Italy Serie B

16:00 Cosenza – Pescara
Της πήγαν αρκετά πράγματα στραβά για να ηττηθεί με 1-0 από τη Σαλερνιτάνα στο Σαν Βίτο Λουίτζι Μάρουλα. Είχε δοκάρι, ακυρωθέν γκολ του Πιερίνι, αναγκαστική αλλαγή στην ανάπαυλα λόγω του τραυματισμού του Λετζίτιμο και έναν ακόμα τραυματισμό του Ίντα στο 2ο ημίχρονο. Δέχθηκε το γκολ στο 47ο λεπτό και δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Δεν είχε σκοράρει ούτε στην πρεμιέρα στο ντέρμπι με την Κροτόνε αλλά εκείνο το παιχνίδι είχε λήξει ισόπαλο 0-0. Στην διάρκεια της διακοπής ήρθε ισόπαλη 1-1 με αντίπαλο την Λέτσε σε φιλική αναμέτρηση. Ήρθε ως δανεικός από την Νάπολι ο Γάλλος μέσος Μασάς, δόθηκε δανεικός στην Μονόπολι ο επιθετικός Μορέο (2/0 πέρυσι), ήρθε ως ελεύθερος από την Φότζια ο μέσος Γκρέκο, ως δανεικός από την Νιούκαστλ ο Μαροκινός αριστερός μπακ-χαφ Λαζάαρ, ως ελεύθερος από την Μετς ο Γάλλος επιθετικός Ριβιέρ. Απών από τον πάγκο σήμερα λόγω τιμωρίας ο Πιέρο Μπράλια, στην θέση του ο βοηθός του Οκιούτσι. Εξέτισε την ποινή του ο μέσος Σιαουντόνε (1/0). Τραυματίας ο επιθετικός Λιτέρι (1/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Πέρινα – Κόρσι, Μόνακο, Ίντα, Λαζάαρ – Μπρουτσίνι, Κανουτέ, Γκρέκο – Καρέτα, Πιερίνι, Μπάες.
Θεαματικό και το δεύτερο παιχνίδι της στο φετινό πρωτάθλημα και μάλιστα αυτήν την φορά συνδυάστηκε με νίκη. Υποδέχθηκε την Πορντενόνε στο Αντριάτικο και επικράτησε 4-2 με ανατροπή. Πήρε το προβάδισμα μόλις στο 3ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι του Γκαλάνο αλλά δέχθηκε δύο γκολ μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Ο Γκαλάνο ισοφάρισε σε 2-2 στο 50΄, ο Τουμινέλο γύρισε το παιχνίδι στο 71΄και ο Παλμιέρο διαμόρφωσε το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις. Στην πρεμιέρα η ομάδα του Τζάουρι είχε ηττηθεί 1-3 στην έδρα της Σαλερνιτάνα. Ανησυχητικό το γεγονός ότι δέχεται εύκολα γκολ, αλλά ο Ιταλός τεχνικός επιμένει στην επιθετική τακτική και δήλωσε πως πρέπει να γίνει δουλειά στην κίνηση των παικτών χωρίς μπάλα. Ήρθε ως δανεικός από την Αταλάντα ο Πορτογάλος επιθετικός Αντόνιο Πίνα Γκόμες. Απόντες ο δεξιός μπακ Μπαλτσάνο (2/0), οι στόπερ Κρέκο (0/0), Μπετέλα (1/0) και οι μέσοι Μπρούνο (1/0), Τσότσεβ (0/0), Μελεγκόνι (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Φιορίλο – Τσοφάνι, Καμπανιάρο, Σκονιαμίλιο, Μασιάντζελο – Μεμουσάι, Παλμιέρο, Μακίν – Γκαλάνο, Τουμινέλο, Ντι Γκράτσια.
Η Κοζέντσα ποντάρει στην έδρα της για να πετύχει και φέτος την παραμονή, η Πεσκάρα χάνει σημαντικό μέρος της δυναμικής της ως φιλοξενούμενη. Οι γηπεδούχοι δεν έχουν πρόβλημα να δώσουν την κατοχή στην αντίπαλο και να χτυπήσουν στην κόντρα. Δύσκολο παιχνίδι για σημείο πριν την σέντρα, καλύτερα στο live.

16:00 FC Crotone – Empoli FC
Πολύ σημαντικό διπλό σε μία δύσκολη έδρα, όπως είναι το Αλμπέρτο Πίκο, και απέναντι σε μία αντίπαλο, Σπέτσια, που είχε εντυπωσιάσει στην πρεμιέρα. Πρωταγωνιστής της συνάντησης ο Νιγηριανός επιθετικός, Σίμι, ο οποίος άνοιξε το σκορ με εύστοχο πέναλτι στο 24΄και πέντε λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Δέχθηκε την μείωση στο σκορ στο 44΄και έντονη πίεση στο δεύτερο ημίχρονο αλλά άντεξε. Για την πρώτη αγωνιστική είχε έρθει ισόπαλη χωρίς σκορ εντός έδρας στο ντέρμπι με την Κοζέντσα. Στην διάρκεια της διακοπής επικράτησε 2-0 της Ροτσέλα σε φιλική αναμέτρηση. Έδωσε δανεικό στην Ρετζάνα τον επιθετικό από την Σιέρα Λεόνε, Καργκμπό (5/0 πέρυσι) και στην Τορίνο τον νεαρό Σέρβο επιθετικό Μάρκοβιτς. Εκτός αποστολής οι κεντρικοί αμυντικοί Κουόμο (2/0), Σπόλι (1/0), Κουράδο (0/0) και ο επιθετικός Ναλίνι (0/0). Ντεμπούτο στην αποστολή για τον έμπειρο Αργεντινό επιθετικό Μάξι Λόπες.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Κόρντατζ – Μαρόνε, Γκόλεμιτς, Γκιλιότι – Μολίνα, Μπενάλι, Μπαρμπέρις, Τζανελάτο, Ματσότα – Σίμι, Ζούνιορ Μεσίας.
Πήρε τον βαθμό στο Μπεντεγκόντι κόντρα στην Κιέβο, στην μάχη δύο ομάδων που αγωνίζονταν πέρυσι στην Serie A. Ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό με τον Ντέτσι, δέχθηκε την ισοφάριση στο 41΄. Αρκετά νευρικό παιχνίδι με πολλά λάθη εκατέρωθεν, κακός ο αγωνιστικός χώρος, δίκαιη η ισοπαλία όπως παραδέχθηκε ο Κρίστιαν Μπούκι. Βασικός ξανά ο Έλληνας στόπερ Νικολάου. Στην πρεμιέρα είχε επικρατήσει 2-1 εντός έδρας της Γιούβε Στάμπια. Με προβλήματα η προετοιμασία στην διάρκεια της διακοπής αφού υπήρξαν αρκετοί παίκτες με διεθνείς υποχρεώσεις. Τουλάχιστον επέστρεψαν όλοι υγιείς. Η υψηλή θερμοκρασία δυσχεραίνει την απόδοση των παικτών, σύμφωνα με τον Ιταλό τεχνικό, ο οποίος ωστόσο φρόντισε να γίνουν κάποιες προπονήσεις μεσοβδόμαδα την ίδια ώρα με την έναρξη του σημερινού αγώνα. Ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους ο κεντρικός αμυντικός Μαϊέτα (0/0) και ο αριστερός μπακ Αντονέλι (0/0). Εκτός αποστολής ο έμπειρος μπακ Γκατσόλα (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-1-2): Μπρινιόλι – Βέσελι, Ρομανιόλι, Νικολάου, Μπάλκοβετς – Ντέτσι, Στούλατς, Μπαντινέλι – Λαρίμπι – Μορέο, Λα Γκούμινα.
Ανώτερη ποιοτικά η Έμπολι αλλά η Κροτόνε συγκαταλέγεται στις δυνατές ομάδες της κατηγορίας και το Έτσιο Σίντα έχει κατά καιρούς αποτελέσει ισχυρή έδρα. Υπάρχει παράδοση στο G/G στο συγκεκριμένο ζευγάρι, σημείο που επιβεβαίωσε σε όλα τα φετινά επίσημα παιχνίδια η Έμπολι και στα 3/4 η Κροτόνε. Το ήθελα λίγο πιο ψηλά για να αποτελέσει επιλογή ημέρας.

22:00 AC Pisa – Cremonese
Πήρε το πρώτο από αυτά τα παιχνίδια που σίγουρα θα παίξουν καθοριστικό ρόλο στην μάχη της παραμονής. Φιλοξενήθηκε από την Γιούβε Στάμπια στο Ρομέο Μέντι, σε μία αναμέτρηση δύο ομάδων που αγωνίζονταν πέρυσι στην Serie C. Άνοιξε το σκορ με τον Γκούτσερ στο 32ο λεπτό και διπλασίασε τα τέρματά της με τον Μαρκόνι στο 70΄. Στο τελευταίο τέταρτο αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα αλλά κατάφερε να υπερασπιστεί το προβάδισμα. Κράτησε το μηδέν στην άμυνα και στο 2ο παιχνίδι πρωταθλήματος, στην πρεμιέρα είχε έρθει ισόπαλη 0-0 εντός έδρας με αντίπαλο την Μπενεβέντο. Πούλησε στην Πάντοβα τον επιθετικό Πεζέντι (24/5 πέρυσι), έμεινε ελεύθερος ο τερματοφύλακας Καρντέλι (δανεικός πέρυσι στην Κούνεο), ήρθε ως ελεύθερος από την Φεράλπι Σαλό ο τερματοφύλακας Λιβιέρι, ως δανεικός από την Κιέβο ο επιθετικός Φάμπρο. Παραμένουν τραυματίες ο επιθετικός Μοσκαρντέλι (0/0) και ο αμυντικός Λιότι (0/0). Εκτός αποστολής λόγω καρτών ο στόπερ Μπενεντέτι (2/0). Στις εξέδρες λόγω τιμωρίας ο τεχνικός, Ν’ Άντζελο.
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Γκόρι – Άγια, Ντε Βίτις, Μπέλι – Μάριν, Βέρνα, Γκούτσερ, Μινέσο, Λίζι – Μαζούτσι, Μαρκόνι.
Έπεσε θύμα έκπληξης την δεύτερη αγωνιστική, χάνοντας με 1-0 στο Τζοβάνι Τζίνι από την Βίρτους Εντέλα. Και σίγουρα πρόκειται για έκπληξη διότι η φετινή Κρεμονέζε έχει δομηθεί ώστε να διεκδικήσει την απευθείας άνοδο. Δέχθηκε λοιπόν το γκολ στο 23ο λεπτό και παρότι είχε πολλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει δεν τα κατάφερε. Ρίσκαρε μάλιστα αρκετά από ένα σημείο και μετά και θα μπορούσε να έχει δεχθεί και δεύτερο τέρμα σε λίγες περιπτώσεις. Ακύρωσε με αυτόν τον τρόπο έως έναν βαθμό το διπλό της πρεμιέρας επί της Βενέτσια με 2-1. Στην διάρκεια της διακοπής επικράτησε 4-1 της δεύτερης ομάδας της Γιουβέντους σε φιλική αναμέτρηση. Ήρθε ως δανεικός από την Πάρμα ο επιθετικός Τσεράβολο, ως δανεικός από την Μπολόνια ο Νιγηριανός μέσος Κίνγκσλεϊ, ως ελεύθερος από την Τορίνο ο Σουηδός μέσος Γκούσταφσον. Εκτός αποστολής ο κεντρικός αμυντικός Τερανόβα (0/0), οι μέσοι Μπουλτάμ (1/0) και Γκούσταφσον (0/0) και ο επιθετικός Πίκολο (1/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Αγκάτσι – Καράτσιολο, Κλέιτον, Ραβανέλι – Μόγκος, Αρίνι, Καστανιέτι, Ντέλι, Ρεντσέτι – Τσόφανι, Παλόμπι.
Ενισχύθηκε ακόμα περισσότερο η ήδη δυνατή φέτος Κρεμονέζε και θέλει να ρεφάρει άμεσα την εντός έδρα ήττα από την Βίρτους Εντέλα. Δεν είναι εύκολη η αποστολή της στην Αρένα Γκαριμπάλντι και οι νεοφώτιστες παρουσιάζονται αρκετά αποτελεσματικές στο φετινό πρωτάθλημα, ωστόσο με το διπλό αρκετά ψηλά μπορεί να γίνει παιχνίδι με το dnb των φιλοξενούμενων.