Italy Serie B

22:00 Cremonese – Frosinone

Το ντεμπούτο του Μάρκο Μπαρόνι στον πάγκο των “γκριτζορόσι” συνοδεύτηκε με θετικό αποτέλεσμα και συγκεκριμένα με ισοπαλία 1-1 στο “Κάρλο Καστελάνι” κόντρα στην ισχυρή Έμπολι. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 22ο λεπτό αλλά ισοφάρισε με τον Σόντιμο στο 56΄. Έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 66΄και δέχθηκε έντονη πίεση στο τελευταίο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης αλλά άντεξε. Μία ισοπαλία που άλλαξε το κλίμα στα αποδυτήρια και θα παραταχθεί με άλλη ψυχολογία στο πρώτο από τα τρία δύσκολα παιχνίδια που την περιμένουν σε αυτήν τη “διαβολοβδομάδα”. Σίγουρος πως η Κρεμονέζε μπορεί να παρουσιαστεί πολύ καλύτερη από εδώ και πέρα εμφανίστηκε ο Ιταλός τεχνικός.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο μέσος Αρίνι (7/0), ο οποίος αποβλήθηκε στον πρόσφατο αγώνα. Χάνει τον αγώνα λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Πίκολο (1/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους οι κεντρικοί αμυντικοί Κλέιτον (6/0), Τερανόβα (0/0) και ο μέσος Βαλτσάνια (5/0). Ο Μπαρόνι δήλωσε πως θα χρησιμοποιήσει την επόμενη διακοπή πρωταθλημάτων ώστε να δουλέψει πάνω σε μία νέα τακτική. Προς το παρόν συνεχίζει με 3-5-2.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Αγκάτσι – Μπιανκέτι, Καράτσολο, Ραβανέλι – Μόγκος, Καστανιέτι, Κίνγκσλεϊ, Ντέλι, Ρεντσέτι- Σόντιμο, Τσεράβολο.
Λύτρωση στο 89ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Τσιάνο. Η ομάδα του Νέστα ήταν έτοιμη να πετάξει δύο ακόμα βαθμούς στην αναμέτρηση με την Λιβόρνο στο “Μπενίτο Στίρπε”. Ένα ακόμα παιχνίδι στο οποίο κυριάρχησε, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, είχε χαμένο πέναλτι με τον Ντιονίζι στο 54ο λεπτό και παραλίγο να μείνει και πάλι στην ισοπαλία. Ανακούφιση για τον σύλλογο και για τον ίδιο τον Ιταλό τεχνικό και αισιοδοξία πως αυτή η νίκη μπορεί να αποτελέσει την βάση ενός θετικού σερί. Ο Ιταλός τεχνικός αμύνθηκε της τακτικής με τις πολλές σέντρες από τα πλάγια και ανέφερε πως είναι θέμα αποτελεσματικότητας στην τελική προσπάθεια. Συμπλήρωσε πως περιμένει μία δυνατή αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ισοδύναμες ομάδες.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο μέσος Γκόρι (4/0), ο οποίος διεκδικεί μία θέση στο αρχικό σχήμα, αφού ο Νέστα δήλωσε πως εκτιμά τις ανασταλτικές ικανότητές του. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο μέσος Παγκανίνι (6/2) και ο επιθετικός Τρότα (7/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο επιθετικός Τσίτρο (5/0). Παίζεται μία θέση στην επίθεση ανάμεσα σε Ντιονίζι (5/1) και Νοβάκοβιτς (6/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Μπάρντι – Μπριγκέντι, Αριάουντο, Καπουάνο – Τζαμπάνο, Ροντέν, Μαϊέλο, Χάας, Μπεγκέτο – Τσάνο, Ντιονίζι.
Αμφίρροπη αναμέτρηση μεταξύ δύο δυνατών ομάδων που στοχεύουν στην άνοδο και προέρχονται από θετικά αποτελέσματα. Η Κρεμονέζε θα θελήσει να επιτεθεί περισσότερο και να πιέσει την άμυνα της Φροζινόνε που δεν εμπνέει εμπιστοσύνη σε κάθε παιχνίδι. Δεν είναι παιχνίδι για 0-0 αλλά ούτε για πολλά γκολ. Λογική επιλογή τα 2-3 τέρματα.