Italy Serie B

22:00 Perugia Calcio – Cosenza
Αιφνιδιάζοντας τη Σασουόλο και εκμεταλλευόμενη τις πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα της αντιπάλου, πανηγύρισε νίκη-πρόκριση με σκορ 2-1 την Τετάρτη στο “MAPEI Stadium” για τον 4ο γύρο του Κυπέλλου. Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Ματσόκι και διπλασίασε τα τέρματά της επτά λεπτά αργότερα, με σκόρερ τον Νικολούσι Καβίλια. Δέχθηκε πίεση στην συνέχεια αλλά ο τερματοφύλακας Φουλινιάτι πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση. Δέχθηκε τελικά γκολ στο 82ο λεπτό, πλην όμως κράτησε το προβάδισμα και στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τη Νάπολι στο “Σαν Πάολο”. Ήταν η μοναδική φιλοξενούμενη ομάδα που πήρε την πρόκριση! Η επιτυχία αυτή ήρθε λίγες ημέρες μετά τη νίκη με 3-1 επί της Πεσκάρα στο “Ρενάτο Κούρι” χάρη στα γκολ των Ιεμέλο (20΄, 69΄πέν.) και Καπόνε (34΄). Επέστρεψε ο ενθουσιασμός μετά την γκρίνια που είχαν προκαλέσει οι δύο σερί ήττες χωρίς να σκοράρει κόντρα σε Τσιταντέλα και Πορντενόνε.
Αγωνιστικά Νέα:O δεξιός μπακ και αρχηγός Ρόσι (13/0) δεν αγωνίστηκε στο παιχνίδι Κυπέλλου λόγω τιμωρίας αλλά τώρα επιστρέφει στο αρχικό σχήμα των γηπεδούχων. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο στόπερ Αντζέλα (2/0) και ο μέσος Κουάν (7/1). Ο κεντρικός αμυντικός Γκιομπέρ (13/0) έχασε κάποιες προπονήσεις λόγω τραυματισμού και θα προτιμηθεί ο Φαλάσκο (7/0). Ο επιθετικός Ιεμέλο έχει πετύχει 11 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα και βρίσκεται στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-2-1): Βικάριο – Ρόσι, Φαλάσκο, Γκιόμπερ, Nτι Κιάρα – Καράρο, Νικολούσι, Ντράγκομιρ- Καπόνε, Μπουαναϊούτο – Ιεμέλο.
Σίγουρα οι μόλις δύο νίκες σε 14 αγωνιστικές είναι λίγες αλλά τουλάχιστον οι επτά ισοπαλίες, της δίνουν το δικαίωμα να αισιοδοξεί πως θα πετύχει τον στόχο της παραμονής, σε ένα πρωτάθλημα εξάλλου με μικρή βαθμολογική διαφορά ανάμεσα στις περισσότερες ομάδες. Ως εκ τούτου, η πρόσφατη ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Σπέτσια στο “Σαν Βίτο Λουίτζι Μάρουλα” θεωρείται θετικό αποτέλεσμα. Προηγήθηκε στο 38ο λεπτό με γκολ του Ριβιέρ, ο οποίος έχει βρει την φόρμα του και έφτασε τα τέσσερα γκολ στη Serie B. Δέχθηκε την ισοφάριση στο 63΄, πίεσε στο τελευταίο εικοσάλεπτο έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά δεν πέτυχε δεύτερο γκολ. Η ομάδα του Μπράλια θα προσπαθήσει σήμερα να οδηγήσει τον αγώνα σε χαμηλό τέμπο, αφού δεν μπορεί να ανταποκριθεί εύκολα σε αναμετρήσεις που κυριαρχεί το θέαμα.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την ποινή του ο κεντρικός αμυντικός Ίντα (12/0) και επιστρέφει πιθανότατα στο αρχικό σχήμα των φιλοξενούμενων. Μία θέση στο κέντρο της άμυνας διεκδικεί πάντως και ο Σκιάβι (0/0) που έχει ξεπεράσει πλέον τον τραυματισμό του και με την εμπειρία του μπορεί να βοηθήσει σημαντικά στην αμυντική λειτουργία. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο μέσος Κανουτέ (12/0), ο αριστερός μπακ Λαζάαρ (2/0) και ο επιθετικός Καρέτα (12/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Πέρινα – Κόρζι, Ίντα, Μονάκο, Λετζίτιμο – Μπρουτσίνι, Γκρέκο, Σιαουντόνε – Πιερίνι, Ριβιέρ, Μπάεζ.
Η Κοζέντσα πηγαίνει στο “Ρενάτο Κούρι” με στόχο να παίξει άμυνα και να αποσπάσει έστω την ισοπαλία. Η Περούτζια παραδοσιακά είναι πιο ανταγωνιστική μπροστά στο κοινό της και οι δύο σερί επιτυχίες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο δημιουργούν ευνοϊκό μομέντουμ. Σε αξιόλογη απόδοση ο άσος.