Italy Serie B

22:00 Cosenza – Spezia Calcio
Ήττες από αυτές που δεν ξεχνιούνται εύκολα είναι αυτή που υπέστη στο ¨Τσίνο ε Λίλο ντελ Ντούκα” από την Άσκολι με σκορ 2-3. Τα πράγματα κύλησαν ιδανικά για την ομάδα του Μπράλια στο ξεκίνημα. Πήρε προβάδισμα χάρη σε γκολ του Ριβιέρ στο 16΄και πέντε λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα με εύστοχο πέναλτι του Μπρουτσίνι. Για μία ομάδα που έχει συνηθίσει να δίνει βάρος στην άμυνα, το σκορ αυτό σήμαινε πως θα έπρεπε να προστατέψει το προβάδισμα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης και να εκμεταλλευτεί τα κενά που θα άφηνε η αντίπαλος. Ωστόσο η συνέχεια ήταν απογοητευτική για την Κοζέντσα. Δέχθηκε την μείωση στο σκορ στο 38ο λεπτό και στο δεύτερο ημίχρονο η πίεση ήταν εντονότερη. Μετά την ισοφάριση στο 71΄έχασε την ψυχολογία που είχε στο πρώτο ημίχρονο και στο 88ο λεπτό δέχθηκε και την ανατροπή. Η ήττα αυτή την έφερε εντός της ζώνης του υποβιβασμού και οπαδοί βρέθηκαν στην προπόνηση προκειμένου να εκφράσουν τα παράπονά τους.
Αγωνιστικά Νέα:Συμπλήρωσε κάρτες και θα εκτίσει ποινή μίας αγωνιστικής ο κεντρικός αμυντικός Ίντα (12/0), εξέτισε την ποινή του ο έτερος κεντρικός αμυντικός Ανίμπαλ Καπέλα (9/0). Χάνει τον αγώνα λόγω τραυματισμού ο αριστερός μπακ Λαζάαρ (2/0). Μία θέση στην επιθετική γραμμή διεκδικεί ο Καρέτα (101/1). Αουτσάιντερ για τη μεσαία γραμμή οι Γκρέκο (5/0) και Μπρο (4/0). Ο Μασάς (4/0) είναι παίκτης που μπορεί να παίξει στις πτέρυγες της μεσαίας αλλά και επιθετικής γραμμής.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Πέρινα – Κόρζι, Ανίμπαλ Καπέλα, Μονάκο, Λετζίτιμο – Μπρουτσίνι, Κανουτέ, Σιαουντόνε – Πιερίνι, Ριβιέρ, Μπάεζ
Υποδέχθηκε στο “Αλμπέρτο Πίκο” την Φροζινόνε, η οποία έτρεχε μεγάλο αήττητο σερί. Η ομάδα του Ιταλιάνο αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια σε ένα σχετικά μοιρασμένο παιχνίδι και επέστρεψε στις επιτυχίες. Προηγήθηκε στο 26ο λεπτό με γκολ του Γκούντγιονσεν και σφράγισε τους τρεις βαθμούς με την συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών χάρη σε τέρμα του Μπινταουί. Με την νίκη αυτή πλησίασε τις θέσεις που χαρίζουν την παραμονή και φυσικά αισιοδοξεί ότι θα σκαρφαλώσει σύντομα στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα. Έχει πάρει επτά βαθμούς στις δύσκολες έδρες των Έμπολι, Τσιταντέλα και Πεσκάρα, αποδεικνύοντας πως αν αγωνιστεί σύμφωνα με τις πραγματικές δυνατότητές της, τότε δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Ο Ιταλός τεχνικός περιμένει μία θυμωμένη και αποφασισμένη για νίκη Κοζέντσα και έχει τονίσει στους παίκτες του πως πρέπει να εκμεταλλευτούν την ποιότητα που έχουν ως σύνολο. Δήλωσε επίσης χαρούμενο για την πρόοδο του νεαρού μέσου Ματζόρε και την ελαχιστοποίηση των προβλημάτων.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο αμυντικός μέσος Μ.Ρίτσι (12/1) αλλά μένει εκτός αποστολής σήμερα λόγω τραυματισμού. Χάνουν τον αγώνα για τον ίδιο λόγο ο επιθετικός Γκαλαμπίνοβ (3/1), ο αριστερός μπακ Μπαστόνι (5/0) και ο μέσος Μόρα (10/1). Κλήθηκε στην αποστολή για πρώτη φορά ο νεαρός Αργεντινός μέσος Ράινχαρτ, ο οποίος έχει 8 συμμετοχές, 1 γκολ και 1 ασίστ με την ομάδα Νέων.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Σκουφέτ – Βινιάλι, Καπραντόσι, Τέρτσι, Ράμος – Ματζόρε, Ακάμπορα, Μπαρτολομέι – Φ. Ρίτσι, Γκιάσι, Ραγκούζα
Η Σπέτσια διαθέτει μεγαλύτερη ποιότητα στο ρόστερ της, η Κοζέντσα είναι ομάδα που ποντάρει στην μαχητικότητα, στην καλή άμυνα και βέβαια στην έδρα της ώστε να εξασφαλίσει την παραμονή. Πολύ σημαντικό και για τις δύο ομάδες να αποφύγουν την ήττα, εξ ου και η σχετικά χαμηλή απόδοση στην πιθανή ισοπαλία.