Japan J-League

09:00 Cerezo Osaka – Kashima Antlers
Πέμπτη διαδοχική νίκη για την Τσερέζο, η οποία επικράτησε πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 3-1 της Γκάμπα. Μπήκε δυνατά στο ντέρμπι της Οσάκα και προηγήθηκε μόλις στο 8ο λεπτό με την κεφαλιά του Μέντες και τρία λεπτά αργότερα ο Τζόντζιτς με τον ίδιο τρόπο έδωσε αέρα δύο τερμάτων. Στο 56’ ο Μιζουνούμα «σφράγισε» τους τρεις βαθμούς και το μόνο που άλλαξε μέχρι τη λήξη ήταν η μείωση στις καθυστερήσεις μετά από τραγικό λάθος του γκολκίπερ Κιμ Τζιν – Χγιέον. Μπήκε για τα καλά στη μάχη του τίτλου και αν κερδίσει στο αποψινό ντέρμπι την Κασίμα, θα βρεθεί στο -4 από την πρωτοπόρο Τόκιο. Παραμένουν εκτός οι φορ Τουκούρα (11/1), Ταγκάκι (14/2) και ο ηγετικός μέσος Κιγιοτάκε (24/1).
«Αυτοκτόνησε» η Κασίμα την προηγούμενη εβδομάδα, απέναντι στη Σαπόρο (1-1 εντός). Ναι μεν δεν έκανε καλό πρώτο ημίωρο και αναμενόμενα βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 11’ μετά από αδράνεια και κενό στο κέντρο της άμυνας, αλλά στην επανάληψη ήταν καταιγιστική. Απάντησε με τον ηγέτη Σερτίζνιο στο 50’ και μέχρι τη λήξη σπατάλησε μοναδικές ευκαιρίες για να κάνει την ολική ανατροπή, που θα την ανέβαζε στην κορυφή της βαθμολογίας. Ακόμα και έτσι όμως εξαρτάται από την ίδια η κατάκτηση του τίτλου, αφού μετά την χθεσινή ήττα της Τόκιο, μπορεί να περάσει μόνη στην πρώτη θέση αν φυσικά περάσει αλώβητη από την φορμαρισμένη Τσερέζο. Παραμένουν εκτός ο χαφ Μισάο (25/0) και ο αμυντικός Σασάκι (0/0).
Δύσκολο ματς για σημείο ανάμεσα σε δύο από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες της κατηγορίας. Η Τσερέζο υστερεί ποιοτικά, αλλά ο Λοτίνα κάνει σοβαρή δουλειά. Η Κασίμα με ενδεχόμενη νίκη θα γίνει το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο και παράλληλα έχει την προϊστορία με το μέρος της. Καλύτερα να πάμε με το G/G.

11:00 Urawa Red Diamonds – Shimizu S-Pulse
Απίθανα πράγματα για την φετινή Ουράβα, η οποία πλέον βρίσκεται μόλις στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη. Ξεκίνησε δυνατά απέναντι στην Τόσου, αλλά στο τελευταίο εικοσάλεπτο βραχυκύκλωσε (3-3 εκτός). Πήρε προβάδισμα με τον Μούτο μόλις στο 7ο λεπτό και στο 29’ ο Ναγκασάουα με ανάποδο ψαλίδι έδωσε αέρα δύο τερμάτων. Φάνηκε να ελέγχει στη συνέχεια τον αγώνα, ωστόσο δέχτηκε τη μείωση στο 69’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και στο σημείο εκείνο κατέρρευσε. Μέχρι και στο 82’ είχε βρεθεί να κυνηγάει το σκορ και στο 7ο λεπτό του έξτρα χρόνου έσωσε το βαθμό με το πέναλτι του Σουγκιμότο. Εκ διαμέτρου αντίθεση η πορεία στο Τσάμπιονς Λιγκ, την Τετάρτη κέρδισε 2-0 την Γκουανγκζού στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης. Παραμένει εκτός ο μέσος Τακετόμι (0/0), με αυτό να είναι και το μοναδικό πρόβλημα ενόψει της αποψινής σημαντικής αναμέτρησης.
Έκανε ακόμα ένα βήμα προς την παραμονή η Σιμίζου, η οποία συνέτριψε τη Σόναν (6-0 εκτός). Ήταν ανώτερη από τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε στο 25’ με το ωραίο σουτ του Ελσίνιο. Στο 43’ ο ίδιος παίκτης με πανομοιότυπο τρόπο έδωσε αέρα δύο τερμάτων και σχεδόν αμέσως ο Καβάι «σφράγισε» ουσιαστικά τους τρεις βαθμούς. Δεν κατέβασε ταχύτητα και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους πέτυχε τέταρτο γκολ με την προβολή του Νιζιάουα και μέχρι το 56’ είχε διαμορφωθεί το τελικό σκορ. Στο τελευταίο ημίωρο προτίμησε να κάνει συντήρηση δυνάμεων, όμως είναι ξεκάθαρα ότι δύσκολα θα κινδυνέψει με υποβιβασμό. Μοναδικό θέμα η τραγική ανασταλτική λειτουργία, ωστόσο σώζεται από το εύκολο γκολ που έχει. Θα λείψει για δύο μήνες ο βασικός γκολκίπερ Ροκούταν (10/0), ενώ παραμένει εκτός ο χαφ Ισίγκε (6/0). Τραυματίας και ο αμυντικός Γιοσιμότο (5/0), ενώ αμφίβολος είναι ο χαφ Ρενάτο (19/1).
Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ρόστερ και φανέλας των δύο ομάδων, όμως για κάποιο ανεξήγητο λόγο η Ουράβα δεν έχει καμία σχέση με την ομάδα που βλέπουμε στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η Σιμίζου έχει θέματα στην άμυνα, ωστόσο δύσκολα θα μείνει «άσφαιρη». Λογικά θα δούμε πολλά τέρματα.

13:00 Shonan Bellmare – Kawasaki Frontale
Πέμπτο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη για τη Σόναν (0-2-3), η οποία διασύρθηκε την προηγούμενη αγωνιστική από τη Σιμίζου (6-0 εντός). Φάνηκε από νωρίς ότι δεν είναι σε καλή μέρα και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 25’. Στο τέλος του πρώτου μέρους «κατέρρευσε» και δέχτηκε μαζεμένα τρία τέρματα. Δεν άλλαξε κάτι στην επανάληψη και μέχρι το 56’ είχε διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα, ενώ στάθηκε τυχερή που η αντίπαλος της προτίμησε να κάνει συντήρηση δυνάμεων στο τελευταίο ημίωρο. Πλέον, θα δώσει μεγάλη μάχη για την παραμονή της στην κατηγορία, αφού η Τόσου την έπιασε μετά τη χθεσινή της νίκη. Παραμένουν μακροχρόνια εκτός οι χαφ Οχάσι (5/1), Σαουάντα (0/0), Νακαγκάουα (8/0).
Μία από τα ίδια η Καβασάκι. Έχασε πιο εύκολα από την Κόμπε από όσο δείχνει το τελικό 2-1. Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ ακριβώς με τη λήξη του πρώτου μέρους έπειτα από αντεπίθεση και αδράνεια της άμυνας, ενώ δεν άλλαξε κάτι στην απόδοση της ούτε στην επανάληψη. Στο 70’ δέχτηκε και δεύτερο τέρμα μετά από νέα αδράνεια και κενό στο κέντρο της άμυνας, ενώ στις καθυστερήσεις μείωσε με το σουτ του Χασεγκάουσα. Στην αμέσως επόμενη φάση η εξαιρετική επέμβαση του αντίπαλου γκολκίπερ της στέρησε το βαθμό. Έχει πάντως την ευκαιρία μετά τη χθεσινή ήττα της Τόκιο να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή στους έξι βαθμούς και να τα παίξει όλα για όλα μέχρι το τέλος. Παραμένουν εκτός ο μεσοεπιθετικός, Σάιτο (14/2) και οι εφεδρικός τερματοφύλακας Φουτζισίμα (0/0). Νέες απώλειες ο χαφ Οσίμα (13/1) και ο αμυντικός Τζεσιέλ (15/0), αμφίβολος ο αμυντικός Νάρα (7/0).
Από διασυρμό προέρχεται η Σόναν, που δύσκολα θα προλάβει να διορθώσει όλες τις αδυναμίες της μέσα σε λίγες μέρες. Δεν τρομάζει εντός έδρας και η δις σερί πρωταθλήτρια Καβασάκι έχει την ευκαιρία με ενδεχόμενη νίκη να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες για τον τίτλο.