Italy Serie B

16:00 AC Pisa – Spezia Calcio
Δεν ήταν τόσο κακή η εμφάνισή της όσο δείχνει το τελικό 3-0 με το οποίο ηττήθηκε από την Πεσκάρα στο “Αντριάτικο”. Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από το 14ο λεπτό, δημιούργησε τις κατάλληλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει αλλά παρουσιάστηκε αναποτελεσματική στην τελική προσπάθεια. Το επιθετικό πρόβλημα βέβαια είναι υπαρκτό, αφού μετά τον Μαρκόνι που έχει ήδη σημειώσει επτά γκολ, δεν υπάρχει άλλος ποδοσφαιριστής που να έχει πετύχει περισσότερα από ένα γκολ. Δέχθηκε το δεύτερο τέρμα στο 63′, κατέρρευσε ψυχολογικά και τρία λεπτά αργότερα έγινε το 3-0. Ο Ντ’ Άντζελο έκανε λόγο για μία ημέρα που πήγαν όλα στραβά και ταυτόχρονα έθεσε θέμα φυσικής κατάστασης, αφού από ένα σημείο και μετά οι παίκτες του δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της αντιπάλου.
Αγωνιστικά Νέα:Την τρίτη και τελευταία αγωνιστική της ποινής του εκτίει ο δεξιός μπακ Μπιριντέλι (5/0). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο στόπερ Βάρνιερ (3/0). Ο επιθετικός Μαρκόνι (10/7) βρίσκεται στην δεύτερη θέση του πίνακα των σκόρερ αλλά έχει μείνει χωρίς γκολ στις έξι τελευταίες αγωνιστικές. Αμφίβολη η συμμετοχή του δεξιού μπακ Μπέλι (10/0). Αν δεν τα καταφέρει, τότε ο Ντ’Άντζελο είτε θα επιλέξει 3-5-2 είτε θα τοποθετήσει τον Λίζι (10/1) στα δεξιά και τον Λιότι (1/0) στα αριστερά της άμυνας σε 4-3-1-2.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Γκόρι – Άγια, Μπενεντέτι, Μερόνι – Λίζι, Βέρνα, Ντε Βίτις, Γκούχερ, Ντι Κουίντσιο – Μαζούτσι, Μαρκόνι.
Έχει βελτιωθεί σημαντικά σε σύγκριση με το πολύ άσχημο ξεκίνημα που είχε κάνει και την περασμένη αγωνιστική ήρθε ισόπαλη χωρίς σκορ με αντίπαλο την Κιέβο στο «Αλμπέρτο Πίκο». Αγώνας με λίγες σημαντικές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, πιθανότατα αν μία κατάφερνε να ανοίξει το σκορ θα έπαιρνε τελικά και τους τρεις βαθμούς. Η ομάδα του Ιταλιάνο συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές χωρίς ήττα, η ψυχολογία έχει αλλάξει και επικρατεί αισιοδοξία για νίκη στην σημερινή αναμέτρηση. Ο Ιταλός τεχνικός θέλει η ομάδα του να κρατήσει από το πρόσφατο παιχνίδι την καλή αμυντική λειτουργία και να δει περισσότερα πράγματα στην κυκλοφορία της μπάλας και στο δημιουργικό κομμάτι.
Αγωνιστικά Νέα:Ο επιθετικός Γκαλαμπίνοβ (3/1) χρειάστηκε να υποβληθεί σε αρθροσκόπηση γόνατος και θα απουσιάσει για αρκετές εβδομάδες. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ Ράμος (9/0), ο κεντρικός αμυντικός Μαρκίτσα (3/0), ο τερματοφύλακας Μπαρόνε (0/0), ο μέσος Μόρα (10/1) και ο επιθετικός ΜάκΙντος-Μπάφοντζ (2/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Ακάμπορα (0/0). Ο Ιταλιάνο περιμένει τον Γκιάσι να βρει την φόρμα του διότι ο Γκανέζος επιθετικός έχει μείνει άσφαιρος σε 11 συμμετοχές.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Σκουφέτ – Βινιάλι, Καπραντόσι, Τέρτσι, Μπαστόνι – Ματζόρε, Μ. Ρίτσι, Μπαρτολομέι – Φ. Ρίτσι, Γκιάσι, Ραγκούζα.
Η Σπέτσια έχει το μομέντουμ και μπορεί σίγουρα να πάρει θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην Πίζα, η οποία είναι από τις ομάδες που παρουσίασε έντονο πρόβλημα φυσικής κατάστασης στα διαδοχικά παιχνίδια. Έχει τύχη η ισοπαλία αλλά ως δεύτερο σημείο διπλό και όχι ο άσος. Επιλογή λοιπόν η διπλή ευκαιρία των φιλοξενούμενων.

16:00 Juve Stabia – Benevento Calcio
Πικρή ήττα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων σε έναν αγώνα με μεγάλη βαθμολογική σημασία. Αντιμετώπισε την Λιβόρνο στο «Αρμάντο Πίκι» και ευτύχησε να προηγηθεί στο 49ο λεπτό με αυτογκόλ. Δέχθηκε την ισοφάριση έξι λεπτά αργότερα και στην συνέχεια βρέθηκε κυρίως σε θέση άμυνας. Ο βαθμός της ισοπαλίας θα ήταν πολύτιμος απέναντι σε μία αντίπαλο που έχει ως κοινό στόχο την παραμονή, αλλά λύγισε στις καθυστερήσεις. Απογοήτευση σε Καζέρτα και ποδοσφαιριστές για το αποτέλεσμα αυτό, αλλά δεν υπάρχει καιρός για δάκρυα αφού έχουν μπροστά τους το τοπικό ντέρμπι με την Μπενεβέντο, όπου μία πιθανή νίκη θα έχει μεγάλα οφέλη σε βαθμολογικό αλλά και ψυχολογικό επίπεδο.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο μεσοεπιθετικός Μάλαμο (6/0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο δεξιός μπακ Φάτσιο (2/0), οι μέσοι Καρλίνι (9/0), Ίσκο (1/0), Μαστάλι (0/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο μέσος Ντι Τζενάρο (5/0) και ο επιθετικός Σισέ (7/2). Ο δεύτερος αναμένεται να βρεθεί στην ενδεκάδα εκτός αν τελικά προτιμηθεί ο Φόρτε (8/3).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ρούσο – Βιτιέλο, Μετσαβίλα, Τρουστ, Τζερμόνι – Καλβάνο, Καλό – Κανότο, Μάλαμο, Ελία – Σισέ.
Πολύ σημαντική νίκη στο “Τσίρο Βιγκορίτο” με 2-0 επί της Έμπολι, μίας εκ των ομάδων που επίσης θεωρούνται φαβορί για την απευθείας άνοδο. Οι “μάγισσες” μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με μεγάλη αυτοπεποίθηση και μετουσίωσαν την υπεροχή τους σε γκολ στο 15ο λεπτό με σκόρερ τον Τούια. Στο 29΄ο Κραγκλ διπλασίασε τα τέρματα των “τζαλορόσι” και έκτοτε απέδειξαν για μία ακόμα φορά φέτος, πόσο καλά μπορούν να αμυνθούν. Άλλωστε αυτή ήταν η έκτη νίκη με μηδέν παθητικό για την ομάδα του Φίλιπο Ιντζάγκι, η οποία όχι απλά διατηρήθηκε στην κορυφή αλλά δημιούργησε και διαφορά πέντε βαθμών από την δεύτερη θέση. Ο Ιταλός τεχνικός θέλει να δει την ομάδα του να κάνει εμφάνιση ανάλογη με αυτή στο “Αρέκι”, όταν και είχε επικρατήσει 2-0 της Σαλερνιτάνα, κυριαρχώντας πλήρως παρά τη θερμή ατμόσφαιρα στο γήπεδο.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Βόλτα (4/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Μπάσιτ (0/0). Μία θέση στην επιθετική γραμμή διεκδικούν οι Ιμπρότα (9/1) και Σάου (7/1). Παίζεται μία θέση στην μεσαία γραμμή ανάμεσα σε Χετεμάι (9/0) και Κραγκλ (8/3). Εννέα διαφορετικοί ποδοσφαιριστές της έχουν βρει δίχτυα μέχρι στιγμής, ένα από τα συστατικά της επιτυχημένης πορείας.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μοντιπό – Μάτζο, Γκιαμφί, Καλντιρόλα, Λετίτσια – Ινσίνιε, Χετεμάι, Βιόλα, Τέγιο – Αρμεντέρος, Κόντα.
Παιχνίδι στα μέτρα της Μπενεβέντο από κάθε άποψη. Ποιοτικά ανώτερη η ομάδα του Φίλιπο Ιντζάγκι απέναντι σε ένα σύνολο που θα θελήσει να επιτεθεί και θα αφήσει κενούς χώρους στην άμυνα, όπως συνηθίζει άλλωστε. Με τους μέσους και επιθετικούς που διαθέτουν οι “μάγισσες”, θα έχουν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν και να πάρουν την νίκη.

16:00 Perugia Calcio – Cittadella
Σπουδαίο διπλό επί της Κροτόνε στο “Έτσιο Σίντα” με 3-2. Ο Ιεμέλο της έδωσε το προβάδισμα στο 13ο λεπτό, φτάνοντας τα εννέα γκολ στο φετινό πρωτάθλημα και οδηγώντας την κούρσα στην μάχη για τον πρώτο σκόρερ. Η ομάδα του Όντο διπλασίασε τα τέρματά της στο 53ο λεπτό με τον Μελκιόρι που είχε μπει ως αλλαγή. Δέχθηκε την μείωση στο σκορ τέσσερα λεπτά αργότερα αλλά στο 65′ ο Ντι Κιάρα έγραψε το 3-1. Δέχθηκε δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις αλλά δεν ανησύχησε με ισοφάριση. Μία επιτυχία που την έφερε μόνη στην δεύτερη θέση και φυσικά επικρατεί μεγάλη ικανοποίηση για την έως τώρα πορεία της. Ο Όντο ζήτησε από τους παίκτες του να έχουν υπομονή στην επίθεση και να διατηρούν ισορροπία με την άμυνα, γνωρίζοντας πως η σημερινή αντίπαλος είναι πολύ επικίνδυνη ομάδα στις αντεπιθέσεις.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ- στόπερ Φαλάσκο (3/0), ο στόπερ Αντζέλα (2/0) και οι μέσοι Κονατέ (0/0) και Κουάν (7/1). Ο επιθετικός Φαλτσινέλι (5/0) έμεινε στον πάγκο στον πρόσφατο αγώνα λόγω ίωσης αλλά πλέον είναι απόλυτα έτοιμος και παίρνει θέση στο αρχικό σχήμα. Ο εξτρέμ Μπουοναϊούτο (10/2) και ο κεντρικός αμυντικός Σγκάρμπι (8/0) έχασαν κάποιες προπονήσεις λόγω μικροτραυματισμών και μόνο ο πρώτος έχει πιθανότητες να βρεθεί στην βασική ενδεκάδα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-2-1): Βικάριο – Ρόσι, Ρόντιν, Γκιόμπερ, Ντι Κιάρα- Φαλτσεράνο, Μπάλιτς, Νικολούσι- Φαλτσινέλι, Μπουαναϊούτο – Ιεμέλο.
Χωρίς νικητή και σκορ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση με τη Φροζινόνε στο «Τομπολάτο». Ισορροπημένο παιχνίδι με την ομάδα του Βεντουράτο να έχει διαστήματα κυριαρχίας αλλά και στιγμές που ανησύχησε στην άμυνα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία της είχε πρωταγωνιστή τον Ντιαό που απέτυχε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση. Δεύτερη λευκή ισοπαλία στην τελευταία τριάδα αγώνων, διάστημα στο οποίο έχει επίσης νικήσει την Λιβόρνο με 1-0. Αρχίζει και δείχνει την αμυντική σταθερότητα που την διέκρινε την περσινή σεζόν και χάρη στην οποία έφτασε μέχρι και τον τελικό των play offs ανόδου. Ο Ιταλό-Αυστραλός τεχνικός θεωρεί πως δεν υπάρχουν φαβορί στους περισσότερους αγώνες και οι ομάδες που θα ξεχωρίσουν είναι αυτές που έχουν μεγαλύτερη διάρκεια στην απόδοσή τους.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισαν τις ποινές τους ο μέσος Πρόια (4/1) και ο αριστερός μπακ Μπενεντέτι (9/0) και αμφότεροι αναμένεται να βρεθούν στο αρχικό σχήμα. Χάνουν τον αγώνα λόγω τραυματισμού ο μέσος Γκαρτζούλο (2/0), ο αριστερός μπακ Ρίτσο (1/0) και ο επιθετικός Βριόνι (4/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μεσοεπιθετικός Βίτα (7/2) και είναι φαβορί για την θέση του τρεκουαρτίστα. Κόπηκε κατόπιν τεχνικής επιλογής ο δεξιός μπακ Βέντολα (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Παλεάρι – Γκιρινγκέλι, Καμιλιάνο, Αντόρνι, Μπενεντέτι – Μπουσάλια, Ιόρι, Μπράνκα – Βίτα – Τσέλαρ, Ντιαό.
Η Περούτζια είναι η ομάδα που θα επιτεθεί περισσότερο, η Τσιταντέλα αυτή που θα μείνει ικανοποιημένη με την ισοπαλία. Είναι επικίνδυνη η ομάδα του Βεντουράτο σε τέτοια παιχνίδια διότι έχει την δυνατότητα να απορροφήσει την επιθετικότητα της αντιπάλου και να χτυπήσει την κατάλληλη στιγμή. Υπερβολική η απόδοση στο διπλό, αποκτά αξία το Χ2.

16:00 Venezia FC – Livorno
Δεν σταματάει να αποδεικνύει ότι είναι ομάδα… εκτός έδρας! Τσίμπησε βαθμό στο “Τσίνο ε Λίλο ντελ Ντούκα” απέναντι στην ισχυρή ως γηπεδούχο Άσκολι. Με αμυντικό προσανατολισμό από τα πρώτα λεπτά και με στόχο να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις κράτησε το μηδέν μέχρι και το 70ο λεπτό, οπότε είδε την εστία της να παραβιάζεται με πέναλτι. Δεν λιγοψύχησε, επεδίωξε την ισοφάριση και δικαιώθηκε στο 87ο λεπτό με τον Τζιγκόνι, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή τέσσερα λεπτά νωρίτερα. Η ομάδα του Ντιονίζι έχει συγκεντρώσει τους εννέα από τους δεκατρείς βαθμούς μακριά από το “Πιερλουίτζι Πέντσο” και καλείται να βελτιώσει την εντός έδρας συμπεριφορά της ώστε να εξασφαλίσει μία άνετη παραμονή. Ο Ιταλός τεχνικός παραδέχθηκε πως το πρόσφατο αποτέλεσμα έχει βοηθήσει την ψυχολογία των παικτών αλλά ταυτόχρονα τόνισε πως σήμερα δεν αρκεί μία καλή εμφάνιση, πρέπει να έρθει η νίκη.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο αμυντικός χαφ Φιορντιλίνο (11/0) και ο μέσος Μάλεχ (7/0), οι οποίοι συμπλήρωσαν πέντε κίτρινες κάρτες και θα εκτίσουν ποινή μίας αγωνιστικής. Χάνουν τον αγώνα λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ Φελιτσόλι (7/0), ο επιθετικός Σενέζι (0/0), ο κεντρικός αμυντικός Μαρίνο (0/0) και ο μέσος Καλιγκάρα (3/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο τερματοφύλακας Πομίνι (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Λετζερίνι – Φιορνταλίζο, Μόντολο, Κρεμονέζι, Τσεκαρόνι – Σουκουλίνι, Βάκα, Σούτσιου – Αράμου – Μποκαλόν, Καπέλο.
Στην διάρκεια της φετινής σεζόν έχει χάσει στα τελευταία λεπτά αρκετά παιχνίδια, τα οποία της έχουν στοιχίσει βαθμολογικά και ψυχολογικά. Αυτήν την φορά ήταν η σειρά της να γευτεί την χαρά της επιτυχίας με γκολ στις καθυστερήσεις. Υποδέχθηκε την Γιούβε Στάμπια στο “Αρμάντο Πίκι”, είχε από τα πρώτα λεπτά την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά έμεινε πίσω στο σκορ στο 49ο λεπτό με αυτογκόλ του Ζίμα. Ωστόσο ισοφάρισε οκτώ λεπτά αργότερα με σκόρερ τον Αγκάτσι και πέτυχε την ανατροπή στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με λυτρωτή τον Μάρας. Με την νίκη αυτή έπιασε στους 10 βαθμούς την αντίπαλό της και το ίδιο θα συμβεί σήμερα, αν δηλαδή επικρατήσει της Βενέτσια η οποία έχει συγκεντρώσει τρεις βαθμούς περισσότερους. Βέβαια, η έως τώρα εκτός έδρας παρουσία της είναι άκρως απογοητευτική.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Μαρί-Σαντ (0/0), οι μέσοι Στόιαν (3/0), Ντ’Άντζελο (1/0), Κόπολα (0/0) και ο επιθετικός Μπρινιόλα (1/0). Παίζεται μία θέση στην επίθεση ανάμεσα σε Μπράκεν (7/0) και Ράιτσεβιτς (10/1). Μία θέση στην αμυντική τριάδα διεκδικούν οι Μπόγκνταν (9/0), Γκασμπάρο (6/0) και Ντι Τζενάρο (9/0). Μαρσούρα (8/4) και Μάρας (9/3) έχουν πετύχει τα 7 από τα 11 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-3): Ζίμα – Μπόμπεν, Γκονέλι, Μπόγκνταν – Ντελ Πράτο, Αγκάτσι, Λούτσι, Πορτσίνο- Μάρας, Ράιτσεβιτς, Μαρσούρα.
Καλύτερη ομάδα η Βενέτσια αλλά έχει αποδειχθεί ότι υπάρχει πρόβλημα στις εντός έδρας αναμετρήσεις, όταν καλείται να κάνει παιχνίδι. Η Λιβόρνο βέβαια χάνει μεγάλο μέρος της δυναμικής της ως φιλοξενούμενη και προφανώς δεν μπορούμε να πάμε προς τα δεξιά. Ικανοποιητική η απόδοση στο G/G.

16:00 Virtus Entella – Pordenone
Το πάλεψε στο “Αρέκι” κόντρα στη Σαλερνιτάνα αλλά δεν απέφυγε τελικά την ήττα με σκορ 2-1. Είχε ξεκάθαρα στόχο να καταστρέψει το παιχνίδι της αντιπάλου της, να κλείσει τους χώρους στην άμυνα και να χτυπήσει σε κάποια αντεπίθεση. Εξάλλου, και οι τέσσερις φετινές νίκες της έχουν σημειωθεί με σκορ 1-0 που αποτυπώνει πλήρως αυτήν την ποδοσφαιρική φιλοσοφία. Κράτησε λοιπόν το μηδέν στην άμυνα μέχρι και το 80ό λεπτό. Όταν δέχθηκε το γκολ υπήρξε απογοήτευση και έντονος ενθουσιασμός στην αντίπαλη ομάδα με συνέπεια να δεχθεί και δεύτερο τέρμα τρία λεπτά αργότερα. Μείωσε στο 89ο λεπτό με τον Πόλι αλλά δεν είχε πρακτικά χρόνο για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Ο Μποσκάλια δήλωσε πως θέλει να δει σήμερα μία θυμωμένη και πιεστική Βίρτους Εντέλα, χωρίς ωστόσο να επιτρέψει στην αντίπαλη να βρει ελεύθερους χώρους, ενώ συμπλήρωσε πως είναι απαραίτητη η διακοπή αφού αρκετοί παίκτες παρουσίασαν σημάδια κόπωσης.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο μέσος Κρίμι (4/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Παολούτσι (10/0) και διεκδικεί μία θέση στο αρχικό σχήμα. Αμφίβολη η συμμετοχή του κεντρικού αμυντικού Κιόζα (10/0). Παίζεται μία θέση στην επιθετική γραμμή ανάμεσα σε Ντε Λούκα (10/2) και Μόρα (9/0). Γενικότερα πάντως ο Μποσκάλια αποφεύγει τις πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα και ποντάρει κυρίως σε 13-14 ποδοσφαιριστές.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Κοντίνι – Σερνίκολα, Πελίτζερ, Πόλι, Σάλα – Εράμο, Αντοριάν, Νιτσέτο – Σκενέτι – Μανκόζου, Τζ. Ντε Λούκα.
Με τα όσα ήδη έχει πετύχει φέτος στην κατά τα άλλα ουδέτερη “Dacia Arena”, έχει καταφέρει να μετατρέψει ένα αρχικό μειονέκτημα σε ένα μεγάλο πλεονέκτημα. Η πρόσφατη νίκη επί της Τράπανι με 2-1 ήταν η τέταρτη σε έξι εντός έδρας αναμετρήσεις, ενώ έχει και δύο ισοπαλίες. Αν μη τι άλλο εντυπωσιακή επίδοση για νεοφώτιστο σύλλογο που δεν χρησιμοποιεί την φυσική έδρα του! Πήρε προβάδισμα μόλις στο 7ο λεπτό με σκόρερ τον Καμπορέζε. Είδε την αντίπαλο να προσπαθεί να ισοφαρίσει και περίμενε την κατάλληλη στιγμή για να σφραγίσει την νίκη. Τελικά στο 70ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μπούραϊ. Δέχθηκε με τον ίδιο τρόπο την μείωση στο σκορ στο 89΄, χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει με ισοφάριση. Οι 18 βαθμοί την έχουν φέρει στην 3η θέση και ο Τέσερ μπορεί να είναι μόνο απόλυτα ικανοποιημένος από την πορεία της ομάδας του.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Μπάρισον (8/2), ο μεσοεπιθετικός Λούκας Κιαρέτι (6/1). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Πομπέγκα (6/3) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα. Μπορεί να τον δούμε είτε σε θέση τρεκουαρτίστα, αφού είναι παίκτης που βλέπει δίχτυα, είτε στη μεσαία γραμμή και να αλλάζει ρόλους με τον Γκαβάτσι (11/1). Πίσω από το επιθετικό δίδυμο πάντως μπορεί να αγωνιστεί και ο εξτρέμ Τσούρια (11/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Ντι Γκρεγκόριο – Αλμίτσι, Καμπορέζε, Μπασόλι, Ντε Αγκοστίνι – Μιζουράκα, Μπούραϊ, Γκαβάτσι – Πομπέγκα – Στρίτσολο, Μονακέλο.
Ομάδες με διαφορετική φιλοσοφία. Η Βίρτους Εντέλα δίνει έμφαση στην άμυνα και επιδιώκει νίκες με 1-0, κάτι που καταφέρνει αρκετά καλά μέχρι στιγμής. Η Πορντενόνε προσφέρει περισσότερο θέαμα, αλλά ως φιλοξενούμενη δεν είναι το ίδιο αποτελεσματική και δέχεται ευκολότερα γκολ. Ο πρώτος λόγος στους γηπεδούχους.

19:00 Empoli FC – Pescara
Στο “Τσίρο Βιγκορίτο” ουσιαστικά επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε αρνητικό μομέντουμ. Ηττήθηκε 2-0 από την Μπενεβέντο, έμεινε για πέμπτη σερί αγωνιστική χωρίς νίκη και υποχώρησε στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Είχε ήδη δεχθεί τα δύο γκολ στο πρώτο μισάωρο και με την κακή ψυχολογία που έχει το τελευταίο διάστημα, δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Στο “Κάρλο Καστελάνι» βέβαια παραμένει αήττητη με τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες μέχρι στιγμής και θεωρείται πολύ σημαντικό να επιστρέψει στις επιτυχίες πριν από τη διακοπή και να μην χάσει περισσότερο έδαφος στην μάχη της ανόδου. Ο Μπούκι πιστεύει πως το πρόβλημα είναι κυρίως ψυχολογικό την δεδομένη στιγμή. Ζητάει από τους παίκτες του να έχουν μεγαλύτερη συγκέντρωση και υπομονή στο παιχνίδι τους.
Αγωνιστικά Νέα:Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους οι επιθετικοί Μορέο (7/0) και Λα Γκούμινα (8/2) και ο Μπούκι έχει την δυνατότητα να επιλέξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα από μία πλήρη αποστολή. Ο Λα Γκούμινα σίγουρα θα επιστρέψει στο αρχικό σχήμα, ο Μορέο διεκδικεί την θέση από τον Μανκούζο (11/4). Επιπλέον, μία θέση στην μεσαία γραμμή διεκδικούν οι Λαρίμπι (7/0) και Μπαϊράμι (6/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Μπρινιόλι – Βέσελι, Ρομανιόλι, Νικολάου, Μπάλκοβετς – Φρατέζι, Στούλατς, Μπαντινέλι – Ντέτσι – Μανκούζο, Πίσκοπο.
Επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί, επικρατώντας 3-0 της Πίζα στο “Αντριάτικο”. Με την συμπλήρωση δεκατεσσάρων λεπτών ο Μπορέλι της έδωσε το προβάδισμα. Ο Γκαλάνο αστόχησε σε πέναλτι στο 22΄για το 2-0 αλλά ο ίδιος ποδοσφαιριστής διόρθωσε το “λάθος” του, σκοράροντας στο 63ο λεπτό. Η αντίπαλος κατέρρευσε ψυχολογικά σε εκείνο το χρονικό σημείο και τρία λεπτά αργότερα ο Ματσίν διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Απειλήθηκε ελάχιστα από την Πίζα, ήταν μία νίκη που την άξιζε. Όπως έχουμε ξαναγράψει, ωστόσο, το πρόβλημα με την ομάδα του Λουτσιάνο Τζάουρι είναι η σταθερότητα στην απόδοσή της αφού πολλές φορές παρουσίασε εντελώς διαφορετικό πρόσωπο από αγωνιστική σε αγωνιστική. Στο “Κάρλο Καστελάνι” θα χρειαστεί πάντως πολύ καλή εμφάνιση για να πάρει θετικό αποτέλεσμα.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο δεξιός μπακ Τσοφάνι (4/0). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο βασικός τερματοφύλακας Φιορίλο (8/0), ο κεντρικός αμυντικός Καμπανιάρο (6/1), ο δεξιός μπακ Μπαλτσάνο (3/0), οι μέσοι Τσότσεβ (0/0), Μελεγκόνι (0/0) και ο επιθετικός Τουμινέλο (3/2). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο αριστερός μπακ Ντελ Γκρόσο (2/0), οι μέσοι Κάστανος (5/0) και Μπρούνο (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Καστράτι – Ντρούντι, Μπετέλα, Σκονιαμίλιο – Τζάπα, Κάστανος, Μεμουσάι, Ματσίν, Μασιάντζελο – Μπορέλι, Γκαλάνο.
Η Έμπολι είναι μία κλάση ανώτερη της Πεσκάρα αλλά βρίσκεται σε αρνητικό μομέντουμ. Φυσιολογικό να επιστρέψει κάποια στιγμή στις νίκες και να χτίσει νέο θετικό σερί αλλά ο άσος θα έπρεπε να βρίσκεται σε υψηλότερη απόδοση μετά τα διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα. Η Πεσκάρα, εξάλλου, είναι απρόβλεπτη ομάδα. Καλύτερα παιχνίδι με το Over 2.5.