Japan J-League

KASHIMA v G OSAKA

Μπήκε για τα καλά στη μάχη του τίτλου η πρωταθλήτρια Ασίας, Κασίμα. Έδειξε χαρακτήρα στον δύσκολο εκτός έδρας αγώνα με την Όιτα και έφυγε με τους τρεις βαθμούς, που την έφεραν στο -4 από την πρωτοπόρο Τόκιο. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε με ωραίο σουτ στο 71’ ο Σόμα, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα (ντεμπούτο). Μέχρι και τη λήξη έχασε ευκαιρίες για να σκοράρει τουλάχιστον ακόμα ένα γκολ, εντούτοις κράτησε σχετικά άνετα το προβάδισμα της. Αν κερδίσει την Γκάμπα στο αποψινό ματς, θα βρεθεί σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή, έστω και με ματς περισσότερο. Έχει να σκεφτεί και το Τσάμπιονς Λιγκ, για το οποίο την Τετάρτη θα αντιμετωπίσει στην Κίνα την πανίσχυρη Γκουανγκζού Εβεργκράντε. Επιστρέφει ο βασικότατος γκολκίπερ Σουν Τάε (20/0). Μακροχρόνια εκτός οι μπακ Γιουκιτόσι Ίτο (0/0), Ουτσίντα (4/0) και ο αμυντικός Σασάκι (0/0).
«Αυτοκτόνησε» η Γκάμπα την περασμένη Κυριακή, κόντρα στην ουραγό Γιούμπιλο (1-1 εντός). Απέκτησε από το ξεκίνημα κιόλας αριθμητικό πλεονέκτημα και λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου προηγήθηκε με τον Ονόσε. Στην επανάληψη έχασε μοναδικές ευκαιρίες για να «κλειδώσει» τη νίκη, με μεγαλύτερη το δοκάρι του ηγέτη Ουσάμι από κοντινή απόσταση στο 80’. Τελικά το «πλήρωσε» στο τελευταίο λεπτό του έξτρα χρόνου, όταν ο διεθνής Νοτιοκορεάτης στόπερ Κιμ, υπέπεσε σε απαράδεκτο πέναλτι για την εμπειρία του. Έτσι, είδε τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη να μειώνεται στους τρεις βαθμούς και καλείται να παρουσιαστεί σοβαρή μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος, αν δεν θέλει να μπλέξει αναφορικά με την παραμονή. Παραμένει μακροχρόνια εκτός ο πολύτιμος αμυντικός Φουτζιχάρου (8/1), με αυτό να είναι και το μοναδικό πρόβλημα ενόψει του αποψινού αγώνα.
Ξεκάθαρα ο άσος μπορεί να αποτελέσει ένα από τα στηρίγματα της αγωνιστικής. Η Κασίμα στο «σπίτι» της είναι πανίσχυρη και έχει την ευκαιρία να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή. Η Γκάμπα είναι ευάλωτη στις εξόδους της και δέχεται γκολ με περίσσια ευκολία.
TOSU v KOBE

Το αποψινό παιχνίδι της Τόσου απέναντι στην Κόμπε είναι και το τελευταίο του Ισπανού σταρ, Φερνάντο Τόρες (17/2), καθώς θέλησε να αποχωρήσει από την ενεργό δράση, έχοντας αντίπαλους τους καλούς του φίλους, Νταβίντ Βίγια και Αντρές Ινιέστα. Γενικά, όμως, δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία του στα γήπεδα της Απω Ανατολής. Η ομάδα του, βέβαια, πέτυχε κομβική νίκη στη μεγάλη μάχη που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού. Δεν ήταν ανώτερη από τη Σόναν, εντούτοις κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς (3-2). Προηγήθηκε με τα δύο γκολ του Κουέσα στο 25’ και στο 41’, αλλά ισοφαρίστηκε στο 57’. Σε «νεκρό» χρόνο, ο Κανάι με προβολή της έδωσε ξανά κεφάλι στο σκορ και αυτή τη φορά έφτανε. Θα λείψει και πάλι ο νεαρός μπακ Ισικάουα (0/0), νέες απώλειες ο επιθετικός Άλβες (2/0) και ο βασικότατος μέσος Χαρακάουα (21/2).
Πέτυχε σημαντική νίκη η Κόμπε απέναντι στην Ουράβα, που τη διατήρησε οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού (3-0 εντός). Από το ξεκίνημα μπήκε αποφασισμένη για να πάρει τους τρεις βαθμούς και πίεσε ασφυχτικά για να πετύχει ένα τέρμα. Τελικά, στο τέλος του πρώτου μέρους ο Φουρουχάσι άνοιξε το σκορ, ενώ στο 59’ ο Γιαμαγκούτσι έβαλε τις βάσεις. Στο 86’ ο Ινιέστα με εύστοχο πέναλτι πέτυχε το τρίτο τέρμα, ενώ θα μπορούσε να είχε δώσει μεγαλύτερες διαστάσεις στο σκορ, καθώς σημάδεψε τρεις φορές το δοκάρι και συνολικά σπατάλησε πολλές ευκαιρίες. Ανασταλτικά τα πήγε εξαιρετικά και δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου. Παραμένει εκτός ο Λούκας Ποντόλσκι (8/2), που επέστρεψε πάντως στις προπονήσεις έπειτα από πολλούς μήνες. Διαθέσιμος ο πολύτιμος επιθετικός και πρώτος σκόρερ, Νταβίντ Βίγια (18/10).
Θα τα δώσει όλα η Τόσου στο «αντίο» του Φερνάντο Τόρες, όμως ανασταλτικά είναι κάκιστη και δέχεται γκολ με ευκολία. Από εξαιρετική εμφάνιση προέρχεται η Κόμπε, αλλά δεν εμπνέει εμπιστοσύνη για να τη στηρίξουμε. Προτιμότερη λύση δείχνει το goal/goal, στο «εξάποντο» της αγωνιστικής.
URAWA v MATSUMOTO YAM.

Μακράν η χειρότερη εμφάνιση της χρονιάς για την Ουράβα, κόντρα στην Κόμπε. Η ήττα με 3-0 δεν λέει ακριβώς την αλήθεια, καθώς γλύτωσε σε τρεις περιπτώσεις από το δοκάρι και πολλές ακόμα από τις επεμβάσεις του γκολκίπερ Νισικάουα. Δικαίως βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο τέλος του πρώτου μέρους, όμως ούτε στην επανάληψη διόρθωσε κάτι. Αναμενόμενα δέχτηκε δεύτερο τέρμα στο 59’ και το τρίτο γκολ ήρθε στο 86’ μετά από αχρείαστο πέναλτι. Έχει τεθεί εδώ και πολύ καιρό εκτός στόχων στο πρωτάθλημα και το βάρος έχει πέσει στο Τσάμπιονς Λιγκ, όπου την Τρίτη θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Σανγκάη ΣΙΠΓ στον α’ προημιτελικό. Θα γίνουν λογικά κάποιες αλλαγές στο αρχικό σχήμα, ενώ μοναδική απουσία είναι αυτή του μεσοεπιθετικού Τακετόμι (0/0).
Τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο για την νεοφώτιστη Γιαμάγκα, καθώς «πέταξε» δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη της παραμονής (1-1). Στις καθυστερήσεις κόστισε η τραγική έξοδος του γκολκίπερ Μορίτα απέναντι στη Ναγκόγια και ενώ είχε προηγηθεί το ωραίο τελείωμα του Ναγκάι σε τετ α τετ στο 80’. Για δεύτερη διαδοχική βδομάδα «πληγώνεται» από λάθος του Ιάπωνα τερματοφύλακα, μιας και είχε προηγηθεί μία ακόμα απίστευτη γκέλα στην ήττα 1-0 από τη Σιμίζου. Γενικά, πάντως, είχε πολύ καλή παρουσία, αλλά δεν μπόρεσε να την εκμεταλλευτεί και βρέθηκε στο -6 από τη σωτηρία. Πολύ δύσκολα θα αντιστρέψει την κατάσταση, αφού είναι ντεφορμέ εδώ και μεγάλο διάστημα. Αμφίβολος παραμένει ο αμυντικός Εντουάρντο (7/0).
Δύσκολο ματς για σημείο. Η Γιαμάγκα είναι αδύναμη, ωστόσο παλεύει σε όλα τα παιχνίδια της. Έχει μεγάλο ματς μπροστά της για το Τσάμπιονς Λιγκ η Ουράβα, αλλά δεν κοντράρεται εύκολα στο «σπίτι» της. Καλύτερα να μην μπλέξουμε…