Italy Serie B

16:00 Cosenza – ChievoVerona
Χρειάστηκε να φτάσει το πρωτάθλημα στην 8η αγωνιστική για να πανηγυρίσει την πρώτη φετινή νίκη της…Και μάλιστα με ανατροπή επί της Τσιταντέλα στο “Τομπολάτο”! Έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό και με την αντίπαλο να παίρνει άμεσα το ψυχολογικό πλεονέκτημα, κινδύνευσε και με δεύτερο γκολ. Τα πάντα άλλαξαν ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο. Η διπλή αλλαγή του Μπράλια στην άμυνα με την είσοδο των Μπιτάντε και Ανίμπαλ Καπέλα βοήθησε την Κοζέντσα να αποκτήσει ηρεμία στα μετόπισθεν και όταν ο Μπρουτσίνι ισοφάρισε στο 57ο λεπτό άλλαξε και η ψυχολογία. Επτά λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης ευστόχησε σε πέναλτι και η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 71ο λεπτό με σκόρερ τον Μπάεζ. Νίκη που αλλάζει τα δεδομένα και για τον ίδιο τον Ιταλό προπονητή, ο οποίος είχε βρεθεί πολύ κοντά στην έξοδο.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Μονάκο (8/0), αριστερός μπακ Λαζάαρ (2/0) και ο κεντρικός αμυντικός Σκιάβι (0/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μεσοεπιθετικός Μασάς (2/0). Ο Μπράλια περιμένει η ομάδα του να συνεχίσει από εκεί που έμεινε, δηλαδή στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Τσιταντέλα. Έκανε ιδιαίτερη αναφορά στον επιθετικό Ριβιέρ (6/1), από τον οποίο περιμένει να εξελιχθεί σε ηγέτη στην επιθετική γραμμή.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Πέρινα – Μπιτάντε, Ίντα, Ανίμπαλ Καπέλα, Ντ’Οράτσιο – Μπρουτσίνι, Κανουτέ, Σιαουντόνε – Μπάεζ, Καρέτα, Ριβιέρ
Εκμεταλλεύτηκε την έδρα, το δικό της θετικό μομέντουμ και βέβαια το αριθμητικό πλεονέκτημα που απόκτησε στο 49ο λεπτό, επικρατώντας 2-0 της Άσκολι στο “Μπεντεγκόντι”. Άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Μετζορίνι, πίεσε πολύ στο δεύτερο μέρος μετά την αποβολή αντίπαλου παίκτη και σφράγισε τους τρεις βαθμούς στο 88ο λεπτό με σκόρερ τον Βινιάτο. Δεύτερη σερί νίκη για την ομάδα του Μαρκολίνι που παράλληλα παραμένει αήττητη μετά την πρεμιέρα. ο 19χρονος μεσοεπιθετικός Βινιάτο πέτυχε το παρθενικό γκολ του στην κατηγορία και το αφιέρωσε στην οικογένειά του. Από το δεύτερο μισό της περσινής σεζόν, όταν και πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής, έχει μαγνητίσει τα βλέμματα διάφορων σκάουτερ με τις εμφανίσεις του. Κλήθηκε μάλιστα στην εθνική Ιταλίας U19 και λόγω ενός τουρνουά στην Γαλλία θα απουσιάσει από τις υποχρεώσεις της ομάδας του την επόμενη εβδομάδα.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο μεσοεπιθετικός Πουτσαρέλι (4/1) και διεκδικεί θέση στο αρχικό σχήμα των φιλοξενούμενων. Χάνουν τον αγώνα λόγω τραυματισμού ο επιθετικός και εκ των πρώτων σκόρερ Τζόρτζεβιτς (7/4), ο μεσοεπιθετικός Τζακερίνι (3/1) και ο επιθετικός Σέτερ Βαλένσια (0/0), Ο Μετζορίνι (8/4) στα 34 του σκόραρε στα δύο πρόσφατα παιχνίδια και έχει ήδη πετύχει ένα γκολ περισσότερο από πέρυσι, οπότε και η Κιέβο αγωνιζόταν στην Serie A.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Σέμπερ – Ντίκμαν, Λεβέρμπ, Τσέσαρ, Φρέι – Νούνο Ενρίκε, Όμπι, Σέγκρε – Βινιάτο – Μετζορίνι, Ροδρίγκεθ
Με ανεβασμένη ψυχολογία η Κοζέντσα μετά την πρώτη νίκη στην φετινή σεζόν αλλά η Κιέβο είναι ομάδα που μπορεί να την “προσγειώσει” απότομα. Διαθέτει μεγάλη ποιότητα στην μεσαία και επιθετική γραμμή ο σύλλογος της Βερόνα για τα δεδομένα της κατηγορίας. Δεν είναι αουτσάιντερ οι φιλοξενούμενοι κι ας λέει έτσι το σετ των αποδόσεων.

16:00 FC Crotone – Venezia FC
Το νικηφόρο σερί των τριών αγωνιστικών έλαβε τέλος στην “Αρένα Γκαριμπάλντι”, ωστόσο η ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Πίζα θεωρείται θετικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Στρόπα έμεινε πίσω στο σκορ στο 30ο λεπτό και απάντησε με τον Γκόλεμιτς στο 71΄. Στο τελευταίο δεκάλεπτο αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο αλλά άντεξε στην πίεση της αντιπάλου. Αρκετά νευρικό παιχνίδι με πολλά φάουλ, είχε καλή ψυχολογία και αυτό φάνηκε στον τρόπο που προσέγγισε την αναμέτρηση. Από την στιγμή που έμεινε πίσω στο σκορ, κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ιταλός τεχνικός ήταν απόλυτα ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδας του και ζήτησε να συνεχίσουν σε ανάλογο ρυθμό και σήμερα.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο κεντρικός αμυντικός Ζιλοτί (8/0), ο οποίος αποβλήθηκε στον πρόσφατο αγώνα. λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Κουράδο (0/0), και οι επιθετικοί Μάξι Λόπεζ (5/0) και Ρουτζέρο (0/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο κεντρικός αμυντικός Μπελόντι (0/0). Ο επιθετικός Βίντο (5/0) έχασε κάποιες προπονήσεις και θα χρησιμοποιηθεί μόνο αν υπάρξει ανάγκη.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Κόρνταζ – Γκόλεμιτς, Μαρόνε, Σπόλι – Μολίνα, Μπενάλι, Μπαρμπέρις, Κροτσάτα, Ματζότα – Νουάνκουο, Ζούνιορ Μεσίας
Σημαντική νίκη με 1-0 επί της δυνατής Σαλερνιτάνα στο “Πιερλουίτζι Πέντσο”. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Μποκαλόν στο 42ο λεπτό. Ο Ιταλός επιθετικός έφτασε τα 3 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα και αποτελεί το γούρι της ομάδας του, αφού και στις τρεις περιπτώσεις που σκόραρε φέτος, η Βενέτσια νίκησε! Μάλιστα η ομάδα του Ντιονίζι έχει κρατήσει το μηδέν στις τρεις φετινές επιτυχίες της. Αντίθετα δεν έχει κερδίσει κάποιο από τα παιχνίδια, στα οποία δέχθηκε έστω ένα γκολ. Αμύνθηκε σωστά απέναντι στην Σαλερνιτάνα και δεν επέτρεψε στην αντίπαλό της να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες. Συμπλήρωσε πέντε αγωνιστικές αήττητη με τρεις ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα, όλες με σκορ 1-1! Ο Ιταλός τεχνικός χαρακτήρισε πρόκληση τον σημερινό αγώνα απέναντι σε μία από τις ισχυρότερες ομάδες της κατηγορίες.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ Φελιτσόλι (7/0), ο τερματοφύλακας Πομίνι (0/0), ο επιθετικός Σενέζι (0/0) και ο κεντρικός αμυντικός Μαρίνο (0/0). Μποκαλόν (8/3) και Καπέλο (8/2) είναι τα φαβορί για την επιθετική δυάδα των φιλοξενούμενων αλλά έχει τις δικές του πιθανότητες να βρεθεί στο αρχικό σχήμα και ο Μοντάλτο (5/1). Έτοιμος για το ντεμπούτο του ο μέσος Σούκιου (0/0) που ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό στο ξεκίνημα της σεζόν.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Λετζερίνι – Φιορνταλίζο, Μόντολο, Κρεμονέζι, Τσεκαρόνι – Ζουκουλίνι, Βάκα, Φιορντιλίνο – Αράμου – Μποκαλόν, Καπέλο
Η Κροτόνε έχει ποιοτικότερο ρόστερ, αγωνίζεται στην έδρα της και φέτος έχει πραγματοποιήσει πολύ καλές εμφανίσεις. Ωστόσο δεν μπορεί να αμφισβητηθεί το γεγονός ότι η Βενέτσια είναι σκληροτράχηλο σύνολο που φέρνει στα όρια τις αντιπάλους της και το ίδιο θα επιδιώξει να κάνει και στο “Έτσιο Σίντα”. Πολύ χαμηλά ο άσος για τέτοια εποχή στην Serie B.

16:00 Pescara – Benevento Calcio
Απρόβλεπτη και αλλοπρόσαλλη από την αρχή της σεζόν, δεν άλλαξε αυτό ούτε στην αναμέτρηση με την Σπέτσια στο “Αντριάτικο”. Παρότι στην ακριβώς προηγούμενη αναμέτρησή της είχε πανηγυρίσει σπουδαίο διπλό στο ντέρμπι με την Άσκολι, έγινε η ομάδα που έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί της Σπέτσια, χάνοντας με 1-2. Προηγήθηκε μάλιστα με τον Ματσίν στο 23ο λεπτό αλλά δέχθηκε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο με δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών, 69΄-71΄! Ο πρόεδρος των “δελφινιών¨, Ντανιέλε Σεμπαστιάνι, ήταν έξαλλος με την ήττα αυτή και πολλοί πίστεψαν πως έφτασε και το τέλος του Ζάουρι στην τεχνική ηγεσία αλλά τελικά ο Ιταλός τεχνικός μένει…μέχρι να φύγει. Εξάλλου ο ισχυρός άνδρας της Πεσκάρα ξεκαθάρισε πως διαφωνεί με τον Ζάουρι όταν δηλώνει πως στόχος είναι η παραμονή.
Αγωνιστικά Νέα:Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο βασικός τερματοφύλακας Φιορίλο (7/0) και επιστρέφει κάτω από τα δοκάρια αντί του Καστράτι (1/0). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμούς οι δεξιοί οπισθοφύλακες Βιτουρίνι (2/0), Μπαλτσάνο (3/0), ο αριστερός μπακ-χαφ Κρέκο (0/0), οι μέσοι Τσότσεβ (0/0), Μελεγκόνι (0/0) και ο επιθετικός Τουμινέλο (3/2). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Κάστανος (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Φιορίλο – Ντρούντι, Καμπανιάρο, Σκονιαμίλιο – Τσοφάνι, Κάστανος, Μεμουσάι, Ματσίν, Μασιάντζελο – Γκαλάνο, Μπρουνόρι
Εκεί, εκεί…στην κορυφή! Η νίκη με 1-0 επί της Περούτζια στο “Τσίρο Βιγκορίτο” την διατήρησε μόνη στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μία δύσκολη νίκη επί μίας δυνατής αντιπάλου, σε ένα παιχνίδι με μεγάλο πάθος και ένταση. Ο Αρμεντέρος ήταν αυτός που πέτυχε στο 20ο λεπτό το γκολ που έμελλε τελικά να κρίνει και την αναμέτρηση. Ήταν το δεύτερο φετινό γκολ του Σουηδού εξτρέμ, ο οποίος αν δεν παρουσιάσει τα γνωστά προβλήματα τραυματισμού, μπορεί να προσφέρει πολλά γκολ στην φετινή σεζόν. Η αντίπαλος προσπάθησε να αντιδράσει και η κατάσταση δυσκόλεψε για τους “μάγους” στο 51΄, όταν και έμεινε με παίκτη λιγότερο. Ωστόσο η ομάδα του Φίλιπο Ιντζάγκι άντεξε στην πίεση και όταν αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία στο 83ο λεπτό, πήρε τις ανάσες που χρειαζόταν για να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα. Δεύτερη σερί νίκη με σκορ 1-0, έχει κρατήσει το μηδέν στην άμυνα στις 4 από τις 5 φετινές νίκες και πορεύεται αήττητη.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο μεσοεπιθετικός Τέγιο (7/1), ο οποίος αποβλήθηκε στο τελευταίο παιχνίδι. Εξέτισε την ποινή του ο δεξιός μπακ και αρχηγός Μάτζο (6/1). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού οι κεντρικοί αμυντικοί Αντέι (5/0), Βόλτα (4/0) και ο μέσος Κραγκλ (6/2). Μία θέση στην επιθετική γραμμή διεκδικεί ο Σάου (5/1) και μία θέση στην μεσαία γραμμή ο Ντελ Πίντο (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μοντιπό – Μάτζο, Γκιαμφί, Καλντιρόλα, Λετίτσια – Ινσίνιε, Χετεμάι, Βιόλα, Ιμπρότα – Αρμεντέρος, Κόντα
Εντελώς αντιστοιχηματική ομάδα η Πεσκάρα, ικανή για το καλύτερο και το χειρότερο. Η Μπενεβέντο είναι σταθερή αμυντικά από το ξεκίνημα της σεζόν και με τέτοια ποιότητα που διαθέτει από την μέση και μπροστά είναι σχεδόν αδύνατο να μείνει στο μηδέν. Σε καλή απόδοση το διπλό.

16:00 Pordenone – Cittadella
Ηττήθηκε 2-4 από την Γιούβε Στάμπια στο “Ρομέο Μέντι” σε μία από τις φετινές μάχες των νεοφώτιστων στην κατηγορία. Ανοικτό παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό από τα πρώτα λεπτά. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 8΄, ισοφάρισε με τον Μιζουράκα πέντε λεπτά αργότερα αλλά στο 16΄βρέθηκε εκ νέου να κυνηγάει το σκορ. Βιάστηκε να απαντήσει, πήρε ρίσκο και το πλήρωσε, δεχόμενη άλλη δύο γκολ μέχρι το 28ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο είδε την αντίπαλό της να παίζει πιο συντηρητικά και από ένα σημείο και μετά σταμάτησε και η ίδια να πιστεύει πως μπορεί να γυρίσει το παιχνίδι. Μείωσε στο 85ο λεπτό με αυτογκόλ του Καλό. Η ομάδα του Τεσσέρ επιστρέφει τώρα στην “Dacia Arena” και παρότι πρόκειται για ουδέτερη έδρα, έχει ήδη πανηγυρίσει τρεις νίκες χωρίς να δεχθεί γκολ, ενώ έχει και μία ισοπαλία με σκορ 1-1.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο δεξιός μπακ Αλμίτσι (6/0), ο μεσοεπιθετικός Λούκας Κιαρέτι (6/1) και ο μέσος Πόμπεγκα (6/3). Ο μέσος Γκαβάτσι (8/1) ταλαιπωρήθηκε από έναν μικροτραυματισμό μεσοβδόμαδα και έχασε κάποιες προπονήσεις αλλά τελικά δίνει κανονικά το παρών και αναμένεται να παίξει και πάλι σε θέση τρεκουαρτίστα πίσω από το επιθετικό δίδυμο των Μονάκελο (7/0) και Στρίτσολο (6/2).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Ντι Γκρεγκόριο – Σεμεντσάτο, Καμπορέζε, Μπάρισον, Ντε Αγκοστίνι – Μιζουράγκα, Μπούραϊ, Πάζα – Γκαβάτσι – Στρίτσολο, Μονακέλο
Το νικηφόρο σερί των τριών αγωνιστικών έλαβε τέλος με άσχημο τρόπο. Ήττα στο “Τομπολάτο” με 1-3 από την Κοζέντσα, η οποία δεν είχε νικήσει νωρίτερα στην φετινή σεζόν. Και όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Βεντουράτο, αφού μόλις στο δεύτερο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Βίλα. Γενικότερα ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, ίσως και να μην περίμενε τέτοια αντίδραση από την αντίπαλό της στο δεύτερο μέρος. Γεγονός είναι πως δέχθηκε τρία γκολ στο διάστημα 57΄-71΄. Ο Ιταλο-Αυστραλός τεχνικός θεωρεί πάντως πως δεν υπάρχει λόγος για πανικό. Το πιο σημαντικό για τον ίδιο είναι να αποφεύγονται τα αβίαστα λάθη αφού η ομάδα του τα έχει πληρώσει αυτά μέχρι στιγμής.
Αγωνιστικά Νέα:Την πρώτη από τις δύο αγωνιστικές της ποινής του εκτίει ο κεντρικός αμυντικός Περτικόνε (5/0). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο μέσος Γκαρτζούλο (2/0) ο επιθετικός Βριόνι (4/0), ο κεντρικός αμυντικός Φράρε (1/0) και ο επιθετικός Ντε Μάρκι (5/0). Ο Ντιαό (8/5) διέκοψε κόντρα στην Κοζέντσα σερί τριών αγώνων στους οποίους σκόραρε και τώρα θέλει να επιστρέψει στα γκολ.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Παλεάρι – Γκιρινγκέλι, Καμιλιάνο, Αντόρνι, Μπενεντέτι – Βίτα, Ιόρι, Μπράνκα – Λούπι – Τσέλαρ, Ντιαό
Τέτοια παιχνίδια είναι κομμένα και ραμμένα στα μέτρα της Τσιταντέλα που ξέρει πολύ καλά πως να απορροφά την επιθετική ενέργεια της αντιπάλου και να χτυπάει την κατάλληλη στιγμή. Δεν θα κάνω πάντως το ποντάρισμα υπέρ των φιλοξενούμενων, πολύ απλά διότι οι γηπεδούχοι έχουν εκπλήξει ευχάριστα με τις έως τώρα επιδόσεις τους στην Dacia Arena.

16:00 Salernitana – Perugia Calcio
Εγκλωβίστηκε στην καλή άμυνα της Βενέτσια και ηττήθηκε 0-1 στο “Πιερλουίτζι Πέντσο”. Δέχθηκε το γκολ στο 42ο λεπτό και σε σύγκριση με άλλα παιχνίδια δεν μπόρεσε να φανεί ιδιαίτερα απειλητική. Διεκόπη αήττητο σερί τεσσάρων αγωνιστικών και τώρα θέλει να επιστρέψει στις επιτυχίες. Η αλήθεια είναι πως φέτος δεν έχει εκμεταλλευθεί την δυναμική του “Αρέκι”. Μετά το 3-1 επί της Πεσκάρα έμεινε χωρίς νίκη απέναντι σε Μπενεβέντο, Κιέβο και Φροζινόνε. Όλες βέβαια ήταν δυνατές αντίπαλοι, όπως είναι και η σημερινή. Ο Βεντούρα τόνισε ότι όλες οι ομάδες, όπως και η δική του, δυσκολεύονται πολύ όταν το πρόγραμμα περιλαμβάνει τρεις αναμετρήσεις σε διάστημα μίας εβδομάδας και είναι απαραίτητο το ροτέισον. Συμπλήρωσε επίσης πως η ομάδα του δεν είναι προετοιμασμένη αυτήν την στιγμή για να παίξει με τέσσερις στην άμυνα.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Τζιανέτι (7/1), ο οποίος ήδη κάνει αγώνα δρόμου για να προλάβει τον επόμενο αγώνα στην έδρα της Πίζα. Παραμένουν τραυματίες ο μεσοεπιθετικός Τσιτσερέλι (7/0), οι αμυντικοί Μπιγιόνγκ (0/0), Μαντοβάνι (0/0), Ερτό (0/0), νέο πρόβλημα ο μεσοεπιθετικός Φιρέντσε (8/1). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο μέσος Άκπα Άκπρο (2/0) και ο επιθετικός Τσέρτσι (3/0). Ο εξτρέμ Λομπάρντι (1/0) δεν είναι έτοιμος για 90λεπτο, σύμφωνα με δηλώσεις του Βεντούρα.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Μίκαϊ – Καρώ, Μιλιορίνι, Γιαροζίνσκι – Καλόμπο, Μάιστρο, Ντι Τάκιο, Κιγινέ , Λόπεζ – Τζούριτς, Τζάλοου
Το πάλεψε απέναντι στην Μπενεβέντο στο “Τσίρο Βιγκορίτο” αλλά δεν απέφυγε την ήττα με σκορ 0-1. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 20ο λεπτό και στο πρώτο ημίχρονο είχε δυσκολίες στο να δημιουργήσει φάσεις και να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Τα πράγματα άλλαξαν στο 51΄, όταν και απόκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Δημιούργησε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει αλλά δεν τα κατάφερε. Στο 83΄έμεινε και η ίδια με παίκτη λιγότερο και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Ήταν η δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας ήττα χωρίς να σκοράρει αλλά και η προηγούμενη ήταν από ισχυρή αντίπαλο, την Έμπολι. Δεν έχει ξεκινήσει την σεζόν ως φαβορί για την άνοδο αλλά επιδιώκει να σταθεροποιηθεί στο γκρουπ της ανόδου μέσα από την ομαδική προσπάθεια. Ο Όντο υπενθύμισε σε όλους ότι η Περούτζια είναι ένα σύνολο με πολλούς νεαρούς ποδοσφαιριστές και η έλλειψη εμπειρίας είναι αναπόφευκτο να παίζει τον ρόλο της σε κάποιους αγώνες.
Αγωνιστικά Νέα:Αν και δεν το συνηθίζει, αυτή την φορά ο Μάσιμο Όντο αποκάλυψε πως σήμερα αφήνει στην άκρη το 3-4-3 και θα παρατάξει την ομάδα του με 4-3-2-1. Προανήγγειλε επίσης την χρησιμοποίηση του Σγκάρμπι (6/0) ως κεντρικού αμυντικού αλλά και του Μπάλιτς (2/0) στην μεσαία γραμμή αντί του Καράρο (7/0), ο οποίος αποβλήθηκε στον προηγούμενο αγώνα και εκτίει ποινή μίας αγωνιστικής. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ- στόπερ Φαλάσκο (3/0), ο στόπερ Αντζέλα (2/0) και ο μέσος Κονατέ (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-2-1): Βικάριο – Ρόσι, Γκιομπέρ, Σγκάρμπι , Ντι Κιάρα- Φαλτσεράνο, Μπάλιτς, Κουάν- Πάολο Φερνάντες, Μπουαναϊούτο – Ιεμέλο
Δύσκολος αγώνας για στοιχηματική επιλογή. Η Σαλερνιτάνα είναι δυνατό σύνολο και έχει ήδη απολέσει αρκετούς βαθμούς στο “Αρέκι”, οπότε και μαθηματικά θα πρέπει να πετύχει κάποιες νίκες. Η Περούτζια τα πηγαίνει πολύ καλά μέχρι στιγμής παρότι το ρόστερ της δεν είναι για πρωταθλητισμό και είναι σταθερά ανταγωνιστική. Ίδιες πιθανότητες για 1 και Χ.

16:00 Spezia Calcio – Juve Stabia
Εκεί που όλοι περίμεναν την ήττα στο “Αντριάτικο” από την Πεσκάρα και την απόλυση του Ιταλιάνο από τον πάγκο της, ήρθε το διπλό που μπορεί και να αλλάξει συνολικά την μοίρα της στο φετινό πρωτάθλημα. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 23ο λεπτό και με την εμφάνισή της στο πρώτο ημίχρονο δεν έδειχνε ικανή να αποφύγει την τέταρτη διαδοχική ήττα. Ωστόσο τα πάντα άλλαξαν σε ένα δίλεπτο. Ο Μπαρτολομέι ισοφάρισε στο 69΄και δύο λεπτά αργότερα ο Γκούντγιονσεν που είχε περάσει ως αλλαγή πέτυχε την ανατροπή! Ο Ισλανδός επιθετικός μάλιστα ήταν αυτός που έδωσε την ασίστ στο γκολ της ισοφάρισης και η συμμετοχή του αυτή ήταν η πρώτη στο φετινό πρωτάθλημα, αφού έως τώρα ουσιαστικά δεν υπολογιζόταν ιδιαίτερα από τον Ιταλό τεχνικό! Εντελώς διαφορετική πλέον η ψυχολογία των παικτών, όπως παραδέχθηκε στις δηλώσεις του και ο Βιντσέντσο Ιταλιάνο.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Μαρκίτσα (3/0), ο επιθετικός Γκαλαμπίνοβ (3/1), ο τερματοφύλακας Μπαρόνε (0/0), ο μέσος Ακάμπορα (0/0) και ο επιθετικός ΜάκΙντος-Μπάφοντζ (2/0). Λογικό να διεκδικεί μία θέση στην επίθεση ο Γκούντγιονσεν (1/1) μετά το εντυπωσιακό ντεμπούτο του την περασμένη εβδομάδα και από την στιγμή που ο Γκιάσι (8/0) παραμένει άσφαιρος μέχρι στιγμής.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Σκουφέτ – Βινιάλι, Καπραντόσι, Ράμος, Μπαστόνι – Ματζόρε, Μ. Ρίτσι, Μπαρτολομέι – Φ. Ρίτσι, Γκιάσι, Ραγκούζα
Έδωσε συνέχεια στην πρώτη νίκη της σεζόν που είχε προηγηθεί με 2-1 εκτός έδρας επί της Τράπανι, θριαμβεύοντας με 4-2 κόντρα στην Πορντενόνε στο “Ρομέο Μέντι”. Επέλεξε να παίξει επιθετικά από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Προηγήθηκε με τον Μετσαβίλα στο 8ο λεπτό, δέχθηκε την ισοφάριση στο 13΄αλλά ξαναπήρε το προβάδισμα τρία λεπτά αργότερα με γκολ του Φόρτε. Με τον ενθουσιασμό έκδηλο τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και στις εξέδρες, πέτυχε το 3-1 στο 20ο λεπτό με τον Καλβάνο και το 4-1 στο 28΄με τον Κανότο! Η ομάδα του Καζέρτα ήξερε βέβαια ότι τέσσερα γκολ είναι αρκετά για να πάρει την νίκη αρκεί να έπαιζε προσεκτικά στην συνέχεια…Όπως και έγινε, ενώ το αυτογκόλ του Καλό στο 85΄διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Κέρδισε τις δύο μάχες νεοφώτιστων και πλέον έχει αποκτήσει μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση ώστε να διεκδικήσει αποτέλεσμα και στο “Αλμπέρτο Πίκο¨.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Αλιέβι (0/0), οι μέσοι Ντι Τζενάρο (5/0), Ίσκο (1/0), Μαστάλι (0/0) και ο εξτρέμ Μπιφούλκο (3/0). Προσγειωμένος στις δηλώσεις του ο Καζέρτα, υπενθύμισε πως η Γιούβε Στάμπια δεν έγινε ξαφνικά δυνατή ομάδα ενώ χαρακτήρισε αστείες τις φήμες ότι ο Κουαλιαρέλα θα ήθελε να κλείσει την καριέρα του στους “τζαλομπλού”.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ρούσο – Βιτιέλο, Μετσαβίλα, Τρουστ, Τζερμόνι – Καλβάνο, Καλό – Κανότο, Μάλαμο, Ελία – Σισέ
Οι δύο ομάδες προέρχονται από σημαντικές νίκες που τόνωσαν την ψυχολογία τους. Θα δώσουμε ωστόσο το προβάδισμα στην Σπέτσια που έχει περισσότερε δυνατότητες ως ομάδα και σίγουρα ένα πλεονέκτημα σήμερα ως γηπεδούχος.

16:00 Trapani Calcio – Empoli FC

19:00 Livorno – AC Pisa
Ατυχία, έλλειψη συγκέντρωσης, άγχος ή μήπως κατάρα;…Όπως και να χει γνώρισε τρίτη διαδοχική ήττα με τρόπο που πονάει πολύ. Ηττήθηκε 0-1 από την Φροζινόνε στο “Μπενίτο Στίρπε”, δεχόμενη το γκολ στο 89ο λεπτό με πέναλτι. Θα μπορούσε βέβαια να το έχει δεχθεί νωρίτερα, αφού δημιουργήθηκαν πολλές επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία της ενώ η αντίπαλός της αστόχησε στο πρώτο πέναλτι στο 54΄. Για μία ακόμα φορά ωστόσο δέχθηκε “μαχαιριά” στα τελευταία λεπτά. Είχαν προηγηθεί η εντός έδρας ήττα από την Σαλερνιτάνα με 2-3, σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκε δύο φορές και δέχθηκε το καθοριστικό γκολ στις καθυστερήσεις αλλά και η εντός έδρας ήττα από την Κιέβο με 3-4, σε έναν αγώνα που προηγήθηκε 3-1 και δέχθηκε το τέταρτο γκολ στο 89ο λεπτό! Πόσα μπορεί να αντέξει ακόμα αυτή η ομάδα;…Πόσο αντέχει και ο ίδιος ο Μπρέντα στον πάγκο της. Προφανώς και το σημερινό ντέρμπι αποτελεί μία ύστατη ευκαιρία για πολλούς.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτίει την δεύτερη αγωνιστική της ποινής του ο εξτρέμ Μάρσουρα (6/4).Χάνουν τον αγώνα λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Μαρί-Σαντ (0/0), οι μέσοι Στόιαν (3/0), Ντ’Άντζελο (1/0), Κόπολα (0/0) και ο επιθετικός Μπρινιόλα (1/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο κεντρικός αμυντικός Ντι Τζενάρο (7/0) και οι μέσοι Λούτσι (7/0) , Ρόκα (1/0).Ο Μπρέντα παραδέχθηκε πως ο σημερινός αγώνας είναι καθοριστικός από κάθε άποψη και περιμένει να δει παίκτες-μαχητές από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-3): Πλίτσαρι – Μπόμπεν , Μοργκανέλα , Μπόγκνταν – Ντελ Πράτο, Αγκάτσι, Βιβιάνι, Πορτσίνο- Μάρας, Ράιτσεβιτς, Μουρίλο
Έμεινε στο 1-1, υποδεχόμενη την φορμαρισμένη Κροτόνε στην “Αρένα Γκαριμπάλντι”. Προηγήθηκε με γκολ του Ντε Βίτις στο 30ο λεπτό, δέχθηκε την ισοφάριση στο 71΄. Στο τελευταίο δεκάλεπτο αγωνίστηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά δεν κατάφερε να το αξιοποιήσει. Παρότι γηπεδούχος χρειάστηκε να αμυνθεί σθεναρά, κυρίως μετά το προβάδισμα που πήρε. Η ομάδα του Ντ’Άντζελο συμπλήρωσε πέντε αγωνιστικές χωρίς νίκη, με τρεις ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα. Οι δέκα βαθμοί συγκομιδής αποτελούν ικανοποιητική επίδοση και φυσικά ένα θετικό αποτέλεσμα στο σημερινό ντέρμπι θα έχει πολλαπλή αξία. Η τελευταία εκτός έδρας επιτυχία κόντρα στην Λιβόρνο ήρθε 41 χρόνια πριν αλλά ο Ιταλός τεχνικός ζήτησε από τους ποδοσφαιριστές του να δουν το σημερινό παιχνίδι όπως τα υπόλοιπα και να κάνουν το δικό τους παιχνίδι.
Αγωνιστικά Νέα:Μοναδικός απών λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Βάρνιερ (3/0). Ο μέσος Ντε Βίτις (7/1) έχασε κάποιες προπονήσεις μεσοβδόμαδα αλλά πρόκειται για κομβικό ποδοσφαιριστή στο παιχνίδι της Πίζα, συμπεριλήφθηκε στην αποστολή και μόνο αν το ιατρικό επιτελείο ότι υπάρχει ρίσκο με την συμμετοχή του, τότε δεν θα βρεθεί στο αρχικό σχήμα των φιλοξενούμενων. Ο Μαρκόνι (8/7) έμεινε τρεις αγωνιστικές χωρίς γκολ και θέλει να επιστρέψει στο σκοράρισμα στο σημερινό ντέρμπι.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Γκόρι – Άγια, Μπενεντέτι, Μερόνι – Λίζι, Βέρνα, Ντε Βίτις, Γκούχερ, Ντι Κουίντσιο – Μαζούτσι, Μαρκόνι
Το ντέρμπι της αγωνιστικής αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον. Η Λιβόρνο αδικεί τον εαυτό της, αφού πραγματοποιεί κάποιες καλές εμφανίσεις αλλά στα τελευταία λεπτά παθαίνει μπλακ-άουτ. Η Πίζα έχει αποδείξει ότι μπορεί να είναι ανταγωνιστική ακόμα και κόντρα σε ισχυρές αντιπάλους. Για την νίκη αμφότερες, πιθανό το GG.