Japan J-League

08:00 Jubilo Iwata – Yokohama F Marinos
Πέτυχε σπουδαία νίκη η Ιβάτα απέναντι στην Όιτα στην ύστατη προσπάθεια ,που κάνει για την αποφυγή του απευθείας υποβιβασμού (2-1 εκτός). Μέχρι και τις αρχές του δευτέρου μέρους δεν έκανε κάτι το ιδιαίτερο, εντούτοις στο 66′ προηγήθηκε με το ωραίο πλασέ του Γιαμαμότο στο τετ α τετ. Η ευάλωτη άμυνα της άντεξε μόλις δώδεκα λεπτά και δέχτηκε την ισοφάριση με πέναλτι, ωστόσο ακριβώς με τη λήξη και πάλι ο Γιαμαμότο με κεφαλιά έδωσε τους τρεις βαθμούς. Τη δεδομένη χρονική στιγμή βρίσκεται στο -7 από τα μπαράζ, αλλά με το αποτέλεσμα της περασμένης αγωνιστικής πήρε την απαιτούμενη ψυχολογική ώθηση για να εφτά εναπομείναντα παιχνίδια. Επέστρεψε στις προπονήσεις και λογικά θα είναι διαθέσιμος ο βασικότατος στόπερ Κεντάρο (14/1), εκτός παραμένει ο χαφ Γιαμάντα (23/1).
Έχασε μοναδική ευκαιρία η Γιοκοχάμα για να μπει γερά στη μάχη του τίτλου. Ήταν κάκιστη ανασταλτική για πολλοστή φορά και το “πλήρωσε”, κόντρα στη Σεντάι (1-1 εκτός). Μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με το κοντινό σουτ του Μιτσουμπάρα στο 21′, αλλά σταδιακά έπεφτε η απόδοση της και παράλληλα οι αμυντικοί έκαναν συνέχεια ατομικά λάθη. Τελικά ισοφαρίστηκε στο 90′ μετά από αδράνεια των παικτών της, καθώς δεν βρέθηκε κανένας παίκτης για να απομακρύνει την μπάλα στην επαναφορά από το δοκάρι. Στις καθυστερήσεις είχε μία καλή στιγμή για να πάρει τη νίκη. Ακολουθούν τρία βατά ματς μέχρι και το εκτός έδρας ντέρμπι με την Κασίμα, όπου επιβάλλεται να τα κερδίσει. Παραμένει εκτός ο επιθετικός Ζούνιορ (19/9). Αμφίβολος ο αμυντικός Χιρόσε (20/1).
Η Ιβάτα κάνει την ύστατη προσπάθεια για την αποφυγή του υποβιβασμού, αλλά κυνηγάει κάτι παραπάνω από ένα “θαύμα”. Η Γιοκοχάμα έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την κορυφή, αλλά αν θέλει να έχει ρεαλιστικές ελπίδες τίτλου επιβάλλεται να κερδίσει το αποψινό ματς.

08:00 Nagoya Grampus – Oita Trinita
Φάνηκε να έκανε καλό η αλλαγή προπονητή στη Ναγκόγια, η οποία στάθηκε όρθια στην Χιροσίμα στο ντεμπούτο του Μάσιμο Φικαντέντι (1-1). Με έξυπνη τακτική περιόρισε αισθητά την εξαιρετική αντίπαλη επίθεση. Γλύτωσε από το δοκάρι στα πρώτα λεπτά, αλλά στο 33′ βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ μετά από αδράνεια της άμυνας. Δεν πτοήθηκε και απάντησε με την κεφαλιά του Μαέντα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ενώ στην επανάληψη έχασε καλές ευκαιρίες για να κάνει την ολική ανατροπή. Είναι σε τραγική κατάσταση μετά το πρώτο 1/3 του πρωταθλήματος και αγνοεί τη χαρά της νίκης για πέντε διαδοχικές αγωνιστικές (0-2-3), όμως παραμένει στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη. Το θετικό είναι ότι δεν αντιμετωπίζει προβλήματα ενόψει του αποψινού αγώνα.
Σε “νεκρό” χρόνο έχασε η Όιτα από την ουραγό Γιούμπιλο (1-2 εντός). Μέχρι και τη συμπλήρωσε μιας ώρας είχε τον έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της. Στο 66′ μετά από αδράνεια και κενό στο κέντρο της άμυνας βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ, αλλά απάντησε στο 80′ με το εύστοχο πέναλτι του Μιτσουχίρα. Τελικά στην τελευταία φάση μετά από τραγική έξοδο του τερματοφύλακα Ταγκάκι, δεν πήρε ούτε το βαθμό. Μικρή σημασία έχει πάντως το τελικό αποτέλεσμα, αφού έχει εξασφαλίσει εδώ και πάρα πολύ καιρό την παραμονή στην κατηγορία. Δεν προλαβαίνουν και θα λείψουν εκ νέου ο μέσος Τιπιτάν (18/0) και ο φορ Ιβάτα (21/3).
Φάνηκε να αλλάζει κάτι στη Ναγκόγια μετά την αλλαγή προπονητή, αφού θα μπορούσε ακόμα και να φύγει με τη νίκη από τη Χιροσίμα. Αναμενόμενη η πτώση για την Όιτα, η οποία παράλληλα χάνει μεγάλο μέρος από τη δυναμική της στα εκτός έδρας ματς.

08:00 Sagan Tosu – FC Tokyo
Έφτασε κοντά σε μία επική ανατροπή η Τόσου την προηγούμενη αγωνιστική, όμως δέχτηκε την ισοφάριση από την Ουράβα στην τελευταία φάση (3-3 εντός). Δεν μπήκε καλά και ήδη μέχρι τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου βρισκόταν με δύο τέρματα στην πλάτη, ενώ δεν βελτίωσε κάτι ούτε στις αρχές της επανάληψης. Πήρε όμως ώθηση από το εξαιρετικό φάουλ του Χαλακάουα στο 69′ και στο 74′ ο Καναζάκι από κοντινή απόσταση έφερε την αναμέτρηση στα ίσια. Στο 82′ ο Κουένκα με σουτ έκανε την ολική ανατροπή, εντούτοις υπέπεσε σε πολύ αχρείαστο πέναλτι στις καθυστερήσεις με αποτέλεσμα να παραμένει σε πολύ δύσκολη βαθμολογική θέση. Κάθε απώλεια από εδώ και πέρα θα είναι καθοριστική, αφού η σωτηρία είναι στο -3. Θα λείψει και πάλι ο νεαρός μπακ Ισικάουα (0/0), ενώ αμφίβολος είναι ο επιθετικός Άλβες (2/0). Αμφίβολος και ο αμυντικός Τακαχάσι (22/0).
Έχασε την ευκαιρία να πάρει ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα στη μάχη του τίτλου η Τόκιο, καθώς την περασμένη Κυριακή άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στη Γιαμάγκα (0-0). Μακριά από την πρωτεύουσα χάνει σχεδόν όλη τη δυναμική της και αυτό φάνηκε από το ξεκίνημα. Δεν μπόρεσε να βγάλει ενέργεια στην επίθεση, ενώ στις καλές στιγμές που δημιούργησε μπροστά από την αντίπαλη εστία ήταν εντελώς άστοχη. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο πιέστηκε και θα μπορούσε ακόμα και να χάσει, όμως την γλύτωσε από τα χειρότερα το δοκάρι. Ακολουθεί πολύ δύσκολο πρόγραμμα μέχρι τη λήξη του πρωταθλήματος και αν θέλει τον τίτλο, θα πρέπει να δείξει χαρακτήρα. Παραμένουν εκτός ο χαφ Σουζούκι (0/0) και ο αμυντικός Ογκάουα (19/1).
Η Τόκιο σαφώς και δεν βρίσκεται τυχαία στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά εκτός έδρας χάνει μεγάλο μέρος από τη δυναμική της και το έδειξε την προηγούμενη Κυριακή. Η Τόσου βγάζει ενέργεια στην επίθεση και μπορεί να βρει τουλάχιστον ένα γκολ.

08:00 Vegalta Sendai – Matsumoto Yamaga
Κόντραρε στα ίσια η Σεντάι τη Γιοκοχάμα Μαρίνος, ωστόσο δεν μπόρεσε να πάρει τους τρεις βαθμούς (1-1 εντός). Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 21′ μετά από αδράνεια και κενό στο κέντρο της άμυνας, αλλά σταδιακά ανέβασε την απόδοση της και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Τελικά απάντησε στο 90′ με το κοντινό σουτ του Ναγκάτο, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ από το δοκάρι. Στις καθυστερήσεις απέφυγε τα χειρότερα με τον τερματοφύλακα Σλόβικ να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση. Είναι σταθερά σε ανοδική πορεία εδώ και αρκετές βδομάδες και ορίζει η ίδια τη μοίρα της αναφορικά με την παραμονή. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού και στοχεύει ξεκάθαρα μόνο στη νίκη στον αποψινό αγώνα. Παραμένει εκτός ο πολύτιμος χαφ Γιοσίο (13/2). Συμπλήρωσε κάρτες ο αμυντικός μέσος, Σιμάο (18/3).
Το πάλεψε όσο μπόρεσε η Γιαμάγκα απέναντι στην πρωτοπόρο Τόκιο, όμως δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση (0-0 εντός). Στο πρώτο ημίχρονο δεν έβγαλε ενέργεια στην επίθεση και δεν έκανε και πολλά, αλλά στην επανάληψη ήταν αυτή που δημιούργησε τις μεγαλύτερες ευκαιρίες. Στάθηκε εξαιρετική με το δοκάρι να μην της κάνει τη χάρη, ενώ και ο αντίπαλος τερματοφύλακας έκανε μεγάλες επεμβάσεις. Ανασταλτικά ήταν καλή και δεν κινδύνεψε σε πολλές περιπτώσεις. Το ζητούμενο όμως με τους τρεις βαθμούς δεν ήρθε και παραμένει σε πάρα πολύ δύσκολη βαθμολογική θέση. Η διαφορά από την σωτηρία είναι στο -6, ωστόσο ρεαλιστικός στόχος είναι να πιάσει την Τόσου και να παίξει μπαράζ για την παραμονή της. Τραυματίας παραμένει ο αμυντικός Εντουάρντο (7/0), νέα απώλεια ο χαφ Γιονεχάρα (0/0).
Η Γιαμάγκα τα δίνει όλα σε κάθε αγώνα, όμως ποιοτικά είναι η πιο αδύναμη ομάδα του πρωταθλήματος και έχει τεράστιο πρόβλημα στο σκοράρισμα. Η Σεντάι βρίσκεται σταθερά σε ανοδική πορεία και μπορεί να κάνει ακόμα ένα βήμα για την παραμονή.

10:00 Sanfrecce Hiroshima – Vissel Kobe
Έχασε έδαφος στη βαθμολογία η Χιροσίμα μετά την ισοπαλία 1-1, που παραχώρησε στη Ναγκόγια. Ήταν καλύτερη μέχρι και το 33′, όπου προηγήθηκε με την κεφαλιά του Νογκάμι και ενώ νωρίτερα είδε την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Δεν άντεξε όμως για πολύ και δέχτηκε την ισοφάριση λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη δεν μπόρεσε να συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς και σε αρκετές περιπτώσεις κινδύνεψε να μην πάρει ούτε το βαθμό. Μετράει μόλις μία νίκη στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια που έχει δώσει (1-2-1) και αυτός είναι ο βασικός λόγος, ο οποίος από την πρώτη τριάδα. Θα λείψει εκ νέου λόγω τραυματισμού ο Βραζιλιάνος επιθετικός, Λεάντρο (4/2).
Με τον Αντρές Ινιέστα η Κόμπε ανεβαίνει επίπεδο. Ο Ισπανός σταρ επέστρεψε στον αγώνα με την Καβασάκι και η παρουσία του έκανε τη διαφορά (2-1 εκτός). Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Νταβίντ Βίγια με δυνατό σουτ έδωσε προβάδισμα, έπειτα από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Φουρουχάσι. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι και στο 70′ ο Οσάκι με κεφαλιά σε φάση που ξεκίνησε από σέντρα του Ινιέστα φάνηκε να καθαρίζει την υπόθεση νίκη. Στις καθυστερήσεις όμως χαλάρωσε και αρχικά στο πρώτο λεπτό δέχτηκε τη μείωση και σχεδόν αμέσως χρειάστηκε την σπουδαία επέμβαση του γκολκίπερ Ικούρα για να μην “αυτοκτονήσει”. Αύξησε τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη στους εφτά βαθμούς και δύσκολα θα κινδυνέψει. Χωρίς προβλήματα ταξίδεψε στην Χιροσίμα η αποστολή.
Δύσκολο ματς για σημείο. Η Χιροσίμα μπορεί να μην χάνει εύκολα, αλλά το τελευταίο διάστημα δεν βγάζει ενέργεια. Η Κόμπε με την παρουσία του Ινιέστα ανεβαίνει επίπεδο και βρίσκεται σταθερά σε ανοδική πορεία. Λογικά από ένα γκολ το έχουν…