Italy Serie B

19:00 Juve Stabia – AC Pisa
Είχε δύσκολη αποστολή στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Ως νεοφώτιστη στην κατηγορία κλήθηκε να αντιμετωπίσει το μεγάλο φαβορί για άνοδο, Έμπολι, στο Κάρλο Καστελάνι. Δέχθηκε γκολ μόλις στο 2ο λεπτό και πολλοί πίστεψαν ότι θα διασυρθεί. Τους διέψευσε…Όσο κυλούσαν τα λεπτά αποκτούσε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στον αγωνιστικό χώρο και στο 74΄ισοφάρισε με γκολ του νεοαποκτηθέντα από την Γουινέα επιθετικού Σισέ που είχε περάσει ως αλλαγή. Δυστυχώς για αυτήν δέχθηκε έντονη πίεση και δεύτερο γκολ στο 80΄με πέναλτι. Ικανοποιημένος ο Καζέρτα που γνωρίζει πως θα υπάρξουν ευκολότεροι αντίπαλοι από την Έμπολι και αγώνες που η ομάδα του θα κληθεί η ίδια να κάνει παιχνίδι, όπως ο αποψινός. Πήρε ως δανεικό από την Πάρμα τον δεξιό μπακ Τζιακόμο Ρίτσι που πέρυσι αγωνίστηκε στην Καραρέζε. Εκτός αποστολής ο βασικός Ιταλός δεξιός μπακ Αλιέβι, ο νεοαποκτηθείς Αργεντινός μέσος Ίσκο, ο νεοαποκτηθείς Ιταλός επιθετικός Ντελ Σόλε και ο βασικός Ιταλός μέσος Μαστάλι.
Πιθανή ενδεκάδα: (4-3-3): Μπραντουάνι – Βίτελο, Τονούτσι, Τρουστ, Τζερμόνι – Καλό, Ανταέ, Καρλίνι – Κανότο, Ρόσι, Μελάρα.
Στον αγώνα που εγκαινίασε τη νέα σεζόν για την Serie B, έμεινε στο 0-0 με αντίπαλο την Μπενεβέντο στην Αρένα Γκαριμπάλντι. Κακό σε θέαμα το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος είχε μία καλή ευκαιρία σε κεφαλιά του Ντε Βίτις αλλά επίσης υπήρξαν και λίγες επικίνδυνες φάσεις μπροστά από την εστία της. Η φάση του αγώνα ωστόσο σημειώθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ομάδα του Ντ’ Άντζελο κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μαρκόνι από τον Ντελ Πίντο αλλά ο Ιταλός επιθετικός νικήθηκε από τον Μοντιπό. Βέβαια, το ριπλέι αποδεικνύει πως ο Ιταλός τερματοφύλακας δεν είχε επαφή με την γραμμή την στιγμή της εκτέλεσης και κανονικά θα έπρεπε να υπάρξει επανάληψη. Πήρε ως δανεικό από την Αταλάντα τον κεντρικό αμυντικό Βάρνιερ. Εξέτισαν τις ποινές τους ο νεοαποκτηθείς μέσος Σιέγκα και ο βασικός πέρυσι αμυντικός Μερόνι. Παραμένουν τραυματίες ο βασικός επιθετικός Μοσκαρντέλι και ο χρήσιμος αμυντικός Λιότι.
Πιθανή ενδεκάδα: (3-4-1-2): Γκόρι – Μπέλι, Άγια, Μπενεντέτι – Βέρνα, Γκούτσερ, Μάριν, Λίζι – Ντε Βίτις – Μαρκόνι, Μαζούτσι.
Μάχη νεοφώτιστων σε ένα μικρό γήπεδο. Θα δούμε πολλές προσωπικές μονομαχίες και λίγο θέαμα. Αμφότερες έχουν ως πρωταρχικό στόχο το μηδέν στην άμυνα και το Under 2.5 αποτελεί λογική επιλογή. Δεν είναι πάντως ελκυστική η απόδοση στο συγκεκριμένο σημείο.

19:00 Pescara – Pordenone
Ο Τζάουρι χαρακτήρισε αρνητική την πρώτη εμφάνιση της ομάδας του στο φετινό πρωτάθλημα και ήταν απόλυτα ακριβής. Ηττήθηκε με 3-1 από τη Σαλερνιτάνα στο Αρέκι και θα μπορούσε να έχει χάσει με μεγαλύτερο σκορ, βάσει των ευκαιριών που δημιούργησε η αντίπαλός της. Τα “δελφίνια” είχαν μάλιστα ισοφαρίσει προσωρινά με τον Καμπανιάρο στο 54ο λεπτό αλλά δέχθηκαν δύο τέρματα στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης. Ο Ιταλός τεχνικός δεν δίστασε να παραδεχθεί πως η Πεσκάρα χρειάζεται ενίσχυση και η διοίκηση προχώρησε στον δανεισμό του Σουηδού μέσου Ίνγκελσον από την Ουντινέζε. Εκτός αποστολής οι αμυντικοί Κρέκο (23/2), Βιτουρίνι (νεοαποκτηθείς), οι μέσοι Τσότσεφ (νεοαποκτηθείς), Μελεγκόνι (13/1) και ο μεσοεπιθετικός Μάρας (33/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο αμυντικός Σκονιαμίλιο (23/4).
Πιθανή ενδεκάδα: (4-3-3): Φιορίλο – Μπαλτσάνο, Μπετέλα, Καμπανιάρο, Ντελ Γκρόσο – Μπουσελάτο, Μπρούνο, Μεμούσαϊ – Γκαλάνο, Τουμινέλο, Μπρουνόρι Σάντρι.
Η έκπληξη της πρώτης αγωνιστικής ανήκει στην Πορντενόνε. Η ομάδα του Τεσέρ αντιμετώπισε τη Φροζινόνε στην ουδέτερη Dacia Arena, όπου θα δώσει όλα τα εντός έδρας παιχνίδια της. Αυτός ήταν ο πρώτος αγώνας στην ιστορία της σε επίπεδο Serie B. Τα προγνωστικά την ήθελαν ως αουτσάιντερ, αλλά φρόντισε να τα διαψεύσει και μάλιστα με εμφατικό τρόπο. Νίκη 3-0 με δύο γκολ του Πόμπεγκα (42΄, 53΄) και άλλο ένα του Μπάρισον (64΄). Λίγες ημέρες αργότερα ο πρώτος κλήθηκε πρώτη φορά στην U20 της Ιταλίας. Ανανεώθηκε η επέκταση του συμβολαίου μέχρι τον Ιούνιο του 2022 για τον βασικό επιθετικό Τσούρια. Ο πρόεδρος, Μάουρο Λοβίζα, μοίρασε συγχαρητήρια αλλά δήλωσε πως το σημαντικό είναι να υπάρξει διαρκής προσπάθεια και πίστη για την εκπλήρωση του στόχου της παραμονής. Εκτός αποστολής ο νεοαποκτηθείς μέσος Ματσόκο και ο βασικός στην πρεμιέρα μέσος Μιζουράκα.
Πιθανή ενδεκάδα: (4-3-1-2): Μπίντι – Σεμενζάτο, Μπάρισον, Μπασόλι, Ντε Αγκοστίνι – Πάζα, Μπουράι, Πόμπεγκα – Λούκας Κιαρέτι – Τσούρια, Στρίτσολο.
Η Πεσκάρα λογικά θα εμφανιστεί βελτιωμένη απόψε, έχοντας και ως σύμμαχο την έδρα της, αλλά η Πορντενόνε μας τρόμαξε με το επιβλητικό 3-0 της πρεμιέρας και νομίζω πως δεν είναι σοφό να πάμε εναντίον της απόψε. Καλύτερα να το κοιτάξουμε στο live. Ο άσος πάντως ομολογώ ότι βρίσκεται σε ελκυστική απόδοση.

22:00 Frosinone – Ascoli
Αυτή ήταν φάπα! Τρία γκολ από τη νεοφώτιστη Πορντενόνε στην ουδέτερη Dacia Arena! Χειρότερο ντεμπούτο σε αγώνα πρωταθλήματος στον πάγκο της δεν γινόταν για τον Αλεσάντρο Νέστα. Ο Ιταλός τεχνικός παραδέχθηκε ότι πρόκειται για «δυνατό χτύπημα», αλλά ευελπιστεί πως θα αφυπνίσει την ομάδα του. Παρότι η ενδεκάδα είχε αρκετούς παίκτες που πέρυσι είχαν λιγότερο ή περισσότερο χρόνο συμμετοχής στη Serie A, εν τούτοις το επίπεδο μαχητικότητας ήταν στο μηδέν με συνέπεια να χάνουν όλες τις μονομαχίες και σχεδόν πάντοτε να πηγαίνουν δεύτεροι πάνω στην μπάλα. «Ήμαστε αργοί με την μπάλα στα πόδια αλλά και στην σκέψη», εξήγησε ο Νέστα. Τραυματίες ο νεοαποκτηθείς Πολωνός αμυντικός Σιμίνσκι και ο νεοαποκτηθείς Σουηδός μέσος Ροντέν. Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο χρήσιμος Σλοβένος στόπερ Κράιντς.
Πιθανή ενδεκάδα: (4-3-1-2): Μπάρντι – Σάλβι, Μπριγκέντι, Αριάουντο, Μπεγκέτο – Παγκανίνι, Γκόρι, Χάας – Τσιάνο – Τσίτρο, Τρότα.
Με άγχος, αλλά τελικά με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα. Υποδέχθηκε την Τράπανι στο Τσίνο ε Λίλο Ντελ Ντούκα και πήρε το προβάδισμα στο 17ο λεπτό με τον Σκαμάκα. Παρά το γκολ δεν κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα, απειλήθηκε σε αρκετές περιπτώσεις, ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο και δίκαια δέχθηκε την ισοφάριση στο 64΄. Στάθηκε τυχερή διότι πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 83ο λεπτό με αυτογκόλ, η αντίπαλος κατέρρευσε και η ομάδα του Τζανέτι βρήκε και τρίτο γκολ στην εκπνοή με τον Ντα Κρουζ που είχε περάσει ως αλλαγή. Ωστόσο ο νεοαποκτηθείς Ολλανδός επιθετικός είχε διαπληκτισμό στο τέλος του αγώνα, αποβλήθηκε και χάνει τον σημερινό αγώνα. Ο Ιταλός τεχνικός δήλωσε μάλιστα πως ο Ντα Κρουζ θα πρέπει να ωριμάσει και να μην πέφτει στην παγίδα προβοκάτσιας ενώ παραδέχθηκε πως η ομάδα του πρέπει να αποφύγει από εδώ και στο εξής τα πολλά λάθη της πρεμιέρας. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο βασικός στην πρεμιέρα μπακ Ντ’ Ελία και ο συνήθως βασικός πέρυσι επιθετικός Μπερέτα.
Πιθανή ενδεκάδα: (4-3-1-2): Λάνι – Πουτσίνο, Φέριγκρα, Βαλεντίνι, Κουαράντα – Τζέρμπο, Πετρούτσι, Καβιόν – Νίνκοβιτς – Αρντεμάνι, Σκαμάκα.
Περιμένουμε την αντίδραση της Φροζινόνε, αλλά στοιχηματικά ο άσος είναι αρκετά χαμηλά. Η Άσκολι επίσης δεν έπιασε σπουδαία απόδοση στην πρεμιέρα αλλά είναι σύλλογος με βαριά φανέλα και μπορεί να κάνει τη ζημιά, αν η αντίπαλος της παραταχθεί πιεσμένη.