Italy Serie B

16:00 Benevento Calcio – FC Crotone
Είναι ένα ερώτημα αν άφησε ή πήρε δύο βαθμούς στην αναμέτρηση με την Γιούβε Στάμπια στο “Ρομέο Μέντι” που ολοκληρώθηκε 1-1. Ως πρωτοπόρος και με ισχυρότερο ρόστερ, ήταν το φαβορί της συνάντησης πριν από τη σέντρα αλλά έμεινε πίσω στο σκορ στο 28ο λεπτό, ισοφάρισε με τον Κόντα στο 55΄και από το 62ο λεπτό και μετά αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα. Με παίκτη λιγότερο, έχασε την κατοχή της μπάλας και δέχθηκε πίεση αλλά άντεξε. Η ομάδα του Φίλιπο Ιντζάγκι παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και σήμερα έχει την δυνατότητα να αυξήσει τη διαφορά από τη 2η θέση. Οι “μάγισσες” αποτελούν την μοναδική ομάδα στην κατηγορία που έχει δεχθεί μονοψήφιο αριθμό τερμάτων και συγκεκριμένα οκτώ. Ο Ιταλός τεχνικός πάντως δηλώνει πως δεν του αρέσει που άπαντες δίνουν τον τίτλο του φαβορί στην ομάδα του και ξεκαθαρίζει πως όλα κρίνονται στον αγωνιστικό χώρο.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο κεντρικός αμυντικός Καλντιρόλα (12/0), ο οποίος αποβλήθηκε στον πρόσφατο αγώνα. Χάνει τον αγώνα λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Βόλτα (4/0). Μία θέση στην αριστερή πτέρυγα της μεσαίας γραμμή ή και στην επίθεση διεκδικεί ο εξτρέμ Ιμπρότα (10/1). Για την επιθετική γραμμή πάντως υπάρχει και ο Σάου (8/1), ο πιο έμπειρος φορ στο ρόστερ των γηπεδούχων.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μοντιπό – Μάτζο, Γκιαμφί, Αντέι, Λετίτσια – Ινσίνιε, Χετεμάι, Βιόλα, Τέγιο – Αρμεντέρος, Κόντα.
Επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας 3-1 της Άσκολι στο “Έτσιο Σίντα”. Με τη συμπλήρωση έξι λεπτών πήρε το προβάδισμα χάρη σε τέρμα του Κροτσάτα και διπλασίασε τα τέρματά της στο 34ο λεπτό με σκόρερ τον Σίμι. Αυτό ήταν το όγδοο γκολ του Νιγηριανού επιθετικού στο φετινό πρωτάθλημα και ανέβηκε στην 2η θέση του πίνακα των σκόρερ. Το αυτογκόλ του Μαρόνε στο 39΄έβαλε ξανά στο παιχνίδι την αντίπαλό της αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Στρόπα ήταν περισσότερο απειλητική και τελικά σφράγισε την νίκη με αυτογκόλ του Βαλεντίνι στο 87ο λεπτό. Στο -4 από την κορυφή και τη σημερινή αντίπαλό της, έχει μπροστά της μία ευκαιρία για να μειώσει τη διαφορά. Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία βέβαια είναι ότι η ομάδα του Στρόπα παρουσιάζεται δυνατή φέτος, έχει αποκτήσει πολύ καλή ψυχολογία και τα περισσότερα παιχνίδια της έχουν πλούσιο θέαμα.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Μαρόνε (10/0), ο μέσος Μπενάλι (11/3) και οι επιθετικοί Μάξι Λόπεζ (5/0), Ρουτζέρο (0/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο κεντρικός αμυντικός Κουράδο (0/0), ο τερματοφύλακας Φέστα (0/0) και ο εξτρέμ Ναλίνι (1/0). Μία θέση στην επιθετική γραμμή διεκδικεί ο Βίντο (8/0). Ο Μουστάκιο (11/3) έχει το προβάδισμα έναντι του Μολίνα (12/0) για την δεξιά πτέρυγα.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Κόρνταζ – Γκόλεμιτς, Ζιλιοτί, Σπόλι – Μουστάκιο, Τζανελάτο, Μπαρμπέρις, Κροτσάτα, Ματζότα – Σίμι, Ζούνιορ Μεσίας.
Μάχη κορυφής στο “Τσίρο Βιγκορίτο”. Η Μπενεβέντο παρουσιάζεται πιο σταθερή στην αμυντική λειτουργία της και αυτό είναι ένα στοιχείο που της δίνει τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Επιπλέον, ο Ιντζάγκι έχει στα χέρια του περισσότερες ποιοτικές επιλογές και οι αλλαγές μπορεί και να κρίνουν την νικήτρια. Έχει αξία ο άσος της πρωτοπόρου.

16:00 Juve Stabia – Salernitana
Σημαντικός βαθμός από κάθε άποψη αυτός που κατέκτησε στην αναμέτρηση με την Μπενεβέντο στο “Ρομέο Μέντι”. Προηγήθηκε στο 28ο λεπτό με γκολ του Καλό, δέχθηκε την ισοφάριση στο 55΄. Επτά λεπτά αργότερα απόκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί. Η ομάδα του Καζέρτα έβγαλε πάθος, δυναμισμό και απέδωσε καλό ποδόσφαιρο απέναντι στην πρωτοπόρο του πρωταθλήματος. Παρουσιάζεται περισσότερο ανταγωνιστική ως γηπεδούχος και έπειτα από ένα δύσκολο διάστημα προσαρμογής στην Serie B, δείχνει ότι θα παλέψει σκληρά για την παραμονή. Το σημερινό παιχνίδι έχει τον χαρακτήρα του ντέρμπι και οι οπαδοί της θα δώσουν δυναμικό “παρών”, ώστε να ενισχύσουν την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω διεθνών υποχρεώσεων ο Γκανέζος αμυντικός μέσος Αντάε (6/0). Χάνουν τον αγώνα λόγω τραυματισμού οι μέσοι Καρλίνι (9/0), Ίσκο (1/0), Μαστάλι (0/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο δεξιός μπακ Φάτσιο (2/0). Την θέση στην κορυφή της επίθεσης διεκδικούν οι Σισέ (8/2) και Φόρτε (8/3). Πιθανότητες να βρεθεί στο κέντρο της άμυνας έχει ο Τονούτσι (7/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ρούσο – Βιτιέλο, Μετσαβίλα, Τρουστ, Τζερμόνι – Καλβάνο, Καλό – Κανότο, Μάλαμο, Ελία – Σισέ.
Εκτός φόρμας πριν από τη διακοπή, ηττήθηκε 0-1 από την Κρεμονέζε στο “Τζοβάνι Τζίνι”. Έδωσε μάχη σε έναν αμφίρροπο αγώνα αλλά ήταν αυτή που δέχθηκε το γκολ στο 72ο λεπτό και δεν βρήκε τον τρόπο να απαντήσει. Με μόλις μία νίκη στις έξι τελευταίες αγωνιστικές βρίσκεται σε ένα γκρουπ πολλών ομάδων που έχουν ίδια ή ανάλογη συγκομιδή και ένα θετικό ή αρνητικό σερί μπορεί να φέρει μεγάλη αλλαγή θέσεων. Το ζητούμενο είναι να σταθεροποιήσει την απόδοσή της. Ο Βεντούρα έχει πολλές φορές αναφερθεί στο γεγονός ότι πρόκειται για μία ομάδα που είχε πολλές αλλαγές στο ρόστερ της το καλοκαίρι και διαθέτει αρκετούς άπειρους ποδοσφαιριστές αλλά σίγουρα η διοίκηση και οι οπαδοί περιμένουν πλέον περισσότερα. Ο Ιταλός τεχνικός κατανοεί ότι οι οπαδοί θέλουν να δουν παίκτες με πείσμα και πάθος αλλά ο ίδιος ξεκαθάρισε πως προσεγγίζει τον αγώνα μέσω τακτικής και προσωπικής εμπειρίας, θεωρώντας ότι η Σαλερνιτάνα μπορεί να επιβληθεί με αυτόν τον τρόπο.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο μεσοεπιθετικός Φιρέντσε (9/1), ο επιθετικός Τσέρτσι (4/0), ο αμυντικός μέσος Τζίτσζεκ (1/0) και οι κεντρικοί αμυντικοί Μαντοβάνι (0/0), Ερτό (0/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο κεντρικός αμυντικός Μπιγιόνγκ (0/0). Σε πιθανό σχηματισμό 3-5-2, διεκδικούν μία θέση στην δεξιά πτέρυγα οι Λομπάρντι (5/0) και Καλόμπο (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-1- 2): Μίκαϊ – Καρώ, Μιλιορίνι, Γιαροζίνσκι – Μαΐστρο, Ντι Τάκιο, Άκπα Άκπρο , Τσιτσερέλι – Κιγινέ – Τζιανέτι, Τζάλοου.
Ομάδα με πιο δυνατό ρόστερ και μεγαλύτερες φιλοδοξίες η Σαλερνιτάνα, αλλά η Γιούβε Στάμπια είναι ανταγωνιστική ως γηπεδούχος και σήμερα έχει έναν λόγο παραπάνω να παρουσιάσει καλό αγωνιστικό πρόσωπο, αφού η αναμέτρηση είναι ντέρμπι. Δεν δικαιολογείται πάντως ο άσος σε απόδοση φαβορί.

16:00 Livorno – Trapani Calcio
Η συνήθεια που… δεν αρέσει αλλά έγινε πράξη και στο “Πιερλουίτζι Πέντσο”. Ηττήθηκε 1-0από την Βενέτσια, δεχόμενη το γκολ στο 39ο λεπτό και αποτυγχάνοντας η ίδια να σκοράρει σε μία από τις αρκετές ευκαιρίες που δημιούργησε. Αυτή ήταν η πέμπτη ήττα σε έξι εκτός έδρας αναμετρήσεις, δίχως να έχει σκοράρει σε όλες αυτές τις περιπτώσεις! Ποντάρει λοιπόν στην δυναμική του “Αρμάντο Πίκι” ώστε να συγκεντρώσει τους απαραίτητους βαθμούς και να ξεκολλήσει από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ρεαλιστικά, ωστόσο, η σεζόν αναμένεται πολύ δύσκολη και θα πρέπει να ανεβάσει αισθητά την απόδοσή της. Ο ισχυρός άνδρας του συλλόγου, Άλντο Σπινέλι, συναντήθηκε με τον Μπρέντα και στήριξε την παρουσία του στον πάγκο αλλά όλα αυτά θα αλλάξουν σε περίπτωση ήττας σήμερα. Ο Ιταλός τεχνικός δήλωσε πως η ομάδα του έχει χάσει αρκετούς βαθμούς στις λεπτομέρειες και παραδέχθηκε πως η νίκη σήμερα είναι επιτακτική.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο μέσος Στόιαν (3/0) και ο επιθετικός Μπρινιόλα (1/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο μέσος Ντ’Άντζελο (1/0). Στην αποστολή συμπεριλήφθηκε και ο νεαρός εξτρέμ Παλέκι, ο οποίος έχει σημειώσει τρία γκολ σε έξι εμφανίσεις με την ομάδα Νέων και ο Μπρέντα θέλει σταδιακά να του δώσει χρόνο συμμετοχής και στην πρώτη ομάδα. Κόπηκαν κατόπιν τεχνικής επιλογής ο κεντρικός αμυντικός Μαρί-Σαντ (0/0) και οι μέσοι Κόπολα (0/0), Βολπίνι (0/0), Ρουτζέρο (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-3): Ζίμα – Μπόμπεν, Γκονέλι, Μπόγκνταν – Ντελ Πράτο, Αγκάτσι, Λούτσι, Πορτσίνο- Μάρας, Ράιτσεβιτς, Μαρσούρα.
Μαχητική για μία ακόμα φορά, αλλά με εμφανείς αδυναμίες σε όλους τους τομείς, ήρθε ισόπαλη 2-2 με αντίπαλο την Κοζέντσα στο “Πολισπορτίβο Προβιντσάλε”. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 6ο λεπτό, απάντησε, όμως, γρήγορα και συγκεκριμένα με τον Μοσκάτι στο 17ο λεπτό. Στο 43ο λεπτό πήρε το προβάδισμα χάρη σε γκολ του Πετινάρι, για να αποδειχθεί αφελής στη συνέχεια, διότι δέχθηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να μένουν ταυτόχρονα με δέκα παίκτες λίγο πριν από το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Τρίτη ισοπαλία στην τελευταία πεντάδα αγώνων αλλά πορεύεται με μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα και είναι λογικό να βρίσκεται στον πάτο του βαθμολογικού πίνακα. Η διοίκηση του συλλόγου με επίσημη τοποθέτηση εξακολουθεί να στηρίζει τον Μπαλντίνι στην τεχνική ηγεσία.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο κεντρικός αμυντικός και αρχηγός Παλιαρούλο (9/0), ο οποίος αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του πρόσφατου αγώνα, την δεύτερη αγωνιστική της ποινής του εκτίει ο επιθετικός Ν’Ζολά (8/1). Χάνουν την αναμέτρηση λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ Μαρτίνα (0/0) και ο αριστερός εξτρέμ Γκόλφο (7/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο επιθετικός Εβάκουο (1/0) και ο εξτρέμ Φερέτι (2/1). Μία θέση στο αρχικό σχήμα διεκδικεί ο νεοαποκτηθείς μέσος Μπιαμπανί.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Καρνεζέκι – Ντελ Πρέτε, Σκοναμίλιο, Φορνασιέρ, Γιακιμόβσκι – Μοσκάτι, Τογκουρντό, Λουπερίνι – Κολπάνι- Τούλι, Πετινάρι.
Πολύ σημαντικός αγώνας στην μάχη της παραμονής. Η Λιβόρνο έχει σίγουρα τον πρώτο λόγο διότι διαθέτει μεγαλύτερη εμπειρία στην κατηγορία και έχει σήμερα ως σύμμαχο την έδρα της. Η απουσία του Παλιαρούλο στην Τράπανι ενισχύει την πεποίθησή μου για τον άσο.

16:00 Pordenone – Perugia Calcio
Φορμαρισμένη πριν από τη διακοπή, απέσπασε ισοπαλία με 1-1 από την Βίρτους Εντέλα στο Κιάβαρι. Πήρε το προβάδισμα με τον Στρίτσολο στο 20ο λεπτό, δέχθηκε την ισοφάριση στο 40′. Διεκδικούσε τη νίκη μέχρι και το 75΄, οπότε και έμεινε με παίκτη λιγότερο. Κλείστηκε στην άμυνα ώστε να μην χάσει τον βαθμό και τα κατάφερε. Η ομάδα του Τεσέρ συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές δίχως ήττα και με 19 βαθμούς βρίσκεται στο γκρουπ των ομάδων που διεκδικούν μία θέση στα play offs. Ο στόχος της βέβαια παραμένει η εξασφάλιση της παραμονής και σίγουρα επικρατεί απόλυτη ικανοποίηση για την έως τώρα πορεία της. Εξάλλου από τις τέσσερις ομάδες που προήλθαν από την Serie C είναι αυτή με την καλύτερη συγκομιδή έως τώρα. Εντυπωσιακό το γεγονός ότι παραμένει αήττητη στην “Dacia Arena”, παρότι δεν αποτελεί την φυσική έδρα της.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο αναντικατάστατος μέχρι στιγμής αμυντικός μέσος Μπούραϊ (12/2), ο οποίος αποβλήθηκε στον τελευταίο αγώνα. Πολύ σημαντική απώλεια διότι είναι ο ποδοσφαιριστής που εκτελεί τα φάουλ και τα κόρνερ, με τους “νεροβέρντι” να έχουν πετύχει αρκετά γκολ από στημένες φάσεις. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Μπασόλι (5/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο κεντρικός αμυντικός Μπάρισον (8/2) και ο μεσοεπιθετικός Λούκας Κιαρέτι (6/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Ντι Γκρεγκόριο – Αλμίτσι, Καμπορέζε, Μπάρισον, Ντε Αγκοστίνι – Μιζουράκα, Πάζα, Γκαβάτσι – Πομπέγκα – Στρίτσολο, Μονακέλο.
Το φετινό αήττητο σερί στο “Ρενάτο Κούρι” έσπασε στην αναμέτρηση με την Τσιταντέλα. Έπαιξε καθοριστικό ρόλο ότι δέχθηκε γκολ μόλις στο έκτο λεπτό και κλήθηκε να αντιμετωπίσει μία ομάδα που ξέρει πάρα πολύ καλά πως να προστατεύει το προβάδισμα και να γίνεται επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Πίεσε για την ισοφάριση αλλά δέχθηκε δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Άξιζε ένα γκολ αλλά από ένα σημείο και μετά ρίσκαρε πολύ και θα μπορούσε να έχει δεχθεί και τρίτο. Διεκόπη επίσης ένα μίνι αήττητο σερί τριών αγωνιστικών, ωστόσο επικρατεί γενικότερα αισιοδοξία στην ομάδα του Όντο για την πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα. Ο ίδιος ο Ιταλός τεχνικός πάντως δήλωσε πως δεν θα αποτελέσει αποτυχία πιθανή μη άνοδος αφού όπως χαρακτηριστικά είπε: “Έχω στα χέρια μου σχεδόν την ίδια ομάδα που πέρυσι τερμάτισε στην 8η θέση”.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο στόπερ Αντζέλα (2/0) και ο μέσος Κουάν (7/1). Κόπηκαν κατόπιν τεχνικής επιλογής ο στόπερ Ρόντιν (0/0) και ο μέσος Νικολούσι Καβίλια (6/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο αριστερός μπακ- στόπερ Φαλάσκο (3/0) και ο μέσος Κονατέ (0/0). Ο Ιεμέλο, με εννέα γκολ, ηγείται στον πίνακα των σκόρερ. Ο έτερος επιθετικός, Μελκιόρι, με οκτώ συμμετοχές αλλά μόλις μία ως βασικός και ένα γκολ, φέρεται δυσαρεστημένος από τον έως τώρα χρόνο συμμετοχής του.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-2-1): Βικάριο – Ρόσι, Σγκάρμπι, Γκιόμπερ, Ντι Κιάρα- Φαλτσεράνο, Μπάλιτς, Ντράγκομιρ- Φαλτσινέλι, Μπουαναϊούτο – Ιεμέλο.
Σεβαστό το εντός έδρας αήττητο της Πορντενόνε αλλά η Περούτζια είναι από τις ομάδες που μπορούν να το σπάσουν και το διπλό σε απόδοση γύρω στο 3.00 προκαλεί. Σε κάθε περίπτωση, υπάρχει το dnb των φιλοξενούμενων, επίσης σε αξιόλογη απόδοση, αλλά και η διπλή ευκαιρία που θα μπορούσε να μπει σε κάποιο παρολί.

19:00 Empoli FC – Venezia FC
Είναι μάλλον λίγες οι φορές που ευθύνεται αποκλειστικά ο προπονητής για την κακή αγωνιστική εικόνα μίας ομάδας, αλλά είναι επίσης εμφανές ότι δεν πήγαινε άλλο με τον Μπούκι στην τεχνική ηγεσία. Η ήττα με 1-2 από την Πεσκάρα στο “Κάρλο Καστελάνι” προκάλεσε την λύση της συνεργασίας με τον Ιταλό τεχνικό. Νέος προπονητής ο 48χρονος συμπατριώτης του, Ρομπέρτο Μούτσι (στην εξέδρα λόγω τιμωρίας), ο οποίος υπήρξε βοηθός του Αντρεατσόλι πέρυσι στον πάγκο της Έμπολι αλλά και βοηθός του Στραματσόνι σε Παναθηναϊκό και Σλάβια Πράγας. Παραδέχθηκε πως αποτελεί πρόκληση για τον ίδιο η πρώτη δουλειά του ως πρώτος προπονητής, δήλωσε πως είναι λάτρης του 4-3-1-2 και υποσχέθηκε μία νέα Έμπολι από εδώ και στο εξής. Ο σύλλογος της Φλωρεντίας ξεκίνησε την σεζόν ως μεγάλο φαβορί για επιστροφή στην Serie A αλλά έπειτα από έξι διαδοχικές αγωνιστικές χωρίς νίκη βρέθηκε εκτός ζώνης των play offs ανόδου.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Ρομανιόλι (12/0), ο αριστερός μπακ Αντονέλι (3/0), ο δεξιός μπακ Γκατσόλα (4/0) και ο επιθετικός Μορέο (7/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του o μέσος Φρατέσι (12/3) και λογικά επιστρέφει στο αρχικό σχήμα, εκτός αν προτιμηθεί ο Μπαντινέλι (9/1). Οι μεσοεπιεθετικοί Λαρίμπι (8/0) και Μπαϊράμι (6/1) κινούνται σε ρηχά νερά έως τώρα και σε ρόλο τρεκουαρτίστα μπορεί να δούμε τον νεαρό επιθετικό Μέρολα (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Μπρινιόλι – Βέσελι, Μαϊέτα, Νικολάου, Μπάλκοβετς – Ντέτσι, Στούλατς, Φρατέσι – Μέρολα – Μανκούζο, Λα Γκούμινα.
Νίκη με μεγάλη βαθμολογική σημασία αποτέλεσε το 1-0 επί της Λιβόρνο στο “Πιερλουίτζι Πέντσο”. Ούσα λιγότερο αποτελεσματική φέτος ως γηπεδούχος και έχοντας απέναντί της μία ομάδα που είχε μεγάλη ανάγκη τους βαθμούς, το αποτέλεσμα αυτό ήταν ιδανικό. Εξάλλου, η ομάδα του Ντιονίζι έχει ως βασικό στόχο την παραμονή και τέτοιες νίκες έχουν πολύ μεγαλύτερη αξία από ό,τι ίσως φανερώνουν οι τρεις βαθμοί. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Αράμου στο 39ο λεπτό. Αμύνθηκε σωστά στο δεύτερο ημίχρονο και αν ήταν περισσότερο προσεκτική, θα μπορούσε να έχει διπλασιάσει τα τέρματα. Με έμφαση στην άμυνα έχει υποστεί μόλις μία ήττα ως φιλοξενούμενη και θα προσπαθήσει να βάλει δύσκολα και στην ποιοτική επιθετική γραμμή της Έμπολι.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής ο μέσος Λόλο (11/0), ο οποίος αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του τελευταίου αγώνα. Συμπλήρωσε κάρτες και θα εκτίσει ποινή μίας αγωνιστικής και ο μέσος Σουκουλίνι (11/0). Εξέτισαν ωστόσο τις ποινές τους ο αμυντικός χαφ Φιορντιλίνο (11/0) και ο μέσος Μάλεχ (7/0). Χάνουν τον αγώνα λόγω τραυματισμού οι κεντρικοί αμυντικός Κρεμονέζι (12/0), Μαρίνο (0/0) και ο αριστερός μπακ Φελιτσόλι (7/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο επιθετικός Σενέζι (0/0) και ο μέσος Καλιγκάρα (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Λετζερίνι – Φιορνταλίζο, Μόντολο, Καζάλε, Τσεκαρόνι – Φιορντιλίνο, Βάκα, Σούτσιου – Αράμου – Μποκαλόν, Καπέλο.
Νέο ξεκίνημα για την Έμπολι που οφείλει να βρει τον δρόμο της και να δικαιολογήσει τα προγνωστικά που την θέλουν να είναι φαβορί για άνοδο. Θα έχει πάντως δύσκολη αποστολή κόντρα στη Βενέτσια, η οποία είναι άκρως επικίνδυνη σε παιχνίδια αντεπιθέσεων και ειδικότερα ως φιλοξενούμενη. Αγώνας που προσφέρεται για συμπεράσματα…