Japan J-League

06:05 Vegalta Sendai – Shimizu S-Pulse
Δεν μπόρεσε να κάνει και πολλά η Σεντάι απέναντι στην Κόμπε (2-0 εκτός). Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 16’ μετά από αδράνεια της άμυνας και στο 69’ ουσιαστικά τελείωσαν όλα, όταν και δέχτηκε δεύτερο τέρμα μετά από νέο κενό στα στόπερ. Είχε πάντως κάποιες καλές στιγμές για να πετύχει ένα γκολ, ωστόσο ήταν εντελώς άστοχη στην τελική προσπάθεια. Στην ουσία ήταν ένα αποτέλεσμα εντός προγράμματος και για την ώρα ορίζει τη μοίρα της αναφορικά με τον υποβιβασμό. Η διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη είναι στο +4 και σε περίπτωση νίκης απόψε με τη Σιμίζου θα κάνει καθοριστικό βήμα. Στηρίζει πολλά στο «σπίτι» της για να τα καταφέρει. To θετικό είναι ότι ολοκληρώθηκε χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών η προετοιμασία.
Ούτε η ίδια η Σιμίζου δεν κατάλαβε πως έχασε από την ουραγό Γιούμπιλο (1-2 εντός). Παρότι έπαιξε με παίκτη λιγότερο από το ξεκίνημα λόγω της αποβολής του Χουάνγκ, δεν επηρεάστηκε και ήταν πολύ καλύτερη. Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 39’ μετά από αδράνεια και διαδοχικά λάθη στην άμυνα, ωστόσο απάντησε στις αρχές της επανάληψης με αυτογκόλ και μέχρι τη λήξη σπατάλησε μοναδικές ευκαιρίες για να κάνει την ολική ανατροπή. Τελικά στο 86’, μετά από νέα κακή αντίδραση των παικτών της, δέχθηκε το γκολ που δεν της επέτρεψε να πάρει ούτε βαθμό. Το μόνο θετικό είναι ότι την ίδια ώρα έχανε η Σόναν και έτσι διατήρησε το «+4» από την επικίνδυνη ζώνη. Τιμωρημένος ο βασικότατος στόπερ Χουάνγκ (23/0), παραμένουν εκτός ο βασικός γκολκίπερ Ροκούταν (10/0), χαφ Ισίγκε (6/0), ο αμυντικός Γιοσιμότο (5/0), ο βετεράνος φορ Τσονγκ Τάε – Σε (12/2) και ο μέσος Μουσάκα (22/0).
Ομάδες με κοινά στοιχεία, καθώς σκοράρουν και δέχονται γκολ με μεγάλη ευκολία. Η Σεντάι έχει ένα μικρό προβάδισμα λόγω έδρας, αλλά αμφότερες δεν θα «χαλαστούν» με μία ενδεχόμενη βολική ισοπαλία, που θα αυξήσει τη διαφορά τους από την επικίνδυνη ζώνη.

07:00 Oita Trinita – Gamba Osaka
Ήταν μία ταχύτητα πιο κάτω η Όιτα από την πρωτοπόρο Τόκιο (0-2 εντός). Από νωρίς περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ μόλις στο 5’ μετά από τραγικό λάθος του γκολκίπερ Ταγκάκι. Σχεδόν αμέσως μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια στο κέντρο της άμυνας ήρθε δεύτερο τέρμα, ενώ θα πρέπει να αισθάνεται τυχερή που δεν πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις η έκταση της ήττας. Επιθετικά, προσπάθησε να κάνει κάτι, ωστόσο χωρίς αποτέλεσμα. Όλη η ομάδα ήταν σε κακή μέρα και σε αυτό ίσως να έπαιξε καθοριστικό ρόλο ότι δεν είχε κάποιο βαθμολογικό κίνητρο, εν αντιθέσει την αντίπαλο της. Σε όλο τον δεύτερο γύρο μοιάζει να έχει ξεμείνει από δυνάμεις, αλλά η φετινή πορεία για τα δεδομένα της είναι εξαιρετική. Μοναδική απουσία αυτή του χαφ Κομπαγιάσι (6/2).
Θύμισε κάτι από την ομάδα των προηγούμενων ετών η Γκάμπα Οσάκα, κόντρα στη Σόναν (3-0 εκτός). Από το ξεκίνημα κιόλας ήταν καταιγιστική και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλο της. Μόλις στο 10’ της έδωσε το προβάδισμα στο σκορ με κοντινό σουτ ο Ονόσε και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο ηγέτης Ουσάμι έδωσε αέρα δύο τερμάτων. Στο 50’ ο ίδιος παίκτης πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και μέχρι τη λήξη θα μπορούσε να σκοράρει τουλάχιστον δύο τέρματα περισσότερα. Ουσιαστικά, εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία, καθώς βρέθηκε στο +7 από τη Σόναν και σε περίπτωση νίκης απόψε θα την τελειώσει μαθηματικά. Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο βασικότατος χαφ Κουράτα (28/7).
Βίοι αντίθετοι για τις δύο ομάδες την προηγούμενη βδομάδα, ενώ η Όιτα έχει ξεμείνει φανερά από δυνάμεις στον δεύτερο γύρο. Η Γκάμπα διαγράφει σταθερά ανοδική πορεία και μπορεί τουλάχιστον να μην χάσει απόψε.

08:00 Sagan Tosu – Matsumoto Yamaga
Σίγουρα άξιζε να πάρει κάτι η Τόσου από τον αγώνα απέναντι στην πρωτοπόρο Τόκιο (1-2 εντός). Κόστισε στην ουσία το κακό πρώτο ημίχρονο που έκανε, αλλά και τα διαδοχικά λάθη στην άμυνα. Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ μετά από άστοχη και αχρείαστη έξοδο του γκολκίπερ Τακαόκα στο 17’ και πέντε λεπτά αργότερα ήρθε και δεύτερο τέρμα. Στην επανάληψη τα έδωσε όλα και θα μπορούσε ακόμα και να φτάσει στην ολική ανατροπή, όμως στάθηκε άτυχη. Είδε την μπάλα να σταματάει σε δύο περιπτώσεις στο δοκάρι των φιλοξενούμενων, ενώ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με το σουτ του Χαρακάουα στο 68’. Παραμένει οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, εντούτοις είναι υποχρεωμένη να πάρει κάτι από τον αποψινό αγώνα. Θα λείψει και πάλι ο νεαρός μπακ Ισικάουα (0/0), τιμωρημένος ο εξτρέμ Κουένκα (26/6).
Ποιοτικά η Γιαμάγκα είναι η πιο αδύναμη ομάδα της κατηγορίας, αλλά δίνει τα πάντα κάθε αγωνιστική. Δεν φοβήθηκε από την έδρα της Τσερέζο Οσάκα και απέσπασε δικαίως την ισοπαλία 1-1. Δεν μπήκε καλά και αναμενόμενα βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 24’ μετά από αδράνεια και κενό στο κέντρο της άμυνας, όμως στην επανάληψη παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη και έμοιαζε θέμα χρόνου το γκολ. Τελικά απάντησε με το ωραίο διαγώνιο σουτ του Σουγκιμότο στο 62’ και ενώ λίγο νωρίτερα είχε δοκάρι. Συνεχίζει να ελπίζει βάσιμα στην παραμονή, καθώς μείωσε στον πόντο τη διαφορά από τα μπαράζ και σε περίπτωση νίκης απόψε θα ρίξει στα σχοινιά την Τόσου. Παραμένουν εκτός ο βραζιλιάνος αμυντικός Εντουάρντο (7/0) και ο μέσος Γιονεχάρα (0/0). Νέα απώλεια ο φορ Σερτζίνιο (15/2).
«Εξάποντο» παραμονής ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η Τόσου πάντως έχει παίξει καλύτερο ποδόσφαιρο τη φετινή χρονιά και εντός έδρας δυναμώνει αισθητά. Η Γιαμάγκα τα δίνει όλα κάθε βδομάδα και έτσι έφτασε να ελπίζει εκ νέου βάσιμα στη σωτηρία. Καλύτερα να μην μπλέξουμε…