Japan J-League

12:00 Cerezo Osaka – Kawasaki Frontale
Μπορεί να μην είχε την υπεροχή η Τσερέζο στο εκτός έδρας ματς με την ουραγό Γιούμπιλο, ωστόσο εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο της ευκαιρίες που δημιούργησε και πήρε τους τρεις βαθμούς (2-0 εκτός). Στο 18’ ο Μαρουχάσι με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ, ενώ στην εκπνοή του πρώτου μέρους, ο Μιζουνούμα, από κοντινή απόσταση, έδωσε αέρα δύο τερμάτων. Στην επανάληψη πιέστηκε ασφυχτικά και κινδύνεψε σε πολλές περιπτώσεις, αλλά ευτύχησε να έχει σε μεγάλη μέρα τον τερματοφύλακα Κιμ Τζιν – Χγιέον. Βλέπει πάλι τριάδα, όμως θα πρέπει να εκμεταλλευτεί το «σπίτι» της, αν θέλει να ελπίζει σε πιθανή έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Χάνει το υπόλοιπο της σεζόν ο φορ Τουκούρα (11/1), νέα απώλεια ο επιθετικός Ταγκάκι (14/2).
Πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη για την πρωταθλήτρια Καβασάκι (0-3-2). Υποτίμησε την αδύναμη Σιμίζου και μόλις στα τελευταία λεπτά κατάφερε να σώσει το βαθμό (2-2 εντός). Προηγήθηκε στο 14’ με τον Βραζιλιάνο σταρ, Λεάντρο Νταμιάο, εντούτοις στο 30’ ισοφαρίστηκε με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 65’ βρέθηκε πίσω στο σκορ από απίθανο αυτογκόλ του αμυντικού Τζεσιέλ, ωστόσο στο 79’ απάντησε με τον Κομπαγιάσι, που είχε περάσει ως αλλαγή στον αγώνα ένα λεπτό νωρίτερα. Έτσι, βρέθηκε στο -11 από την πρωτοπόρο Τόκιο και ρεαλιστικά διαθέτει ελάχιστες ελπίδες για να κρατήσει για 3η σερί χρονιά στην κορυφή της χώρας. Φέρει τεράστιο μερίδιο ευθύνης για την κάκιστη πορεία ο προπονητής Τόρου Ονίκι, που κάνει «πειράματα» κάθε αγωνιστική. Παραμένουν εκτός ο αμυντικός Νάρα (7/0), και οι παγκίτες τερματοφύλακες Φουτζισίμα (0/0), Άντο (0/0). Νέα απώλεια ο χαφ Οσίμα (13/1). Αμφίβολος ο μεσοεπιθετικός, Σάιτο (14/2).
Δύσκολο ματς για σημείο. Θεωρητικά η Καβασάκι υπερέχει, ωστόσο βρίσκεται σε τραγική κατάσταση για να πάμε με το διπλό. Ανάξια εμπιστοσύνης είναι και η Τσερέζο, που μένει να φανεί αν «ξύπνησε». Λογικά, πάντως, από ένα γκολ το έχουν…

12:00 Shimizu S-Pulse – Kashima Antlers
Αντέδρασε άμεσα η Σιμίζου μετά την οχτάρα που δέχτηκε από τη Σαπόρο και στάθηκε όρθια στην έδρα της πρωταθλήτριας Καβασάκι (2-2). Δεν μπήκε καλά και βρέθηκε να χάνει στο 14’ μετά από αδράνεια και κενό στο κέντρο της άμυνας, ωστόσο ο Ντάγκλας με απευθείας εκτέλεση φάουλ απάντησε στο 30’. Στην επανάληψη το πίστεψε και στο 65’ έκανε προσωρινά την ολική ανατροπή με αυτογκόλ, αλλά στο τελευταίο τέταρτο πιέστηκε ασφυχτικά και δεν άντεξε. Το ζητούμενο όμως ήρθε με τον πολύτιμο βαθμό στη μάχη της παραμονής, καθώς την κράτησε στο +2 από τα μπαράζ. Ανασταλτικά, είναι η χειρότερη ομάδα της κατηγορίας με 52 γκολ παθητικό, όμως σώζεται από το γεγονός ότι βγάζει ενέργεια στην επίθεση. Θα λείψει για δύο μήνες ο βασικός γκολκίπερ Ροκούταν (10/0), ενώ παραμένει εκτός ο χαφ Ισίγκε (6/0). Νέα απώλεια ο βετεράνος Βορειοκορεάτης επιθετικός, Τσονγκ Τάε – Σε (10/2).
«Πέταξε» δύο πολύτιμους βαθμούς η Κασίμα στη μάχη του τίτλου και είδε την Τόκιο να ξεφεύγει στο -7. Άργησε να «ξυπνήσει» απέναντι στην Γκάμπα Οσάκα και το «πλήρωσε». Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 33’ μετά από διαδοχικά λάθη στο κέντρο της άμυνας, εντούτοις με τους Σερτζίνιο στο 44’ και Ντόι στο 58’ έκανε προσωρινά την ολική ανατροπή. Το δοκάρι δεν της έκανε το χατίρι για να πάρει αέρα δύο τερμάτων και κόντρα στη ροή ισοφαρίστηκε στο 73’ με πέναλτι. Μέχρι και τη λήξη προσπάθησε να αλλάξει κάτι, ωστόσο χωρίς αποτέλεσμα. Στο Τσάμπιονς Λιγκ απέσπασε την Τετάρτη ισοπαλία 0-0 από την Γκουανγκζού Εβεργκράντε και πλέον θα ορίσει τη μοίρα της η ίδια αναφορικά με την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Μακροχρόνια εκτός οι μπακ Γιουκιτόσι Ίτο (0/0), Ουτσίντα (4/0) και ο αμυντικός Σασάκι (0/0). Αμφίβολος ο πολύτιμος αμυντικός, Ινουκάι (23/1).
Η Κασίμα κουβαλάει κούραση από το Τσάμπιονς Λιγκ, ωστόσο δεν έχει νέα περιθώρια για απώλειες στο πρωτάθλημα, αν θέλει να διατηρήσει ρεαλιστικές ελπίδες για τον τίτλο. Η Σιμίζου είναι «σκληροτράχηλη» εντός έδρας, αλλά παράλληλα δέχεται γκολ με χαρακτηριστική ευκολία. Θα κρατήσουμε το διπλό στο -0.25 ασιατικό χάντικαπ.

13:00 Shonan Bellmare – Urawa Red Diamonds
Έφυγε αλώβητη η Σόναν από τη Σεντάι και διατηρήθηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού (1-1). Ήταν αυτή που είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο η μπάλα δεν της έκανε το χατίρι, σταματώντας στο δοκάρι. Στην επανάληψη ήταν η σειρά της να γλυτώσει δις από το δοκάρι και στο 68’ βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ μετά από αδράνεια της άμυνας. Δεν το έβαλε, όμως, κάτω και οχτώ λεπτά αργότερα απάντησε με το σουτ του Κανέκο. Μέχρι και τη λήξη κράτησε σχετικά άνετα την ισοπαλία. Ο προπονητής Τσο Κούι – Τζάε συνεχίζει να είναι εκτός ομάδας, μετά τις καταγγελίες που έχουν γίνει εις βάρος του για την προβληματική συμπεριφορά του σε παίκτες και προσωπικό. Παραμένει μακροχρόνια εκτός ο χαφ Οχάσι (5/1), αμφίβολος ο χαφ Σαουάντα (0/0). Εκτός ο φορ Κρισλάν (3/0), νέα απώλεια ο χαφ Νακαγκάουα (8/0).
Μία από τα ίδια για την Ουράβα εντός συνόρων, καθώς γνώρισε νέα ήττα από την αδύναμη Γιαμάγκα (1-2 εντός). Ήταν καλύτερη πάντως στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με την κεφαλιά του Φαμπρίτσιο στο 19’, ενώ στη συνέχεια έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να βάλει τις βάσεις. Στο τελευταίο τέταρτο χαλάρωσε με αποτέλεσμα να δεχτεί την ολική ανατροπή. Τουλάχιστον στο Τσάμπιονς Λιγκ κράτησε τα προσχήματα την Τρίτη, καθώς απέσπασε ισοπαλία 2-2 από τη Σανγκάη ΣΙΠΓ στον πρώτο προημιτελικό. Πήρε αέρα δύο τερμάτων, αλλά ανασταλτικά ήταν κάκιστη και υπέπεσε σε δύο πέναλτι με αποτέλεσμα να χαθεί ένα τεράστιο πλεονέκτημα. Στο πρωτάθλημα έχει ξεμείνει από στόχους, αλλά θα παλέψει για ό,τι καλύτερο μπορεί να πάρει. Χτύπησε και είναι αμφίβολος ο πολύτιμος μέσος, Κασιβάγκι (13/0). Νέα απώλεια ο χαφ Τακετόμι (0/0).
Αν έπαιζαν μπάλα τα ρόστερ των δύο ομάδων, οι φιλοξενούμενοι θα είχαν τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Απογοητεύουν όμως εντός συνόρων εν αντιθέσει με το Τσάμπιονς Λιγκ, που βρίσκονται κοντά στην πρόκριση στα ημιτελικά. Η Σόναν έχει μεγαλύτερη ανάγκη τους βαθμούς και δύσκολα θα χάσει.