Japan J-League Cup Semifinal

13:00 Kashima Antlers – Kawasaki Frontale
Δεν μπορεί να παίζει μέσα σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις η Κασίμα, ειδικά από τη στιγμή που ανέβηκε στην κορυφή του πρωταθλήματος. Ξεκίνησε ιδανικά στον πρώτο ημιτελικό απέναντι στην Καβασάκι, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και αναμενόμενα ηττήθηκε 3-1. Προηγήθηκε μόλις στο 10ο λεπτό με την κεφαλιά του Σιρασάκι και σχεδόν αμέσως έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει αέρα δύο τερμάτων. Κόντρα στη ροή ισοφαρίστηκε στο 27’ και από το σημείο εκείνο και έπειτα δεν έβγαλε ενέργεια. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθαν ακόμα δύο τέρματα. Καλείται να κάνει μία μικρή υπέρβαση απόψε, αφού την Παρασκευή ακολουθεί το εκτός έδρας ματς με τη Γιαμάγκα και είναι λογικό να έχει το μυαλό της εκεί. Παραμένουν εκτός ο χαφ Μισάο (25/0) και ο αμυντικός Σασάκι (0/0). Μακροχρόνιες οι υπόλοιπες απουσίες δεν επηρεάζουν.
Έδειξε η Καβασάκι την Τετάρτη ότι το θέλει πιο πολύ από την Κασίμα. Βρέθηκε από νωρίς σε δύσκολες καταστάσεις, ωστόσο τα έδωσε όλα και στο τέλος έκανε την ολική ανατροπή επικρατώντας 3-1. «Πλήρωσε» την αδράνεια της άμυνας στο 10’, ωστόσο απάντησε με το σουτ του Μορίτα στο 27’. Μετά το 70’ βγήκε μαζικά για να βρει ένα γκολ και στο 82’ με τη βοήθεια της τύχης πήρε προβάδισμα με το πλασέ το Βακιζάκα. Τρία λεπτά αργότερα ο Άμπε έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στον τελικό. Πήραν χρόνο συμμετοχής αρκετοί αναπληρωματικοί, ενώ κάτι τέτοιο αναμένεται να συμβεί και στον αποψινό επαναληπτικό. Βασική προτεραιότητα παραμένει το πρωτάθλημα. Παραμένουν εκτός ο μεσοεπιθετικός, Σάιτο (14/2) και οι εφεδρικός τερματοφύλακας Φουτζισίμα (0/0). Νέες απώλειες ο χαφ Οσίμα (13/1) και ο αμυντικός Τζεσιέλ (15/0), αμφίβολος ο αμυντικός Νάρα (7/0).
Δύσκολο ματς για σημείο. Αν είχε μόνο το μυαλό της στον αποψινό ημιτελικό η Κασίμα θα είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη, ωστόσο έχει να σκεφτεί το πρωτάθλημα και παράλληλα να επιτεθεί. Η Καβασάκι θα βρει κενούς χώρους και μπορεί να βοηθήσει στο να δούμε πολλά τέρματα.