Japan J-League

MATSUMOTO YAM. v NAGOYA

Συνεχίζει να βουλιάζει ακόμα περισσότερο η νεοφώτιστη Γιαμάγκα, η οποία μετράει μόλις μία νίκη στα δεκαπέντε τελευταία παιχνίδια της (1-6-8). Τίποτα απολύτως στο «εξάποντο» κόντρα στη Σιμίζου, όπου η ήττα 1-0 μοιάζει πολύ «φτωχή» βάσει της εικόνας του αγώνα. Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 18’ μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Μορίτα, ο οποίος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι στην απόδοση της, γλύτωσε το δεύτερο γκολ από την αστοχία των αντιπάλων της και σε μία περίπτωση από το δοκάρι. Ελάχιστες ήταν οι φορές που απείλησε με αξιώσεις για να σώσει τουλάχιστον τον έναν βαθμό. Πλέον, κάθε απώλεια από εδώ και πέρα θα είναι καθοριστική στη μάχη της παραμονής. Αμφίβολος ο αμυντικός Εντουάρντο (7/0), παραμένει εκτός ο αμυντικός Χασιούτσι (15/0).
Με εμφατικό τρόπο επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα  έπειτα από δέκα διαδοχικές αγωνιστικές (0-4-6) η Ναγκόγια, η οποία συνέτριψε 3-0 την κάτοχο των τελευταίων δύο τίτλων, Καβασάκι (3-0 εντός). Από το ξεκίνημα μπήκε αποφασισμένη για να πάρει τους τρεις βαθμούς και προηγήθηκε με το κοντινό σου του Ιζούμι στο 11’. Ο ίδιος παίκτης, επτά λεπτά αργότερα, με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, ενώ στο 64’ ο Μαέντα έδωσε αέρα τριών τερμάτων. Ανασταλτικά, πάντως, δεν αποδίδει την εικόνα του ματς το γεγονός ότι κράτησε ανέπαφη την εστία της, καθώς σε αρκετές περιπτώσεις στο δεύτερο ημίχρονο θα μπορούσε τουλάχιστον να δεχτεί ακόμα ένα γκολ. Έχει τεθεί εκτός στόχων και ρεαλιστικά δεν κυνηγάει κάτι παραπάνω από την εξάδα. Μακροχρόνια εκτός ο χαφ Αόκι (0/0), αμφίβολος ο βασικότατος αμυντικός Μαρουγιάμα (17/0). Νέα απώλεια ο πολύτιμος χαφ Γιονεμότο (19/0). Αποχώρησαν ως δανεικοί ο εξτρέμ Σόμα (17/1) και ο φορ Ματέους (9/3).
Σε τραγική κατάσταση η Γιαμάγκα, που είναι από τα μεγάλα φαβορί για να αποχαιρετήσουν την κατηγορία. Η Ναγκόγια «κατάπιε» την Καβασάκι την προηγούμενη αγωνιστική, ωστόσο μένει να δούμε αν θα έχει συνέχεια ή απλά ήταν ένα «πυροτέχνημα». Λογικά, πάντως, θα σκοράρουν αμφότερες.
G OSAKA v IWATA

«Αυτοκτόνησε» η Γκάμπα την προηγούμενη αγωνιστική, κόντρα στην Χιροσίμα (1-1 εντός). Ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και σπατάλησε πολλές ευκαιρίες, άνοιξε το σκορ στο 89’ με τον Κουράτα, που εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ. Η ευάλωτη άμυνα της, όμως, δεν άντεξε για πολύ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων δέχτηκε την ισοφάριση με κεφαλιά έπειτα από αδράνεια και κενό στο κέντρο της άμυνας, σε μία από τις λιγοστές φορές που απειλήθηκε συνολικά. Διατηρήθηκε στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη, ωστόσο στην ουσία «πέταξε» δύο πολύτιμους βαθμούς. Ως αλλαγή αγωνίστηκε ο μέσος Ιντεγκούτσι, που αποκτήθηκε από τη Λιντς με τη μορφή δανεισμού και επέστρεψε έπειτα από μία διετία στο σύλλογο. Παραμένει μακροχρόνια εκτός ο πολύτιμος αμυντικός Φουτζιχάρου (8/1).
Η κατάσταση για τη Γιούμπιλο δείχνει μη αναστρέψιμη. Παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων στο «εξάποντο», απέναντι στη Σόναν (έχασε 3-2 εντός). Κόντρα στη ροή προηγήθηκε με τον Γιαμάντα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και ενώ νωρίτερα είχε γλυτώσει από τεράστια χαμένη ευκαιρία. Με το ξεκίνημα της επανάληψης ισοφαρίστηκε και στο 80’ δέχτηκε την ολική ανατροπή. Σχεδόν αμέσως ήρθε και τρίτο τέρμα και το μόνο που άλλαξε μέχρι τη λήξη, ήταν η μείωση με την κεφαλιά του Όι στον έξτρα χρόνο. Τέλος ο κόουτς Σουζούκι και για την ώρα θα πορευτεί με τον Κομπαγιάσι. Ανασταλτικά είναι από τις χειρότερες ομάδες της κατηγορίας και αποτελεί από τους βασικούς λόγους, που βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Θα λείψει μόνο ο μακροχρόνια τραυματίας φορ Καβαμάτα (5/1). Αποκτήθηκε ο Βραζιλιάνος κεντρικός αμυντικός Φάμπιο, που έχει αγωνιστεί παλαιότερα με τις φανέλες των Γκάμπα Οσάκα και Γιοκοχάμα Μαρίνος.
Δικαίως είναι το φαβορί του αγώνα η Γκάμπα Οσάκα, εντούτοις έχει πολλά κενά στην άμυνα και δέχεται γκολ ευκολία. Η Γιούμπιλο με νέο προπονητή, αλλά ρεαλιστικά μόνο με «θαύμα» θα ανατρέψει την κατάσταση, καθώς συνεχίζει να κάνει τα ίδια λάθη σε όλη τη διάρκεια της χρονιάς. Θα εμπιστευτούμε τους γηπεδούχους, που διαθέτουν πιο ποιοτικό σύνολο.