Italy Serie B

22:00 Spezia Calcio – ChievoVerona
Με ανεβασμένο το ηθικό από τις δύο διαδοχικές νίκες επί των Πεσκάρα εκτός και Γιούβε Στάμπια εντός έδρας, τσίμπησε βαθμό στο “Κάρλο Καστελάνι” από την ισχυρή Έμπολι. Μάλιστα προηγήθηκε στο 56ο λεπτό με σκόρερ τον Μπινταουί αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο 71΄. Ενισχυμένος ο Βιντσέντσο Ιταλιάνο από τα τελευταία αποτελέσματα και ενώ είχε βρεθεί με το ένα πόδι στην έξοδο, παραδέχθηκε πως λίγες εβδομάδες νωρίτερα με τον τρόπο που αγωνιζόταν η ομάδα του θα είχε φύγει με βαριά ήττα από την έδρα της Έμπολι σε αντίθεση με την πρόσφατη εμφάνιση που έδειξε ότι μπορούσε ακόμα και την νίκη. Τόνισε πάντως ότι είναι απαραίτητο να υπάρξει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα.
Αγωνιστικά Νέα:Ο επιθετικός Γκαλαμπίνοβ (3/1) χρειάστηκε να υποβληθεί σε αρθροσκόπηση γόνατος και θα απουσιάσει για αρκετές εβδομάδες. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Μαρκίτσα (3/0), ο τερματοφύλακας Μπαρόνε (0/0), ο μέσος Ακάμπορα (0/0) και ο επιθετικός ΜάκΙντος-Μπάφοντζ (2/0). Μία θέση στην επίθεση διεκδικεί ο Γκούντγιονσεν (2/1) και άλλη μία στην μεσαία γραμμή ο Μόρα (8/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Σκουφέτ – Βινιάλι, Καπραντόσι, Ράμος, Μπαστόνι – Ματζόρε, Μ. Ρίτσι, Μπαρτολομέι – Φ. Ρίτσι, Γκιάσι, Ραγκούζα
Πολύ σημαντική νίκη επί της Κροτόνε στο “Μπεντεγκόντι” και μάλιστα με ανατροπή. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 25ο λεπτό με πέναλτι αλλά στο 59΄απόκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, το οποίο αυτήν την φορά εκμεταλλεύτηκε. Ο Τζακερίνι είχε μόλις επιστρέψει από τραυματισμό, μπήκε ως αλλαγή στο 69′ και τρία λεπτά αργότερα ισοφάρισε με εύστοχο πέναλτι. Η ομάδα του Μαρκολίνι πίεσε για το γκολ της νίκης και το πέτυχε στο 81ο λεπτό με τον Αλεχάνδρο Ροδρίγκεθ. Χάρη σε αυτή την επιτυχία οι “ιπτάμενοι γάιδαροι” σκαρφάλωσαν στην 3η θέση και μείωσαν στον έναν βαθμό την διαφορά από την Κροτόνε. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη στην τελευταία τετράδα αγώνων για τον σύλλογο της Βερόνα, ο οποίος αγνοεί την ήττα μετά την πρεμιέρα. Οι “τζαλομπλού” δεν συμπεριλαμβάνονταν στα μεγάλα φαβορί για απευθείας άνοδο στο ξεκίνημα της σεζόν και η απουσία αυτής της πίεσης, τους έχει βοηθήσει να δουλέψουν καλύτερα.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο επιθετικός και εκ των πρώτων σκόρερ Τζόρτζεβιτς (7/4) και ο μεσοεπιθετικός Βινιάτο (8/1). Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός Τζακερίνι (4/2) είναι έτοιμος να επιστρέψει στο αρχικό σχήμα. Μία θέση στην μεσαία γραμμή διεκδικεί ο Νούνε Ενρίκε (3/0) και άλλη μία στο κέντρο της άμυνας ο Βαϊσάνεν (5/0). Υπάρχει εξάλλου περίπτωση να δούμε 3-5-2 και να μείνει στον πάγκο ο αριστερός μπακ Φρέι (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Σέμπερ – Ντίκμαν, Λεβέρμπ, Τσέσαρ, Φρέι – Εσπόζιτο, Όμπι, Σέγκρε – Τζακερίνι – Μετζορίνι, Ροδρίγκεθ
Η βελτιωμένη Σπέτσια απειλεί το αήττητο σερί της Κιέβο. Οι φιλοξενούμενοι υπερέχουν σε ατομικό επίπεδο παικτών και αυτό είναι κάτι που μπορεί να κρίνει την αναμέτρηση. Έχει τύχη και το ανάλογο ρίσκο η ισοπαλία. Βάσει στατιστικής έχει επίσης λογική το σύνολο τερμάτων 2-3.