Italy Serie B

16:00 Ascoli – Livorno
Είχε δύσκολη αποστολή στο Μπενίτο Στίρπε, αφού η αντίπαλός της προερχόταν από ήττα-σοκ στην πρεμιέρα και ήθελε άμεσα να απαντήσει. Παρόλα αυτά έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι η ομάδα του Τζανέτι αισθάνεται μεγάλη πικρία για το γεγονός ότι δεν πήρε τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας. Άνοιξε το σκορ με τον Τροϊάνο στο 27ο λεπτό αλλά ειδικότερα στο 2ο ημίχρονο δέχθηκε έντονη πίεση. Η ισοφάριση ήρθε στο 81΄με πέναλτι και το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στις καθυστερήσεις. Ο Ιταλός τεχνικός παραδέχθηκε ότι η ομάδα έδειξε περισσότερο φόβο από όσο θα έπρεπε. Επιστρέφει στην έδρα της, όπου στην πρεμιέρα είχε επικρατήσει 3-1 της Τραπάνι. Ήρθε ως ελεύθερος από την Κάλιαρι ο έμπειρος μέσος Παντοΐν και ως δανεικός από την Ίντερ ο Γάλλος κεντρικός αμυντικός Γκραβιγιόν. Δόθηκε δανεικός στην Καταντζάρο ο αριστερός μπακ Κουαράντα (7/0 πέρυσι. Τραυματίες οι επιθετικοί Μπερέτα (0/0), Σκαμάκα (2/1), ο αριστερός μπακ ΝτΈλια (1/0), τιμωρημένος ο επιθετικός Ντα Κρουζ (1/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Λάνι – Λαβερόνε, Μπρόσκο, Βαλεντίνι, Πουτσίνο – Καβιόν, Τροϊάνο, Πετρούτσι, Νίνκοβιτς – Αρντεμάνι, Ροσέτι.
Το χαμένο πέναλτι του Ματσέο έκρινε τον αγώνα με την Περούτζια στο Αρμάντο Πίκι. Ο Ιταλός επιθετικός έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 72ο λεπτό και η ομάδα του ηττήθηκε με 1-0. Μάλιστα, αγωνίστηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 78ο λεπτό και μετά. Είχε ηττηθεί και στην πρεμιέρα με το ίδιο σκορ στην έδρα της Βίρτους Εντέλα. Βέβαια, στο δεύτερο παιχνίδι παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένη και δημιούργησε αρκετές επικίνδυνες στιγμές μπροστά από την αντίπαλη εστία. Έπαιξε ρόλο προφανώς και η αλλαγή τακτικής από τον Μπρέντα που δοκίμασε το 4-2-3-1 και έμεινε ικανοποιημένος. Ήρθε ως ελεύθερος από την Ναϊμέχεν ο Ολλανδός επιθετικός Μπράκεν, ως δανεικός από την ΣΠΑΛ ο μέσος Βιβιάνι, ως δανεικός από τη Σασουόλο ο επιθετικός Μπρινιόλα και ως ελεύθερος από την Πεσκάρα ο επιθετικός Μάρας, κινήσεις που ικανοποίησαν απόλυτα τον Μπρέντα. Εκτός αποστολής οι μέσοι Ρόκα (1/0), Λ. Ρίτσο (0/0), Βολπίνι (0/0) και Βιβιάνι (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ζίμα – Μοργκανέλα, Ντι Τζενάρο , Μπόγκνταν, Γκασμπάρο – Αγκάτσι, Λούτσι – Μουρίγιο, Στόιαν, Μαρσούρα – Ματσέο.
Πιο δυνατό το ρόστερ της Άσκολι και η Λιβόρνο συνήθως είναι λιγότερο ανταγωνιστική ως φιλοξενούμενη, ωστόσο οι απουσίες που προέκυψαν στην επίθεση από πλευράς γηπεδούχων δημιουργούν διστακτικότητα για τον άσο. Η απόδοση πάντως στο συγκεκριμένο σημείο είναι ικανοποιητική

16:00 Cittadella – Trapani Calcio
Στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος εμφανίζεται λες και κουβαλά την απογοήτευση για τον περσινό χαμένο διπλό τελικό ανόδου κόντρα στη Βερόνα. Έτσι μετά το 0-3 της πρεμιέρας από την Σπέτσια στο Τομπολάτο ακολούθησε το επίσης βαρύ 1-4 από την Μπενεβέντο στο Βιγκορίτο. Το πρώτο ημίχρονο δεν έδειχνε ότι το παιχνίδι θα έχει τέτοια εξέλιξη. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 28΄με αυτογκόλ αλλά είχε επίσης τις δικές της καλές ευκαιρίες. Όλα κρίθηκαν στο δεκάλεπτο 50′-60΄, οπότε και δέχθηκε δύο γκολ. Μείωσε με τον Ντιάο στο 80΄αλλά ρίσκαρε πολύ για δεύτερο γκολ και τρία λεπτά αργότερα δέχθηκε η ίδια το τέταρτο. Ο Βεντουράτο δεν περίμενε τέτοιο κακό ξεκίνημα και δούλεψε πολύ στην ψυχολογία των παικτών κατά τη διάρκεια της διακοπής. Πήρε από την Σαλερνιτάνα τον αμυντικό Περτικόνε. Έδωσε δανεικό στην Πεσκάρα τον κεντρικό αμυντικό Ντρούντι (1/0) και πήρε από την ίδια ως δανεικό τον στόπερ Βέντολα. Εκτός αποστολής ο αμυντικός Ρίτσο (0/0), οι μέσοι ΝτΌυρσό (1/0), Ροζάφιο (0/0) και ο μεσοεπιθετικός Βίτα (1/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Παλεάρι – Μόρα, Φράρε, Αντόρνι, Γκιρινγκέλι – Πρόια, Ιόρι, Μπράνκα – Πανίκο – Βριόνι, Ντιαό.
Δεν ξεκίνησε καλά η σεζόν, μέχρι τώρα οι λεπτομέρειες είναι εναντίον της και θα χρειαστεί άμεσα μία επιτυχία τόσο για βαθμολογικούς, όσο και για ψυχολογικούς λόγους. Στην πρόσφατη εντός έδρας αναμέτρηση με τη Βενέτσια έμεινε πίσω στο σκορ στο 24ο λεπτό και δυσκολεύτηκε πολύ να βρει τρόπο να γίνει επικίνδυνη μπροστά από την αντίπαλη εστία. Είχε μία καλή ευκαιρία η ίδια στο 0-0 και θα την βόλευε να είχε προηγηθεί, ώστε να παίξει άμυνα. Στην πρεμιέρα είχε παλέψει αλλά είχε ηττηθεί με 3-1 στην έδρα της Άσκολι. Ήρθε ως δανεικός από την Πάρμα ο κεντρικός αμυντικός Μινέλι, ως δανεικός από την Περούτζια ο μέσος Μοσκάτι. Νέος τεχνικός διευθυντής ο Ινιάτσιο Αρκολέο, προπονητής της Τράπανι την τριετία 1992-95. Παραμένουν τραυματίες ο νεοαποκτηθείς δεξιός μπακ Ντελ Πρέτε (0/0), ο έμπειρος επιθετικός Εβάκουο (1/0) και ο βασικός πέρυσι μέσος Κοράπι (0/0). Στην αποστολή τα δύο τελευταία μεταγραφικά αποκτήματα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Ντίνι – Κάουζ, Παλιαρούλο, Φορνασιέρ, Γιακιμόβσκι – Λουπερίνι, Κόλπανι, Αλόι – Φερέτι, Πετινάρι, Σκάλια.
Αμφότερες χωρίς βαθμό στις δύο πρώτες αγωνιστικές, αλλά υπό μία έννοια για την Τράπανι αυτό δεν αποτελεί έκπληξη. Η Τσιταντέλα έχει καλό υλικό και είναι δεμένο σύνολο. Χρειάζεται μία πρώτη νίκη για να πάρει τα πάνω της και αυτή μπορεί να σημειωθεί σήμερα κόντρα στη νεοφώτιστη αντίπαλό της. Δεν περιμέναμε ψηλότερα τον άσο.

16:00 Perugia Calcio – Juve Stabia
Άλωσε το Αρμάντο Πίκι και έκανε το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα. Το διπλό επί της Λιβόρνο επετεύχθη χάρη στο γκολ του Ιεμέλο στο 66ο λεπτό αλλά και στο γεγονός ότι ο Βικάριο μπλόκαρε το πέναλτι του Ματσέο έξι λεπτά αργότερα! Μάλιστα, από το 78΄και μετά αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα αλλά κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα. Στην πρεμιέρα είχε επιβληθεί 2-1 εντός έδρας της Κιέβο. Ήρθε ως δανεικός από την Μπολόνια ο επιθετικός Φαλτσινέλι, ο οποίος είχε φορέσει την φανέλα της Περούτζια την σεζόν 2014-15 πετυχαίνοντας 14 γκολ στη Serie B. Έμεινε ελεύθερος ο μέσος Μπιάνκο (24/0 πέρυσι), δόθηκε δανεικός στην Καταντζάρο ο επιθετικός Μπιανκιμάνο (1/0) και στην Τραπάνι ο μέσος Μοσκάτι (17/0, πέρυσι). Στη διάρκεια της διακοπής ηττήθηκε 1-0 από τη Φιορεντίνα σε φιλικό αγώνα. Εκτός αποστολής λόγω καρτών ο Ιβοριανός μέσος Κουάν (1/0). Στην αποστολή ο νεοαποκτηθείς επιθετικός Φαλτσινέλι, ίσως χρησιμοποιηθεί ως αλλαγή. Τραυματίας ο στόπερ Αντζέλα (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-2-1): Βικάριο – Ρόσι, Γκιομπέρ, Ζγκάρμπι, Ντι Κιάρα – Φαλτσεράνο, Καράρο, Ντράγκομιρ – Πάολο Φερνάντες, Καπόνε – Ιεμέλο.
Πόνεσε η ήττα με 2-0 από την Πίζα στο Ρομέο Μέντι. Ένα πολύ κακό αποτέλεσμα απέναντι σε μία ομάδα που έχει θεωρητικά κοινό στόχο, την παραμονή. Και μάλιστα σε ένα παιχνίδι όπου η Γιούβε Στάμπια είχε την κατοχή, περισσότερες προσπάθειες για γκολ, περισσότερα κόρνερ. Ωστόσο αποδείχθηκε αναποτελεσματική στην τελική προσπάθεια, την ίδια ώρα που η αντίπαλός της πέτυχε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Από το 75΄και μετά μάλιστα η ομάδα του Καζέρτα αγωνίστηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα αλλά ούτε αυτό αξιοποίησε. Είχε γνωρίσει την ήττα και στην πρεμιέρα αλλά εκείνη ήταν εντός προγράμματος, με 2-1 στην έδρα της Έμπολι. Ήρθαν ως δανεικοί από την Μπέβερεν ο επιθετικός Φόρτε, από την Νάπολι ο μέσος Μπιφούλκο και από την Πάρμα ο αριστερός μπακ Ρίτσι. Έμεινε ελεύθερος ο μέσος Λιονέτι (3/0 πέρυσι). Εκτός αποστολής ο Γκανέζος μέσος Ανταέ (2/0), ο κεντρικός αμυντικός Αλιέβι (0/0) και ο μέσος Μαστάλι (0/0). Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο Αργεντινός μέσος Ίσκο (0/0) και ο επιθετικός Ντελ Σόλε (0/0).
Αγωνιστικά Νέα:
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-2-1): Μπραντουάνι – Βιτιέλο, Τονούτσι, Τρουστ – Ελία, Καλό, Καρλίνι, Τζερμόνι – Ντι Τζενάρο, Μάλαμο – Σισέ.
Η Περούτζια έχει μπροστά της μία ευκαιρία για το 3/3 απέναντι στην νεοφώτιστη και περιορισμένων δυνατοτήτων Γιούβε Στάμπια. Το Ρενάτο Κούρι δίνει ένα επιπλέον πλεονέκτημα στην ομάδα του Όντο αλλά θα πρέπει να δούμε πως θα διαχειριστεί ένα παιχνίδι που θεωρείται τόσο μεγάλο φαβορί. Γενικότερα δεν είναι ομάδα για 1.60 η Περούτζια.

16:00 Virtus Entella – Frosinone
Παρότι η Serie B είναι μία κατηγορία που οι περισσότερες ομάδες έχουν μικρές διαφορές μεταξύ τους, το διπλό επί της Κρεμονέζε στο Τζοβάνι Τζίνι αποτελεί σίγουρα την μεγαλύτερη έκπληξη της σεζόν στις δύο πρώτες αγωνιστικές. Και αυτό διότι η ομάδα του Μποσκάλια είναι μία νεοφώτιστη με στόχο την παραμονή ενώ η αντίπαλός της ενισχύθηκε σημαντικά και θεωρείται εκ των φαβορί για άνοδο. Η Βίρτους Εντέλα, πάντως, δεν… μάσησε. Παρέθεσε τα δικά της όπλα, έπαιξε χωρίς φόβο, άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με τον Σκενέτι και έδειξε ψυχραιμία στα σημεία του αγώνα που δέχθηκε έντονη πίεση. Στην πρεμιέρα είχε επιβληθεί 1-0 εντός έδρας της Λιβόρνο και η ψυχολογία είναι στα ύψη. Φάνηκε αυτό και στο φιλικό παιχνίδι με την Τζένοα στην διάρκεια της διακοπής, οπότε και επικράτησε 3-2. Πήρε την ευχή του Πάπα Φραντσέσκο, με τον σύλλογο να του χαρίζει μία φανέλα με το όνομά του και τον αριθμό 9! Τραυματίας ο Ούγγρος μεσοεπιθετικός Αντοριάν (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Κοντίνι – Κοπολάρο, Πελίτζερ, Κιόζα, Σάλα – Εράμο, Παολούτσι, Νιτσέτο – Σκενέτι – Μανκόζου, Μόρα.
Μετά το στραπάτσο της πρεμιέρας και την ήττα με 3-0 από την νεοφώτιστη Πορντενόνε στο Ούντινε, ήταν επιτακτική η νίκη επί της Άσκολι στο Μπενίτο Στίρπε. Αυτή τελικά ήρθε με περιπετειώδη και δραματικό τρόπο. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 27ο λεπτό, ισοφάρισε στο 81΄ με εύστοχο πέναλτι του Ντιονίζι που είχε περάσει ως αλλαγή και λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις με γκολ του Παγκανίνι. Ήρθε ως ελεύθερος από την Ρέντινγκ ο Αμερικανός επιθετικός Νοβάκοβιτς. Στην διάρκεια της διακοπής ηττήθηκε με 3-2 από την Μπρέσια σε φιλική αναμέτρηση. Ο Αλεσάντρο Νέστα θέλει η ομάδα του να αγωνίζεται με την νοοτροπία νικητή ακόμα και στα εκτός έδρας παιχνίδια. Εκτός αποστολής ο κεντρικός αμυντικός Μπριγκέντι που αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις του πρόσφατου αγώνα και ο τραυματίας Πολωνός δεξιός μπακ Σζιμίνσκι (0/0). Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο Σουηδός μέσος Ροντέν (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Μπάρντι – Σάλβι, Καπουάνο, Αριαούντο, Μπεγκέτο – Παγκανίνι, Μαϊέλο, Γκόρι – Τσιάνο – Τρότα, Ντιονίζι.
Απόκτησε ψυχολογία η Βίρτους Εντέλα μετά από τις δύο πρώτες επιτυχίες αλλά ταυτόχρονα οι αντίπαλες ομάδες θα την αντιμετωπίσουν πλέον με μεγαλύτερη προσοχή. Η Φροζινόνε έχει το κατάλληλο υλικό για να δώσει τέλος στο μηδέν παθητικό των γηπεδούχων, οι οποίοι πάντως έχουν και την κατάλληλη ρέντα για να σκοράρουν ξανά. Πιθανό το σκορ εκατέρωθεν.

19:00 Venezia FC – ChievoVerona
Καλή εμφάνιση στην έδρα της Τραπάνι και δίκαιη νίκη με σκορ 1-0. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης πέτυχε ο Μποκαλόν στο 24ο λεπτό με την ομάδα του Ντιονίζι να έχει κι άλλες σημαντικές στιγμές για να σημειώσει και δεύτερο γκολ. Την ίδια ώρα δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα από την αντίπαλό της. Ρέφαρε άμεσα την εντός έδρας ήττα από την Κρεμονέζε και μπόρεσε να δουλέψει με μεγαλύτερη ηρεμία στην διακοπή. Το παραδέχθηκε άλλωστε σε δηλώσεις του και ο Ιταλός τεχνικός που τόνισε ότι οι νίκες βοηθούν στη βελτίωση της αυτοπεποίθησης. Συμπλήρωσε πως η Κιέβο υπερέχει σε ατομικό επίπεδο αλλά η νίκη είναι εφικτή με ομαδικό πνεύμα και αυτοσυγκέντρωση. Έμεινε ελεύθερος ο αμυντικός Τσερνούτο (5/0 πέρυσι), δόθηκε δανεικός στην Κιλμάρνοκ ο Σκωτσέζος μεσοεπιθετικός Σεντ Κλερ (12/0 πέρυσι). Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο Ρουμάνος μέσος Σούτσιου (0/0) και ο κεντρικός αμυντικός Μαρίνο (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Λετσερίνι – Φιορνταλίζο, Μόντολο, Κρεμονέζι, Φελιτσόλι – Σουκουλίνι, Φιορντιλίνο, Μάλεχ – Αράμου – Μποκαλόν, Καπέλο.
Ο πρώτος της βαθμός στο φετινό πρωτάθλημα ήρθε με το 1-1 στο Μπεντεγκόντι απέναντι στην Έμπολι, στην μάχη δύο ομάδων που υποβιβάστηκαν πέρυσι από την Serie A. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο με τον σύλλογο της Βερόνα να δέχεται πρώτος γκολ στο 32΄και να απαντάει στο 41ο λεπτό με τον Τζόρτζεβιτς. Στην πρεμιέρα η ομάδα του Μαρκολίνι είχε ηττηθεί με 2-1 στην έδρα της Περούτζια. Ήρθε ως δανεικός από την ΣΠΑΛ ο δεξιός μπακ Ντίκμαν και επίσης ως δανεικός από την Τορίνο ο επιθετικός Μίλικο. Έμεινε ελεύθερος ο Φινλανδός μέσος Χέτεμαϊ (30/2 πέρυσι), πήγε δανεικός στην Σαμπντόρια ο τερματοφύλακας Σέκουλιν (2/0 πέρυσι), δανεικός στην Βερόνα ο Πολωνός επιθετικός Στεπίνσκι (35/6 πέρυσι, 1/0 φέτος). Ντεμπούτο σε αποστολή πρωταθλήματος για τον Νιγηριανό μέσο Όμπι, τραυματίας ο Κολομβιανός επιθετικός Σέτερ Βαλένσια. Πεπεισμένος ο Ιταλός τεχνικός ότι ο χρόνος δουλεύει υπέρ της ομάδας του.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Σέμπερ – Μπερτανιόλι, Βάισανεν, Ριτζιόνε, Μπρίβιο – Σέγκρε, Εσπόσιτο, Τζακερίνι – Πουτσιαρέλι – Μετζορίνι, Τζόρτζεβιτς.
Ανώτερη ποιοτικά η Κιέβο αλλά αυτό δεν λέει και πολλά στον σημερινό αγώνα. Η Βενέτσια θα παίξει με προσοχή στην άμυνα και θα κοιτάξει να εκμεταλλευτεί μία από τις λίγες ευκαιρίες που λογικά θα δημιουργήσει. Δεν ανοίγει το σκορ, χαμηλά ωστόσο η απόδοση στο Under 2.5. Με ρίσκο στην ισοπαλία.