Japan J-League Cup Quarterfinal

FC TOKYO v G OSAKA
Έχει να σκεφτεί το πρωτάθλημα η Τόκιο, ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε για να παρατάξει καλή ενδεκάδα την Τετάρτη. Βέβαια η ήττα 1-0 ήρθε πανεύκολα και θα πρέπει να αισθάνεται ικανοποιημένη, που απέφυγε τον διασυρμό. Από το ξεκίνημα κιόλας φάνηκε ότι δεν είναι σε καλή μέρα και στο 39’ βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ μετά από αδράνεια και κενό στο κέντρο της άμυνας. Στην επανάληψη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και μέχρι τη λήξη γλύτωσε από τη βοήθεια της τύχης και την αστοχία των γηπεδούχων. Εντός έδρας είναι με διαφορά από τις κορυφαίες ομάδες και λογικά θα παρουσιαστεί αρκετά βελτιωμένη. Παραμένει εκτός ο χαφ Σουζούκι (0/0), νέες απώλειες ο μέσος Γιου Ιν – Σου (2/0) και ο αμυντικός Νακαμούρα (0/0), αν και δεν επηρεάζουν ιδιαίτερα. Διεθνείς υποχρεώσεις έχουν οι φορ Ναγκάι (24/8), Νο Σανγκ – Χο (20/2) και ο μεσοεπιθετικός, Χασιμότο (25/2).
Θέλει να κατακτήσει το τρόπαιο η Γκάμπα Οσάκα και έβγαλε πάθος, πίστη, θέληση στο πρώτο παιχνίδι, απέναντι στην Τόκιο. Το τελικό 1-0 μοιάζει αρκετά «φτωχό» για να περιγράψει την εικόνα των δύο ομάδων, καθώς έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο και θα μπορούσε άνετα να είχε καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση. Στο 39’ ο Κουράτα με κοντινό πλασέ πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης και μέχρι τη λήξη σπατάλησε μοναδικές ευκαιρίες, προκειμένου να βρει ένα δεύτερο γκολ. Ακόμα και έτσι όμως το ζητούμενο ήρθε ενόψει της αποψινής ρεβάνς. Θα κυνηγήσει να πετύχει ένα γρήγορο γκολ για να μην μπέξει σε δύσκολες καταστάσεις. Παραμένει μακροχρόνια εκτός ο πολύτιμος αμυντικός Φουτζιχάρου (8/1), διεθνής ο Νοτιοκορεάτης στόπερ Κιμ Γιονγκ (23/1).
Δύσκολο ματς για σημείο. Η Τόκιο στην πρωτεύουσα ανεβάζει στροφές και φάνηκε να ενδιαφέρεται για τη διοργάνωση. Η Γκάμπα ωστόσο συνηθίζει να βρίσκει δίχτυα με μεγάλη ευκολία τις τελευταίες εβδομάδες. Καλύτερα να μην μπλέξουμε…

NAGOYA v KAWASAKI F.
Τίποτα απολύτως από τη Ναγκόγια στο πρώτο παιχνίδι και έτσι καλείται για την υπέρβαση στην αποψινή ρεβάνς, κόντρα στην Καβασάκι. Το τελικό 2-0 είναι άκρως κολακευτικό, αν σκεφτεί κανείς ότι δεν έκανε κάτι το ιδιαίτερο και σε πολλές περιπτώσεις γλύτωσε από την αστοχία των γηπεδούχων. Αναμενόμενα βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 15ο λεπτό με γκολ, που μέτρησε μετά από υπόδειξη του VAR. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι στην απόδοση της και έμοιαζε θέμα χρόνου να έρθει το δεύτερο τέρμα, το οποίο δέχτηκε στο 61’. Έπαιξε καθοριστικό ρόλο το γεγονός ότι κατέβηκε με αρκετές αλλαγές στη σύνθεση της, εντούτοις εδώ και μήνες είναι σε τραγική κατάσταση. Μακροχρόνια εκτός ο χαφ Αόκι (0/0), νέα απώλεια ο πολύτιμος χαφ Γιονεμότο (19/0). Με την εθνική Αυστραλίας ο γκολκίπερ Λάνγκερακ (24/0).
Παρατάχθηκε με εναλλακτική ενδεκάδα την περασμένη Τετάρτη η πρωταθλήτρια Καβασάκι, ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε να επικρατήσει 2-0 και να αποκτήσει μεγάλο πλεονέκτημα για την πρόκριση στα ημιτελικά. Από την αρχή κιόλας έπιασε εξαιρετική απόδοση και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλο της. Στο 15’ προηγήθηκε με τον Τσινέν και ενώ νωρίτερα είχε χάσει μοναδικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Στη συνέχεια δεν κατέβασε ταχύτητα και με τον Βακιζάκα στο 61’ πήρε αέρα δύο τερμάτων. Μέχρι τη λήξη αμύνθηκε σωστά και δεν επέτρεψε πολλές φάσεις μπροστά από τα καρέ της. Αποτελεί το Λιγκ Καπ μία διέξοδο διάκρισης, καθώς μόνο με «θαύμα» θα διατηρηθεί στην κορυφή της χώρας για 3η διαδοχική χρονιά. Παραμένουν εκτός ο αμυντικός Νάρα (7/0), και οι παγκίτες τερματοφύλακες Φουτζισίμα (0/0), Άντο (0/0). Νέα απώλεια ο χαφ Οσίμα (13/1). Αμφίβολος ο μεσοεπιθετικός Σάιτο (14/2).
Αναγκασμένη να παίξει επιθετικά είναι η Ναγκόγια, που πρέπει να σκοράρει νωρίς αν θέλει να ελπίζει βάσιμα στην πρόκριση. Η Καβασάκι θα βρει κενούς χώρους και μπορεί να βοηθήσει στο να δούμε πολλά τέρματα.

KASHIMA v URAWA
Παρότι παρατάχθηκε με αναπληρωματική ενδεκάδα η Κασίμα στο πρώτο παιχνίδι, αυτό δεν την εμπόδισε να φύγει με τη νίκη 3-2 από την Ουράβα και να κάνει μεγάλο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Έκανε εξαιρετικό πρώτο μέρος και άνοιξε το σκορ στο 35’ με την κεφαλιά του Μπουένο. Μέσα στα επόμενα οχτώ λεπτά σκόραρε ακόμα δύο φορές με τους Ντόι και Νάγκο και φάνηκε να καθαρίζει το εισιτήριο. Στην επανάληψη όμως χαλάρωσε και μέσα σε δύο λεπτά (58’ – 60’), δέχτηκε δύο μαζεμένα τέρματα μετά από διαδοχικά λάθη στην άμυνα. Θα παίξει και πάλι με αλλαγές στη σύνθεση της, καθώς ακολουθούν κομβικά ματς σε πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ. Μακροχρόνια εκτός οι μπακ Γιουκιτόσι Ίτο (0/0), Ουτσίντα (4/0) και ο αμυντικός Σασάκι (0/0). Αμφίβολος ο πολύτιμος αμυντικός, Ινουκάι (23/1).
Για πολλοστή φορά στη φετινή σεζόν η Ουράβα «πλήρωσε» τα τραγικά λάθη της ανασταλτικής της λειτουργίας. Έκανε κάκιστο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Κασίμα και δέχτηκε τρία τέρματα μετά από διαδοχικά λάθη και κενό στο κέντρο της άμυνας, ωστόσο με το πλασέ του Κορόκι στο 58’ και την κεφαλιά του Μακίνο δύο λεπτά αργότερα μπήκε και πάλι μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης. Μέχρι τη λήξη δεν κατάφερε να βρει ένα τρίτο τέρμα, ενώ παρατάχθηκε με φουλ αναπληρωματικό σχήμα. Έχει να σκεφτεί τον ερχόμενο προημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ απέναντι στη ΣΙΠΓ, όπου μετά το 2-2 που απέσπασε στην Κίνα έχει γίνει το φαβορί για την πρόκριση. Χτύπησε και είναι αμφίβολος ο πολύτιμος μέσος, Κασιβάγκι (13/0). Νέα απώλεια ο χαφ Τακετόμι (0/0).
Αμφότερες δεν «καίγονται» για να συνεχίσουν στη διοργάνωση και θα παραταχθούν και πάλι με αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Δεν υπάρχει λόγος να μπλέξουμε με σημείο, καθώς και οι δύο ομάδες σκοράρουν και δέχονται γκολ με ευκολία.

HIROSHIMA v SAPPORO
Παρότι παρατάχθηκε με κανονική ενδεκάδα η Χιροσίμα την περασμένη Τετάρτη στον πρώτο αγώνα κόντρα στη Σαπόρο, δεν κατάφερε να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα (3-2). Μπήκε καλύτερα και μόλις στο ξεκίνημα ο Λεάντρο με σουτ έδωσε προβάδισμα, ωστόσο ισοφαρίστηκε στο 19’ μετά από κενό στην άμυνα. Σχεδόν αμέσως όμως και πάλι ο Βραζιλιάνος φορ με διαγώνιο σουτ έδωσε κεφάλι στο σκορ για δεύτερη φορά. Δεν άντεξε όμως στην επανάληψη και στο 51’ δέχτηκε δεύτερο γκολ, ενώ στο 83’ υπέπεσε σε πέναλτι με αποτέλεσμα να έρθει η ολική ανατροπή. Καθοριστικό ρόλο έπαιξε η αποβολή του αμυντικού Αράκι τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης. Eκτός λόγω τραυματισμού έμεινε ο επιθετικός, Ντάγκλας (17/5). Τιμωρημένος ο αμυντικός Αράκι (15/2).
Στο «σπίτι» της η Σαπόρο είναι πανίσχυρη και αυτό φάνηκε και την Τετάρτη, όπου έκανε την ανατροπή απέναντι στη Χιροσίμα (3-2). Δεν μπήκε καλά και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, αλλά στο 19’ ο Λόπες απάντησε με ωραίο τελείωμα στο τετ α τετ. Σχεδόν αμέσως δέχτηκε δεύτερο τέρμα με πανομοιότυπο τρόπο, ωστόσο ευνοήθηκε από το γεγονός ότι απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στις αρχές της επανάληψης. Στο 51’ ο Φουκουμόρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έφερε την αναμέτρηση στα ίσια και στο 83’ ο Λόπες με εύστοχο πέναλτι έκανε την ολική ανατροπή. Μέχρι και τη λήξη δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το μικρό πλεονέκτημα, ενόψει της αποψινής ρεβάνς. Παραμένει εκτός ο χαφ Φουκάι (20/0), διεθνείς ο μέσος Σονγκρασίν (21/4), ο γκολκίπερ Γκου (25/0), επέστρεψε ο επιθετικός Λόπες (16/9).
Η Χιροσίμα έδειξε στο πρώτο αγώνα ότι θέλει να προχωρήσει στη διοργάνωση, καθώς κατέβασε κανονική ενδεκάδα. Από την άλλη η Σαπόρο σκοράρει με ευκολία, ωστόσο εκτός έδρας είναι ευάλωτη. Θα εμπιστευτούμε την πιο φορμαρισμένη ομάδα της χώρας…