Japan Emperor Cup

13:00 Kashima Antlers – Yokohama F Marinos
Τα έδωσε όλα η Κασίμα απέναντι στην Γκουανγκζού Εβεργκράντε, εντούτοις δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας (0-0 εκτός, 1-1 εντός). Μπήκε δυνατά και είχε τις ευκαιρίες για να προηγηθεί, εντούτοις βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 40’ μετά από εκτέλεση κόρνερ και άστοχη έξοδο του γκολκίπερ Σουν Τάε. Απάντησε στις αρχές της επανάληψης με τον Σερτζίνιο και σε «νεκρό» χρόνο είδε τους Κινέζους να απομακρύνουν το σουτ του Λέο Σίλβα πάνω από τη γραμμή. Στο τελευταίο επίσημο ματς πρωταθλήματος στις 14/9, έκανε εξαιρετική εμφάνιση στο ντέρμπι κορυφής, κόντρα στην Τόκιο (2-0 εντός). Μπήκε αποφασισμένη για να πάρει τους τρεις βαθμούς και προηγήθηκε στο ξεκίνημα με την κεφαλιά του Μπουένο, ενώ στο 78′ ο ηγέτης Σερτζίνιο με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή, άφησε «άγαλμα» τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Μείωσε στον ένα βαθμό την απόσταση από την κορυφή και αύξησε σημαντικά τις πιθανότητες να κόψει πρώτη το νήμα. Μακροχρόνιες οι απουσίες, δεν επηρεάζουν.
Σε κακό σημείο ήρθε η διακοπή του πρωταθλήματος για την Γιοκοχάμα, καθώς έφτασε τις τρεις διαδοχικές νίκες που την έφεραν στο -4 από την κορυφή. Στο πιο πρόσφατο επίσημο ματς που έδωσε στις 14/9, συνέτριψε με 3-0 τη φορμαρισμένη Χιροσίμα. Από το πρώτο ημίχρονο είχε την υπεροχή, αλλά προηγήθηκε με την προβολή του Νακαγκάουα στο 67’. Στο 81’ ο Μπουνμαθάν με σουτ «σφράγισε» τους τρεις βαθμούς και τρία λεπτά αργότερα ο Έρικ με πέναλτι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο σκορ, πιστοποιώντας την εξαιρετική εμφάνιση της ομάδας του. Στους δύο προηγούμενους γύρους παρατάχθηκε με αναπληρωματικό σχήμα και ο βασικός στόχος παραμένει η κορυφή στην εγχώρια λίγκα. Ακολουθεί «πονηρή» έξοδος στη Σεντάι το Σάββατο και είναι λογικό το μυαλό αρκετών να βρίσκεται και στο συγκεκριμένο ματς. Εκτός για τρεις μήνες ο επιθετικός Ζούνιορ (19/9), μακροχρόνια απουσία είναι ο αμυντικός Τακάνο (2/0), δεν προλαβαίνει ούτε ο γκολκίπερ Παρκ (17/0). Πιθανότατα θα είναι έτοιμος ο εφεδρικός επιθετικός Ματέους (2/0).
Η Γιοκοχάμα αναμένεται να παραταχθεί και πάλι με εναλλακτική ενδεκάδα στο Κύπελλο, τη στιγμή που η Κασίμα έδειξε και στο Λιγκ Καπ ότι δεν πρόκειται να παρουσιαστεί αδιάφορη σε καμία διοργάνωση. Θα ποντάρουμε στην πρόκριση των γηπεδούχων.

13:00 Urawa Red Diamonds – Honda FC
Έπαιξε με τη… φωτιά η Ουράβα, αλλά δεν κάηκε και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Έχοντας παρακαταθήκη το 2-2 του πρώτου αγώνα στη Σανγκάη, υποδέχτηκε τους Κινέζους με την ψυχολογία στα ύψη. Ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα και προηγήθηκε στο 39’ με την κεφαλιά του Κορόκι, ωστόσο ισοφαρίστηκε στις αρχές της επανάληψης. Είχε δοκάρι στη συνέχεια για να πάρει εκ νέου κεφάλι στο σκορ, αλλά στα τελευταία λεπτά έδωσε χώρους και κινδύνεψε. Στο πιο πρόσφατο ματς πρωταθλήματος, στις 13/9, έχασε στο τέλος από την Τσερέζο Οσάκα με 2-1 και πλέον αν δεν σοβαρευτεί, θα κινδυνεύσει άμεσα με υποβιβασμό. Διαθέτει ένα από τα καλύτερα ρόστερ της χώρας και «βαριά» φανέλα, εντούτοις δεν μπορεί να βρει λύσεις τα τελευταία χρόνια. Ακολουθεί δύσκολη έξοδος στην Τόσου το Σάββαρο, όμως θέλει τη διάκριση στο Κύπελλο.
Συνεχίζει να αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη της διοργάνωσης η ερασιτεχνική Χόντα, η οποία αγωνίζεται στην τέταρτη κατηγορία της χώρας. Στη φάση των «64» έκανε την υπέρβαση κερδίζοντας εκτός έδρας 4-2 τη Σαπόρο, ενώ στον προηγούμενο γύρο άφησε εκτός της Τοκουσίμα, που παίζει δύο κατηγορίες πιο πάνω (2-0 εντός). Το ρόστερ αποτελείται μόνο από γηγενείς παίκτες, που έχουν παραστάσεις από υψηλότερο επίπεδο. Πέρασαν περίπου 27 χρόνια από την τελευταία φορά που υποβιβάστηκε από την Α’ εθνική και από τότε δεν έχει καταφέρει να επιστρέψει. Για δεύτερη φορά τα τελευταία δώδεκα χρόνια φτάνει σε αυτό το σημείο στον δεύτερο τη τάξει θεσμό της Ιαπωνίας. Θα παραταχθεί χωρίς άγχος και στο αποψινό αγώνα, απέναντι στην Ουράβα.
Η Ουράβα θέλει την διάκριση στο Κύπελλο και αναμένεται να πάρει εύκολα ή δύσκολα την πρόκριση. Η Χόντα παίζει χωρίς σκοπιμότητες και σκοράρει σταθερά στη διοργάνωση, εντούτοις κάπου εδώ έπιασε ταβάνι με τις επιδόσεις της…