωνιστική της ποινής του εκτίει ο μέσος Παγκανίνι (6/2). Χάνει τον αγώνα λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Τρότα (7/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο δεξιός μπακ Σζιμίνσκι (0/0) και ο επιθετικός Ντιονίζι (4/1). Ο Νέστα μετέτρεψε το 4-3-1-2 σε 3-5-2 κόντρα στην Σαλερνιτάνα και δείχνει διατεθειμένος να συνεχίσει με αυτήν την τακτική.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Ιακομπούτσι – Μπριγκέντι, Αριάουντο, Καπουάνο – Τζαμπάνο, Ροντέν, Μαϊέλο, Χάας, Μπεγκέτο – Τσάνο, Νοβάκοβιτς.
Έχει αρνητική παράδοση κόντρα στην Κιέβο και δεν κατάφερε να την σπάσει ούτε αυτήν την φορά, παρότι προηγήθηκε με 3-1 στο παιχνίδι που διεξήχθη στο “Αρμάνο Πίκι”! Έβγαλε πολλή ενέργεια στο πρώτο ημίχρονο, της πήγαν όλα καλά και κατάφερε να σημειώσει τρία τέρματα με σκόρερ τους Μάρσουρα (5΄, 30΄) και Μάρας (25΄). Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μπρέντα δεν αντέδρασε σωστά στην πίεση που δέχθηκε. Στο 59΄το σκορ ήταν ήδη 3-3 και στο 89ο λεπτό δέχθηκε γκολ-μαχαιριά. Δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα με ανατροπή, είχε προηγηθεί το 2-3 από την Σαλερνιτάνα, και τα αποτελέσματα αυτά διατηρούν την Λιβόρνο σε δεινή βαθμολογική θέση και ταυτόχρονα επηρεάζουν την ψυχολογία των παικτών. Υπήρξε έντονη φημολογία για αντικατάσταση του Μπρέντα αλλά ο ισχυρός άνδρας του συλλόγου, Άλντο Σπινέλι, αποφάσισε να του δώσει ακόμα μία ευκαιρία.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο εξτρέμ Μάρουσα (6/4), ο οποίος αποβλήθηκε στο πρόσφατο παιχνίδι. Χάνουν τον αγώνα λόγω τραυματισμού οι κεντρικοί αμυντικοί Ντι Τζενάρο (7/0), Μαρί-Σαντ (0/0), οι μέσοι Λούτσι (7/0), Στόιαν (3/0), Ντ’Άντζελο (1/0), Ρόκα (1/0), Κόπολα (0/0) και ο επιθετικός Μπρινιόλα (1/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο αμυντικός Μορέλι (0/0), οι μέσοι Λ. Ρίτσο (0/0), Βολπίνι (0/0), Βιβιάνι (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-3): Πλίτσαρι – Μπόμπεν , Μοργκανέλα , Μπόγκνταν – Ντελ Πράτο, Αγκάτσι, Βιβιάνι, Πορτσίνο- Μάρας, Ράιτσεβιτς, Μουρίλο.
Με πολλά αρνητικά αποτελέσματα και οι δύο ομάδες έως τώρα, γεγονός που δημιουργεί έντονη πίεση στους προπονητές. Περιμένουμε σίγουρα περισσότερα πράγματα από την Φροζινόνε που έχει καλό υλικό. Με αρκετές απουσίες οι φιλοξενούμενοι, ο πρώτος λόγος στον άσο που θα έπρεπε πάντως να είναι λίγο ψηλότερα.